Skocz do zawartości

Zmiana na 200l


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Aktualnie posiadam akwarium 140l, filtracja zew. Aquael unimax 250 + wew. Aquael fan 3 plus (mechaniczna filtracja), grzałka 300W tez Aquael. Jest to akwarium ogólne o faunie i florze niezbyt wymagającej. Rybki: 20szt neona Inessa, 5 kirysków, 4 zbrojniki niebieskie młode ok 2cm długosci, 5 kosiarek ok 2cm długości, krewetki red cherry ok 5 szt i 3 amanno. Z roślin to tylna ściana zarośnięta nurzańcem, anubias bartera niski, i kilka jakiś tam taki małych na pierwszym planie. Oświetlenie flora glo i aqua glo. wszystko ładnie rośnie, parametry są w normie, podmiana co 2 tyg. ok 35% (ok 50 litrów - woda odstana ok 4 godz. z dodatkiem aqua safe). 

 

Ale przejdę do rzeczy. Chcę zakupić akwarium o pojemności 200l. Zastanawiam się na Aquael aludekor lub glossy. Z tym, że jeśli zdecyduje się na glossy to dokupię dodatkowo panel na 2 świetlówki T5, bo chyba same ledy, które są w niej zamontowane będą za słabe. Planuję zrobić również akwarium ogólne tylko z inną obsadą. Myślę ze filtry, które już posiadam będą odpowiednie do nowego litrażu.Teraz mam takie pytania:

 

1. Jak najlepiej umieścić wyloty filtrów? czy tak żeby kierunek wylotu wody był w tym samym kierunku czy w przeciwnych kierunkach? (Ja osobiście myślę że w tym samym kierunku ale dużo słyszałem opinii, że lepiej naprzeciw siebie dlatego pytam bo sam już nie wiem)

 

2. W który miejscu najlepiej jest umieścić dyfuzor? (Chce kupić butlę z reduktorem i cały ten osprzęt, ponieważ nie chce się bawić w zaciery itp. Chodzi o miejsce czy ma być przy wlocie filtra czy po przeciwnej stronie, schowany czy odsłonięty?)

 

3. Czy jeśli przeleję ze starego akwarium 100 litrów wody i uzupełnię resztę wodą z kranu odstaną kilkanaście godz. z preparatem Aqua safe to czy rybki nie dostaną szoku? (Chodzi o to, że chcę najpierw wyłowić rybki do wiadra, przelać 100 litrów wody do nowego akwarium, uzupełnić resztę wodą odstaną z dodatkiem aqua safe i wpuścić rybki)

 

4. Czy do tej obsady (oprócz kosiarek bo chcę je oddać) mogę dorzucić pielęgniczę ramireza (parkę)?

 

5. Do jakiej liczby można uzupełnić neonki w tym litrażu i przy tej obsadzie? 

 

6. Jaka rybkę można by jeszcze dołożyć taką kolorową i troszkę większą żeby dziecko kilkumiesięczne mogło obserwować?   ;-)

 

Proszę nie myślcie, że jestem leniwy czy coś i że takie info jest na necie. Wiem, że jest ale chodzi o to, że po prostu nie mam czasu na szukanie. Mam małą córeczkę, i mimo swojego młodego (8 miesięcy) wieku już zaczyna interesować się akwarystyką. Proszę mnie źle nie zrozumieć nie chodzi o to że sama karmi, czyta lektury na temat akwarystyki i Bóg wie co jeszcze, chodzi o to, że bardzo lubi siedzieć przed akwarium i bacznie obserwuje co się dzieje. Zauważa jak rybki się ganiają, ruch roślin pod wodą, bąbelki z napowietrzacza mówię wam naprawdę akwarium pod tym względem jest niezastąpione. Czasami potrafi przesiedzieć 2 godziny przed akwarium i wpatrywać się po czym zasypia a jak wstanie to wiadomo jest karmienie i potem dalej obserwacja życia podwodnego. ;-) No ja mam dużo pracy i dlatego nie mam czasu na poszukiwania. Akwarium zamierzam "złożyć" w najbliższy dłuższy czas wolniejszy pewnie ok połowy marca ale zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję zrobić również akwarium ogólne tylko z inną obsadą.

Obsadę dobiera się pod parametry wody, których niestety nie podałeś.

 

 

 

woda odstana ok 4 godz. z dodatkiem aqua safe).

Woda powinna odstać 24h i nie ma potrzeby dodawać żadnych specyfików do niej.

 

3. Mimo sporej ilości starej wody akwarium będzie musiało dojrzewać, a to przez wymianę podłoża, w którym znajduje się największa ilość bakterii nitryfikacyjnych.. Woda i "stare" filtry skrócą dojrzewanie lecz ile ono będzie trwać to ciężko określin ponieważ każde akwa jest inne. Bez testów No2 i No3 się nie obejdzie.

 

4. Jesli parametry pozwolą to tak.

 

6. Rozumiem, że Twoja córka jest zaciekawiona tym co się dzieje w akwa :) ale myślę też, że raczej dobierz obsadę pod parametry niż pod córkę, której i tak jest raczej obojętne jaka rybka porusza ogonkiem, najważniejsze byle nim poruszała nadal :) Ramirezy będą chyba do tego odpowiednie :)

Odpowiednie parametry = zdrowa obsada = ruch w akwarium = zadowolona córeczka :)

 

Pamiętaj, że dla ryb dennych jak i pielęgniczek wymagany jest piasek jako podłoże.

Edytowane przez Aisulim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się masz rację. 

Parametry wody zrobione 26.01.2015 (tydzień po podmianie 50 litrów)

 

Tlen 02

5

Amoniak NH3

0

Azotany NO3

7

Azotyny NO2

0

Fosforany PO4

0,5

Żelazo

0,1

ph

6,5

gh

10-11

 

Zrobione w tabelce ponieważ notuję sobie w excelu tak dla siebie ;-) i nie chciało mi się przepisywać więc skopiowałem ;-)

Testy zrobione tymi kropelkowymi zoolek.


Kurcze martwi mnie to dodatkowe dojrzewanie bo musi być zainstalowany filtr podczas dojrzewania a kupować kolejny chyba nie ma po co. A czy sam wewnętrzny wystarczyłby? Akwarium było by tylko z roślinkami i ewentualnie krewetki te krzyżówki od red cherry. Mam ich duuuuuużoooo bo się namnożyły ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj byłem w sklepie zoologicznym i już znam ceny i wiem co kupić. Zdecydowałem się na akwarium Aquael Glossy 100 z tym, że do kupie dodatkowe kompletne oświetlenie 2x39W T5 (po okazyjnej cenie od kolegi). A teraz mam problem z podłożem nie wiem jakie wybrać, podoba mi się JBL Manado ale czytam na forach i większość jest opinii takich, że za lekkie i są problemy przy odmulaniu. A co wy o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do podłoża to ja bym dał piasek do piaskonic z OBI z atestem i pod to kulki gt (20kg za pare zł). Dając piasek nie ograniczysz sobie obsady (pielęgnice, ryby denne) no i zachowasz naturalny wygląd. Osobiście nie wyobrażam sobie innego podłóża niż piasek :) Wyprzedzę pytanie... Na piasku równie dobrze rosną rośliny jak i na innym podłożu tylko nie zapomnij o kulka nawozowych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...