Skocz do zawartości

krewetkarium, akwarum roślinne - jakie podłoże ?


raiders
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

mam zbiorniczek 30 L  i chcę w nim założyć krewetkarium .

Mam problem jakie podłoże wybrać ? wiem ze najlepiej by było zakupić  gotowy substrat  ale to spory koszt  ,myślę ze można coś taniej skombinować .Zastanawiam się nad czarnym bazaltem 2-5mm  i pod nim ziemia ogrodowa (lub kulki gliniano torfowe)?

 

Ogólnie  chcę uzyskać efet ( jak na fotkach niżej) zielonego zbiornika /łąki  rośliny planuje główni mchy ,gałązadkę  ,małego henka i weentualnie jakieś  2-3  większe roślinki na tył .Ale nie chcę  przekombinować ma  być  prosto i schludnie .

 

mech_jawajski-300x168.jpgfbdxd3.jpg

 

 

Główny nacisk   ładne zielone rośłinki  gdyż  akwarium bedzie stało w przedpokoju wię  musi ładnie wyglądać ,oświetlenie  11W świetlówka  6500k, 

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowa i najważniejsza rzecz : gotowe podłoże dla krewetek utrzymuje prawidłowe parametry wody. Jeżeli nie masz dobrych parametrów wody u siebie to zapomnij o bazalcie bo będziesz walczył z wiatrakami (skaczącym ph itd...).  Jednym słowem zaoszczędzisz 20 zł a będziesz robił po drodze ze 3 restarty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

mam zbiorniczek 30 L i chcę w nim założyć krewetkarium

A konkretnie jakie chcesz w nim mieć krewecie ?

 

Główny nacisk ładne zielone rośłinki gdyż akwarium bedzie stało w przedpokoju wię musi ładnie wyglądać ,oświetlenie 11W świetlówka 6500k,

Przy 1x11W zapomnij o ładnych ( wymagających ) roślinach typu Chemianthus callitrichoides.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raiders jeżeli chcesz trzymać zwykłe redy to substrate II+ w zupełności wystarczy, tak samo worek 5,5kg również w zupełności do kostki 30l. Na małego henia musisz dołożyć drugą lampkę 9w np gotowe są aqauela. Bo na 11w tak jak Sławek Ci napisał ani heniek ani eleocharis czy glostigma nie urośnie prawidłowo. Mając 0,66W na litr przy 20W oświetlenia można już ładny trawniczek zrobić. Nawet zamiast modułów 9W czy 11W widziałem ostatnio na allegro fajną belkę 24W  za niecałe 80 zł.

Edytowane przez krzysiekroza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie krewetki najprostsze np RC  ,FRC,ammano ,ale krewetki ze tak powiem mają byc  dodatkiem do zielonych roślinek ,na zielsku zależy mi najbardziej obecnie .

 

Co do oświwtlenia to  fakt mam  obecnie pokrywę  ,ale  zastanawiam się nadj jej usunięciem  ,chciałem kupić początkowo taką  lampkę

http://allegro.pl/aquael-oswietlenie-do-akwarium-deco-light-11w-i4511356258.html

ale to chyba nie poprawi jakości i ilości swiatła  jaką mam teraz .

 

Także co prponujecie w kwestii światła ? belka ..ale jakoś nie widzę 24W za 80zl :P chyba że źlę patrzę .No ale jak  dobre oświetlenie ma mi zapewnić ładne rośłinki  to trzeba takie zakupić

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli same RC to II+ jak najbardziej wystarczy, tu masz belkę pierwszą lepsza http://allegro.pl/belka-oswietleniowa-hdd-420-24w-pl-i4487273380.html Druga sprawa przy ładnych soczystych roślinach nie tylko oświetlenie gra rolę, dużą rolę gra tutaj nawożenie solami i podawanie CO2. Podaj więcej info o zbiorniku wymiar, jaki planujesz filtr?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jakie roślini pod  to oświetlenie ?

 

Na pewno mchy  do obsadzenia korzenia ( Flame moss ,Wepping moss)  Gałązadka  ok 3  sztuk ,albo zrobie z nich trawnik albo bedą kuleczki pływać.

