Skocz do zawartości

[12l] Żywe Ściany


Aal
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

12l 30x20x20

 

Grzałka z termostatem 25W

Filtr Tetra IN300

Oświetlenie lampka LED 3W, 200lm

 

Flora:

Mech Jawajski

1x Anubias

1x Gałęzatka Kulista

1x Bakopa

1x Nurzaniec

1x Lilaeopsis Brazylijski

 

 

Fauna:

1x Świderek

 

Z założenia ma to być mcharium bez zbędnej roślinności. Założone z czystej ciekawości. Na tylnej i bocznej ściance zamontowana siatka z mchem. Jakiejkolwiek ryby nie są planowane, ewentualnie ślimaki i krewetki.

 

Czy przy takim świetle jest sens podawania jakichkolwiek nawozów typu potas, carbo?

post-9865-1409597997,16_thumb.jpg

Edytowane przez Aal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś może doświadczenie z podawaniem nawozów w takiej szklance? Dawkowanie przynajmniej na początku wydaje się dość śmieszne:p Na opakowaniu z potasem sugerowana dawka na tydzień 10ml na 100l wody. Czyli wychodzi ok 1ml/tydzień, tego nawet nie idzie podzielić na dzienne "porcje". Jaka jest optymalna temperatura dla mchu? W necie podają zakres 18-27 stopni.

Edytowane przez Aal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie w maleństwach po 8l robiłem tak - nabierz strzykawką (do kupienia w każdej aptece za grosze) 1ml wody i zobacz ile to kropli. Podziel to na dawkę dzienną i wyjdzie Ci ilość kropli jaką masz dawać. U mnie w akwariach mchy rosną w temperaturze od 24*C do 26*C. Zimniejszej wody ewidentnie nie lubią.

Edytowane przez Miniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to dobry patent:) Akurat mam strzykawy po testach wody. Dodałem kilka roślinek, wszystko po 1 sztuce z akwarium 30l.
Gałęzatka Kulista
Bakopa
Nurzaniec
Lilaeopsis Brazylijski.
Od jutra zacznę podawać potas i trzeba będzie czekać czy roślinki ruszą w takim maleństwie. Świecenie zaczynam od 5 godzin dziennie. Dodatkowo chce zasłonić ścianki zbiorniczka od zewnątrz, tak aby nie dostawało się tam zbyt dużo światła słonecznego.

 

EDIT:

 

Lekka zmiana w akwarium. Myślę, ze ostatnia. Teraz będę czekał...  

post-9865-0-69049000-1409681957_thumb.jpg

Edytowane przez Aal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wymieniłem podłoże na JBL Manado. Z roślin pozostał mech, Gałęzatka i jedna marna Bakopa, doszła Marsilea na samym środku. Temperatura 24-25 stopnie, światło aktualnie od godziny 15 do 20. Potas i Carbo zacząłem podawać od dziś - po 3 krople dziennie. Parametry wody jak niżej, będę sprawdzał co tydzień.

 

pH 7.5-8

KH 7

GH 14

NO2 0.2

NO3 20-40

PO4 poniżej 0.02

post-9865-0-28129600-1409848257_thumb.jpg

post-9865-0-99792700-1409848288_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Rośliny stoją w miejscu. Na razie przestałem podawać Carbo bo miejscami Mech i Gałęzatka zaczęły brązowieć.

 

pH 8

KH 5

GH 16

NO2 0,1-0,2

NO3 60

PO4 poniżej 0,02

 

Wodę uzupełniam destylką, ale pH ani drgnie w dół.

 

Tapatalk + Lenovo A3000H 3G 16GB

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba kamienie sprawdzałem w ten sposób i nic się nie działo. Z tego co wyczytałem w necie moje podłoże lubi podnieść zarówno pH jak i GH. Parę dni temu robiłem test na GH i wyszło 20,5 teraz idzie już w dół.

 

Tapatalk + Lenovo A3000H 3G 16GB

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać efekty podmian i dodania bakterii od Tatry.

 

pH 7,5

KH 4

GH 13,5

NO2 0,05

NO3 20

PO4 poniżej 0,02

 

Marsilea dostaje parę nowych listków. Zejście z pH poniżej 7,5 będzie ciężkie. Myślałem nad szyszkami albo bimbrownią, ale... W pierwszym przypadku nie wiem czy coś Olcha da przy takiej twardości wody, a w drugim boję się zagazowania bo to w sumie nie jest akwarium tylko kałuża :P Na weekend kupię na pewno 1 Helenę bo ślimaki mnożą się na potęgę. Zarówno Świderki jak i Rozdętki, myślę, że jedna wystarczy na 12l. Jak wygląda sprawa z Krewetkami RC, Super RC, Tiger itp. czy parametry wody by im odpowiadały? Marzyły mi się Crystal, ale nie dość, że są u mnie niedostępne to w dodatku woda na to nie pozwala.

 

Tapatalk + Lenovo A3000H 3G 16GB

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wymieniłem podłoże na JBL Manado

 

 

Z tego co wyczytałem w necie moje podłoże lubi podnieść zarówno pH jak i GH.

Nie zauważyłem takiego zjawiska u siebie, a mam je półtora roku ;) .

 

 

Jak wygląda sprawa z Krewetkami RC, Super RC, Tiger

Zejdziesz jeszcze z Gh, to spokojnie dadzą radę.

 

 

Marzyły mi się Crystal, ale nie dość, że są u mnie niedostępne to w dodatku woda na to nie pozwala.

Nawet nie próbuj. Nie wybaczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...