Skocz do zawartości

[112] Ogólne V_i


nick1234
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Litraż:
112 l

Napowietrzanie:
ruch tafli wody (deszczownica)

Podłoże:
żwir + piasek

Oświetlenie:
Aquaele 24W 6500K 1szt
Philips 18W 6500K 2szt

Filtracja:
JBL e701

Nawożenie:
sole + easy carbo
Pod żwirem substrat JBL florapol

Technika CO2:
bimbrownia

Parametry wody:
PH 6,6
GH ok 6
KH ok 2
NO3: ok 11
PO4: ok 1,4
Fe 0,2 - substrat pchłania znaczne ilości i test nie jest do końca wiadygodny

Podmiany:
raz w tygodniu 20% - odstana kranówka + RO

Rośliny:
heteranthera zosterifolia
paprotnica sumatrzańska
żabienica amazońska
microsorium windelov
gałęzatka

Ozdoby:
drewno (korzenie), kokos, kilka kamieni do ułożenia plaży , ZERO sztuczności :)

Obsada:
Generalnie do poprawy. Składa się z ryb w 80% przygarniętych i wiem,że tak jednego biotopu nie stworzę ale zżyłam się z paskudami i
nie chce oddawać. Obsada będzie korygowana jeśli znajdę im dobry dom, już nic od nikogo nie przygarnam ;)

neon innesa 9szt - docelowo do zamiany na bardziej ciepłolubną ławicę
cierniooczek kuhla 2szt
kirysek panda 3szt i sterby 3 szt - utworzyły dwa stada, docelowo ma zostać jeden gatunek
prętnik karłowaty para
pielęgniczka borelli - leciwy samczyk,  na tyle leciwy,że nie ma sensu mu dokupować młodej samiczki
krewetki amano 2szt - docelowo nie będzie w ogóle krewetek
danio pręgowane 1 szt - do oddania
ampularie 2szt

Pokarmy:
tylko pokarmy suche ok 9 rodzajów na przemian, głównie z Tropicala z serii profesional i firmy O.S.I. Świadomie nie podaje żadnych
mrożonek czy innego mięsa - nie miłe doświadczenia.

Stosowane preparaty itp.
brak - żadnej chemii, uzdatniaczy, bakterii itp.

Przy tym aranżu inspiracją było dla mnie akwarium Luny ale jest to moje pierwsze akwa tego typy zatem proszę o wyrozumiałość ;) Z góry
dziękuję za rady i opinie.

 

post-15884-0-84288500-1409770333_thumb.jpgpost-15884-0-11133800-1409770343_thumb.jpgpost-15884-0-50170200-1409770622_thumb.jpgpost-15884-0-51251500-1409770634_thumb.jpgpost-15884-0-00585300-1409770642_thumb.jpgpost-15884-0-47792400-1409770659_thumb.jpgpost-15884-0-85941200-1409770667_thumb.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle razy widziałem zdjęcia Twojego akwarium, że byłem święcie przekonany że masz już temat w galerii. :)

 

Jakby się tak zastanowić to zmiany, które zaprowadziłaś nie były jakieś oszałamiające, ale za to jak odmieniły charakter zbiornika.

Fajne korzenie, czarne tło jest zdecydowanie lepsze. Jak żabienice podrosną to zrobi się jeszcze ciekawiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Tak jak już wcześniej pisałam zamierzam dość mocno skorygować obsadę mojego akwa, chce iść w kierunku biotopu ameryka południowa. Na chwile obecną prawie udało mi się poszukać lepszy dom dla neonów i chciałabym zamiast nich bardziej ciepłolubną ławicę.

 

Myślałam o bystrzykach amady lub miedzikach obrzeżonych - co o tym myślicie? Które by były lepsze i ile sztuk mogłabym ich kupić do mojego 112 l ?

Oczywiście w planach jest tylko jedna ławica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj :)

 Gdzieś czytałam,że amady są bardzo strachliwe i nie widać ich w akwarium, nie wiem czy to prawda? A ile takich bystrzyków mogłabym mieć u siebie?