 

Co na trawnik ? mały heniek .... ale czy nawożenie samym carbo w płynie  mu wstarczy ?  lub jakiś mech na trawnik ,ale to zoowu strasznie długo bedzie rosło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok  to małe podsumowanie  :

 

zbiornik 30L  o wymiarach 40cm x 25cm x 30xm

 

Podłoże : AQUA ART SUBSTRATE ll +

 

Oświetlenie:  24W  http://allegro.pl/belka-oswietleniowa-hdd-420-24w-pl-i4487273380.html

 

Filtr :FNZ-2

 

Rosliny :  Parvuli na trawnik , Flame moss  ,Wepping moss  do obsadzenia na korzeń

 

Dekoracja : korzeń    dzisiaj przed pracą odwiedzę kilka sklepów  zobacze czy coś ciekawego znajdę na miejscu .

 

 

 

Ma  ten zestaw ręce  i nogi ?  zastanawiam sie jeszcze nad roślinkami czy by czegoś  nie dołozyć łodygowego  typu rogatek,cabomba ...  luba jakieś paprocie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz ładny przejrzysty baniaczek z pięknym trawnikiem nie kombinuj już z roślinami bo będziesz miał busz. Najlepsze rozwiązanie trawnik eleocharis parvula, korzeń obwiązany mchem flame i nic więcej... Jeżeli upierasz się na trzecią roślinę możesz sobie zrobić kępę z dużego heńka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem dzisiaj  korzeń (zobaczymy co przyjdzie) ,belkę i substrat .  rośliny zamówię w tygodniu i myślę ze na weekend przyszły  baniak postawię

 

Widziałem kilka zbiorników  oklejonych z tyłu białą /matową folią . CO to za folia i gdzie ją dostanę  bo przyznam ze ładnie to wygląda .

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam, to paczka AS II+ to około 6,4l, jesteś pewien, że za mało? Wypełnienie 1/5 zbiornika podłożem to moim zdaniem taki sobie pomysł.

A folii poszukaj w pracowniach graficznych (wycinanie ploterowe, reklamy, wydruki).

Paczka AS II+  ma 5,4kg .... nie wiem czy to mało czy dużo  na 30l ,zasypię to bedę wiedział .Jedni w necie piszą ze taka paczka starcza spokojnie inni ze  nieco brakuje.

Sądziłem ze  ktoś może ma jakies odniesienie lub zasypywał tym zbiornik 30 L i mi odpowie .Nic przekonam się na własnej skórze w niedzielę (pod warunkiem ze w piątek dostane roślinki) jak zasypię .

 

 

Co do folii  to  na pewno poszukam w/w miejscach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ja wrzuciłem 5 piasku rzecznego na 45 i wydaje mi się za dużo.Wątpię,żeby jakikolwiek substrat coś zmienił jeżeli woda w kranie kiepska.Myślę ze lepszym rozwiązaniem byłoby podmiana z woda z fitra RO,lub filtra dafi,który zawiera żywicę jonowymienną.W zasadzie nawet kupno wody destylowanej w markecie przy 30 l wyjdzie tanio.Ważne też jest żeby nie było skoków parametrów,żeby zbiornik był stabilny..W moim krewetkarium ze świetlówka z obudowy nic nie rosło,zdjąłęm obudowę i świecę lampką biurkową z ciepłym światłem 11w.Nie wiem jak wymagający jest mały heniek ale duży u mnie rośnie szybko i wygląda bardzo ładnie.Wszystko rośnie dużo lepiej,krewecie się nie chowają i wybarwiają się dużo lepiej.Nic mocne światło nie da jeżeli roślina nie ma się czym odżywić a substrat tak czy inaczej nie jest na zawsze.Ja mam zwykły piasek bo jest najładniejszy a miałem czarny shrimp soil wcześniej.Każdy mówi,że wszystkie stworzenia akwariowe czują się najlepiej kiedy warunki są zbliżone do naturalnych a gdzie w naturze mamy granulki substratu?Krewecie lubią przekopywać podłoże a grubego substratu to tak łatwo nie ruszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbiornik wczoraj wystartował o 22:30 ... substaratu  starczyło  ,a nawet zostało ok 0,5kg :) ,rośliny posadzone teraz cierpliwość  i czekam aż  zarośnie ładnie.

