Skocz do zawartości

[470] luźno związane z Ameryką Południową


michal_n
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

 

jakiś czas temu razem ze zmianą lokum wróciły szanse na powrót do akwarium. Ponieważ zbiornik będzie miał pewnie parę rzeczy nietypowych a ja chętnie poznaję opinię bardziej doświadczonych w takich tematach to postanowiłem skorzystać z doświadczenia Forumowiczów i opisywać zmagania z rzeczywistością. 

 

Tak wyglądało pomieszczenie zanim się za nie zabraliśmy. Akwarium stanie pomiędzy słupem a kuchenką gazową a raczej tym co będzie zamiast niej. 

przed remontem 2

 

Akwarium staje w zabudowywanym przejściu pomiędzy salonem i hallem na murowanym postumencie. "Nogi" postumentu to pustak 12 cm a blat to lany zbrojony beton grubości 10 cm. Chyba wytrzyma :) 

murowana podstawa pod akwarium

 
wymiary zbiornika to z grubsza 175x55x60 ale po prawej stronie ze względu na słup będzie takie wcięcie zwężające prawą część akwarium do 19 cm. 

 

ponieważ nie bardzo mam jak schować kable od filtracji to zdecydowałem się na komin i sump pod zbiornikiem. 

 

otwór na rurki z komina

 

Dodatkowym argumentem za sumpem była też chęć ograniczenia "mokrej roboty" w salonie - warunek żony - żadnych wiader na parkiecie :)

Z tego powodu dociągnąłem pod zbiornik wodę gospodarczą (niestety bardzo twarda) oraz wodę filtrowaną na żywicy jonowymiennej w piwnicy oraz kanalizację ze spustem w zbiorniku na wodę do podlewania ogródka. 

rurki w podłodze

 

 

Na sump i klamoty wiele miejsca nie zostało ale około 150 l (100x30x50) się zmieści i zostanie trochę miejsca na elektronikę, kabelki itp. 

Pod zbiornik doprowadzone jest trochę prądu, na osobnym obwodzie, powinno wytrzymać obciążenie do 1kW. 

 

Co do filtracji to planuję złoże fluidyzacyjne ze względu na wydajność i mniejsze wymagania odnośnie przepływu wody. Na razie planuje K1 ale chętnie zmienię to na tańszą alternatywę... Może ktoś ma jakiś pomysł?

Nad zbiornikiem dodatkowo filtr hydroponiczny ale tylko raczej jako uzupełnienie i coś zielonego dla żony. 

 

Jako oświetlenie planowałem belkę wiszącą 4x54W choć ostatnio znalazłem 4x80W 8x LED Odyssea Quad o długości która by pasowała więc się waham :)

Będę się starał zrobić automatyczną dolewkę, kontrolę oświetlenia i temperatury, pomiar pH i dozowanie CO2 za pomocą komputera Aquatronica. 

 

Przewidywane problemy to głównie wydolność filtracji, wątpliwości czy sobie poradzę z hydroponiką metodą DIY :) oraz oczywiście aranżacja zbiornika przeziernego oglądanego z 2 stron z czego jedna pod światło z dużego południowego okna. Oczywiście boję się też glonów, parametrów wody, chorób, i tego wszystkiego co reszta :)

 

Postaram się w miarę na bieżąco dodawać zdjęcia z postępów ale też bardzo chętnie poznam Wasze zdanie na temat tego co już jest zrobione oraz planów. 

 

pozdrawiam

Michał 

Edytowane przez michal_n
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat spokojnie może zostać w galerii będziesz mógł opisywać jak powstawał od podstaw Twój zbiornik i każdy będzie mógł poznać  historię jego powstawania.

Przy większych zagwózdkach po prostu napiszesz temat w odpowiednim dziale, tam otrzymasz bardziej "profesjonalną" i szybszą pomoc na zadany temat.

 

Jak na razie zapowiada się ciekawie, powodzienia. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Chyba nie ten dział , tu raczej się opisuje gotowe funkcjonujące już zbiorniki a nie dopiero plany.                                                                                                 

A to to co? http://forum.superakwarium.pl/topic/43089-krewetkarium-100l-krok-po-kroku/?hl=100l  Mam wrażenie, że nie przejrzałeś tematów tylko ciepnąłeś na oślep. Akwa zapowiada się ciekawie i czekam na rozwój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

 

Mały update znaczy się uaktualnienie :)

Poszerzyliśmy trochę podest, zwęziliśmy słup i podest pod zbiornik ma w najwęższym miejscu teraz 40 cm a tym samym pojemność "trochę" wzrosła i teraz wynosi około 517 l. 

