Skocz do zawartości

Pielęgniczka ramireza (Mikrogeophagus ramirezi)


nick1234
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Pielęgniczka ramireza (Mikrogeophagus ramirezi)

 

mjx2.jpg

Autor zdjęcia: S'sayan

 

Rodzina: pielęgnicowate - Cichlidae.

 

Występowanie: Ameryka Południowa, rzeki Wenezueli i Kolumbii, a także dorzecze rzeki Orinoko, oraz małe strumienie w dorzeczu rzek Apure, Meta i Vichada.

Zamieszkuje miejsca o spokojnym nurcie, bujnej roślinności i piaszczystym lub mulistym dnie.

 

Długość: do 6-7 cm.

 

Dymorfizm płciowy: Bardzo wyraźny. Samiec jest większy i intensywniej ubarwiony jego przednie promienie płetwy grzbietowej są czarne, trzeci i czwarty silnie wydłużone, płetwa grzbietowa i odbytowa ostro zakończone. Samiczka posiada bardzo charakterystyczne, czerwone ubarwienie brzucha i jest w tym miejscu bardziej zaokrąglona.

 

Usposobienie: Spokojna, ciekawska i wesoła rybka. Może być trzymana z innymi rybami o równie pokojowym nastawieniu. W czasie tarła i zalotów broni swojego terytorium, na które najczęściej wybiera kamienie, korzenie lub groty skalne. Lubi kryjówki z gęstej roślinności. Rybki żyją ok 3-4 lat.

 

Akwarium: Minimalna wielkość zbiornika to ok. 60 litrów (60x30x30) dla jednej pary. Temperatura 25-30*C, PH 5 - 6.5, GH 3 -10. Akwarium powinno posiadać piaszczyste dno, dużą przestrzeń do pływania, liczne kryjówki oraz być gęsto zarośnięte. Podatna na choroby dlatego wymaga dobrej jakości wody, regularnych podmian. Wrażliwa na choroby, wahania temperatur oraz pogorszenie jakości wody. Źle znosi wszelkiego rodzaju chemię oraz leczenie dlatego istotna jest profilaktyka. W akwarium wskazany delikatny ruch wody imitujący strumień czyli naturalne środowisko tych ryb.

 

Rozmnażanie: Ryba tarliskowa, dobiera się w pary. Wśród młodych par często obserwuje się zjadanie ikry dlatego do rozmnażania zaleca się wybierać ryby dorosłe. Z czasem młode osobniki "uczą się" opieki nad ikrą i problem z czasem znika.

Ramirezki same dobierają się w pary dlatego lepiej na początku kupić kilka sztuk i pozwolić im samym znaleźć partnera, wtedy będziemy prawie pewni, że para jest dobrze dobrana i nie będzie dochodziło pomiędzy nimi do większych zatargów. Akwarium tarliskowe należy napełnić wcześniej odstaną kwaśną i miękką wodą do ok 10-20cm. Temperatura musi zostać podniesiona do ok 28-30 *C., woda musi być dobrze napowietrzana. Ryby powinny mieć spokój oraz częściowo zacienione akwarium. Na miejsce złożenia ikry najczęściej wybierają kamień, duży liść lub twarde podłoże. Przed złożeniem ikry oczyszczają to miejsce co nazywane jest potocznie "budową gniazda".

Samica składa ok 200-400 jajeczek, które samiec zapładnia. Opieką zajmują się oboje z rodziców. Często można zauważyć jak ryby wachlują płetwami ikrę, służy to jej dodatkowemu natlenieniu oraz zapewnieniu świeżej wody. Młode wykluwają się po ok 4 dniach, rodzice pomagają im uwolnić się z pęcherzyków jajowych oraz przenoszą młode do wcześniej przygotowanego dołka. Początkowo narybek żywi się pęcherzykiem żółtkowym, po czym zaczynają intensywnie żerować. Swobodnie pływają po ok 8 dniach.

Młode karmimy początkowo drobnym pokarmem żywym: larwy solowca, widłonogi. Narybek rośnie dość wolno, wybarwia się po ok 4-6 tygodniach.

 

Pokarm: Głównie pokarm żywy: widłonogi, doniczkowce, larwy komarów, szklarki, oczliki. Ze względu na niską jakość nie zalecane jest podawanie ochotki. Wrażliwa na psujący się i zalegający w akwarium pokarm oraz jego kiepską jakość. Karmić małymi porcjami, które powinny być od razu zjadane. Nie przekarmiać.

 

Ciekawostka: W sprzedaży spotyka się także niebieską odmianę pielęgniczek ramireza tzw. blue electric oraz żółtą tzw. gold. Są to wyselekcjonowane barwne odmiany hodowlanej ramirezki, powstałe na skutek krzyżówek poszczególnych osobników. Odmiany te mają te same wymagania jak zwykła pielęgniczka ramireza.

 

 

Autor opracowania: V_i

 

 

 

 

 

 

 

Samiczka (autor zdjęcia: Pley):

ram3_zpsae566557.jpg

 

Samiec (autor zdjęcia: Locdog):

ram1_zpsb1991414.jpg

 

Forma weloniasta (autor zdjęcia: V_i):

Qf32wkY.jpg

 

Odmiana Elecric blue (autor zdjęcia: Georobert):

ram6_zps71bce1ba.jpg

 

Odmiana Gold (ator zdjęcia: Mapet):

img2820d.jpg

 

Tarło ramirezek (autor filmu: Maziama):

https://www.youtube.com/watch?v=Jz4DVUSviZ0#t=23

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...