Miałem amandy prawie rok i cały czas pływały mi przy przedniej szybie a jak stukałem palcem w szybę to wszystkie spływały w to miejsce licząc chyba na jedzenie :P Także ostatnie co mogę o nich powiedzieć to że są strachliwe :P

A ile możesz ich mieć? .... Ja miałem 30-35 w 160L i miały dużo miejsca, więc może u Ciebie coś pod 20-max 25 sztuk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam "de ża wi" ;)  Już gdzieś komentowałam to zdjęcie...  :mrgreen:

Ogólnie bardzo fajny wizualnie zbiornik. Jak z prawej strony roślinki trochę podrosną, będzie jeszcze lepiej. Pozwól heterantheri w górę jeszcze urosnąć to się fajnie zaczerwieni.

Ja tam ścieżki lubię ;) Ewentualnie możesz nieco "przytrzeć" jej brzegi jakimiś niziutkimi roślinkami, np. Pogestemon helferi.

Plus za zero sztuczności :)

Obsada rzeczywiście wymaga poprawy, albo ciepło- albo chłodnolubne ryby ;)

Trzymam kciuki za zbiorniczek :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzięki wszystkim za rady :)

 

Po długich wahaniach zdecydowałam się w końcu na zmianę podłoża i co za tym idzie będzie restart akwa. 3/4 wody z akwarium będzie wykorzystane + nie czyszczony filtr wiec mam nadzieje ,że obejdzie się bez ponownego dojrzewania akwa.

 

Zdecydowałam się na piasek na całej powierzchni, ale nie mogę zdecydować się na kolor- co myślicie o wymieszaniu czarnego z białym?

Chciałam dac sam czarny ale w połączeniu z czarnym tłem wydaje mi się,że będzie tak "grobowo" - co myślicie?

 

Pod piasek, a konkretnie pod korzenie chce dać kulki g-t i to w zasadzie wszystko z ewentualnych substratów.

Co myślicie? Czy coś jeszcze pod piasek dać? Czytałam trochę o tych strefach beztlenowych, opinie są różne, mam nadzieje,że rośliny nie ucierpią na tej zmianie.

Chce iść w kierunku ameryki południowej więc na piasek później dam szyszki i liście, ale to potem :)

 

Wszelkie porady mile widziane :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zdecydowałam się na piasek na całej powierzchni, ale nie mogę zdecydować się na kolor- co myślicie o wymieszaniu czarnego z białym? Chciałam dac sam czarny ale w połączeniu z czarnym tłem wydaje mi się,że będzie tak "grobowo" - co myślicie?

Nie idź w czarne podłoże bo będziesz żałować (wiem po sobie :/ ). Jak już robisz restart na piach to tylko naturalny, najlepszy tzw "do piaskownic".

 

 

Pod piasek, a konkretnie pod korzenie chce dać kulki g-t i to w zasadzie wszystko z ewenytualnych substratów. Co myślicie? Czy coś jeszcze pod piasek dać? Czytałam trochę o tych strefach beztlenowych, opinie są różne, mam nadzieje,że roślini nie ucierpią na tej zmianie

Kulki g-t zawsze są ok ;) Nic innego nie dawaj skoro to nie ma być akwa mocno roślinne. Strefy beztlenowe to nie jest problem, ludziom na piasku wszystko śmiga i żadne strefy beztlenowe nie są ryzykiem - jak już bardzo Cię to męczy to możesz dać świderki, one Ci ładnie przekopią piasek :)

 

 

Chce iść w kierunku ameryki południowej więc na piasek póżniej dam szyszki i liście, ale to potem :)

Jak najbardziej "na tak" :D - do dzieła!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co myślicie o wymieszaniu czarnego z białym?

Z tego co wiem to czarny piasek nie występuje w naturze, więc albo jest on barwiony albo jest to rozdrobniony bazalt. Ani jednego ani drugiego bym nie polecał jeśli chcesz trzymać ryby denne lub pielęgniczki.

Czekam na nowy aranż :)

 

Limak pierwszy :)

Edytowane przez Aisulim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie racje, nie będę kombinować z czarnym. Akwa nie ma być typowo roślinne nie mniej jednak lubię zieleninę i chciałabym,żeby rośliny pięknie rosły.