Zbiornik się klei, sump się klei, instalacja zgodnie z projektem powyżej. 

 

Odnośnie oświetlenia to podarowałem sobie eksperymenty ze świetlówkami z hipermarketu oraz samoróbki świetlówkowe bo jak sobie obliczyłem koszty to mi wyszło, że warto zainwestować w całkowicie LEDowe oświetlenie. Będą więc (mam nadzieję) powerLEDy na łączną sumę około 100W. Mam nadzieję, że rośliny na tym pociągną... Będziemy patrzeć :)

 

Do hydroponiki na przewidywaną półką z roślinami dodałem dodatkowe oświetlenie żeby wspomagać chwasty zimą :)

 

Kolejne odświeżenie już pewnie ze wstawionym zbiornikiem za parę dni...  

 

Pozdrawiam.

 

Michał 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jest obiecany ciąg dalszy.

 

tak wygląda akwarium od frontu

 

front

 

tak od korytarza

 

Od plecow

 

tak od góry

 

gora

 

a tak wygląda sump jeszcze nie wstawiony na miejsce. 

 

sump

 
Nad akwarium dwie żarowki do doświetlania roślin ale coś czuję, że to na razie tak raczej do ozdoby :) prąd jest wiec sie założy jakieś poważne lampki. 
 
W tym tygodniu dotrą LEDy, we wtorek plan jest na działania hydrauliczne i instalację sumpa. Pewnie za parę dni będzie się można poważnie zabrać za projektowanie aranżacji. 
 
a tak na marginesie to czy ktoś ma namiary na jakieś miejsce z fajnymi korzeniami w okolicach Krakowa?
 
Pozdrawiam
Michał 
Edytowane przez michal_n
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

@Wojtasek4321: mam nadzieję, że sprostam ocenie :) choć jeśli chodzi o oświetlenie to 8x54W da na okrągło 400W rachunku plus 8xkilkadziesią pln co rok do półtora na świetlówki. Większość lamp ma w takiej konfiguracji ok 120 cm wiec boki akwarium były by niedoświetlone (co samo w sobie pewnie nie jest złe) no i cenowo to by się wahało od około 1000 do około 2500 pln na start. 

Zrobiłem więc tak:

1. u kolegi znalezionego na warszawskim forum akwariowym zamówiłem 3 belki LED po ok 33 szt na każdą długości około 160 cm. Mieszanka białych, czerwonych i niebieskich w moim zdaniem sensownych proporcjach ale też i trochę żeby zrobić małe doświadczenie na temat wpływy różnych kolorów LED na fotosyntezę (każda belka ma inne proporcje i zanim uruchomię zbiornik to sprawdzę które proporcje dają najlepszy rezultat - będzie wiadomo na przyszłość :) )

2. ponieważ chcę belki/listwy zamknąć w obudowie wiszącej pasującej do mebli (oprócz akwarium mam też żonę i chciałbym, żeby tak pozostało :) ) a w temperaturze pokojowej mają około 55 stopni więc zamówiłem też radiatory aluminiowe cięte z metra  i pewnie dorzucę tam też wiatraczek :)

 

3. rozpoczął się montaż :) na razie wszystko suche.

tak wygląda sump z rurkami:

 

A sump rurki

 

tak wygląda teraz podwozie akwarium, rurki w zasadzie skończone, brakuje jeszcze tylko rurki do hydroponiki ale na razie jej nie będzie, pewnie gdzieś w ferie zabiorę sie za to, oraz rurki do odmulania (spustu z węża bezpośrednio do kanalizacji). 

Twardość wody ogólna - na wejściu na żywicę jono wymienną 19 st a na wyjściu 3 st. Na początek nieźle ale sprawdzę jeszcze szczegóły oraz poziomy sodu i chloru ze względu na sposób regeneracji złoża.

