Skocz do zawartości

[25L] Ozdobne/roślinne.


Adamu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Założony 24 grudnia 2014, obecnie bez mieszkańców.

 

Pojemność 25L [40*25*25]

 

Napowietrzanie przez ruch tafli oraz delikatne bąbelkowanie z filtra.

 

Oświetlany świetlówką 18w - lampa.

 

Filtrowany Aquael Circulator 500 + gąbka średnicy 9cm (większej się nie dało:P)

 

Bez techniki CO2 ("dokarmiam Seachem Flourish Excel")

 

Mam zamiar zasiedlić Danio Perłowym (tutaj to jeszcze gdybam sobie ale zamiar taki jest), następnie krewetkami.

 

Rośliny: Moczarka, Nadwódka, Pistie, mech perłowy (oby się przyjął...)

Ozdoby: Korzeń.

 

Grzałka Diversa 50w

 

Rośliny dokarmiane 0,5ml/dobę Seachem Excel oraz 0,5ml/tydzień Seachem flourish. Rośliny posadzone na kulkach JBL oraz podłożu IT PROH2O.

 

 

Zalane RO + AquaArt Hydro Mineral

pH 7

twardość 7^d

23*C

 

post-21434-0-51083400-1419583070_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar zasiedlić Danio Perłowym (tutaj to jeszcze gdybam sobie ale zamiar taki jest), następnie krewetkami.

Też ostatnio rozważam założenie ok 40L ozdobniaka/krewetkarium z ławiczką rybek i krewetkami. Czytałem o tym dużo na forum krewetkowym i Tobie też bym to polecał ;)

Generalnie ludzie odradzają łączenie krewetek z rybami o ile chce się odchowywać konkretną ilość krewetek. Tak czy inaczej radziłbym po zakończeniu dojrzewania i stabilizacji (krewetki potrzebują bardzo już stabilnych parametrów) wprowadzić najpierw krewetki, dać im 3-4 miesiące by się zaaklimatyzowały i może nieco namnożyły i dopiero dać ryby.

Jeśli najpierw dasz ryby a potem krewetki to dużo większe ryzyko, że ryby potraktują krewety jak podawane im jedzenie i będą dla nich dużo bardziej agresywne.

 

Masz ponad 0,7W/L oświetlenia bez CO2, nie boisz się wysypu glonów? Może warto by było ograniczyć ilość światła?

Edytowane przez Limak86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Excelu powinno dać radę.

Co do obsady to pierwszeństwo mają ryby, zobaczymy jak to będzie za 4 tygodnie. Skorupiaki sobie można by odpuścić ale do tego jeszcze dużo czasu na myślenie:) W 54l krewetki + innesa miały się dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mają pierwszeństwo przed krewetkami (bo już jedno mam).

 

Źle mnie zrozumiałeś ;) . Przy takim oświetleniu, to chyba pierwszeństwo przed rybami i krewetkami będą miały rośliny...

Z drugiej strony nie bardzo rozumiem po co tyle światła skoro

 

 

Pistie też zrobią zasłonki

i zasłonią inne rośliny.

 

Myślisz, że ryby będą tylko przesiadywać pod pistią, lub podążać za nią, a raczej pod nią?

Przemyśl zmniejszenie oświetlenia, jeżeli ryby są dla Ciebie "pierwszeństwem".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko co napisałeś andy102 to prawda. Dlatego w tytule dałem roślinne/ozdobne.
18w na 25L to za dużo dla rośliniaka z jedną małą ławicą? Na forum widać wiele zbiorników (fakt, większych) z roślinami średnio wymagającymi (niby 0,4-1w/l) lub bardzo wymagającymi + ryby.

Nie uważam, że 0,7w/l to za dużo by spokojnie mieć w zbiorniku rybki. Może gdzieś coś źle łapię ale zanim zdecydowałem się na wyjście poza 0,5w/l naczytałem się wielostronicowych dyskusji na ten temat(głównie o 1w/l + ryby) i wniosek jest jeden... tyle opinii co i ludzi bo każdy "widział swoje", złotej zasady nie ma i 0,7 jest niby górną granicą.

 

Jakkolwiek bym się nie bronił to od zmiany świetlówki się nie ustrzegę? "Za dużo światła" - są rośliny dające cień -> "zasłonią inne rośliny"... no gdzie tu rozmawiać. Ciągle coś źle?

 

Napiszę tak.

Zbiornik roślinny/ ozdobny. Jak zaobserwuję, że ryby są mało ruchliwe, zachowują się ospale lub strachliwie to wymienię świetlówkę na 15w - zero problemu. Obecnie nie widzę ani nie wyczytałem nic co by mnie do tego miało skłonić a wręcz przeciwnie.

 

Toż nie pozwolę by pistie zarosły całą powierzchnię... bez przesady, bo czuję się jak dzieciak.

 

 

Przemyśl zmniejszenie oświetlenia, jeżeli ryby są dla Ciebie "pierwszeństwem".

 

Myślę intensywnie, szukam w necie (i na forum, chociaż wiele linków już nie aktywnych) jakiś konkretów ale widzę nie wiele. Założę osobny temat bo to nie dział do tego.
Pierwszeństwo ryby mają nad krewetkami ale to i tak rośliniak, tak jak pisałem wyżej.
Dzięki za porady do tej pory - ryb nie będzie jeszcze prawie 3 tygodnie (albo i więcej, zobaczymy) to coś uradzimy:)
Przenoszę się z wynikłym problemem do odpowiedniego działu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mchu i sprzęcie pojawił się biały śluz... upewniam się tylko, sam zejdzie? W pierwszym akwarium go nie miałem ale czytałem o tym.

 

Kupiłem świetlówkę 8k 15w. Zanim ryby dojdą podmienię na tą i zobaczymy. Będzie mniej światła.

Edytowane przez Adamu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Aktualizacja

Azotyny na poziomie zero.

Od tygodnia uzupełniam odparowaną wodę wodą z innego zbiornika.

Mech ciągle nie chce rosnąć, moczarki wykazują chęć wzrostu:) Nadwódka wypuszcza nowe liście.

Problem jest w szaro brązowym - gęstym żelu pokrywającym wiele elementów ale liczę, że zejdzie z czasem sam.

 

W środę mam zamiar wpuścić Danio Perłowe.

 

Wymieniłem grzałkę, bo beznadziejna Diversa grzała między 20-23C przy ustawieniu na 27... obecnie Aquael 25w ustawiony i trzymający 24C.

Twardość 11^d

pH 7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...