Skocz do zawartości

Akwarium roślinne laika


Capinho
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,jestem nowy na forum,liczę na Waszą pomoc.
Po długim rozstaniu z akwarystyką postanowiłem powrócić do pasji sprzed lat.Wraz z kolegą(doświadczonym akwarystą) wybrałem osprzęt który według mnie będzie pasował do 112 litrowego akwarium (80 35 40).
Filtr:Aquael Unimax 250
Grzałka:Atman 100W
Pokrywa:Wromak z 2 świetlówkami po 16W oraz świetlówką T8 nie pamiętam dokładniej jakiej mocy. Wiem że ilość światła przekracza 0.5W/L,nie są one jednak już najmłodsze,funkcjonowały w akwarium kolegi już około roku.
Problemem są raczej rośliny,o których nie mam zielonego pojęcia.Mam możliwość otrzymania dużej masy roślinnej ale niestety jednego rodzaju(chodzi o Nurzańca Olbrzymiego,którego celem jest raczej nie piękny wygląd,ale utrzymanie akwarium bez glonów).Prosiłbym o pomoc w temacie zakupu roślin i ewentualnego nawożenia(czytałem coś o dobrym działaniu kulek z nawozami,dostarczających mikro i makro elementów).Chętnie kupiłbym jakiś zestaw roślin które łatwo rosną w akwarium,ale nie wiem czy kupowanie takiego zestawu ma sens.Przepraszam za mój styl pisania.Prosze o pomoc jeszcze raz

Edytowane przez Capinho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii nawożenia polecam kulki g-t pod podłoże , a do tego nawozić solami + easy carbo i bimbrownia. Ja też mam 112 litrów i choć nie jest to typowy roślinniak to u mnie fajnie się sprawdziła taka najpostrza z drożdży ale jak masz kasę to możesz zainwestować w butlę :) Skoro zamierzasz hodować rośliny to nawożenie będzie bardzo ważne, a nie ma moim zdaniem nic lepszego niż sole - no i nieporównywalnie tańszy interes niż w przypadku gotowych nawozów. To tak strasznie tylko wygląda, wszystkiego się idzie nauczyć :) Przydadzą Ci się też na pewno testy wody. W kwestii roślin to ekspertem nie jestem ale oświetlenie watowo masz już całkiem ładnie, nie wiem jak barwowo -poczytaj sobie tutaj http://forum.superakwarium.pl/topic/37295-o%C5%9Bwietlenie-odpowiednie-dla-ro%C5%9Blin/

Moim zdaniem kupowanie roślin jak najbardziej ma sens ;) Tym bardziej tych mniej wymagających na początek. Polecam kupowanie roślin ze "ścinki" od akwarystów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kulki torfowe ze sklepu by się sprawdziły? Bo w kwestii eksperymentowania mam dosyć małe pole manewru :)
Jeśli chodzi o nawożenie i bimbrownie to tak samo:bimbrownia odpada na pewno,jeden że nie mam całkowicie gdzie jej umieścić,2 że mogłoby się to okazać poważnym problemem. Gotowe nawozy:niestety tak samo,raczej będę musiał postawić na Easy Carbo,Mikro,Makro w płynie,ale czy coś więcej?
Testy wody oczywiście zakupie przy najbliższej okazji,obawiam się właśnie wystąpienia glonów z powodu oświetlenie mocnego.
Rośliny postaram się zakupić najszybciej jak się da,ale sam nie mam allegro więc może to troszkę potrwać więc najpierw wszystkiego się dokładnie dopytam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

 

Nie kupuj roślin z allegro, chyba trochę szkoda pieniędzy.

Nie wiem gdzie mieszkasz (bo nie masz uzupełnionego profilu) ale z reguły można znaleźć poprzez forum kogoś z Twojej okolicy, kto będzie się pozbywał roślin z własnej przycinki i chętnie odda Ci je za darmo albo za czekoladę/browar. Tak będzie duuuużo taniej i zaoszczędzisz pieniądze na np. butle CO2, która przy Twoich roślinnych planach może się okazać niezbędna.

Tego nurzańca olbrzymiego bym sobie darował w Twoim litrażu. Uwierz mi, że już "normalny" nurzaniec rośnie długi (spokojnie mi do 70cm dorasta) i gęsty, więc z tym olbrzymim możesz mieć problem utrzymać w ryzach.

Kulki torfowe z allegro będą ok.

 

 

obawiam się właśnie wystąpienia glonów z powodu oświetlenie mocnego.

Na początek akwarium świeci się nie więcej niż 5-6 godzin i dopiero potem stopniowo wydłuża czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o nawożenie i bimbrownie to tak samo:bimbrownia odpada na pewno,jeden że nie mam całkowicie gdzie jej umieścić,2 że mogłoby się to okazać poważnym problemem. Gotowe nawozy:niestety tak samo,raczej będę musiał postawić na Easy Carbo,Mikro,Makro w płynie,a

 

Jak nie daj Boże zaczną się problemy z roślinami to zmienisz zdanie co do bimbrowni i nawożenia gotowymi nawozami :) Naprawde lepiej przejść na sole i zaoszczędzić na coś fajniejszego niż wydawać na gotowe nawozy ze sklepu. Zresztą zobaczysz ile Ci przy takim roślinniaku ich będzie schodziło i ile to kosztuje - wiem bo sama też zaczynałam od tego, z wygody, bo się nie chciało "bawić" w sole. Szybko zmieniłam zdanie.

