Skocz do zawartości

Akwarium 80 x 35 x 50


Turbo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem poczatkujacy w tym temacie :) Zaczalem wsumie dosc szybko, poniewaz mialem okazje kupienia akwarium od znajomego, poczytalem troszke i zainteresowalem sie tym i pomyslalem sobie, czemu nie :) Zakupilem akwarium o wymiarach 80x35x50cm, ze sprzetem ktory pokaze na zdjeciu, oraz niestety bez pokrywy. Chcialbym zadac kilka pytan co do akwarium.

 

1. Pokrywa, samemu zrobic czy moze zakupic? Jesli tak, to jaka?

2. Biotop, co byscie doradzili jako dla poczatkujacego?

3. Co to sa za urzadzenia i czy dobra firma? Trzymac, czy wyrzucic i poprostu zamowic wzsystko co niezbedne?

 

Widzialem rybki i ogladalem, ladnie wyglada wiele typu Welonki itd, ale chyba litraz akwarium mi na to nie pozwoli?

 

Dziekuje i pozdrawiam

 

Akwarium i akcesoria ktore dostalem:

post-22263-0-09549700-1421412956_thumb.jpg

post-22263-0-12523900-1421412982_thumb.jpg

post-22263-0-36071300-1421413012_thumb.jpg

post-22263-0-02747800-1421413048_thumb.jpg

 

 

Dbaj o pisownię. Używaj polskich znaków. /darekbart

Edytowane przez darekbart
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę Cię straszyć ale sporo pracy przed Tobą, dlatego na początek proponuję wykuć na blachę trochę teorii :)

http://forum.superakwarium.pl/forum-30/announcement-4-ciekawe-tematy-zajrzyj-koniecznie/

Jeśli poczytasz to sporo Ci się rozjaśni i sam będziesz wiedział co Ci potrzebne a co nie.

 

1. Pokrywy o takich wymiarach łatwo znaleźć na necie. Poczytaj o oświetleniu i przemyśl jakie rośliny chcesz mieć w akwarium. Moc świetlówek dostosuj do wymagań roślin ale nie zapomnij też o rybach które nie lubią solarium. Celuj w 0,3-0,5W/l.

2. Jeśli chodzi o obsadę do Twojego akwarium to już zależy od Ciebie ale i od tego jakie parametry wody jesteś w stanie im zapewnić. Poczytaj o testach.

3. Na zdjęciach niewiele widać. Obawiam się, że filtr jest za słaby. Na 140l przydałby się już jakiś kubełek.

 

Co do welonków to akwarium trochę za małe. Welony sporo brudzą w związku z czym potrzebują dobrej filtracji wody.

 

Tak jak napisałem na początku. Wczytaj się w temat abyś nie popełnił błędów które mogą sporo kosztować :)

 

PS. Wywal tą muszle i inne sztuczne gadżety z akwarium :)

 

Życzę powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Okej a wiec poczytalem troszke, bylem w sklepie specjalizujacym sie w akwarystyce (mieszkam w Angli) i dowiedzialem sie dosc sporo, ogladalem rybki itd i BARDZO spodobaly mi sie takie srebrne rekinki (tak tez nazywal je), Balantiocheilos melanopterus. Powiedzial ze bede mogl je miec oraz kilka moze innych rybek na moim litrazu, byly dosc male. Bylo tez wiele roznych rybek do wyboru, wiele mowil ze bedzie za duzych na moj litraz, ale akurat te podobno byly by ok. Filtr polecil mi Flucal U3, grzalke nie pamietam firmy ale jakas na moj litraz podobno. Noi teraz gora, w sklepie powiedzieli ze moze nawet kosztowac 150 funtow, i to za sam blok ze swiatlem, plus do tego pokrywa, a wiec raczej sam bym zmontowal sobie taka. Firma akwarium to jest Juwel, podobno dosc popularna, i mozna kupic do tego gory wiec niewiem, co najlepiej zrobic? 

 

Moje pytanka brzmia:

 

Jak z tymi rybkami na moj litraz? 

Jakies podpowiedzi? 

Dobry filtr wody, grzalke mozecie mi polecic i moge zamowic albo tam kupic.

Jesli chodzi o gore, co mam zrobic? 

