Skocz do zawartości

160l ogólno roślinny


Bleher71
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, o to moje akwarium, czekam na wasze opinie :)

 

 

Akwarium 160l

Filtr: Aquael Fan3-plus(700l/h)

Oświetlenie: Polamp 6500k

Podłoże: żwirek

Nawożenie: brak (kiedyś nawóz w płynie ze sklepu akwarystycznego, nie pamiętam nazwy)

Parametry: brak(nigdy nie mierzyłem parametrów wody, bo w akwarium nic złego się nie działo.

Temperatura: 27 stopni

 

Flora:

-Microsorium pteropus

-Sagitaria subulata

-Moczarka argentyńska

-Rózdżyca rutewkowa

-Rogatek Sztywny

-Mchy

-Limnophila Sessiliflora(biedna)

-Nurzaniec śrubowy(biedny)

-2gatunki roślin których nazwy nie znam :)

 

 

Fauna: 

-Żałobniczki

-Neony czerwone

-Neony czarne

-Zwinniki blehera

-Zwinniki jarzeńce

-Minory

-Prystelki

-Razbory klinowe/hengela

-Kiryski panda/spiżowe

-Bocje wspaniałe

post-21463-0-61700600-1408737008_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie wspominaj o zamczysku i go nie wkładaj do akwarium ;)

Co do obsady, to ujmując sprawę najkrócej - masz zbyt dużo gatunków, a jednocześnie zbyt mało osobników w ramach poszczególnych gatunków. Dobrze o tyle, że poza bocjami ta cała drobnica wielkościowo pasuje do litrażu, no i wodę "lubi" w miarę podobną, więc jakoś to może współgrać. W przyszłości jednak lepiej zostawić max dwa gatunki drobnicy (najlepiej jeden pływający chętniej przy powierzchni, a drugi w środkowych i dolnych partiach akwarium) no i liczniej reprezentowane, a nie po kilka sztuk jak to jest teraz.

 

PS. Z tego co widać, to raczej masz razbory espei, a nie hengela. W sklepach zdarza się im źle opisywać te dwa gatunki.

PS2. Pilnuj, czy miniorki nie skubią innych rybek. To są chyba najbardziej upierdliwe kąsacze, które potrafią upie..dzielić pół wąsa skalarowi, a mniejszym rybkom podgryzają końcówki płetw.

 

Edit: Myślałem, że żartujesz, a tu zameczek już siedzi w baniaku. Nie lepiej dać jakiś ciekawy korzonek w jego miejsce, albo ładną roślinę posadzić?

Edytowane przez richter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najmniejsze stadko w tym akwa mają minory ( 6 sztuk) , inne gatunki od 8 do 14 sztuk.

W odpowiedzi na minory, sprzedawca w sklepie mówił mi to samo o nich - agresywność wobec innych mieszkańców,ja jednak je kupiłem, i co do obgryzania to one gryzą tylko siebie, ale żyją :).

Kiedyś miałem korzeń w tym akwarium, lecz on ciągle wypływał , nie trzymał się dna. Poza tym obrastała go jakiś dziwny biały glon, w konsekwencji wyciągłem go, bo bałem się o jakąś chorobę.Stosowałem metody które podawali na stronkach internetowych a efektów nie było widać :(

Jedyne roślinki które mogę tam dać to moczarka argentyńska z mojego krewetkarium, nie wiem czy ona tam pasuje.

Edytowane przez Bleher71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze, że na pierwszy rzut oka nie widać więcej jak po kilka sztuk z każdego gatunku. Zwróciłem na to uwagę, bo takie nagromadzenie różnych rybek nie bardzo mi odpowiada, ale to kwestia gustu i podobać ma się przede wszystkim właścicielowi akwarium. Jeśli jest miniumum 8 sztuk z danego gatunku, to nie jest wcale tak źle. To jednak oznaczałoby klops innego rodzaju - mianowicie przerybienie, bo z tego co podajesz wychodziłoby, że masz lekko licząc przynajmniej z 80 ryb w 160 litrach...

 

Minorki, czyli bystrzyki barwne kiedyś miałem i to co pisałem o ich zachowaniu miałem okazję (niestety) zaobserwować w swoim akwarium. Fakt, oprócz innych rybek podgryzały się też wzajemnie i stopniowo wykańczały najsłabsze osobniki ze swojego gatunku. Po jakimś czasie zostały mi chyba ze cztery najsliniejsze sztuki, które w ogóle nie pływały razem, tylko każda pilnowała swojego kąta w akwarium i odganiała stamtąd inne ryby. Jakoś specjalnie mile tych bystrzyków nie wspominam.

 

Spróbuj z innym korzeniem - nie każdy będzie pleśniał.

Co do dosadzenia roślin, to możesz poczekać na szczepki mikrozorium lub różdżycy. To się mnoży jak chwast i szybko powinny pojawić się na liściach nowe młode roślinki.

Edytowane przez richter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie na tym zdjęciu nie widać stad ryb, jedynie zwinniki blehera z przodu po prawej, zdjęcie robione było chwile po wrzuceniu jedzenia, pewnie dlatego wszystkie rybki w innym miejscu.

Jak będzie okazja to wstąpie do zoologicznego i sprawdze te korzenie, niestety mam 30 minut drogi do sklepu :( 

"młode mikrozorium" widać przed ich " ojcem" lub " matką" na zdjęciu :)

Masz pomysł w jakim kształcie kupić ten korzeń? Płaski czy rozgałęziony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wziął jakiś rozgałęziony i nie jeden a kilka korzeni rozłożył przed roślinami. Do tego na dno trochę suchych liści, żeby białość podłoża tak nie biła po oczach.

Najlepiej coś znaleźć samemu, ale jak nie chcesz się w to bawić, to pozostaje kupno. Z dostępnych w sklepach w miarę pewne są tzw. korzenie torfowe, bo podobno już preparowane i nie zaczną pleśnieć w akwarium. Jakby nie chciały początkowo tonąć, to można je na jakiś czas przywiązać żyłką wędkarską do kamienia. Czasem w sklepach trzymają korzenie w wodzie i takie chyba najlepiej wybrać, bo widzisz od razu które toną i czy nie śmierdzą.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o kupnie jednego jakiegoś płaskiego korzenia, żeby położyć go na ukos w stronę środka akwarium. Rozgałęzione są większe a tu też chodzi,żeby tym rybom miejsca w akwa nie zabierać,bo i tak już jak tu wcześniej ktoś napisał "zupa rybna".

Aranżacja z liściami mi nie odpowiada zbytnio, a myślałem o glossostigma elatinoides jako trawnik. MIał ktoś może doświadczenie z tą roślinką? Potrzebne są jakieś nawozy dla niej? 

Kiedyś kupiłem inne roślinny trawnikowe,niestety sie nie utrzymały.

Edytowane przez Bleher71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...