Skocz do zawartości

Acerban
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

niedługo będę zakładał akwarium 200l. Zastanawiam się nad obsadą i pomyślałem, że może podrzucicie jakieś pomysły ;p

Zbiornik: 100x40x50 cm         200l

Filtracja: JBL e901, może dorzucę wewnętrzny Aquaszut 550 turbo - do lepszego rozprowadzania CO2

Oświetlenie: standardowe oświetlenie w pokrywie 2x30W T8 6500k i 45W T5 8500k Grolux oraz 45W T5 10000k Aquastar w sumie 150W czyli 0,75W/l

Podłoże: JBL Manado oraz JBL Aquabasis Plus (substrat podżwirowy)

Parametrów wody nie znam, bo będę dopiero zakładał akwarium, ale posiadam filtr RO, więc mogę dostosować KH, GH oraz Ph do wymagań ryb ;)

Zaznaczam, żeby nie było spamu, że akwarium będzie oczywiście dojrzewało min. 3 tygodnie (do momentu aż dojrzeje).

Akwarium ma być roślinne, dlatego tak mocne oświetlenie.

Zależy mi na:

1) Kilku większych rybach, spokojnych, wolnopływających (bardzo podobają mi się skalary, ale nie wiem czy nie za mały zbiornik na parkę i odrzuca mnie trochę to, że nie można rozpoznać u nich płci, a chciałem samca i samicę)

2) Ławicy mniejszych i szybkich ryb (chciałem neony, ale wiadomo inne wymogi niż skalary ;(  )

3) Rybach czyścicielach (myślałem o otoskach lub kosiarkach)

 

Przepraszam za błędy i wiem że takie wymyślanie obsady bez parametrów wody jest śmieszne, ale wolę wszystko planować jakiś czas przed.

 

PS Proszę, aby propozycje dotyczyły popularniejszych ryb akwariowych, ponieważ w moim małym mieście znajduje się tylko 1 sklep akwarystyczny z dość skromną ilością gatunków ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal czekasz na jakąś odpowiedź? :-) Myślę, że to oświetlenie trochę odstręcza od proponowania jakichś ryb... Skup się na światłolubnych roślinach, a rybom odpuść.

Albo

Odejmij trochę światełka i pójdź w cieniolubne chwasty. Do tego dodaj trochę garbników i wtedy ta obsada, którą zaproponowałeś mogłaby być. O skalarach dostałeś odpowiedź w innym wątku, ale powtórzę też z własnego doświadczenia - para w 200 l może być i ani jednego więcej, jednak wówczas pozbawiasz się możliwości obserwowania stadnego życia tych ryb. Do nich mogłyby być neony czerwone (najlepiej kup jednocześnie z młodziutkimi skalarkami, żeby te jak dorosną, nie traktowały ich jak pokarmu). No i otoski. Wszystkie gatunki ogólnodostępne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie jakaś sensowna odpowiedź ;) Nie rozumiem tylko o co Ci chodzi z tym zmniejszaniem ilości światła dla tych ryb. Wiem, ze ta ilość światła robi niezła solarkę, ale wiadomo w roślinnym jak rozrosną się chwasty to zrobi się znacznie ciemniej. Co do wcześniejszego posta, że mam się zająć roślinami to chciałem naprostować, że nie tylko zielsko ma być w tym baniaczku, a planuję zakupić kilka ryb gdy akwarium dojrzeje, ponieważ ryby wytworzą mi trochę azotanów co pozytywnie wpłynie na rośliny ;p Pytam się o obsadę, ponieważ nie chcę zrobić błędu typu, ze wpuszczę na początek rybę o takich i takich wymaganiach, a później będę chciał wpuścić rybę o zupełnie innych wymaganiach. Przepraszam za składnie. Mam nadzieję, że moja wypowiedź jest zrozumiała, ponieważ się rozpisałem, a chodzi mi tylko o to, że planuję obsadę jaką z czasem będę kompletował i pomyślałem sobie, że może ktoś podrzuci mi pomysły np: zamiast skalarów kup prętniki karłowate, które bardzo dobrze komponują się z ławicą razbór klinowych, a na dno kiryski panda. Oczywiście ten przykład był wymyślany i nie zwracałem uwagi na wymagania itd. Trochę się rozpisałem ;p Dzięki za odpowiedzi i czekam na kolejne, chcę jeszcze wysłuchać co inni mają do powiedzenia ;)

 

 

Upomnienia nie pomogły.Może to zmobilizuje Cię, aby nie zapominać o polskich znakach. +1 Pisownia. /darekbart

Edytowane przez darekbart
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też będę zakładał akwarium roślinne tyle,że 240l i również myślę nad obsada. Ja chciałbym ławicę neona lub razbor i coś większego. Wysłane z mojego GT-S6500D

 

A ja chciałbym,żebyś pisał poprawnie, a jak masz problem z obsadą, to chciałbym abyś założył własny temat. /darekbart

Edytowane przez darekbart
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Akwarium już zalane (06.12.2014r.)
Nadal czekam za podpowiedziami co do obsady, tym razem już podam więcej informacji.
Akwarium: Proste 100x40x50 200l
Podłoże: JBL Manado 17l + 10l JBL Aquabasis Plus
Oświetlenie: 2xT8 6500k 30W + 2xT5 10000k i 8500k
Temperatura: 24-26° (oświetlenie nagrzewa wodę do 26°, świecę 6h)
Parametry wody:
Ph 7,5
Gh 8
Kh 5
Filtracja: JBL e901 (standardowe złoża filtracyjne)
Grzałka: 100W z termostatem wyłączona, bo temperatura nie spada poniżej 24°

To już chyba wszystko.
Zastanawiam się nad ławicą razbór klinowych lub neonów innesa, tylko nie wiem które lepiej pasują do parametrów wody. W grę wchodzą także gupiki (podobają mi się, ale boję się przerybienia po miesiącu).
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ph 7,5 Gh 8 Kh 5

Zbijając Ph poniżej 7, mógłbyś tam wpuścić spore stadko Trigonostigma Heteromorpha.

Ale jest jeszcze "ale" - oświetlenie. Do takiego solarium ryby się nie nadają... Więc, albo kompromis - ograniczysz światło, a uwierz mi, że przy mniejszym natężeniu i odpowiednim nawożeniu rośliny też będą rosły, albo stworzysz zbiornik typowo roślinny bez ryb oszczędzając im męczarni ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...