 

A podwozie pelne

 

Zaczynam przymiarki do aranżacji i na razie bryndza, pomysł na papierze jest super ale w realu wychodzi kiepsko - znaczy się, ze na papierze też trzeba zmienić. 

 

v.1

A hard scape 1

 
v.2

A hard scape 2

 
v.3

A hard scape 3

i chyba jakoś pod to v3 zostanie, lewa strona to mi się w zasadzie podoba ale z tą prawą to jeszcze nie mam przekonania. 
 
Jutro w ruch idzie piła, wiertarka, szybkozłączki i kołki bambusowe celem łączenia i stabilizacji korzeni
 
Będzie też płukanie piasku i próba jego wrzucenia do akwarium oraz przymiarka do ułożenia lunar stone-ów. 
Potem pewnie parę dni przerwy bo mały wyjazd i Wielka Wyprawa po Rośliny.... 
 
Macie jakieś sugestie co do tych korzeni albo rozwiązań rurkowych albo czegokolwiek?
 
Pozdrawiam
 
Michał 
Edytowane przez michal_n
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

No to jest wreszcie ciąg dalszy. 

 

Trochę miałem roboty, trochę kłopotów :) Zaprojektowany odpływ do kanalizacji z syfonami, spływem z nadmiaru, wężem do spuszczania wody (odkurzania dna), i resztą fajerwerków nie sprawdzał się i nie odbierał wody wystarczająco szybko co groziło zalaniem w przypadku zacięcia elektrozaworu dolewki automatycznej oraz w razie awarii prądu (cofka z akwarium przez rurę do pompy). Uprościłem temat i teraz jest tylko spust z akwarium i dodatkowy kanał na który montuję co trzeba wtedy gdy korzystam. Teraz jest lepiej ale dalej zawór do dolewki podaje więcej niż trzeba więc na razie jest odłączony i będę zakładał przed niego zawór ręczny do zdławienia ciśnienia z sieci przed zaworem. Ponieważ sump ma małą pojemność (całość ok 130 l) musiałem zmniejszyć ilość wody mogącej spłynąć do sumpa w razie awarii pompy. W tym celu dodałem otwór tuż koło lustra wody w rurze, którą woda wraca do akwarium. Z jednej strony rusza to dodatkowo taflą wody a z drugiej w zasadzie układ zapowietrza się natychmiast po wyłączeniu prądu. Jest bezpiecznie choć teraz nie dam rady wykorzystać tak prosto tego mechanizmu do podmian wody chyba, że będę zatykał dziurę palcem :)

 

spływ do kanalizacji

tak teraz wygląda uproszczony spływ nadmiarowy
 
Złoże fluidyzacyjne w założeniu miało się ruszać ale chyba przepływ jest za mały:

złoze fluidyzacyjne w formie nieupłynnionej

 
Dobre wieści to w sumie tyle, że udało się wyregulować poziomy wody tak, że się trzymają jak trzeba. 

 

Jutro do komory ze złożem fluidyzacyjnym wrzucam mega-napowietrzacz i zobaczę czy złoże się upłynni choć trochę, jak nie to poszukam na allegro jakiejś turbiny jak do morszczaków oni tam pralki robią w akwarium czyli tak jak ja muszę w sumpie  :)
 
Między innym dzięki radom forumowiczów (dziękuję) zdecydowałem się na wersję 2 aranżacji. Ułożone korzenie, wsypany piasek oraz kamienie. Część kamieni zwłaszcza tych płaskich jest wyłącznie do dociążenia korzeni. (zdjęcia czarno-białe bo oświetlenie jest tak słabe że nie dało rady nic zrobić co by miało normalne kolory).  

hardscape v2a po zalaniu od przodu

widok z przodu
 

hardscape v2a po zalaniu od tyłu

widok z tyłu. 
 
