Skocz do zawartości

[112 l][HT] Korzennik


tsdarky
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

przedstawiam wam swój mój nowy zbiornik. Na razie zalany do połowy aby korzenie trochę nasiąkły wodą (ciężko je przygnieść kamieniami)

 

112 l, 80x35x40 cm

 

Filtr - Aquael Minikani 120 (gąbka, zeolit, wata)

Ogrzewanie - Brak

Oświetlenie - Belka oświetleniowa 4x 24W (2x Sylvania Grolux, 2x Daylight)

Podłoże 

 - JBL Aquabasis+ 5l

 - 20 kg bazaltu (1-3mm)

 - Aqua Substrate II+ (tylko pod trawnik)

Tło - w planach biały lub niebieski brystol, który nie ma błyszczącej powierzchni (wiecie jak ciężko taki dostać w Warszawie....)

Testy - paskowe JBL

Temperatura - 24/27 C

CO2 - z butli + dyfuzor ze spiekiem ceramicznym

Nawożenie - sole

 

Flora

 - Blyxa Japanica

 - Alternanthera colorata thin

 - Hemianthus callitrichoides

 - Glossostigma

 - Elocharis vivipara

 - Java i China Moss na korzeniach (zamontuje je po całkowitym zalaniu zbiornika)

 

Fauna - w planach

 

Przed zalaniem

post-10809-0-42450100-1407144680_thumb.jpg
 

I po zalaniu

post-10809-0-94226400-1407144688_thumb.jpg

 

Różowy kolor to wynik oświetlenia + różowawo-łososiowych ścian, w rzeczywistości nie widać (aż tak) tego różu.. Kolejne fotki po weekendzie, gdy woda po dolewce będzie w miarę przejrzysta :)

 

 

 

Edytowane przez tsdarky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Filtr - Aquael Minikani 120 (gąbka, zeolit, wata)

Zamień zeolit na ceramikę. Zeolit stosuje się do akwa gdzie jest mało roślin. Co wlejesz do wody to zeolit wciągnie. Co do filtra to jestem ciekaw czy da sobie radę. Mam taki sam w 30l i chodzi na 60-70% mocy ale osobiście do 112l bym go nie dał.

 

Do tak mocnego światła to ja bym dał tylko krewetki i nie męczył ryb.

 

Korzenie bardzo ciekawe :) czekam na dalsze foty bo może być interesująco :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwości zeolitu nie znam, i prawdę mówiąc wsadziłem go tylko dlatego, że był w zestawie (filtr jeszcze nie zalany) :) Wgl, to dziwna sprawa z tym filtrem, wg moich obliczeń woda w Twoim akwarium przelewa się przez filtr ~6 razy/godzinę :) w takim wypadku to ja bym nie dał takiego filtru do 30l :P. Secundo nie planuję zbyt dużej obsady, a filtr ma mi służyć bardziej do cyrkulacji niż filtracji. Co do oświetlenia, to oczywiście masz rację, 96W to stanowczo za dużo przy takiej wysokości akwarium, dlatego zaraz po wprowadzeniu zwierząt (za 1-2 miesiące), zmniejszę oświetlenie do 72W przez 2-6h dziennie i 48W przez resztę czasu. 

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli by było tak jak mówisz to miałbym pralkę w akwa a woda sobie spokojnie płynie. Na początku ustawiony był na 50% mocy ale teraz po kilku miesiącach zwiększyłem lekko bo widocznie przepływ spadł :) Te 600l/h na pompie to na pusto jest podawane a z wkładami będzie znacznie mniejsze :) Uwierz mi, że filtr się świetnie sprawdza w takim małym akwa. Niebawem będę zmieniał akwa na 60l. Moim zdaniem max tego filtra 70l no ale skoro mówisz, że będziesz miał niewielką obsadę to może da rade :) Co do zmniejszenia oświetlenia to bardzo dobre rozwiązanie :) Myślę, że przy ok 0,5W/l prawie wszystkie rośliny będą dobrze rosły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mała aktualizacja. Po miesiącu, mogę powiedzieć jedno - nigdy nie miałem tak beznadziejnego podłoża jakim jest AquaSubstrate II+. Syf jaki się z niego wydobywa pokrywa wszystkie rośliny, a na tym syfie rozwijają się nitkowate glony. Największy problem jest z Blyxą, która niczym śmieciarz zgarnia całe to ustrojstwo.  Kolejna niemiła niespodzianka, to pokrywający korzeń pleśniopodobny organizm. "Pleśń" rozprzestrzenia się na wszystko co ma z nią kontakt... roślinami, podłożem, a nawet gąbką od filtra. Mechaniczne czyszczenie pomaga na krótką chwilę, by po dwóch dniach powrócić do stanu wyjściowego :(

