Skocz do zawartości

Kardynałek chiński Tanichthys albonubes


splend
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Kardynałek chiński  Tanichthys albonubes

 

Tanichthys-albonubes.jpg

 

Rodzina: karpiowate ( Cyprinidae )
 
Występowanie: Chiny w okolicach miasta Kanton.
 
Długość: do 4 cm.
 
Dymorfizm płciowy: samce są smuklejsze i żywiej ubarwione. Dojrzałe samice są obszerniejsze w partiach brzusznych.
 
Usposobienie: jest to gatunek zgodny i towarzyski. Należy trzymać gromadkę rybek składającą się co najmniej z 10 osobników.
 
Akwarium: akwarium dla tych ryb powinno być częściowo zarośnięte z wolną przestrzenią do pływania. Dla gromadki rybek wystarczy zbiornik o pojemności około 60 l ( 60 x 35 x 30 ). Kardynałek chiński jest gatunkiem dość plastycznym pod względem parametrów wody. Niektóre źródła podają że można te ryby trzymać w wodzie miękkiej do twardej ( 5 - 25 GH ) i o pH 6 - 8. Osobiście trzymałem i z powodzeniem rozmnażałem te ryby w wodzie o pH 7 - 7,2  i twardości 12 GH. Co do temperatury wody to z racji tego ze jest to gatunek zimnolubny temperatura w akwarium nie powinna być wyższa niż 22*C ( 16 - 22 *C ) z nieco wyższą w okresie tarła ( 24*C ).
 
Rozmnażanie: Ryby te można wycierać parami lub w stosunku 2 - 1 ( 2 samce, 1 samica ). Do przeprowadzenia tarła wystarczy akwarium o pojemności około 20 l. Optymalna twardość wody to GH 10 - 12 , pH 6,8 - 7,2 i temperatura 22 - 24* C. W akwarium tarliskowym powinny się znaleźć drobnolistne rośliny jak np: wywłócznik, rogatek, mech jawajski. Dno akwarium można wyłożyć warstwą dobrze odkażonego żwirku ( osobiście w przypadku tych ryb podłoża nie stosowałem ).
Pewnym utrudnieniem przy rozmnażaniu tych ryb może być to że czasami tarło może przeciągać się w czasie nawet do kilku dni. W takim przypadku samica składa codziennie od kilku do kilkunastu ziarenek ikry, przez co może dojść do sytuacji że zanim samica złoży ostatnią porcję ikry to z pierwszej wylęgają się już larwy. Na ogół ( choć nie jest to regułą) dorosłe ryby nie zjadają ikry ani wylęgu, to jednak po skończonym tarle należy w odpowiednim czasie usunąć je z akwarium tarliskowego.
Młode wylęgają się po 48 - 72 godzinach, a po około 3 dniach zaczynają pływać w poszukiwaniu pokarmu.
W pierwszych dniach najlepszym pokarmem dla narybku są pierwotniaki oraz wrotki, a po kolejnych kilku dniach można zacząć skarmiać młode drobnymi larwami solowca. Można również narybek tych ryb odchować na odpowiednio rozdrobnionym pokarmie suchym. Sam odchowałem w ten sposób całkiem pokaźne stadko kardynałków.
 
Pokarm: suchy, mrożony oraz żywy.
 
Ciekawostka: w okolicach Hongkongu występuje lokalna rasa tych ryb różniąca się nieco wyglądem.

 

Autor opracowania: splend

Autor zdjęcia: nieznany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...