 
Następne etapu to montaż oświetlenia. Dotarła już obudowa i teraz się wietrzy (wali rozpuszczalnikiem jak wylęgarnia smoków... ) mam też listwy LED, zasilacze (dzięki pomocy kolegi Andrew z warszawskiego forum akwarystycznego), dodatkowe kable przedłużające, radiatory i resztę badziewia, żeby to do kupy skręcić. Będzie zabawa na resztę tygodnia. 
Jak powieszę LEDy to wrzucę następną porcję zdjęć oraz zabiorę się za sadzenie roślinek :)
 
Wstępne testy parametrów wody: pH 7,2 (włączyłem dozownik CO2), twardość ogólna około 3. Dokładniejsze pomiary pewnie we środę. 
 
pozdrawiam
 
Michał 
 

 

Edytowane przez michal_n
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj pomierzyłem wodę:

 

pH 7,21 ale po włączeniu intensywnego napowietrzania w złoży fluidyzacyjnym wzrosło do 7,44 

twardość ogólna 5

twardość węglanowa 14-15 myślę, ze to wynika z zastosowania żywicy jonowymiennej do zmiękczania. na razie jest to kationit sodowy ale pewnie zmienię na potasowy będzie lepiej

amoniak, azotany, azotyny, żelazo, fosforany - 0 lub prawie zero. 

Na razie zbiornik zalany bez roślin i zwierząt, lampa powstanie w weekend i wtedy będzie powoli wprowadzane życie. 

 

pozdrawiam Michał_n

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

@Locdoc

w być może mylnym przeświadczeniu, że spowoduje to spadek pH. 

Jak na razie po początkowym spadku do 7,21 teraz powoli ale stale rośnie i teraz jest 7,5 więc pewnie teoria mylna. 

 

@Kamil 123

Piasek kwarcowy


Ciąg dalszy postępów. 

 

Problemem był jak zasłonić bebechy. Przed akwarium plecami do niego bedzie stała niska sofa więc miejsca przed zbiornikiem nie było na normalne drzwi. Roleta a raczej mechanizm do jej zwijania zajmuje za dużo miejsca w środku i nie zmieścił by mi się obok sumpa, dodatkowo rolety w zasadzie są tylko w kolorze nibyaluminium który mi pasował do mebli jak pięść do nosa, drzwi harmonijkowe musiały by mieć bardzo wąskie listewki i wyglądało to trochę jak płotek :) 

Tym samym w zasadzie wybór był skromny i mamy drzwi podnoszone do góry. Ponieważ mechanizm może unieść tylko 60 cm wysokości a szafka ma o ile pamiętam 78 więc trzeba było taką maskownicę na dole zamocować. Oczywiście do większych prac się ją wyjmuje. 

Dodana też jest listwa maskująca dno akwarium wraz ze sklejką na której akwarium jest podklejone. 

tak wygląda zamknięte:

 

drzwi od frontu

 

a tak otwarte od przodu i z boku

drzwi otwarte z boku

drzwi otwarte

 
 
pozdrawiam
 
Michał 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego jeszcze nie ustalilem. W opcjach są skalary, lawica czegoś kolorowego, pare kiryskow, pare zbrojnikow, moze jakies otoski. Chetnie tez kilka sztuk np 2+2 jakis kolorowych apisto. Mam jeszcze parę tygodni na decyzje i zależą one mocno od tego co się z wodą uda osiągnąć. Chętnie posłucham sugestii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dobrych nowin to w zasadzie tylko tyle że na klamotach w sumpie zaczyna się robić fajny biofilm bakteryjny i powoli złoże zaczyna pływać. Pewnie głowica 2000l i brzeczyk 1200 l na godzinę trochę pomagają. Tylko hałas Straszny. Do projektu musze dodać wyciszenie szafki albo eksmisje napowietrzacza albo oba.

Dzisiaj całe popołudnie ciąłem radiatory do LEDow. Jutro montaż. Jak się uda to w niedziele roślinki zacznę organizować. Ktoś zna jakieś dobre źródło w znośnej cenie? Może np w Krakowie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to po całym dniu zmagań lampa jest w zasadzie gotowa. 

 

3 listwy LED , każda zamocowana na 2 połączonych radiatorach. Wszystko razem zamontowane w skrzynce. 

Po co te radiatory? ponieważ listwa na wolnym powietrzu grzeje się do około 55 stopni. 

