Skocz do zawartości

problem ze zdiagnozowaniem choroby u welona


agnienia90
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Mam problem ze zdiagnozowaniem choroby u jednego z moich welonów. Jakiś czas temu zauważyłam zmętnienie w jednym oku oraz małą białą narośl na ogonie. Zastosowałam CMF oraz podwyższenie temp. do 30C. Kuracja nie pomogła, drugie oko również się zamgliło, a do tego końcówki płetw zaczeły się strzępić i odbarwiać. Rybka co jakiś czas przesiaduje na dnie, ale nie codziennie, apetyt dopisuje. ogólnie zachowuje się tak jak przedtem.

 

4 welony, dwa roczne, dwa kilkumiesięczne

Akwarium 112 litrów

Filtr zewnętrzny hw 303b, 1400l/h

napowietrzacz

anubiasy

 

parametry wody wg testu jbl easytest

 

NO3 - 25

NO2 - 0

Gh - 4d-14d

Kh - 6

Ph- 7,2

Cl2 - 0

 

Podmiany co tydzien ok 20- 30%, co miesiąc większe ok.50%

w fitrze ceramika, zoolit, wata prelonowa wymienne na torf, węgiel aktywny. co jakiś czas światło uv.

 

Ryby karmione kilkoma rodzajami suchego, przede wszystkim roślinne. Mrożonki warzywne własnej roboty, co jakiś czas ochotka i suszony gammarus/kiełż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze by było wstawić zdjęcie chorej ryby.

Na chwilę obecna możesz porównać objawy u swojej ryby z objawami ryb chorych na kataraktę.

 

 

a do tego końcówki płetw zaczeły się strzępić i odbarwiać.
To natomiast może być martwica płetw.

 

Na pewno sprawę by nieco rozjaśniło wstawienie zdjęcia chorej ryby, bo teraz to są tylko przypuszczenia.

 

 

 

Mrożonki warzywne własnej roboty, co jakiś czas ochotka i suszony gammarus/kiełż.
Ochotka to jeden z najgorszych pokarmów. Karmiąc nią ryby można czasami zawlec do akwarium różne choroby.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

podwyższenie temp. do 30C.
Takie wysokie temperatury, szczególnie u ryb lubiących chłodniejsza wodę mogą również doprowadzić do zmętnienie oczu oraz mogą powodować odbarwienia.

 

30*C jak dla tych ryb to jest zdecydowanie za wysoka temperatura.

 

Jak pisałem wcześniej choroby które pojawiły się u Twojej ryby to być może katarakta, martwica płetw, jednak równie prawdopodobne jest to że taki stan u ryb spowodowało przebywanie w zbyt wysokiej temperaturze.

 

Poczytaj o tych chorobach. Może dopasujesz objawy podobne do tych występujących w Twoim akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety żadna z chorób nie pasuje tylko do tych dwóch objawów. W opisach jej ich znacznie wiecęj, dlatego też nic konkretnego nie mogę przypisać, a nie chciałabym zrobić rybce krzywdy lecząc ją nieodpowiednią chemią. Co do podniesienia temperatury - dopiero po zaobserwowaniu zmętnienia w oku została podniesiona, także nie wiem czy akurat to mogło mieć aż taki wpływ. Ogólna temp. w akwarium waha się między 24-25 stopni. Jutro zastosuje profilaktycznie nadmanganian potasu, bo póki co innego pomysłu nie widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jutro zastosuje profilaktycznie nadmanganian potasu, bo póki co innego pomysłu nie widzę.

A ja widzę. Badanie mikroskopowe.Nawet jak nie posiadasz, możesz zanieść wycinek płetwy do weterynarza.

Ja podejrzewam grzyba Ichthyophonus, ale najlepiej, upewnić się, tak jak już wspomniałem badaniem mikroskopowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co każdy weterynarz, u którego próbowałam się poradzić "nie zna się na rybach".

Dzisiaj zauważyłam, że ryba ma problem z oddychaniem, strasznie zachłannie łyka powietrze mimo dużej filtracji.

Czy jest tu ktoś, kto może polecić weterynarza w Gdyni lub całym Trójmieście?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy że pójdziesz do niego z próbką(wycinek płetwy) i niech Ci to przebada pod mikroskopem, zrobi zdjęcie, a Ty wrzucisz je tutaj.

Chyba że masz jakiegoś znajomego, który ma mikroskop.

Objawy mogły by wskazywać na Ichtiosporidioze - Ichtioofonozewywołaną wspomnianym grzybem.

Jeśli moje podejrzenia są słuszne, to czeka Cię drogie leczenie. Atybiotyku na to nie dostaniesz w zoologicznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy że pobierzesz około 1mm wycinka  z chorego miejsca, odcinając nożyczkami, najlepiej takimi do paznokci.

Jak zrobisz to szybko , to nie poczuje ;). Poproś kogoś o pomoc, niech Ci ją przytrzyma, sama możesz nie dać rady.

Wycinek zbadaj jak najszybciej,żeby nie wysechł, bo wtedy będzie ciężko cokolwiek zobaczyć.

Zanim pobierzesz próbki, dogadaj się z kim trzeba w kwestii badania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety w Trójmieście nie jest to takie łatwe. Żadnego odzewu ze strony instytucji, do których zwracałam sie o pomoc w celu zbadania próbki, a jeśli odpowiedź była to oczywiście odsyłanie w inne miejsca poza województwem. W każdym razie z moich obserwacji wynika, że rybka stała się pogodniejsza i bardziej ruchliwa, nie ma kłopotów z oddychaniem, płetwy powoli zaczynają się regenerować, apetyt jak zwykle dopisuje. Jest jedno ale, bardzo niepokoi mnie stan jej oczu, wydaję mi się również, że traci lub straciła wzrok. Robię jej indywidualne kąpiele w nadmanganianie, poprawiłam jakość wody, napowietrzenie, także zostaje chyba tylko czekać.

 

post-21780-0-74221500-1414536987_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...