 

Flora:

 - Hemianthus callitrichoides

 + Heteranthera zosterifolia

 

Fauna:

  - 25 x Razobra klinowa

  - 5 x Kirysek pstry

  - 5 x Krewetka Sakura

 

post-10809-0-72904200-1409940243_thumb.jpgpost-10809-0-35185600-1409940540_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po miesiącu, mogę powiedzieć jedno - nigdy nie miałem tak beznadziejnego podłoża jakim jest AquaSubstrate II+. Syf jaki się z niego wydobywa pokrywa wszystkie rośliny

Różne opinie na różnych portalach na temat tego podłoża. Jednym pyli, innym nie. Nie stosowałem, swego czasu też się nad nim zastanawiałem, a wybrałem JBL Manado.

 

 

Biorąc pod uwagę post z dzisiejszą datą, a

 

 

dlatego zaraz po wprowadzeniu zwierząt (za 1-2 miesiące),

Coś chyba poszło nie tak ;) ?

Czy przypadkiem Twoje problemy nie biorą się z faktu, że zbiornik jeszcze nie dojrzał zanim pojawili się w nim mieszkańcy?

 

 

Kolejna niemiła niespodzianka, to pokrywający korzeń pleśniopodobny organizm. "Pleśń" rozprzestrzenia się na wszystko co ma z nią kontakt... roślinami, podłożem, a nawet gąbką od filtra. Mechaniczne czyszczenie pomaga na krótką chwilę, by po dwóch dniach powrócić do stanu wyjściowego :(

Czy aby na pewno to jest pleśń? Możesz dać jakąś lepszą fotkę, zbliżenie?

 

 

- 5 x Kirysek pstry

Te ryby wymagają tylko i wyłącznie piaszczystego podłoża.

 

Mógłbyś podać parametry chemiczne wody.

Edytowane przez andy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę post z dzisiejszą datą, a tsdarky, dnia 04 Sie 2014 - 15:29, napisał: dlatego zaraz po wprowadzeniu zwierząt (za 1-2 miesiące), Coś chyba poszło nie tak ? Czy przypadkiem Twoje problemy nie biorą się z faktu, że zbiornik jeszcze nie dojrzał zanim pojawili się w nim mieszkańcy?

 

Ryby mieszkają u mnie 3 dzień :) Nie wpuściłbym zwierząt gdybym nie był pewny, że akwarium dojrzało, parametry wody ustabilizowały się, a rośliny zakorzeniły.

 

Pleśń na korzeniu pojawiła się w 1-2 doby po zalaniu i utrzymuje się do dzisiaj. Dodam, że korzenie kilkukrotnie zalewałem gorącą wodą i szorowałem gąbką przed wrzuceniem do akwa. Hmm przypomina to krótkie, nitkowate glony, tyle że jest przeźroczysta (do momentu aż syf na niej nie osiądzie), a no i obślizgła w dotyku... 

 

Mój przedpotopowy aparat nie daje możliwości zrobienia dobrej jakości zdjęć. Tu widać jedynie skupisko pleśni, które przy czyszczeniu ominąłem (to białe na środku korzenia)

post-10809-0-36698200-1409947434_thumb.jpg

Czy jest to pleśń... nie wiem :)

 

"Te ryby wymagają tylko i wyłącznie piaszczystego podłoża."

Też się nad tym zastanawiałem, poczytałem trochę na forach, popytałem ludzi, którzy trzymają kiryski na manado/amazonii itp. podłożach, i wyszło na to, że nie ma żadnych przeciwwskazań/zagrożeń.. no może poza kolorem.

 

 

"Mógłbyś podać parametry chemiczne wody"

Nie pamiętam :) a robiłem teraz podmiankę, może we wtorek uda mi się znaleźć chwilę

Edytowane przez tsdarky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Te ryby wymagają tylko i wyłącznie piaszczystego podłoża." Też się nad tym zastanawiałem, poczytałem trochę na forach, popytałem ludzi, którzy trzymają kiryski na manado/amazonii itp. podłożach, i wyszło na to, że nie ma żadnych przeciwwskazań/zagrożeń.. no może poza kolorem.

Chyba nie do końca wgłębiłeś się w temat ;) .