Co do bimbrowni to zacier na litr możesz zrobić w 2 litrowej butelce, wtedy jest bezpiecznie. Jak wszystko dobrze uszczelnisz i zrobisz jak należy to nic się nie stanie.Też nie miałam jej gdzie wstawić i stoi obok szafki z akwarium, to tylko dwie butelki. Po paru tygodniach z bimbrownią efekty widoczne gołym okiem, glonów praktycznie nie ma, a rośliny bąbelkują jak głupie. Przy 112 litrach nie sądze też ,że jedną bimbrownią zrobisz krzywdę ewentualnym rybom, ja swoją mam 24/h i żadnej przyduchy nie zaobserwowałam, stosuje zacier - 1 litr wody, 400g cukru i 10 g drożdży czyli klasyczna bitwa pod grunwaldem - 1410 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra,wszytko nabiera kolorów! Plan bimbrowni zatwierdzony,akwarium zalane,roślinki początkowo wsadzone,są duże dosyć. Niektóre w lepszej kondycji,niektóre w gorszej,ale mam nadzieje że to się zmieni. Mam pytanie co  do robienia bimbrowni.
1.Jaką średnicę powinien mieć otwór w wężyku?
2.Czy zamiast silikonu do zaklejenia dziurek w nakrętkach (inspiruje się tym filmikiem:http://www.youtube.com/watch?v=-mSHgdWxZdQ) może służyć "klej na ciepło" mimo że nawet nie wiem co to znaczy :D
3.Gdzie można znaleźć dyfuzor bo rozumiem że jest on konieczny do bimbrowni
Edycja raz jeszcze: jeśli jest konieczny to czy da się go zrobić własnoręcznie?

Edytowane przez Capinho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyfuzor konieczny ,można zrobić ze strzykawki i gałązki lipowej. Wpisz w Google.

Klej na ciepło to taki nakładany specjalnym pistoletem.

Średnica węża to standardowe 4/6mm ,taki jak do napowietrzania (spytaj w zoologicznych).

 

Wysłane od siebie

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klej na ciepło jak sama nazwa wskazuje jest ciepły - pistolet bardzo nagrzewa i zamiast zakleić, po prostu stopi rurki - wiem, bo sam chciałem iść na łatwiznę. Po takim zastosowaniu będzie trzeba się bawić po raz kolejny. Silikon akwarystyczny to wydatek rzędu mniej więcej 10zł, więc osobiście Ci radzę trzymania się instrukcji.

Edytowane przez Miniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli uszczelnia sprzęt połączony z akwarium to, na logikę, chyba jednak ma ;)

 

 

No ale nie popadajmy w paranoję, szkody nie wyrządzi.

 

Z czystej ciekawości, patrzyłam, patrzyłam na tą bimbrownie i ja naprawdę nie widzę miejsca w którym woda z akwarium miałaby styczność z tym silikonem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiercisz w korku od butelki dziurkę minimalnie mniejszą jak zewnętrzna średnica wężyka, wciskasz go i od spodu wciskasz, "łącznik" od wężyków do brzęczka (do nabycia w akwarystycznym).

Jak równo wywiercisz dziurkę odpowiedniej średnicy i od środka wciśniesz ten "pin" to nie będzie potrzeba żadnego silikonu.

Ja tak miałem zrobione i trzymało, przy silikonie czy kleju na ciepło jest ryzyko poluzowania się połączenia i straty szczelności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W butelce z zacierem zachodzi fermentacja i rośnie ciśnienie. Gdy będzie "luz" między weżykiem, a krawędziami wywierconych otworów gaz będzie po prostu uciekać.

 

EDIT. Mapet szybszy :)

Edytowane przez Miniu
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra,bimbrownia założona 2 godziny temu,nadal nie widać ulatniającego się Co2.Zaczynam się już trochę martwić bo z wężyka który prowadzi do czystej wody nie wydobywają się bąbelki Co2.Byćmoże trzeba jeszcze trochę poczekać,zacier na pewno jest dobrze zrobiony.Bardziej obstawiałbym jakiejś szczelinę między korkiem a wężykiem.Mimo iż podczas próby woda się tam nie dostawała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też miałem problem ze szczelnością bimbrowni... Raz trzymała raz nie i zrobiłem tak... Wywierciłem trochę mniejszą dziurę w nakrętce włożyłem wężyk i najpierw zakleiłem to klejem typu kropelka/super glue a potem jeszcze dałem silikon od góry i poczekałem aż zastygnie. Od tego czasu już zrobiłem kilka zacierów i nie mam żadnych problemów. Odkręcam, zakręcam a wężyki trzymają i nie ma problemu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...