Skocz do zawartości

Prośba o pomoc- rośliny bez koloru i glony


bart1609
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.  Mam spory problem, z którym nie mogę sobie poradzić.  Potrzebuje podpowiedzi jak zadbać o zbiornik by pozbyć się glonów i pobudzić rozwój i kolor roślin. Problem występuje już od dawna. Czy da się je w ogóle uratować?

 

- Akwarium 96l(80x40x30). Światło 18W (T8 z pokrywy – dzienne) + 24W (T5 JBL Solar Trpic)

- Filtr zewnętrzny:  JBL e701 Cristal Profi + deszczownica (umocowana na tylnej ścianie; wyloty z pod wody uderzają w jej taflę)

- Podłoże:  aqua substrate II (ze względu na specyfikę lekko  odmulane)

- korzeń (olcha, preparowany termicznie)

- grzałki brak (obecnie temperatura utrzymuje się na poziomie 24-25)

- Obsada:  10 x neon inessa, 2 x kirys panda, 4 x phantom czerwony, 2 x gurami mozaikowy, 1 x otosek, 10 x krewetka czerwona, 3 x krewetka amano, para glonojadów i trochę ich młodych (mnożą się bardzo często)

 

Akwarium ma 8 miesięcy. Rośliny obrastają jakimś meszkiem/glonami (na zdjęciu), bardzo słabo rosną i nie są ładnie zielone. Mech praktycznie nie chce rosnąć. Światło włączam ok godziny 16 do 23-24. Filtr z deszczownicą chodzi non stop. Ograniczyłem ostatnio karmienie do jednego razu na wieczór (suchy + raz w tygodniu mrożony). Dziwne też, że korzonki kryptokoryny zaczęły wystawać z podłoża. Dodam, że woda wizualnie jest czysta. Trochę drobin pływa ale jest bardzo klarowna.  Podmieniam kranówką co 1,5 tygodnia ok 30%. Lekkie podłoże powoduje, że odmulać je mogę tylko lekko z wierzchu – czyli generalnie bardzo słabo. Czy źle dobrałem podłoże do zbiornika z rybami?

 

Co się dzieje w zbiorniku z roślinami i glonami? Dlaczego roślinki nie są zielone pomimo świetlówki, która ma wspomagać ich rozwój? Gdzie robie błąd?

 

Czy może to być świetlówka (ma 1,5 roku) -  zwykła z obudowy? Zła filtracja? W filtrze od dołu mam: JBL Micromec(białe kuleczki), gąbka, karamzyt, zeolit,gąbka. Wkłady dość dawno nie wymieniane na nowe. Filtr czyszcze (tylko górny koszyk) raz na 3 tyg. Pozostałe koszyki przepłukuje i czyszczę rurki  tak co 1,5 miesiąca. Filtr mam skręcony bo deszczownica i ruch wody  utrudniał rybom swobodne pływanie (za duży filtr na 96l?). Gurami pływają swobodnie ale pozostałe ryby chowają się.  Krewetki czują się dobrze, a glonojady mnożą się raz w miesiącu.

 

W małym (25l) mam małe glonojady. Filtr wewnętrzny, korzeń ten sam, podłoże żwirek, bez grzałki, światła mało bo stoik w kuchni i tyle co z halogenu 10. No i problemu nie ma – jest czysto.

 

Pomocy.

 

post-22340-0-85656300-1422454611_thumb.jpgpost-22340-0-20881800-1422454613_thumb.jpgpost-22340-0-90452800-1422454614_thumb.jpgpost-22340-0-52256600-1422454616_thumb.jpgpost-22340-0-53647000-1422454618_thumb.jpgpost-22340-0-07140700-1422454620_thumb.jpgpost-22340-0-56369600-1422454621_thumb.jpgpost-22340-0-13291600-1422454623_thumb.jpgpost-22340-0-77846900-1422454637_thumb.jpgpost-22340-0-67750400-1422454639_thumb.jpgpost-22340-0-21410300-1422454641_thumb.jpgpost-22340-0-79865200-1422454642_thumb.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Światło włączam ok godziny 16 do 23-24

Świeć 10h o stałych porach (np. 12:00-22:00).

Z tego co widzę to nie nawozisz niczym roślin. Zakup odpowiednie nazowy (carbo, potas, mikro i macroelementy). Lejesz kranókę więc makro raczej nie brakuje. W podłożu też brakuje odpowiedniego nawożenia. Kulki gt lub pałeczki czy tabletki nawozowe załatwiłby sprawę (włóż pod korzenie roślin). Jeśli rośliny będą dostawały odpowiednie nawożenie i nie będą głodowały to i glonów będzie znacznie mniej.

 

 

filtrze od dołu mam: JBL Micromec(białe kuleczki), gąbka, karamzyt, zeolit,gąbka.

Wywal zeolit i daj ceramikę. Zeolit ma to do siebie, że pochłania do siebie wszystkie nawozy które wlejesz do wody a po jakimś czasie zacznie je oddawać. Zeolit jest preferowany do akwariów typu Malawi, Tanganika.

 

 

Filtr czyszcze (tylko górny koszyk) raz na 3 tyg. Pozostałe koszyki przepłukuje i czyszczę rurki tak co 1,5 miesiąca.

Masz dobry filtr więc po co go tak często czyścisz? Bez sensu to zagranie. Filtr czyści się dopiero jak przepływ wody spada. W takim filtrze obstawiam, że nie częściej niż raz na pół roku. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij jak kolega Aisulim radzi od ustabilizowania czasu oświetlenia. Świetlówki to raczej nie problem, chociaż T8 możesz wymienić na nową (T5 z "ciepłym startem" nie padają tak szybko, u mnie już 4 lata świecą).

