Skocz do zawartości

Świeżak - problem z krasnorostami, krótkimi i długimi nitkami


Mexico
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam kłopot jak w temacie, Długie i krótki nitki oraz krasnorosty. Ostatnimi dniami mocno porastają moje akwarium długie nitki.

 

Parametry:

 

pH - 6,3
KH - 6˚n
GH - 14˚n
K - 24 mg/l
Fe - 0.05 mg/l
PO4 - 0,25 mg/l
NO- 0,025 mg/l
NO3 - 5 mg/l
NH3 - 0 mg/l

 

Nawożę solami makro: MgSO4, K2SO4, KH2PO4,KNO3 nawóz mikro Intermagu Plus oraz chelat żelaza 13%, dodatkowo leje 5ml EasyCarbo no i oczywiście dawkuje CO2.

 

20141213 112333

20141213 112321

20141213 112309

 
 
Trochę czytałem o tych glonach. Jedni radzą odstawić fosfor, inni doprowadzić równowagę pomiędzy fosforem a azotem, kiedyś używałem algen stop i pomogło, ale nie chciałbym od razu lać chemii. Akwarium wystartowało z miesiąc temu.
Edytowane przez Mexico
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jedni radzą odstawić fosfor

 

 

PO4 - 0,25 mg/l

A co tu odstawiać, jak są niedobory.

 

 

inni doprowadzić równowagę pomiędzy fosforem a azotem

 

 

PO4 - 0,25 mg/l  NO3 - 5 mg/l

Nawet wg mnie są za niskie, i nieprawidłowy ten stosunek ,do tego żelazo masz delikatnie na podwyższonym poziomie, stąd glony.Odstaw na jakiś czas mikro.

Podnieś no3 do 10mg/l a fosfor do 1mg/l

 Jakiej mocy masz oświetlenie? Jak długo świecisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że może być dobrze nasiąknięta mikroelementami, które w jakiś niekontrolowany sposób uwalnia, może w jakiś sposób wpływa na przekłamanie testów (wydaje się, że masz braki mikro, gdzie tak naprawdę masz ich aż nadto). Albo chłonie jakieś pierwiastki, np. makro. Ciężko mi dokładnie powiedzieć. U siebie miałem też problemy, nie udało mi się znaleźć przyczyny, mimo że testy pokazywały książkowe wyniki. Teraz łączę te glony z podłożami które miałem (aquabasic, filtus floran i grunt, ziemia ogrodowa), odkąd zmieniłem na piasek i kulki g-t, zniknęły moje problemy z krasnorostami, przestałem stosować nawozy mikro - nie wracają kropki, ani nitki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę się mylić, bo nigdy ADA-y nie miałem i się za bardzo nie interesowałem tym podłożem.

Gdzieś kiedyś o uszy mi się obiło to co właśnie potwierdza Ahr tylko bardziej związane jest to ze startem.

Po zastartowaniu zbiornika z ADĄ robi się prawie codziennie podmianki w początkowych dniach od startu, żeby zminimalizować ilość pierwiastków w słupie wody, które zostały wypłukane z podłoża.

Sprawdź tą informację.

Nie wiem jak stoisz z podmianami ale zwiększ je.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1

 

Zbiornik 54l 60x30x30

Filtracja: Aquael MiniKani 120 + skimmer Fluval'a

Media filtracyjne: gąbka, keramzyt, ceramika

Podłoże: Ada Amazonia NEW 

Ogrzewanie: AquaEl Easy Heater 50W

Oświetlenie: Belka Hagen Glo 2x24 W

Tło: Czarne

Ozdoby: Korzeń, kamienie, rośliny

Co2: Butla wysokociśnieniowa 1b/2sek,

Nawożenie: Mikro: Fe, Intermag Plus, Makro: sole KH2PO4, K2SO4, KNO3, MgSO4.

Temperatura: 25°C

 

Fauna:
- Krewetki RC, Amano Babaulti
- Otosek x6
- Razbora Galaxy x10 


Flora:
- Eleocharis Parvula
- Hygrophila Corymbosa
- Heteranthera Zosterifolia
- Rotala Rotundifolia Red
- Rotala Rotundifolia Green
- Peacock Moss
- Willow Moss

- Hedyotis salzmanii krewetkarium
- Microsorium Pteropus akwarium
- Hemianthus micranthemoides (duży heniek) akwarium
- Glossostigma Elatinoides akwarium
- Bacopa caroliniana
- Didiplis Diandra
 
 
Ad.3
 
Po czym wnioskujesz że mam sporo Mg???
 
Ad.4
 
Carbo leje ponieważ czytałem że jego przedawkowanie niszczy glony...
Edytowane przez Mexico
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest mała miejscowość. Tu jest tylko przyłącze. I nie mogę znaleźć info o wodzie.
Co do keramzytu to wcześniej jak pytałem jak przeprowadzić restart krok po kroku żeby się glonów nie nabawić polecono mi wymianę zeolitu na keramzyt...

 

Pomiary z wczoraj:

 

pH - 6,3
KH - 10˚n
GH - 16˚n
K - 24 mg/l
Fe - 0.05 mg/l
PO4 - 0,25 mg/l
NO- 0,025 mg/l
NO3 - 5 mg/l
NH3 - 0 mg/l

Edytowane przez Mexico
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pomoc bo glony rozwijają się w strasznym tempie. Codziennie jest ich więcej. Są długie i ciężkie do usunięcia...Posiadam środki jak Femanga Algen Stop! i Tropicala Algin Pond i jestem już tak zdesperowany że mogę któregoś użyć...

