Skocz do zawartości

Razbora klinowa (Trigonostigma heteromorpha)


maziama
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Razbora klinowa (Trigonostigma heteromorpha)

 

5d4191c11e4cefa1gen.jpg

 

Rodzina: karpiowate (Cyprinidae)

 

Występowanie: Azja Południowo-wschodnia: Tajlandia, Sumatra, Indochiny, Jawa, Borneo, Kambodża, Malezja, Birma.

Występuje w rzekach i bagnach, w wodach bardzo miękkich i ciepłych.

Długość: do 5 cm

Dymorfizm płciowy: Samiczka ma pełniejszy (bardziej wypukły) brzuszek. Samiec jest szczuplejszy, a dolny róg ciemnego klina ma zwykle ostrzej zakończony i sięga niżej, niż u samiczki.

Usposobienie: Razbora klinowa jest idealnym mieszkańcem akwarium towarzyskiego. Jest szybka, ale nie zadziorna. Może nieco płochliwa, lecz ciekawska. Nie powinna towarzyszyć dużo większym rybom, nawet jeśli na nią nie polują. Najlepiej czuje się w większej grupie (powyżej 10 osobników), wtedy też prezentuje się najpiękniej. Minimalna ilość osobników w stadzie to 6 sztuk.

Akwarium: Lubi akwaria gęsto porośnięte roślinnością, ale przy jednocześnie dużej przestrzeni do pływania. Dlatego zalecana wielkość zbiornika to minimum 60 litrów (60x30x30) , jednak zdecydowanie lepiej czuje się w akwariach o dł. 80 cm i większych. Choć dobrze radzi sobie przy jasnym żwirku, jednak preferuje ciemne podłoże, przy którym również wspaniale się prezentuje.

Woda powinna być miękka (np. przefiltrowana przez torf), z dużą ilością garbników. Warto więc umieścić w zbiorniku sporo korzeni, liści itp. by jak najbardziej odwzorować jej naturalne środowisko. Razbora jest wrażliwa na nagłe zmiany parametrów (skoki pH i twardości wody)

Lubi ciepło, więc temperatura powinna wynosić 25-27*C. 

Rozmnażanie: Przy zapewnieniu odpowiedniej jakości wody (patrz wyżej) razbory chętnie przystępują do tarła, nawet w akwarium ogólnym. Dobrana para wybiera sobie szeroki liść (np. zwartki) i odwrócone do góry brzuszkiem składają ikrę na spodzie liścia. Po tarle nie interesują się złożoną ikrą, ani wykluwającym się potomstwem. Niestety ikra często staje się łakomym kąskiem dla ryb.

Sama ikra jest wrażliwa na światło, więc miejsce złożenia należy dobrze zacienić, lub ostrożnie przenieść jajeczka do osobnego zacienionego akwarium.

Małe razborki wykluwają się po 24 godzinach. Po kilku dniach zaczynają żerować i przyjmować drobniutki pokarm (suchy pył dla narybku, larwy solowca)

Pokarm: Razbory chętnie przyjmują wszelkiego rodzaju pokarmy suche. Bardzo lubią drobne żywe pokarmy (cyklop, dafnia, larwy solowca)

Ciekawostka: Samce razbory klinowej przybierają czasem imponujące pozy, jakby chciały sprawić wrażenie większych niż są w rzeczywistości. Toczą między sobą całkowicie nieszkodliwe „walki”, urządzając tym samym ciekawy spektakl dla obserwatorów.

 

Gatunki pokrewne:

Trigonostigma espei

Trigonostigma hengeli

 

 

Autor opracowania: maziama

Autor zdjęć: Portal Superakwarium

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...