Skocz do zawartości

Pytanie początkującego "krewetkarza"


tom_svs
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  Witam, proszę o informację jeżeli coś robię źle.

 

Posiadam akwarium od 3 miesięcy o pojemności 60l(30cm60cm30cm) a w nim:

 

Filtr kaskadowy aquael versamax fzn-1(dwa wkłady gąbka i ceramika) 

Grzałka z termostatem ( nie wiem jaka bo to pozostałość z starego akwarium lecz utrzymuje bez problemu stałą temperaturę)

Oświetlenie led smd o barwie ciepłej i zimnej (świeci 11h na dobę)

 

Szyszki olchy

Mech Jawajski

4x Gałęzatka kulista

Oraz dwie rośliny których nie potrafię rozpoznać a nazw nie pamiętam

Podłoże ADA amazonia oraz drobny wapień 

 

Parametry:

Ph 6,5

Twardość ogólna 3dh

Twardość węglowa 4dh

Temperatura 24°C

 

Obsada 

1x krewetka filtrująca

8x red cherry

3-5x yellow 

1x white pearl

4x amano

2x blue pearl

1x raczek patzcuaro 

 

Karmie raz dziennie specjalną karmą dla skorupiaków tetra.

 

Moje pytania:

1 Które podłoże wybrać do delikatnego wysypania dna bazalt czy piasek kwarcowy czarny?

2 Jakie rośliny wybrać by zrobić mały trawnik?

3 Ile mogę mieć obsady, powiem szczerze, że zależy mi bardzo dużej ilości raczków i krewetek oraz miło by było gdybym mógł wsadzić jakieś małe kraby jeżeli oczywiście nie zaszkodzą krewetką i rakowi.

4 Czy nie potrzebuję napowietrzacza?

 

  Proszę o wyrozumiałość ponieważ jest to mój pierwszy post oraz jestem początkującym "krewetkarzem", a zadaje pytanie by poprawić warunki moim podopiecznym.

 

post-21491-0-66115000-1409328015_thumb.jpg

post-21491-0-69675300-1409328018_thumb.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

* Wapień do wyrzucenia. Podłoże polecam piasek z atestem/denerle/bws/podobny.

* Za małe akwarium dla filtrujących i amano.

* Wpuściłeś krewetki, które krzyżują się między sobą, a takie kundelki naprawdę nie wyglądają atrakcyjnie.

* Krewety lubią rośliny drobnolistne, mchy, wątrobowce-rozglądnij się za czymś ciekawym :)

* Napisz jakie krewetki przypadają Ci do gustu, a my podpowiemy co i jak.

* Dodatkowe napowietrzanie nie jest konieczne-wystarczy ruch tafli wody przez filtr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam się szczerze że wapień był pomysłem gościa w zoologicznym ponieważ miałem problem z spadającym Ph do 5,5 a tak to stabilnie trzyma sie na 6,5 a jeśli chodzi o krewetki to szczerze interesują mnie takie krewetki które są jak najbardziej kolorowe i z oryginalnymi wzorami lecz jak widzę w moim mieście jest problem z ich zdobyciem (Kraków). Czy mogę tego dołączyć kraba ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisał Miniu krewety lubią mech. Jak na moje to troszkę mało masz dla nich kryjówek. Osobiście popatrzyłabym za np bambusem, możesz fajnie go mchem obsadzić tak jak np tutaj:

 

http://imagizer.imageshack.us/a/img834/88/t0fe.jpg

 

Mchy możesz też posadzić na korzeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Krakowie jest ciężko o krewetki :shock: ? W pierwszym, większym sklepie zoologicznym masz dość szeroki wybór. Jeżeli zależy Ci na kolorze i wzorach to proponowałbym Ci wydanie wszystkiego co masz i rozpocząć wszystko od nowa tym bardziej, że koniecznym jest zmiana podłoża, w którym na nowo muszą osiedlić się bakterie. Kiedy zdobędziesz podłoże, które nie zmienia (piasek z atestem, denerle) lub wręcz stabilizuje (bws, red bee sand, benibachi i pochodne) parametry, odczekaniu aż zbiornik dojrzeje możesz kupić sakury (ale prawdziwe sakury, a nie po prostu bardziej czerwone red cherry) czy babaulti green neon. Możesz mi uwierzyć - najpiękniej wyglądają krewetkaria jednogatunkowe :)

Co do miejsc, w których dostaniesz krewety - Kakadu w bonarce, Leopardus na Zakopiance, Roślinyakwariowe na Młyńskiej, na giełdzie Balickiej, w Mixanimals na Kalwaryjskiej, Ży-rafie na Grzegórzeckiej i Kazimierza Wielkiego - to tylko kilka przykładów. Prócz tego oczywiście rozglądaj się wśród hobbystów.

