Skocz do zawartości

73l Roślinne


Mati20009
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Akwarium stoi juz 1 dzień dlatego chciałem sie zapytać o wasza opinie.

 

Podłoże: Akwarium soi na ziemi ogrodowej , przykrytej piaskiem kwarcowym .

 

Oświetlenie: Akwa oświetla żarówka o mocy 40w + świetlówka 8 w . Co daje 0,65 w/l . Na razie świece 6h .

 

Filtracja: Filtr Aquael turbo 350 z gąbką. Mam zamiar dokupić jakiś mały filterek może coś poradzicie?

 

Nawożenie:  Nawoże nawozami aqua-art. K+ - potas , Classic - mikroelementy.

 

Co2: Podaje carbo.

 

Roślinki: Ammania gracilis ,Ludwigia arcuata,Rotala wallichii , Rotala rotundifolia,Alternantera reinecki ,Didiplis diandra,Eustralis stelalta. Myśle nad dokupieniem jeszcze kilku roślinek .

 

Jestem początkującym . Jest to moje drugie akwarium.

post-21536-0-93217000-1409990770_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie kupić mocniejszą żarówke?    Głownie neonki + jakieś krewetki.  :)


Ja bym dał do tego akwarium jeszcze jakieś korzenie i kamienie. Bo jak ci wszystko ładnie urośnie to i tak będzie tam trochę pusto.

Właśnie się nad tym zastanawiałem .. Tylko nic konkretnego nie wymyśliłem . Ale porozglądam się za jakims drewienkiem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Neony to nie ryby do roślinniaka. To typowe ryby z BW (BlackWaters). Ilośc oświetlenia jest tam znikoma. 

Ogólnie ryby nie lubią mocnego światła. 

 

No, ale jak na razie tutaj roślinnego akwarium nie widzę :)

 

To jakie rybki byś zaproponował ?  :) + wiem mogłem napisać przyszły roślinniak  :lol:  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego mikro oczywiście jeszcze nie podajesz? Coś byś więcej o parametrach wody napisał.

Jak na razie to nie wygląda to na miejsce hodowli jakichkolwiek rybek.

Z oświetleniem koniecznie coś zrób (żadne żarówki, daj świetlówkę - może być kompaktowa o odpowiedniej barwie światła), bo przy ziemi w podłożu to za chwilę będziesz miał glonarium a nie roślinniak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego mikro oczywiście jeszcze nie podajesz? Coś byś więcej o parametrach wody napisał.

Jak na razie to nie wygląda to na miejsce hodowli jakichkolwiek rybek.

Z oświetleniem koniecznie coś zrób (żadne żarówki, daj świetlówkę - może być kompaktowa o odpowiedniej barwie światła), bo przy ziemi w podłożu to za chwilę będziesz miał glonarium a nie roślinniak.

Mikro podałem dzisiaj pierwszy raz pół mililitra. A propo tej świetlówki to mogłaby kompaktowa ,wkręcana jak żarówka ? Jeśli tak to ile wat? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj parametry wody wtedy dopasujemy obsadę.

Właśnie nie posiadam testów . Musialbym kupić tylko nwm jakie :)

Ja bym Ci proponował 2x15W philips tornado 6500K. Przy jednej, silniejszej żarówce całe akwarium może nie być całkiem oświetlone (ciemne boki zbiornika).

A mógłbym na razie zamontować jedną mocniejszą i do tego małą świetlówke 8w ?  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mikro podałem dzisiaj pierwszy raz pół mililitra

Błąd, Odstaw na razie mikroelementy. No chyba że chcesz mieć wysyp glonów na starcie baniaka. Makro i mikro podajemy jak się pojawią pierwsze niedobory, nie prędzej. Na samym starcie tylko Carbo i Potas.

 

 

Właśnie nie posiadam testów . Musialbym kupić tylko nwm jakie :)

Ph, Gh i Kh aby dopasować obsadę. NO2, NO3 i PO4 niezbędne w dalszym prowadzeniu zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy testy JBLa 6w1 bedą ok?

Nie. Testy paskowe są mało wiarygodne i nie dokładne. Kup testy kropelkowe. Ja polecam ph, gh i kh od zooleka. No2 i no3 zooleka nie testowałem ale czytałem o nich wiele złych opinii. Ja mam testy no2 i no3 tropicala, ich minusy: probówki są nieszczelne (ja do testów używam probówek od zooleka), nie kupisz do nich uzupełnienia (czyli na dłuższą metę się nie opłacają) plusy: są tanie, wyniki się dosyć łatwo odczytuje, mają jasną i prostą instrukcję. Tu masz temat o testach:  http://forum.superakwarium.pl/topic/43601-testy-wody-wasze-do%C5%9Bwiadczenia-i-opinie/

Edytowane przez ibrachim12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy testy JBLa 6w1 bedą ok? :)

Odpuść  je sobie  bo są do niczego ,odczytać  z nich cokolwiek  to wielka sztuka .Sam się na nie połakomiłem  no bo  końcu JBL i w dodatku w promocji za 29.90 :) .Pasków użyłem  raptem 4 razy takie były dokładne ze nie wiedziałem co z czym.... i zakupiłem kropelki ZOOLEKa

Testy  "zolka" kupisz już za 16zl (PH, GH/KH)    testy na NO3/PO4 ok 18-21zl   oczywiście na alledrogo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym Ci proponował 2x15W philips tornado 6500K. Przy jednej, silniejszej żarówce całe akwarium może nie być całkiem oświetlone (ciemne boki zbiornika).

Mam jeszcze takie pyanie mogła by być świetlówka już nie pamiętam jakiej firmy 14w jak 60w + mała 8w wystarczyłoby?

Odpuść  je sobie  bo są do niczego ,odczytać  z nich cokolwiek  to wielka sztuka .Sam się na nie połakomiłem  no bo  końcu JBL i w dodatku w promocji za 29.90 :) .Pasków użyłem  raptem 4 razy takie były dokładne ze nie wiedziałem co z czym.... i zakupiłem kropelki ZOOLEKa

Testy  "zolka" kupisz już za 16zl (PH, GH/KH)    testy na NO3/PO4 ok 18-21zl   oczywiście na alledrogo

Ok w takim razie tamte odpadają tylko czy wszystkie te testy są niezbędne?  :help:

Edytowane przez Mati20009
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok w takim razie tamte odpadają tylko czy wszystkie te testy są niezbędne? :help:

Wśród testów "rybich" powinny znaleźć się:

pH, GH, KH - zestaw "startowy", pozwoli nam na dobór obsady odpowiedniej do parametrów wody (informacje te znajdziemy zazwyczaj na stronie internetowej zakładu wodociągowego), później przydatne przy kontroli parametrów w przypadku ich korygowania;

NH3/NH4, NO2, NO3 - przydatne przy zakładaniu akwarium, pozwalają określić przebieg cyklu azotowego i "dojrzenie" zbiornika, później zastosowanie znajdą w sytuacjach chorobowych;

CO2, O- testy dodatkowe, czasami przydatne przy nawożeniu dwutlenkiem węgla.

 

Testy "roślinne" to:

NO3, PO4, Fe - zestaw podstawowy

K, Ca, Cu, Mg - testy dodatkowe.

 

 

 

http://forum.superakwarium.pl/topic/43601-testy-wody-wasze-doświadczenia-i-opinie/

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...