Skocz do zawartości

Glony a domowe i dostępne środki


everydaniel
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, posiadam zbiornik o pojemności 157l, stoi on w odległości 1,5m od okna południowego, oświetlenie 0,8w/1l świeci od 11:30 do 21:15, grzałka na 25st C, 2 filtry aquael FAN 1 plus działające, napowietrzanie 5h/dziennie.

Niestety mam problem z glonami, z krasnorostami poradziłem sobie sam, od 2 tygodni mam spokój, z tymi glonami, które zazieleniają szyby także sobie radzę przez czyszczenie gąbką szyb i od razu po tym podmiany wody w ilości 30% (powtarzam co 5 dni do skutku). Mam jednak jeszcze jedne glony, które nijak reagują na te sposoby. Gdzieś tutaj na forum wyczytałem jakie to glony i zakupiłem na nie otoska, który dwoi się i troi, ale glonów przybywa. Dodam zdjęcia żeby go zidentyfikować i chcę zadać pytanie, czym z tym glonem walczyć? Czy zakup większej ilości otosków będzie dobrym rozwiązaniem?

 

PS.: Piszę z zepsutego laptopa, bez myszki i jest to dla mnie okropne przeżycie dlatego proszę o wyrozumiałość, że nie podałem linku lub nie znalazłem nazwy wszystkich glonów.

http://sendfile.pl/151417/view/DSCF1036.JPG

http://sendfile.pl/151419/view/DSCF1038.JPG

http://sendfile.pl/151418/view/DSCF1037.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy masz w tych filtrach jakieś media biologiczne (ceramika, lawa, ..)??
Filtry chodzą przez 5h czy napowietrzanie? 
Moim zdaniem za słaba filtracja.
Bąbelki z filtra wyłącz. Ustaw wylot filtra (łopatkę) kierując  go w górę, wymuszając w ten sposób ruch tafli.
Czyszczenie szyb co 5 dni nic nie da bo nie znasz przyczyny powstawania tych glonów i one będą wracać do us...ej śmierci ;)

Edytowane przez DawW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pH 6.8

KH 7

GH

CO2 33,2 (za wysoka, wiem, dlatego przedłużam co 2 dzień działanie napowietrzacza do 10h)

n 10,3

NO3- 6

NO2 0,5

PO4- 0,9-1,2 waha się (sprawdzam co 10 dni)

 

składniki mineralne macro mikro dodaję wg wyznacznika po kilkanaście kropel raz na 7 dni (używam tetra planta min i tetra planta pro)

 

Filtry chodzą oba przez cały czas (czyszczę co każdą wymianę wody [w pojemniku z wodą którą odlałem z akwarium)

napowietrzacze 5h i 10h co 2 dzień teraz.

Edytowane przez everydaniel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś tutaj na forum wyczytałem jakie to glony i zakupiłem na nie otoska, który dwoi się i troi, ale glonów przybywa.

Nawet gdybyś wpuścił trylion "Otosków", to nie zniknie Tobie żaden z glonów. Z jednej prostej przyczyny, Otocinclus nie żywi się glonami nitkowatymi ;) .

 

 

NO3- 6 PO4- 0,9-1,2

Dopóki nie będziesz mieć prawidłowego stosunku azotanów do fosforanów, walka z glonami będzie przypominać przygody Don Kichota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

oświetlenie 0,8w/1l

Przy takim świetle powinieneś dobrze nawozić akwarium.

 

 

NO3- 6

NO2 0,5

PO4- 0,9-1,2 waha się (sprawdzam co 10 dni)

A tu jak widać bieda...

 

 

2 filtry aquael FAN 1 plus

Takie dwa wewnętrzne z małą ilością medii biologicznych są niewystarczające na 157 L.

 

 

Filtry chodzą oba przez cały czas (czyszczę co każdą wymianę wody [w pojemniku z wodą którą odlałem z akwarium) napowietrzacze 5h i 10h co 2 dzień teraz.

Do tego przy każdej podmianie rozwalasz tą biologię, filtry się czyści jak przepływ spadnie.

A najlepiej wymień je na jakiś kubełek.

 

Coś masz żyznego pod tym podłożem?

 

Co do nawożenia to zapoznaj się z tym: http://forum.superakwarium.pl/topic/29107-nawo%C5%BCenie-ro%C5%9Blin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna/

Jak tego nie ogarniesz to przy tym świetle nie doprowadzisz akwarium do stanu oglądalności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mapet właśnie teraz chodzi o to że mnie nie stać na dokupowanie droższych rzeczy, niemowlak i praca sezonowa (marzec-listopad) to zabójcze połączenie jeśli chodzi o dziurę w portfelu.

 

Pod podłożem jest dość doba glina, w małych ale różnej wielkości kuleczkach okrągłych i płaskich, na to akurat nie ma co narzekać, bo nawet rośliny z chemicznego zoologicznego się przyjmują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Mapet właśnie teraz chodzi o to że mnie nie stać na dokupowanie droższych rzeczy, niemowlak i praca sezonowa (marzec-listopad) to zabójcze połączenie jeśli chodzi o dziurę w portfelu.

 

Pod podłożem jest dość doba glina, w małych ale różnej wielkości kuleczkach okrągłych i płaskich, na to akurat nie ma co narzekać, bo nawet rośliny z chemicznego zoologicznego się przyjmują.

Zaparz herbatę zieloną i wlej do baniaka OSTUDZONĄ.

 

 

Powodzenia;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...