 

Swoją drogą trzymanie krewet czy też bardziej wrażliwych żyjątek na Amazonii to niezły hardcore :P To podłoże jest dosyć ciężkie w obsłudze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne krewetki jakie znalazłem to to co mam w akwarium. Dzięki za lokalizacje po weekendzie porozglądam się :) hm restart no to mnie zmartwiłeś bo ta ADA sporo kosztowała a tak to nie mam co z krewetkami zrobić na czas.... wiec podwójna szkoda. Dałeś mi teraz sporo do myślenia....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Karkowie możesz dość tanio dostać krewety i rośliny na giełdzie która jest co niedziele (nie jestem pewien czy w wakacje też) w szkole na ulicy komandosów, nie polecam kupować w sieciówkach, bo w niektórych za red cherry, u której ledwo widać kolor czerwony musisz zabulić koło 10 zł... A jak nie to na pewno znajdziesz u kogoś z tego forum krewetki, w takiej cenie ze mimo wysyłki i tak wyjdzie Ci taniej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Karkowie możesz dość tanio dostać krewety i rośliny na giełdzie która jest co niedziele (nie jestem pewien czy w wakacje też) w szkole na ulicy komandosów, nie polecam kupować w sieciówkach, bo w niektórych za red cherry, u której ledwo widać kolor czerwony musisz zabulić koło 10 zł... A jak nie to na pewno znajdziesz u kogoś z tego forum krewetki, w takiej cenie ze mimo wysyłki i tak wyjdzie Ci taniej ;)

Osobiście nie jestem do przekonany wysyłania zwierząt pocztą, masz inne zdanie?

Edytowane przez tom_svs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupowałem swojego czasu Yellowki, doszły wszystkie żywe mimo, że była zima, jednak jakość krewetek okropna - 18 samców i 2 samice - ewidentny odpad po selekcji. Kupując wysyłkowo trzeba mieć naprawdę sprawdzonego sprzedającego. Inaczej szkoda nawet zachodu, bo to strata pieniędzy i nerwów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tom_svs na allegro jest taki koleś z Krakowa który sprzedaje krewetki (ja kupowałem u niego green neony), on też dostarcza krewetki na niedzielną giełdę akwarystyczną (jak wchodzisz na giełdę to stoisko naprzeciwko drzwi wejściowych). W wakacje jest niedzielna giełda ale jest na niej mniej sprzedawców, gdyż jest na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłoże ADA amazonia oraz drobny wapień

 

Ph 6,5 Twardość ogólna 3dh Twardość węglowa 4dh

 

  Obsada  1x krewetka filtrująca 8x red cherry 3-5x yellow  1x white pearl 4x amano 2x blue pearl 1x raczek patzcuaro 

 

Po co Ci aktywne podłoże przy Neocardinach i raczkach, które potrzebują twardszej i zasadowej wody? Roślin nie masz za bardzo. 

Parametry całkiem nie dla tych krewetek, które masz. 

 

 

 

interesują mnie takie krewetki które są jak najbardziej kolorowe

 

Z mieszanki, którą masz będą CI wychodzić tylko szare krewetki. No chyba, że masz same samice lub same samce. 

 

Najlepiej jak byś wywalił oba podłoża wpływające na parametry. Jednym podłożem zakwaszasz, a drugim podnosisz pH. Jak dla mnie bez sensu, tym bardziej, że żaden mieszkaniec tego nie potrzebuje. 

Daj zwykły żwirek lub piasek. 

 

 

 

Czy mogę tego dołączyć kraba ? 

Przeczytałeś chociaż jeden artykuł o krabach? Gdzie część lądowa dla nich? Kraby zjedzą krewetki. 

Przed zakupem należy poczytać o zwierzęciu, które nas interesuje. 

 

Czerwona roślina po prawej stronie to Fittonia-roślina doniczkowa, na parapet. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...