Zdecydowanie odradzam podawanie jakiegokolwiek nawozu zawierającego mikroelementy (classica nie stosuj), masz go dość w podłożu i wodzie do podmian. Za to makro pewnie potrzebne: węgiel, potas, fosfor (prawdopodobnie podłoże chłonie go jak gąbka i wyjdzie niewykrywalny na testach).

Reszta tak jak pisze Aisulim.

 

Ja to bym podłoże wymienił na piach z kulkami g-t. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy na no3 i po4 musisz kupić. U mnie na zwykłym zwirze wszystko bardzo szybko zarasta, co tydzień muszę przycinać jedynym mankamentem jest to ze rośliny puszczają korzenie powyżej żwiru ale rosną jak szalone. Potas i żelazo podajesz?

Wiesz, skoro roslinom czegoś brakuje to światło wykorzystują glony. Na twoim miejscu świecił bym tylko te 24w przez 10h i wlal easy carbo easy life, ma fajne dzialanie, u Ciebie 12 ml na dzień przez parę dni, glony się rozpuszcza, ja to przechodziłem i u mnie efekt po 4 dniach - żadnych glonow, tylko na kamykach i korzeniu trochę zostało i są do tej pory i nie rosną w ogole

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heloooo heretycy.

 

Planta Gainer Classic ! Ktoś czytał skład ? O ile mnie mózg nie myli to jest mikro. Kolega leje MIKRO. Gdzie MAKRO ? Rosliny głodują. Mikro pewnie przedawkowane.

 

Trzeba zacząć podawać MAKRO w ilości 30% zalecanej dawki producenta, bo masz mało roślin. Większe dawki pokarmu to nawóz dla roślin

 

NIE ODMULAJ PODŁOŻA. Uwalniasz metale z mikro do słupa wody. Robisz sieczkę z ekosystemu.

Bez makro stosując carbo zdezynfekujesz rośliny.

 

Polecam ocet jako zamiennik carbo. Roślinom wisi skąd mają węgiel.

 

uff, idę po piwko.

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Och, witaj Jaśnie Nasz Oświecony Specjalisto Od Zwalczania Glonów Wszelakich. :D

Niezwykle nam miło, że raczyłeś zaszczycić swoją obecnością ten temat. Jeśli jednak, jak to masz w zwyczaju, nie przeczytałeś wcześniejszych postów, to polecam zapoznać się z ich treścią, w przypadku problemów ze zrozumieniem, polecam przeczytać jeszcze raz. Tak, mam dokładnie na myśli chociażby treść mojego posta (wiem, że i tak ich nie czytasz, bo się kłócą z Twoim sposobem rozwiązywania problemów z glonami). Kolejne przypadki Twojego "jasnowidzenia" uznam albowiem za spam i potraktuję odpowiednim narzędziem moderatorskim.

Smacznego życzę. :D

 

PS. Ja z glonów wyszedłem, czym notorycznie chwalę się na forum, a Ty? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazuje się, że fosforu prawie nie ma. Natomiast azotu jest tak dużo, że brakuje skali w teście kropelkowym  :-|

Ostatnie trzy dni z małą ilością światła i podawanie Carbo delikatnie zmniejszyło ilość glonów nitkowatych.

Obecnie podmieniam wodę i dodaje fosfor. Za tydzień planuje dokupienie roślin.

Edytowane przez bart1609
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Miesiąc od rozpoczęcia walki z glonami i jest całkiem nieźle w stosunku do tego co było. Krasnorostów i nitkowatych zdecydowanie mniej. Na początku cztery dni z przedawkowanym carbo, duża podmiana wody i uzupełnienie fosforu. Dosadziłem też roślin. W filtrze zamiast zeolitu dołożyłem JBL Micromec (i tak od dołu: micromec,gąbka,zeolit, micromec, gąbka)

 

Parametry wody na teraz (kropelkowy zoolek)

NO3: ok.1mg/l (generalnie bardzo mało)

PH: 7,5

NH3: 0

NO2: 0

GH-KH: 13-8

 

Rośliny:

Limnophilla sesiflora

Hygrophila polisperma

Anubias Nana

Microsorium pteropus

Cryptocoryne wendtii brown

Ludwigia repens

Bacopa monnieri

Hygrophila ??

 

Obsada: 10 x neon inessa, 3 x kirys panda, 6 x phantom czerwony, 2 x gurami mozaikowy, 3 x otosek, 8 x krewetka czerwona, 3 x krewetka amano, para glonojadów i sporo ich młodych (mnożą się bardzo często).

 

Codziennie podaje Carbo, a przy podmianie wody (raz na tydzień 20%) połowę zalecanej dawki Classica. Uzupełniam fosfor.

 

Światło nadal to samo czyli 18W (T8 z pokrywy – dzienne 6500K) + 24W (T5 JBL Solar Trpic 4000K) co daje 0,43W/l. Mam podpiętą T5 do T8 w centrum pokrywy. T8 chciał bym wymienić na jakąś T5 9000K - co radzicie? Czy jakoś rozlokować świetlówki - dla roślin na tył, z przodu zimne światło - jakieś propozycje? Myślałem też o doświetleniu dość ciemnych rogów paskami LED o zimnej barwie.

 

Podpowiedzcie proszę jak teraz dbać i nawozić rośliny? Żelazo, potas - generalnie co powinienem dodawać? W tym momencie wersja bez CO2. Rośliny na tą chwilę (poza sesiflorą) rosną wolno. Niestety na cryptokorynie dziś zauwazyłem nowe glony nitkowate :(

 

I jeszcze jeden problem. Ryby (gurami mniej) chowają się po krzakach. Mało pływają - zwłaszcza fantomy. W czym problem?

post-22340-0-96788000-1425418568_thumb.jpg

Edytowane przez bart1609
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...