 

Kuilki G-T pod piaskiem + sole + bimbrownia wystarczą? A może lepiej postawić na ziemi ogrodowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam akwa na ziemi i bardzo ładnie wszystko rośnie. Problemem jest tylko przesadzanie roślinek bo jednak ziemia potrafi się wydostać. Teraz postawiłbym na kilki gt. Efekt obstawiam, że jest podobny (wystarczy spojrzeć na akwaria Sławka). Tak jak pisał Limak. Daj piasek do piaskownicy z atestem + kulki i będzie pięknie :) naturalnie i uniwersalnie, a i kombinacje z obsadą znacznie ułatwione :) Trzymam kciuki za restart :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki więc restart zrobiony, jeszcze się nie chwale zdjęciami bo muszę dopracować parę rzeczy. Szczerze to nie widzę na razie efektu "WOW" ale jedno jest pewne, kirysy się cieszą ;).  Maziama muszę Cię zmartwić, drogi już nie ma ale za to są "wydmy" ;)  Piasku do piaskownic nie udało mi się zakupić bo już po sezonie i nigdzie nie mieli, ale kupiłam z zoologu ekologiczny kwarcowy, biały. Na moje akwa nie mieli takiej ilości jednej frakcji wiec musiałam wziąć dwie 0,1-0,3 (zupełnie drobny, dałam na spód) i grubszy 0,5-1,2 na wierzch.

 

Pod to kulki filtusa, tak na szybko kupione, potem pewnie od Sławka będę brać. Kubeł nie czyszczony, 3/4 wody ze "starego" akwa więc myślę,że obejdzie się bez jakiegoś spektakularnego ponownego dojrzewania.

 

Myślicie,że nawozić solami normalnie tak jak wcześniej + bibrownia? Świecenie skrócić i wydłużać systematycznie, czy normalnie? 

 

Mam nadzieję,że rośliny nie ucierpią bo na żwirku rosły pięknie. Mam nadzieje,że ten bardzo drobny piasek na spodzie nie zaszkodzi korzeniom.

 

Dzięki za doping i obiecuje w najbliższym czasie zdjęcia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak z obsadą? Coś zmieniłaś?

 

Nie wiele, :( udało mi się na razie poszukać tylko dom dla jednej ampularii. Osoba, która miała wziąć neony się rozmyśliła i kupiła inne ryby :(. Jakbym chciała oddać byle gdzie to pewnie by już ich nie było ale w nocy spać bym nie mogła.

 

Mam już wszystko przemyślane i docelowo będzie:

 

Bystrzyk amandae - 20szt.

Kirysek panda 3szt i sterby 3szt - wiem, że lepiej jeden gatunek, ale kocham te pierdoły i nie chce żadnego oddawać

Jakaś parka pielęgniczek - prawdopodobnie kakadu lub agassiza

Cierniooczek kuhla 2szt - azjatycka wisienka na torcie ameryki, wychowałam od niteczki i nie oddam :).

 

Nie będzie to w 100% akwarium biotopowe ale myślę, że będzie wszystkim dobrze :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra nooo :) Chociaż i tak jeszcze nie jest to- jutro idę nad jezioro po szyszki olchy, patyczki i liście. Jeszcze też się herbatka nie zrobiła, a chciałabym taką lekką. Za to rośliny się już podnoszę więc chyba będzie ok :) Co myślicie??

 

post-15884-0-82048800-1414171262_thumb.jpg

 

 

 

P.S. Rodzina różnicy nie widzi, a mnie tak ręce bolą od noszenia wody, że już mi się wszystko podoba ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miniu , a wiesz,że myślałam :) Wczoraj tak nawet sama pomyślałam,że przydałoby się coś czerwonego, dlatego wzięłam właśnie liście czerwonego dębu - jutro więcej przyniosę  :) Nad roślinką pomyślę, chociaż nie wiem czy czerwone nie są bardziej wymagające? Może polecisz jakąś łatwiejszą w hodowli, a równie efektowną? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...