Skocz do zawartości

Czy to martwica płetw u bojownika?


KamiKasia
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Chciałam się z Wami przywitać i pochwalić pierwszymi krokami jakie stawiam w akwarystyce a niestety okazuje się, że mój pierwszy post na forum będzie prośbą o pomoc.

Akwarium 30L

Filtr Hanza Aquaristic 200l/h
Grzałka z termostatem, temperatura 27-28
Świetlówka 15W, 2700K i listwa diodowa 3W zimna

 

Zalane 08.07
Wpuszczony samiec bojownika syjamskiego 18.07 (nie planuję więcej rybek w tym akwarium)
Karma Tetra Betta Granules i wodzień, ok 5 granulek i larw (w sumie) dziennie.

 

Żwir rzeczny + kilka kamieni
Korzeń
Moczarka, mech jawajski, anubias, gałęzatka kulista i kryptokoryna pontederiolistna


Dziś podmieniłam ok 5l wody i przepłukałam filtr w wodzie z podmiany i zauważyłam dziurę w płetwie ogonowej. Do wieczora się powiekszyła i zauważyłam coś na jednym ze skrzeli. :( Gdy go kupowałam był w śwetnej kondycji więc bardzo się martwię gdzie popełniłam błąd. Proszę bardzo o pomoc.

Pozdrawiam,
Kasia
 

post-21342-0-88647600-1406315663_thumb.jpg

post-21342-0-25009200-1406315675_thumb.jpg

post-21342-0-83568600-1406315684_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety bojowniki mają to do siebie że gdy trafiaja do nowego akwarium czasami może pojawić się u nich martwica płetw. Ale patrząc na zdjęcia Twojej rybki jak na razie nie widać niepokojących objawów, rybka na zdjęciach wygląda całkiem nieźle.

Przy martwicy płetw widać także na skraju płetw białawy nalot.

Natomiast co do samego akwarium to wygląda ono bardzo fajnie. Pamietaj że bojowniki oddychają powietrzem pobieranym znad tafli wody, a co za tym idzie nie może ono być chłodniejsze od wody w akwarium bo wtedy łatwo może dojść do przeziębienia błędnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety bojowniki mają to do siebie że gdy trafiaja do nowego akwarium czasami może pojawić się u nich martwica płetw. Ale patrząc na zdjęcia Twojej rybki jak na razie nie widać niepokojących objawów, rybka na zdjęciach wygląda całkiem nieźle.

Przy martwicy płetw widać także na skraju płetw białawy nalot.

Natomiast co do samego akwarium to wygląda ono bardzo fajnie. Pamietaj że bojowniki oddychają powietrzem pobieranym znad tafli wody, a co za tym idzie nie może ono być chłodniejsze od wody w akwarium bo wtedy łatwo może dojść do przeziębienia błędnika.

 

Dziękuję za odpowiedź, niestety choroba postępuje. Zaczerwienienie (jakby owrzodzenie) na skrzelu się powiększyło tak samo jak dziura w płetwie. Kolory straciły na intensywności. Apetyt ryba nadal ma, jest ruchliwa i aktywna. Proszę bardzo o pomoc czy martwica może atakować również skrzela czy mamy tu do czyninia z innym problemem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pokrywie skrzelowej, jest placek pozbawiony łusek i zaczerwieniony. Nie ma poprawy. Wydaje mnie się, że oczy zrobiły się bardziej wypukłe... Dziura w ogonie zarosła całkowicie!

NO3 - 0
NO2 - 0
GH - >14
 

 

I tutaj może być błąd odczytu bo dostałam jeden test w sklepie i pan niechcący dotknął dwa ostatnie okienka...

PH - 6,8
KH - 20

 

 

Robione testem Quick Test Sera. Muszę go powtórzyć. Czy kupić te testy czy inne?



Bojownik-30072014_zps2263f58d.jpg

 

Edytowane przez KamiKasia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

PH - 6,8

KH - 20

Przy takim KH takie pH jest wręcz niemożliwe.

Zrób mu większą podmianę (około 40%) wodą o odpowiednich dla bojownika parametrach, możesz użyć wodę demineralizowaną, destylowaną lub RO.

To jak ryba wygląda, to może być wynik złych parametrów wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czy potrafiłby ktoś podpowiedzieć czy mam zlikwidować wszystko w zbiorniku i zacząć od nowa czy mogę zacząć myśleć o nowym mieszkańcu w obecnym akwarium? Proszę bardzo o pomoc. W książkach, które mam są tylko ogólne informacje. Czy możliwe, że ryba była zakupiona chora? Bo raptem po tygodniu od kupienia zaczęły się problemy, jakbym ją wpuściła do ścieku albo mydlin... :( Dzień, dwa wcześniej niż zauważona dziura wydawało mnie się, że płetwy nie są tak "sprężyste" a jakby trochę oklapnięte czy sklejone. Ktoś ma w ogóle pomysł co to mogło być?

W wodzie zauważyłam coś jakby mini wodzienie. Wykonują podobne ruchy jak larwy wodzienia ale są bardzo małe, ok 3mm i mniej przezroczyste. Pływają w toni pionowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...