 

Świecę w tym tyg  5h na dobę  od 10-15  co tydzień +1h

 

Nawożę nawozami Aqua Artu Carbo 3ml co dziennie  , Potas  1-2 ml  i to tyle .

 

Dzisiaj pierwsze pomiary/testy  wody  wyniki podam :)

 

 

 

Zaczynam się  zastanawiać nad zestawem CO2  ale czy warto  do takiego baniaczka ? W prawdzie mam w planach większe akwarium ok 72-100l miejsce już jest  ale to dopiero po  skończonych remontach  nie wcześniej jak maj/czerwiec .

Warto zainwestować  w taki zestaw  teraz do 30L ? gotowce na allegro chodzą po 300-400zl  ,jak bym chciał składać sam dużo taniej wyjdzie ?

 

EDIT:

 

zrobiłem pierwsze testy(kropelki zoolek) :

 

PH-7,5

GH- 15

KH- 5-6

NO3  ~ 40mg !

PO4 0-0,25mg

Fe -0

 

 

NO3 i PO4nie ciekawe  ale poczekam do  wtorku/środy  zrobię  kolejne testy  i jak będzie bez zmian  to coś zadziałam .Najważniejsze aby glony się nie rzuciły :/

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry na dzien dzisiejszy

 

PH-7,5

GH-13

KH-6

NO3 +40mg!!

PO4 - zero

 

Podaje carbo 2ml i Potas 2 ml co dziennie ,ale chcę podnieś PO4 aby rośliny ruszyły ze wzrostem ....mam gotowca nawóz Aqua Art Clasic i AA Macro green lać któryś ?

 

zastanawiam się na kupnem samych soli lub gotowych nawozów z soli

 

 

NO3 zostawić czy zrobić małą podmiankę wody ~ 5litrów?

 

W dodatku dzisiaj zaobserwowałem ze na korzeniu rzuciła się jakaś biała pleśń :/

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pleśni udawaj że nie widzisz.

Co do nawozów to jeszcze się wstrzymaj. Rośliny i tak przez jakiś czas będą wegetowały zanim ruszą. Nie masz ich zresztą chyba jakichś wymagających bardzo. Fosforu mogą Ci testy nie pokazywać, bo prawdopodobnie "wessało" je podłoże.

Podejrzany masz ten poziom azotanów, raczej mało prawdopodobne żeby Ci się cykl azotowy w trzy dni zamknął. Pytanie skąd się wzięły.

Polecam dwa (albo nawet trzy) głębokie wdechy i wyjście na piwo, nie gap się bez przerwy na akwarium, nie wypatruj dziwnych rzeczy. Daj mu czas.

Rada ode mnie: im mniej będziesz przeszkadzał akwarium w jego funkcjonowaniu (pomijając oczywiście regularne podmianki i podawanie nawozów - przy nie przerybionym (i nie przekarmionym) akwarium może roślinom brakować makro i przede wszystkim węgla), tym mniej będziesz miał przy nim pracy i problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pleśni udawaj że nie widzisz.

OK ;P postaram się ją ignorować

Co do nawozów to jeszcze się wstrzymaj. Rośliny i tak przez jakiś czas będą wegetowały zanim ruszą. Nie masz ich zresztą chyba jakichś wymagających bardzo. Fosforu mogą Ci testy nie pokazywać, bo prawdopodobnie "wessało" je podłoże.

Roślinki mam : Flame moss, Christmas moss , parvula , moczarkę( 3 małe "gałązki") ,żabienicę i za pare dni bedę miał miał 4 "gałązki" rogatka

Chciałem zakupić sole KH2PO4 aby podnieść PO4 do poziomu 1 i tym samym zbić NO3 oraz nieco PH przy okazji tak wyczytałem w necie chyba ze źle zrozumiałem .

 

 

Podejrzany masz ten poziom azotanów, raczej mało prawdopodobne żeby Ci się cykl azotowy w trzy dni zamknął. Pytanie skąd się wzięły.