Dlaczego te ryby potrzebują piachu? A chociażby dlatego, że kopiąc w poszukiwaniu pokarmu grzebią w nim, zasysają pokarm razem z wodą i piaskiem. I dalej, piasek i woda wydostaje się na zewnątrz skrzelami. Mając inne podłoże nie dajesz im takiej możliwości. To jest naturalne zachowanie Kirysków.

Po za tym niektóre podłoża mogą ranić wąsy i otwór gębowy ryb.

Edytowane przez andy102
  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie do końca wgłębiłeś się w temat ;) .

Dlaczego te ryby potrzebują piachu? A chociażby dlatego, że kopiąc w poszukiwaniu pokarmu grzebią w nim, zasysają pokarm razem z wodą i piaskiem. I dalej, piasek i woda wydostaje się na zewnątrz skrzelami. Mając inne podłoże nie dajesz im takiej możliwości. To jest naturalne zachowanie Kirysków.

Po za tym niektóre podłoża mogą ranić wąsy i otwór gębowy ryb.

Jak już wcześniej wspomniałem, sugerowałem się opiniami na forach, rozmowami z innymi akwarystami oraz filmami z Kiryskami w ich naturalnym środowisku. Np. ten filmik przedstawia ławicę, która "pożywia" się na mule.

https://www.youtube.com/watch?v=cWIVCdLOImw

 

Więc, czy piach jest niezbędny? a może to kolejny mit akwarystów?

 

Co do możliwości skaleczenia, to już chyba przesadziłeś... okrągłe i kruche kulki AquaSubstratu to nie żyletki  :huh:

Edytowane przez tsdarky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okrągłe i kruche kulki AquaSubstratu to nie żyletki 

 

Poniżej wklejam opis jaki pojawia się na wielu aukcjach wymienionego wyżej podłoża.  

Zdrowie dla korzeni: porowata struktura AquaSubstrate gwarantuje rozwój naturalnej flory bakteryjnej i jest doskonała dla zdrowego wzrostu i odżywiania korzeni roślin.

Jak widać idealnie okrągłe one nie są :) Na pierwszych lepszych zdjęciach w Google widać porowatą strukturę. 

 

 

 

Więc, czy piach jest niezbędny? a może to kolejny mit akwarystów?

 

Mitem i to nie Akwarystów tylko posiadaczy akwariów może być to, że ryby denne nie potrzebują piachu. Podobnie krąży bardzo popularny mit, że strefy beztlenowe są straszne :o , a w piachu zawsze się one robią  :eek:

 

 

 

która "pożywia" się na mule.

 

Oczywiście muł ma bardzo dużą granulację i masakrycznie kaleczy ryby. Z tego co mi się obiło o oczy żadna rzeka nie jest w całości pokryta żwirem na dnie. W większości na dnie jest piach pokryty warstwą mułu i liści jak na filmiku, który podałeś. 

Muł nie przeszkadza żądnej rybie, a w dodatku pomaga w biologi akwarium. 

 

 

 

rozmowami z innymi akwarystami

 

Ty nie rozmawiaj o rybach z osobami patrzącymi na akwaria przez pryzmat roślin tylko z takimi, które o rybach coś wiedzą i dla nich robią akwaria. 

 

 

 

filmami z Kiryskami w ich naturalnym środowisku.

 

No to to chyba swego rodzaju strzał w kolano. Pokaż mi film z naturalnego środowiska kirysków ze żwirem na dnie :)

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A chociażby dlatego, że kopiąc w poszukiwaniu pokarmu grzebią w nim, zasysają pokarm razem z wodą i piaskiem. I dalej, piasek i woda wydostaje się na zewnątrz skrzelami.
A czy to przesiewanie piachu jest dla nich takie konieczne, przecież przy żwirze mogą wciągać sam pokarm z wodą.  Proszę o uzasadnienie mojej wątpliwości. Jak zdecyduje się na piasek to jak go dosypać do akwarium? Czy są jakieś ryby denne które nie potrzebują piachu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ibrachim, tak jest konieczne i proszę nie pisz głupot, które mogą kogoś wprowadzić w błąd. Każdy odpowiedzialny właściciel dowolnych zwierząt dąży do zapewnienia podopiecznym jak najlepszych warunków. Nie kupuje się ryb z myślą, że "dadzą jakoś radę" - z takim podejściem nie bierze się nawet chomika...

