Skocz do zawartości

[54l] Jaka obsada do bojownika?


mrkojiro
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciałbym mocno skorygować obecną obsadę by wszystko "grało" możliwie idealnie. Na początek kilka słów o akwarium:

 

- zbiornik: 54-litrowy 60x30x30

- grzałka: chińczyk 100W lub tetra 50W

- filtracja: Aquael FAN1 mechanik, Aquael FAN Mini Plus ceramika. 

- podłoże: piasek do piaskownicy + kulki GT

- oświetlenie: pokrywa standard 15W 6500K z odbłyśnikiem + dodatkowo diy żarówka energooszczędna 6500K 15W z tyłu pokrywy (doświetla doskonale 80% 3 planu i 50% 2 planu)

- nawożenie: bimbrownia CO2, sole 

- flora:

    - Bacopa australis

    - Ceratopteris siliquosa

    - Hemianthus micranthemoides

    - Hygrophila difformis

    - Hygrophila polysperma

    - Hygrophila siamensis

    - Ludwigia repens

    - Moczarka kanadyjska

    - Sagittaria subulata

- obsada:

    - Bojownik Syjamski "Tadeusz" 1szt (nieruszalny, z osobnego 25-litrowego akwarium)

    - Otosek 5szt (nieruszalne)

    - Kirysek Spiżowy 5szt

    - Kirysek Pstry 1szt (spadek)
    - Gupik 3szt (spadek)
    - Neon Innesa 6szt
    - Razbora Klinowa 6szt

 

Woda jaką zwykle utrzymuję w akwarium:

ph - 6,8

kh- 6

gh - 7

no2 - 0

no3 - 20

 

Zawsze te wartości są do siebie zbliżone.

Woda wodociągowa surowa, którą mierzyłem jakieś 2 miesiące temu: 

ph 7

kh 10

gh 12-14

no2 0,5

no3 10

cl2 0

 

Kilka moich założeń i pytań do Was:

- Tadzik i Otoski są nieruszalne. Chciałem dokupić 2 lub 3 samice Bojownika ale wyczytałem, że andy102 przerabiał to 72l i nie poleca. Tak więc: dokupować samice czy pozostawić Tadzia samotnikiem?

- Gupiki dostałem w spadku i pozbędę się ich. Neonów Innesa również ze względu na różne wymagania

- Razbory Klinowe: wolałbym mieć jakieś Danio Perłowe, Zwinniki Blehera lub któreś z Bystrzyków tych barwniejszych. Od biedy jednak Razborki mogłyby zostać. Dokupić 4szt do ławicy czy całkowicie zmienić ławicę? Jakie polecacie? 

- Kiryski... Spiżowe są spore ale chciałbym żeby zostały. Postaram się im zrobić dużo miejsca na dnie. Pozostaje jeszcze Pstry... Pozbyć się Pstrego i zostawić Spiżowe, czy odwrotnie i dokupić Pstrych? Powtórzę raz jeszcze, że jeśli to nie jest konieczność, to wolałbym nie pozbywać się Spiżowych. Jakby jeszcze Pstry mógł zostać to w ogóle miło.

 

Zastanawiam się jeszcze nad opcją zostawienia Tadzia w jego kawalerce, wtedy z głównego poleciałyby Razborki i Gupiki oczywiście a pływałoby powiedzmy 12 Neonów Innesa wtedy. Może macie całkiem inny pomysł? Co Wy byście zrobili na moim miejscu mając takie zestawienie i podobny problem?

 

To chyba tyle. Chcę mieć jak najlepszy porządek. Wszelkie sugestie mile widziane. Dodam, że jestem w trakcie restartu więc sporo rzeczy można zmienić jeśli jest taka potrzeba. Przy okazji mam ostatnie pytanie: Dawać ziemię ogrodową pod piach, czy przy nawożeniu solami i kulkach GT to zbędne? Mam 5 litrów ziemi więc zawsze mogę dać, nie ma problemu. Jeśli może pomóc to czemu nie. 

 

To chyba naprawdę tyle :) Liczę na Waszą pomoc :)

 
 

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy sam piach + kulki G-T.

Nie widzę temperatury w akwarium a to też jest ważne.

Z uwagi na litraż i parametry mogą zostać otoski, bojownik, kiryski (bardziej spiżowe niż pstre), neonki i razbory. Ale nie wszystkie naraz bo dla większości z nich masz minimalny zbiornik. No i zależy jeszcze jaką masz temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tu dużo pisać... Skoro bojownik i otoski nienaruszalne, to niech zostaną i do nich np. jakieś mniejsze razborki, albo bystrzyki amandy, oraz mniejsze kiryski. Tak byłoby ok.

 

Z nagięciem wymagań - niech już zostaną te spiżowe, ale tylko pięć, oraz razbory kilnowe (również bez dokupowania kolejnych sztuk).

Innesy, gupiki, kirysek pstry - do oddania.

Na harem bojownika miejsca brak.

albo

Neonkarium z otoskami i kiryskami spiżowymi, a bojownik w kawalerce.

Twój wybór. :)

Edytowane przez richter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jutro oddaję samicę Gupika, Razbory Klinowe i Neony Innesa, a więc zostaną mi tylko Kiryski, Otoski i Bojownik. Mam więc pełne pole aby dopasować całkiem nową ławicę do Bojownika. Zastanawiam się nad Bystrzykiem Amandy właśnie ale wydaje mi się jakiś taki nudnawy, zbyt jednobarwny, z kolei Razbory Espei nie chcę ze względu na podobieństwo do Klinowej, wolałbym coś zmienić. 

 

Co powiecie na 10szt Zwinnika Blehera? Toleruje temperatury do 27 stopni. Albo jakieś inne ciekawe propozycje ławicy? 

Co do temperatury w akwarium to nie ma problemu by ją dostosować. Obecnie jest to 24 stopnie, ale jak przyjdzie Bojownik to będę zmuszony podnieść o te 2 stopnie, to wiadomo. No i do tej właśnie temperatury musiałbym dostosować ławicę. Może znacie ładnie trzymające się rybki ławicowe, które ładnie wyglądają w grupie? Takie, które ładnie prezentują się w akwarium, a niekoniecznie widać to na zdjęciach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...