 

Już raz Cię upominano abyś pisał poprawnie używając polskich znaków. Regulamin 6.1

Więcej upomnień nie będzie.  /splend

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym na Twoim miejscu z tych brzanek całkowicie zrezygnował. Poza tym uważam że nie ma sensu kupowanie ryb, aby je po chwili oddawać.

Jest wiele fajnych gatunków nadających się do Twojego akwarium. Tutaj możesz poczytać o niektórych z nich http://forum.superakwarium.pl/forum/83-encyklopedia-ryb/ . Zwróć uwagę na parametry wody i wielkość zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to głupio zabrzmi lecz na_prawdę gatunków jest sporo, bylem w tym sklepie i zostałem wprowadzony w błąd, więc naprawdę ciężko mi dobrać coś samemu, ponieważ nie znam wszystkich gatunków ryb, oraz jaka może żyć z jaką. Doradzilibyście mi jakąś obsadę rybek? 

 

Oraz ten sprzęt, dobrze mi chociaż to doradzili?
 
Dziękuję z góry.
Edytowane przez andy102
Pisownia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o sprzęty to tak:

Filtr który jest na zdjęciu jest zdecydowanie za mały. Do takiego litrażu najlepszy byłby filtr kubełkowy.

Pokrywę można zrobić samemu, ale można również znaleźć coś w sieci. 

Potrzebna będzie również grzałka oczywiście z termostatem. Przyjmuje się bardzo ogólnie że na jeden litr wody powinien przypadać jeden Watt grzałki, czyli u Ciebie grzałka o mocy około 140W.

Brzęczek jest zbędny. Wodę natlenia ruch tafli wody.

 

Jeśli chodzi o obsadę to tak jak już zostało powiedziane nie raz wyżej - bez znajomości parametrów wody nie da się dobrać obsady.

 

Tutaj masz do poczytania o testach http://forum.superakwarium.pl/topic/43601-testy-wody-wasze-do%C5%9Bwiadczenia-i-opinie/ Do dobrania obsady będą Ci potrzebne testy pH, GH, KH. Ważne są również testy NO2 i NO3 które pozwolą stwierdzić czy akwarium już dojrzało ( poczytaj o cyklu azotowym )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ok, czyli jednym słowem, jeśli kupię filtr i grzałkę, oraz kamyczki na dno akwarium i podłączę wszystko oraz zaleję wodą... Wtedy mam zrobić testy wody i do tego dobrać rośliny oraz rybki tak? No_i oczywiście muszę odczekać jakiś czas, aż woda będzie nadawała się dla rybek poprzez również robienie testów wody?

 

Regulamin 5.5. Lepiej radzę się z nim zapoznać. Mapet

Edytowane przez Mapet
Pisownia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium na początku ma stać zalane, z piachem/żwirem, działającym filtrem, oświetleniem, zasadzonymi roślinami przez czas dojrzewania, który w każdym akwarium jest inny. Po 2 tygodniach możesz zmierzyć parametry żeby zobaczyć w jakim momencie jest cykl. Za pomocą testów sprawdzisz i to czy dojrzewanie się już skończyło i to jakie ryby możesz trzymać (PH, GH, KH).

Zapoznaj się z NAJWAŻNIEJSZYMI TEMATAMI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety rośliny też mają swoje wymagania co do parametrów wody i choć większość roślin adaptuje się stosunkowo łatwo do warunków panujących w akwarium to jednak są też i takie które lepiej będą rosły w wodzie miękkiej, a są i takie które bardziej preferują wodę twardszą. To samo dotyczy pH wody.

Trzeba również pamiętać że różne gatunki roślin mają także różne potrzeby świetlne. Jedne będą dobrze rosły przy słabszym świetle, a inne potrzebują tego światła znacznie więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie co proponowalibyście mi zrobić? Pokrywa dużo nie kosztuje, ale zajmie miesiąc aby mi ją dostarczyli. Kupić jutro filtr, grzałke i żwir, wszystko podłączyć i zrobić odrazu testy wody w celu dobrania roślin? A potem rybki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to kupię dziś filtr, grzałkę oraz żwir i wszystko poskładam, zaleję wody i przetestuję wtedy wodę i napiszę co i jak.


