Skocz do zawartości

Otocinclus hoppei ("Otosek")


andy102
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Otocinclus hoppei ("Otosek")

 

 

6bed23fa1e.jpg

 

Rodzina : Zbrojnikowte (Loricariidae)
Rodzaj : Otocinclus
Gatunek : hoppei

Występowanie: Ameryka Południowa: szybko płynące rzeki i strumienie w Brazylii w stanach Pará, Belém, Rondonia, rzeka Madeira i Peru rzeka Ucayali

Długość: maksymalnie dorasta do 4 cm.

Dymorfizm płciowy i opis : patrząc z góry - samce bardziej smukłe, samice rozszerzają się w okolicach brzucha. Ciało wydłużone, spłaszczone na brzuchu, pokryte płytkami kostnymi. Przez środek przebiega czarna i gruba pręga ciągnąca się od czubka pyska przez oko (maskując go), aż do końca płetwy ogonowej, tworząc dużą czarną plamę u podstawy ogona (często pręga nie łączy się z plamą) . Grzbiet ciemnobrązowy, lub jasnobrązowy z widocznymi ciemnymi plamkami, a brzuch żółto-jasny.

Usposobienie :  w ciągu dnia jest rybą spokojną, natomiast w nocy staje się bardzo aktywna. Gatunek stadny, zalecana ilość stada minimum 7-8 sztuk, w większej liczbie mniej płochliwe. Zamieszkuje strefy denne i środkowe akwarium, ale czasem podpływa do powierzchni łapiąc powietrze (stąd nie należy im zbytnio ograniczać dostępu do powierzchni wody dużą ilością roślin pływających).

Akwarium : minimalny rozmiar zbiornika dla stada to 60l, gęsto zarośnięty z dużą ilością kryjówek z korzeni i liści.
Podłoże powinno być piaszczyste, lub delikatnie grubsze o zaokrąglonych krawędziach . Oświetlenie nie zbyt jasne. Rybom zapewniamy bardzo dobrą filtrację i napowietrzanie.
Nie powinien być hodowany z większymi i bardziej agresywnymi gatunkami. Bardzo wrażliwe na związki azotu w wodzie.

Parametry wody: temperatura: 24°-28°C, odczyn kwaśny do obojętnego, twardość miękka do delikatnie średnio-twardej.

Odżywianie : głównym pokarmem są glony (z wyjątkiem nitkowatych), można je dokarmiać pokarmem pochodzenia roślinnego i zwierzęcego w postaci tabletek opadających na dno.
Dobrze jest zapewnić im dodatek pokarmu w postaci korzeni, lignitu, drewna itp. co dobrze wpływa na ich zdrowotność.
Nie pogardzi spiruliną i warzywami takimi jak cukinia, ogórek i sałata.

Rozmnażanie : rzadko udaje się rozmnożyć w akwarium ogólnym. Najprawdopodobniej ikra i młode są szybko zjadane przez inne ryby,
a biorąc pod uwagę niewielką wielkość narybku, pozostaje to często niezauważone przez hodowców.
Do rozrodu wymagane jest większe akwarium jednogatunkowe z dużą ilością kryjówek. Woda musi być bardzo miękka i dosyć kwaśna (niektórzy zalecają nawet Ph=5). Zalecane jest stymulowanie tarła za pomocą podmian wody na czystą z filtra RO.
Ten gatunek składa kleistą ikrę na liściach. Wylęg trwa około trzech dni, a narybek karmi się najdrobniejszym pokarmem w postaci zawiesiny i glonów.
Brak powodzenia w rozmnażaniu ryb niektórzy tłumaczą tym, że ryby z połowów naturalnych są selekcjonowane przez dystrybutorów wg płci i sprzedawane na różne rynki.

Uwagi : niewielkie różnice w wyglądzie gatunków Otocnclus powodują ich częstą sprzedaż pod jednym określeniem "Otosek". Niestety każdy z nich ma inne wymagania co do parametrów chemicznych i fizycznych wody, stąd dość częsta sytuacja przedwczesnego śnięcia ryb w naszych akwariach.

Inne gatunki pokrewne :
    Otocinclus arnoldi, Otocinclus batmani, Otocinclus bororo Otocinclus caxarara, Otocinclus cocama, Otocinclus flexilis, Otocinclus hasemani, Otocinclus huaorani, Otocinclus macrospilus, Otocinclus mangaba, Otocinclus mariae, Otocinclus mimulus, Otocinclus mura, Otocinclus tapirape ,Otocinclus vestitus, Otocinclus vittatus, Otocinclus xakriaba.

 

 

Autor opracowania : andy102

Autor zdjęć : andy102

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...