Akwarium zalewałem w 50% wodę z 4 miesięcznego akwarium + 50 % odstanej kranówki .Do filtra dodałem biostarter BioDigest kilka osób mi go polecało jak i w samym zoologu mi go polecili .

Polecam dwa (albo nawet trzy) głębokie wdechy i wyjście na piwo, nie gap się bez przerwy na akwarium, nie wypatruj dziwnych rzeczy. Daj mu czas.

zastosuję się :)

Rada ode mnie: im mniej będziesz przeszkadzał akwarium w jego funkcjonowaniu (pomijając oczywiście regularne podmianki i podawanie nawozów - przy nie przerybionym (i nie przekarmionym) akwarium może roślinom brakować makro i przede wszystkim węgla), tym mniej będziesz miał przy nim pracy i problemów.

W akwarium nic nie mieszam od czasu zalania ,żadnej ingerencji w podłoże czy rośliny robie tylko testy ,dzisiaj dolałem ~ 1,5l wody i to tyle.

 

Ale mam pytanie co z cotygodniowymi podmianami ? robić pierwszą podmiankę w niedzielę czy odpuścić i odczekać nast. tydzień . Woda jest narazie klarowna i czysta ale zapach ma lekko zgniły lecz w tolerancji .

 

Co z podawaniem Carbo i Potasu dalej je lać po 2ml ?

 

I jak z tym Fosforem KH2PO4 na razie odpuścić ? czy jednak zakupić?

 

Co do samego węgla wiem ze carbo jest dość ciężko przyswajalne lepiej by było dawkować Co2 ale na tę chwilę nie ma szans na zakup zestawu( choć jest w planie) ze względy na masę wydatków w tym miesiącu jak i następnym .

Na allegro znalazłem takie cudo : :D

http://allegro.pl/plantis-butla-1000ml-dzwon-co2-akwarystyczny24-i4520267068.html

Warto się tym zainteresować na czas przejściowy .

 

Jedno wiem na pewno ze po skończeniu preparatów aqua art przesiadam się definitywnie na sole ,lejąc aa leję bo leję i nie wiem co i ile .Zalecenia producenta co do dawkowania można o kant "D" rozbić .

 

P.S. arh śliczne masz te swoje akwa :)

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście z podmianką bym się jeszcze wstrzymał. Zapach pewnie jest taki, a nie inny, bo dałeś część wody z dojrzałego zbiornika.

Sam używam nawozów z aqua artu (przesiadka z easy life) i jestem zadowolony. Nie sądzę, żeby węgiel, czy też potas mogły tu w jakiś sposób zaszkodzić - ja te dwa preparaty leję zawsze od chwili zalania. Odnośnie węgla - butla wysokociśnieniowa faktycznie lepsza, ale według mnie płynny nawóz przy niezbyt wymagających roślinach całkowicie zdaje egzamin. Taki zestaw z linku lepiej sobie odpuść - co prawda osobiście nigdy czegoś takiego nie miałem, ale ile razy czytałem opinie o tego typu podawaniu CO2 to raczej komentarze nie były zbyt pochlebne.

Edytowane przez Miniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z fosforem bym się wstrzymał, w tej chwili rośliny i tak Ci nie "zjedzą" tego NO3. Z podmianami też bym jeszcze z tydzień poczekał.

Węgiel i potas możesz dawać po 1ml, ja przy trochę zarośniętej 25 daję 2ml.

Inwestycja w butlę jest na pewno wygodniejszym rozwiązaniem niż carbo, ale z pewnością ekonomicznie nieopłacalnym. Te wszystkie dwutlenki w sprayu też bym darował.

Gotowe nawozy wbrew pozorom nie są takie złe, ja co prawda mam skonstruowane makro bez magnezu i z podniesionym azotem (ponad kalkulatorowe 10-1-15), ale to tylko dlatego że w 112 mi sinice zaczęły się pojawiać - podaję je wymiennie z potasem (rozrobiony z soli).

Możesz sam pobawić się w rozrabianie soli, możesz też zajrzeć w forumowa giełdę i u Sławka znajdziesz niedrogo carbo (nie jest złe, podaję je w 25l i chyba działa ;)), możesz też spróbować jego makro (mikro to masz w podłożu i w classicu, powinno Ci starczyć na długo).

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...