Skocz do zawartości

Problem z glonami,


boromir1982
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

w moim niedawno założonym akwarium pojawił się problem z glonami. Podobno to standard w nowym akwarium, ale chciałbym się dowiedzieć jak dalej postępować aby zminimalizować ich powstawanie.

A teraz szczegóły:

 

Akwarium zostało zalane 1.08.2014 r.

Wymiary: 100x40x40 (160 litrów)

Oświetlenie: 2x30 w + świetlówka ledowa 20 w (AquaLux LED 100 WHITE +)

Światło palę 8h/dobę.

Podłoże: Substrat JBL + zwykły żwirek 1-2 mm na substrat,

Filtracja: JBLe701 + wewnętrzny filtr Claro600 (został z poprzedniego akwarium)

Typ zbiornika - ogólny, akwarium towarzyskie ze sporą ilością roślin

Ozdoby: 3 małe korzenie, jeden duży i dwie skorupy kokosa, skała wulkaniczna, kilka kamieni,

Rośłiny: gałęzatki, kilka ludwig, trochę mchu, żabienice i kilka innych roślin, których niestety nazw nie znam.

Ryby: 6x neon inessa, 7 gupików, kilka młodych molinezji (pozbędę się ich jak podrosną), 5x otosek, 1 zbrojnik niebieski, 3 kiryski, 5x krewetki red cherry i 10x Amano. Część ryb pozostała mi z mniejszego akwarium, które na chwilę obecną zlikwidowałem. Planuję uzupełnić obsadę i części rybek się pozbyć ale to z czasem. 

Podmiana raz w tygodniu około 20%

Nawożenie: od półtora tygodnia tylko potas (sole wg kalkulatora 10 ml), wcześniej przez kilka dni nawoziłem makro + mikro ale glony zaczęły szybko rosnąć więc przestałem.

CO2 z butli - tylko w dzień ( włączam 2 h przed zapaleniem światła i wyłączam 2 h przed zgaszeniem) - powoduje to skoki PH ale boję się zadusić ryby jak zostawię na noc.

Parametry wody: NO2 - 0, KH-7, GH-18, PH od 7.2 - 7.8, PO4 więcej niż 0 ale mniej niż 0,25 (test zooleka nie ma innej podziałki:/), NO3 - 0-5, Fe - pomiędzy 0 a 0,1. 

Ryby karmię raz dziennie w niewielkich ilościach.

Załączam kilka zdjęć.Niestety aparat w telefonie więc zdjęcia są kiepskiej jakości.

Opis problemu:

 

Na części roślin i korzeniach pojawiają się glony w postaci zielono-czarnych nitek, oraz zielenice punktowe (tak mi się wydaje). Kilka dni temu poodcinałem najbardziej porażone liście roślin, ale widzę, że glony odrastają na innych. Nie tak szybko jak wcześniej ale jednak odrastają. .  Podejrzewam, że problem powstał bo rozpocząłem za szybko pełne nawożenie - robiłem to przez tydzień, później przestałem. Dodatkowo paliłem światło przez 12 h/dobę. Teraz podaję tylko potas i C02, a światło zmniejszyłem do 8h/dobę. Roślinki powoli idą w górę, nie wyglądają na zniszczone, nie gniją - tylko obłażą glonem.

Będę wdzięczny za rady co dalej. Nie bardzo wiem co teraz robić, czy czekać na efekty podjętych już działań, czy coś zmieniać? Może jeszcze ograniczyć światło?

Pozdrawiam

Michał

post-15516-0-50865100-1409139678_thumb.jpg

post-15516-0-39226600-1409139695_thumb.jpg

post-15516-0-51538800-1409139856_thumb.jpg

post-15516-0-73576400-1409139878_thumb.jpg

post-15516-0-20649700-1409139899_thumb.jpg

post-15516-0-83307800-1409143100_thumb.jpg

Edytowane przez boromir1982
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa miesiące temu miałem ten sam problem ze świeżym zbiornikiem. Podawałem carbo i dążyłem do prawidłowego stosunku NO3:PO4  i po 1,5 glony były już w odwrocie. Po 2 tygodniach nie było  śladu po glonach. Problem był tylko taki, że rośliny, które były mocno zainfekowane musiałem usunąć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zaczynam dawkować carbo i zobaczymy co będzie. Dzięki za radę.

ps. Wody już dolałem ;)

 

I jeszcze pytanie odnośnie dawkowania carbo. Mam preparat EasyCarbo, który dawkuje się 1ml na 50l codziennie. Ile tego podawać żeby nie przesadzić? 4 ml na 160l będzie ok? 

Edytowane przez boromir1982
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zaczynam dawkować carbo i zobaczymy co będzie. Dzięki za radę.

ps. Wody już dolałem ;)

 

I jeszcze pytanie odnośnie dawkowania carbo. Mam preparat EasyCarbo, który dawkuje się 1ml na 50l codziennie. Ile tego podawać żeby nie przesadzić? 4 ml na 160l będzie ok? 

1ml na 50l przy normalnym dawkowaniu , 1ml na 25l przy dużej ilości roślin , więc na glony trzeba trochę przedawkować , ja bym dał 6-7 ml na twoje akwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1ml na 50l przy normalnym dawkowaniu , 1ml na 25l przy dużej ilości roślin , więc na glony trzeba trochę przedawkować , ja bym dał 6-7 ml na twoje akwa.

Trzeci dzień dawkuję około trzykrotną zalecaną dawkę carbo (9 ml na 160 l akwarium). Jak na razie niestety efektów specjalnych nie widzę, chociaż nitki chyba zaczynają zmieniać barwę na białą - mam nadzieję, że to początek ich obumierania. Mieszkańcom akwarium nic się złego nie dzieje. 

 

I jeszcze mam pytanie, czy wahania PH mogą przyczyniać się do rozrostu glonów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No więc, na obecną chwilę udało mi się powstrzymać inwazję :) Carbo zadziałało - wstrzymało rozwój glonów i w znacznej mierze je wytępiło, dlatego zmniejszyłem dawkę do normalnej. Obecnie glony ciągle są w akwarium ale już nie na taką skalę. Zacząłem też podawać NO3 i PO4 w proporcjach 10:1, zobaczymy co będzie dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...