 

Kiryski kopią i przesiewają podłoże przez strzela. Posiadanie żwiru zamiast piasku odbiera im możliwość przejawiania tych naturalnych zachowań. Czy taki jest cel akwarystyki - naginanie potrzeb zwierząt pod swoje widzimisię...?

 

Przez parę lat miałam stado kirysków, nie raz zasypywałam to forum zdjęciami kopiących wąsaczy, właśnie z myślą o ludziach z wątpliwościami takimi jak Twoje.

Przez pierwsze miesiące posiadania tych rybek trzymałam je na żwirze, ale szybko sie zorientowałam, że to nie jest dla nich dobre podłoże... Wystarczy pooglądać filmiki na których widać kiryski w naturze.

 

Akwarium ma być dostosowane do potrzeb zwierząt, które mają w nim żyć. Chodzi o zapewnienie tego co najlepsze a nie minimum, to chyba logiczne.

 

 

/ Edit: /

 

Zbiornik wygląda ciekawie, aranżacja mi się podoba. Tym bardziej szkoda, że wspomniana wyżej kwestia psuje to pozytywne wrażenie.

 

Pozdrawiam.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej wklejam opis jaki pojawia się na wielu aukcjach wymienionego wyżej podłoża.   Cytat Zdrowie dla korzeni: porowata struktura AquaSubstrate gwarantuje rozwój naturalnej flory bakteryjnej i jest doskonała dla zdrowego wzrostu i odżywiania korzeni roślin. Jak widać idealnie okrągłe one nie są Na pierwszych lepszych zdjęciach w Google widać porowatą strukturę. 

 

Zapoznaj się z pojęciem "stuktura", i jaka jest różnica między nią a kształtem obiektu.

 

 

Oczywiście muł ma bardzo dużą granulację i masakrycznie kaleczy ryby. Z tego co mi się obiło o oczy żadna rzeka nie jest w całości pokryta żwirem na dnie. W większości na dnie jest piach pokryty warstwą mułu i liści jak na filmiku, który podałeś.  Muł nie przeszkadza żądnej rybie, a w dodatku pomaga w biologi akwarium. 

 

Innymi słowy w naturalnym środowisku, Kiryski i tak nie korzystają z piachu, gdyż jest on przykryty warstwą mułu. Fuck logic  :-?

 

 

 

No to to chyba swego rodzaju strzał w kolano. Pokaż mi film z naturalnego środowiska kirysków ze żwirem na dnie

Hmm na oczy nie widziałeś tego podłoża, a próbujesz go do żwiru porównywać... Pokazałem filmik, na którym ryby przekopywały muł rzeczny, rozumiesz różnicę między szczątkami organicznymi a piachem? Ba śmiem twierdzić, że pokryty syfem (o którym wspomniałem wyżej) i rozkruszonymi granulkami ASII+ jest bliżej mułowi, niż piach.

 

 

 

 

Ty nie rozmawiaj o rybach z osobami patrzącymi na akwaria przez pryzmat roślin tylko z takimi, które o rybach coś wiedzą i dla nich robią akwaria. 

No, no a Neony to tylko BW  -_-

 

Pozdrawiam

Edytowane przez tsdarky
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Kazać kiryskom żerować na żwirze to jak kazać człowiekowi zjeść gorącą zupę rękoma. Niby się da, ale ile się człowiek przy tym namęczy i nacierpi...

Niestety, wielu będzie kazać innym tymi poparzonymi rękoma jeść tą zupę. Byleby zaspokoić swoje widzimisie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedział koleś, który trzyma Razbory klinowe w rośliniaku.... kolejny hipokryta do kolekcji.

Bez jaj. Jakoś dotąd nie natrafiłem w necie ani w żadnej z książek na artykuł mówiący, że Trigonostigma Heteromorpha zamieszkuje wody wyłącznie bez roślinności.

Natomiast natrafiłem w każdym, że jaj naturalne środowisko to ciemne wody, bogate w garbniki uwalniane przez np. liście dębu, buku czy szyszki olchy, do których cały czas dążę i roślinność typu Cryptocoryne, Hygrophila, Rotala oraz wiele innych (co zresztą można zaobserwować na zdjęciach mojego baniaka).

I wyobraź sobie że to dzięki Tym wszystkim "hipokrytom z kolekcji" inni użytkownicy starają się robić, myśleć i zmieniać/upodabniać swoje akwaria jak najbardziej do naturalnych wód.

Ja dążę, a co Ty zrobisz ze swoim zbiornikiem?

Edytowane przez andy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...