Edit : dziś 14:50


Jaki Waszym zdaniem powinienem kupić żwir do akwarium? Wiem, że nie sztuczny, co do roślin przeglądam je i naprawdę trudno coś w ogóle dobrać żeby nie było aż tak wymagające.

6.2. Jeżeli czas od napisania ostatniego postu nie przekracza 24h, oraz nie został on poprzedzony postem innego użytkownika, należy używać opcji „edytuj”.
Posty połączone.
andy102

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej kup zwykły piasek.

Wygląda naturalnie, jest tani i łatwo zbiera się z niego nieczystości.

Ponadto nie ogranicza Ci możliwości wyboru obsady, gdyż wymagają go np. pielęgniczki, kiryski i inne ryby denne.

Aby użyźnić podłoże dla roślin wystarczy wetknąć im pod korzenie kulki gliniano-torfowe lub tabletki nawozowe.

 

Co do samego zielska, polecam coś z mało wymagających, cieniolubnych gatunków:

http://forum.superakwarium.pl/topic/5271-lista-ro%C5%9Blin-cieniolubnych/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, filtr, grzałka oraz żwir jest zakupiony, wybrałem biały piasek który naprawdę mi się podobał. To co zakupiłem, pokazuję na zdjęciu. Pooglądałem sobie rybki w sklepie i porozmawiałem ze sprzedawcą, w sumie dwoma, którzy mają rybki oraz akwaria u siebie w domu i odradzili mi na początek akwarium słonowodnego, choć bardzo mi się podobały. Stanęło na kilku rybkach do których mógłbym dorzucić jedna Brzankę Rekinią, która jeśli urosła by spora, mógłbym oddać do sklepu, lecz podobno to na_prawdę długi czas zanim ona urośnie i mógłbym zostawić
 
Co do roślin, nie kupiłem żadnych, co powinienem kupić? Zasadzić czy kupić gotowe ze sklepu? 
 
Oraz co jeśli chodzi o światło? On mówił ze nie potrzebne będzie dobieranie idealnego ponieważ rybki tego rodzaju nie są aż tak wymagające, lecz wole się poradzić tutaj również. Co powinienem dobrać? Jest tyle roślin na forum że zg
łupiałem w sumie.

 

Masz zamiar dostosować się do regulaminu, który zaakceptowałeś podczas rejestracji?

post-22263-0-14989000-1425582017_thumb.jpg

post-22263-0-84591800-1425582088_thumb.jpg

Edytowane przez andy102
Pisownia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Staneło na kilku rybkach do których moglbym dorzucić jedna Brzanke Rekinią,

 Nie mógłbyś. Brzanki rekinie oprócz tego że osiągają znaczne rozmiary to jeszcze są to ryby stadne, a jedna sztuka to nie stado. Po prostu nawet pomijając fakt że to akwarium jest za małe nawet dla jednej takiej brzanki, to ryba ta pływając jako jedyny przedstawiciel tego gatunku w tym zbiorniku nie czułaby się dobrze.

 

Co do roślin to możesz np: pogadć ze Sławkiem 121 i przejrzyj sobie ten temat http://forum.superakwarium.pl/topic/32772-zakupy-u-s%C5%82awka121-opinie/?do=findComment&comment=254565

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, pomyliłem się, mówił że mogę trzymać do tego 2 brzanki rekinie. Napiszę wiadomość do poleconego przez Was użytkownika w celu zapytania się o roślin.

Jeśli chodzi o moją pisownię, mieszkam za granicą oraz nie posiadam Polskiego oprogramowania, przez to naprawdę trudno mi pisać posty, więc musicie mi wybaczyć jeśli znajdują się czasem błędy, staram się.

Jeśli chodzi o filtr, to Fluval 3.

Dodatkowe pytanko, czy jest jakaś określona wysokość, na której powinno stać akwarium? W salonie, poza słońcem, na dość niskiej szafce było by ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Psycho dobrze gada. Standartem (jeśli się nie mylę) są szafki ok 70cm ale to jak kto lubi :) Akwa postaw tak, żeby było wygodnie je obsługiwac i oglądać :) Pamiętam jak byłem młody to miałem jedno z akwariów na wysokości ok 30cm i lubiłem się kłaść na podłodze i obserwować :) Ważne byle szafka była stabilna.

Edytowane przez Aisulim
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...