 

Cytat ze strony roslinyakwariowe.pl:

 

Spirogyra (długie mocne nitki)

Charakterystyka:
Długie mocne nitki, ciężkie do rozerwania palcami.
Przeprowadzają intensywną fotosyntezę i często wydzielają pęcherzyki gazów.
Nie są jedzone przez krewetki i ryby glonożerne.

Zdjęcia:

  • d13c1df15645ddd627c1224935940c37.jpg
  • 6e536cc152e4c8ef6f5bfc2b0af23a51.jpg
  • f685adaea99c5f85f5bc2f75b438d251.jpg
  • 98841b902ccd40d89451c6aae5c52613.jpg
  • 1a72c1c1258c1d042761b114679e7a07.jpg
 


Przyczyny występowania:

 

niedostateczne filtracja - zwiększenie poziomu jonów amonowych w wodzie

Zwalczanie:
- Należy zastosować Niemiecki preparat Femanga Algen Stop General, które świetnie niszczy wszelkie glony nitkowane. Polecamy na glony Spirogyra!
- zwiększenie poziomu dwutlenku węgla
- 3-4 krotne dawki preparatu "CO2 w płynie" powodują uszkodzenie glonów bez negatywnego wpływu na rośliny i zwierzęta w akwarium
- korzystne jest zwiększenie dawek podawanego azotu za pomocą nawozu azotowego np. Easy-life Nitro. Musi to być nawóz bez dodatku fosforanów, które w przypadku zakwitu glonów należy ograniczyć
- Uwaga: nie skutkuje na nie zaciemnienie akwarium ani dozowanie kwasu borowego do wody

Zapobieganie:
- kontrola poziomu azotanów w wodzie akwariowej za pomocą testów
- umieszczenie w akwarium korzeni lub dodatek torfu do filtra - ten rodzaj glonów nie lubi związków humusowych i garbników w wodzie

Edytowane przez Mexico
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CO2 zwiększone, EasyCarbo w płynie daję co najmniej 5 ml. Co do fosforu to czytałem, że przy tych glonach warto odstawić fosfor...Nie wiem czy to podłoże Ada nie przekłamuje mi testów...Zacząłem też częściej podmieniać wodę...Jednak to nic nie daje... Z dnia na dzień widać różnicę na gorsze oczywiście...Chciałem spróbować wskazówek z tego wątku:

Mój sposób na glon nitkowaty - spirogyra, długie mocne zielone nitki.
Akwarium nawożę codziennie azotem, fosforem i mikro (z linii EasyLife) oraz CO2 z butli wysokociśnieniowej. Światło 0,56W/L o temp 9000K świecę 10h.
Glon pojawił się gdy przesadziłem z mikro. Najpierw na microsorium, następnie na mchu.
Samo zaprzestanie nawożenia mikro nic nie dało.

Zastosowana procedura, która przyniosła pierwsze wyniki po tygodniu.
1. Zmniejszenie światła do 5h i co 3 dni wydłużanie o 1h.
2. Odstawienie mikro i fosforu.
3. Zmniejszenie nawożenia azotem o połowę.
4. Codzienne podawanie carbo (używam AquaArtu bo tańszy a schodzi go dużo) w czterokrotnej dawce.
5. CO2 podawane normalnie.

Do tego na początku, oczyszczenie mechaniczne roślin z glonów + podmiana wody ok. 40%.

Po tygodniu:
1. Światło cyklicznie podnoszone.
2. Nadal bez mikro, ale fosfor w połowie dawki.
3. Pełna dawka azotu.
4. Carbo cały czas x4.

I oczywiście podmiana wody, ale już normalnie 20%.

Po 2 tygodniach:
1. Światło normalnie
2. Nadal bez mikro
3. Fosfor i azot normalnie.
4. Carbo x3

W kolejnych tygodniach obniżałem dawkowanie carbo i zatrzymałem się na pojedynczej dawce do teraz.
Jakaś nitka gdzieniegdzie się pokazuje, ale nic groźnego - akwarium wygląda ok.
Mikro podaję 2x w tygodniu w normalnej dawce.

I zobaczymy jak będzie dalej :)

Parametry wody jakie utrzymuję obecnie:
PH: 6,8-7
GH: 8
KH: 7
NO3: 5
PO4: 0,2-0,5

 


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na_razie spróbuję zwalczyć naturalnie to glonarium... Częstsze podmiany, odstawiam fosfor. Azot zmniejszę o połowę, potas zostawię, przedawkuję węgiel w płynie i co2 z butli, zwiększę za radą darekbarta. Gdy to nic nie pomoże, będę próbował czegoś innego... Jeszcze zastanawiam się nad zmniejszeniem oświetlenia...

 

 

Regulamin 6.1. Na forum wymagane jest dbanie o poprawność gramatyczną i ortograficzną wypowiedzi.

Edytowane przez andy102
Pisownia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połowa tygodnia za pasem. 3 podmiany ok 20% wody. Brak poprawy. Gloniaste nitki porastają moje akwarium w zastraszającym tempie...Co przy podmianie je usunę na drugi dzień jest ich tyle samo a może i więcej...Aktualne parametry to:

 

pH - 5.9

KH - 11on

GH - 19on

K - 20 mg/l

Fe - 0 mg/l

NO2- 0,025 mg/l

NO3- ok 1 mg/l

NH3- 0 mg/l

 

Także podmiany wody spowodowały wyjałowienie wody. Jednak obserwując soczystą zieleń roślin nie jestem do końca pewien wyników testów... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...