 

montaż wstępny elementów

wiercenia i spasowywanie

 

tak wyglada panel LED w przybliżeniu

panel LED

 
 
to trochę nieostre wyszło ale w warsztacie mam jeszcze strasznie ciemno :)
widać radaitor na przekroju poprzecznym, to na samej górze to panel z LEDami.

przekroj przez radioatiry 2

 

 
tak wygląda puste jeszcze obudowa

20141220 160244

 
Wszystkie elementy przygotowane do montażu

przygotowanie do montażu

 
 
3 panele na różnych etapach pracy, jeden zmontowany, jeden nie ruszony a środkowy z nałożoną pastę termoprzewodzącą

pasta termoprzewodząca

 
no i gotowa lampa

gotowa lampa

zapalona lampa.

 

 

pozdrawiam

 

Michał 

Edytowane przez michal_n
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to projekt lamp LED zakończony.

 

tak wygląda lampa nad zbiornikiem. 

pierwsza próba oświetlenia

 
a tak wygląda system mocowania umożliwiający łatwe podniesienie lampy do góry. 

system mocowania

 

ten haczyk na środku zaczepie się o linkę pomiędzy dwoma mocowaniami sufitowymi i pomimo, że lampa waży około 15 kg jedna osoba spokojnie do prac wewnątrz może ją do góry podnieść. 

 

Jak widać na zdjęciach w akwarium jest dość jasno choć pewnie gdyby lampa była niżej to było by więcej światła przy dnie. Na razie nie obcinałem linek i pewnie będę tą wysokość modyfikował. 

 

Rośliny powoli zmierzają w moją stronę więc pewnie czas ustawić programatory do lamp. Na początek 6 h świecenia wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Chyba czas na małą aktualizację. 

 

Zbiornik sobie powoli dojrzewa, na razie jeszcze amoniak około 1 mg/l i nieco podniesione azotyny, azotany dalej bardzo niskie ale powoli idą do góry więc chyba złoże fluidyzacyjne zaczyna działać. 

 

Pomimo dozowania CO2 nie udało się nic zrobić z pH a winnym tego stanu rzeczy był wysoki poziom twardości węglanowej. pH stabilizowało się na poziomie ok 8,2-8,4 bez CO2 i pomiędzy 7,5 i 7, 7 z dozowaniem CO2. Ponieważ plany są raczej miękkie i kwaśne więc dołożyłem drugie złoże jonowymienne (pierwsze - anionit sodowy z autoregeneracją jest centralnie na budynku). Kationit potasowy celem zbicia twardości węglanowej oraz resztek ogólnej do 0. Dodatkowym efektem będzie mam nadzieję również lekkie zakwaszenie bo jest to kationit wodorowy :)

żeby można było to lać bezpośrednio do akwarium w ramach autouzupełniania dodałem filtr węglowy - chlor mi w sumpie nie potrzebny. 

 

teraz wygląda to tak:

elektrozawór: 

elektrozawor do auto dolewki przed 2gim stopniem filtracji

 
filtr dwustopniowy (węgiel i jonit)

filtr węglowy oraz kationit wodorowy

 
celem lepszej fluidyzacji złoża nadmiar mocy z pompy (ok 1000-1200 l/h) puściłem z powrotem do komory fluidyzacyjnej sumpa, na zdjęciu widać też właściwą pompę kręcącą sumpem (2000 l/h). 
razem z napowietrzaniem zaczyna to robić niezłą pralkę w złożu które jak widać na kolejny zdjęciu zaczyna ładnie krążyć. 
 

główna komora sumpa i wszystkie "wlewki"

fluidyzacja

 
a celem filtracji mechanicznej jest zrobiony trójwarstwowy filtr mechaniczny (rurki pcv i kratka sufitowa plus wata - myślę nad gąbkami itp ale działa dobrze więc pewnie zostanie jak jest). dodatkowo filtr mechaniczny jest też wykorzystany do zaaplikowania Purepond'a - kulek z bakteriami nitryfikacyjnymi. jak były w złożu głównym to mi zatykały odpływy wody :)
 
Z prac które jeszcze zostały (i o których wiem :) ) jest jeszcze overflow w sumpie. Raczej nie będę wiercił i zrobię go na rurkach PCV tak żeby wykorzystać elektrozawór z uzupełnianiem oraz overflow do stałej automatycznej podmiany wody. To chyba będzie musiało parę dni zaczekać :) 
 
Na razie tylko powolna podmiana wody na miękką i czekanie na zamknięcie cyklu...
 

 

Edytowane przez michal_n
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...