Skocz do zawartości

[112] Ogólne


mnich94
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :)
Zbiornik 112L, założony rok temu, ale strasznie zaniedbany, rośliny nie rosły, oświetlenie standardowe, brak podmian wody i jeszcze multum innych błędów. A że musiałem przesunąć szafkę z baniakiem to zrobiłem reset.

-wymiary zbiornika: Standardowe 112L + pokrywa
-oświetlenie: 2x świetlówka 18W 6500k (osram) + 2x żarówka enrgo. 18W 6500k (osram) ~ 0,65W/L
-filtracja: Aqua-szut 750N, kaskada Aquaclear 30 (oba jako mechaniki)  
-ogrzewanie: brak 24-25C
-dodatkowe wyposażenie: bimbrownia zmieniam co 1,5tygodnia. W planie butla.
-obsada: Zupa rybna ;)
-roślinność: Nurzaniec, Rogatek, Moczarka, Wgłębka, Hydrocotyle Leucocephala, Crtptocoryne Wendtii Brown, Duży Heniek, Limnophila sessiliflora, Rotala Rotundifolia Red, Hygrophila polysperma, Bacopa caroliniana.

 

Podłoże ziemia ogrodowa i żwirek, zamysł akwarium = tanie, ładne. Zalane w dość wiekowym już zbiorniku. Jak wykonałem restart:
-woda do wiader
-rośliny out
-rybki do miski + filtr
-żwirek do piekarnika 200C/20min
-żwirek płukanie
-ziemia + żwir
-sadzenie
-woda z wiader
-rybek jeszcze nie ma, czekam aż się wyklaruje, ale 3 helenki już biegają ;)
Przed:
KDnlrLml.jpg
W trakcie:
ZPXNIccl.jpg
Po 30min od zalania całkowitego:
MoxJN7wl.jpg
A tu godzinę później:
hoMbbyEl.jpg
X2onjM5l.jpg
Na razie mam zamiar lać tylko węgiel i KH2PO4 K2SO2

. Światło 6h, zwiększając powoli do 10h.

Proszę o wytykanie błędów, krytykę i pisać otwarcie co do poprawy!
Obsadą zajmę się jak akwarium zacznie "rosnąć"

  :mrgreen:

Edytowane przez mnich94
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że masz ziemię nie znaczy od razu, że masz LT...

 

Wg mnie to też nie jest LT,chociażby dlatego że w tego typu akwariach nie ma mowy o przerybieniu oraz nawożeniu.Akwarium zostawia się,że tak powiem"samym sobie",jedynie często czyści się filtr a cała biologia znajduje się w wodzie oraz podłożu,dlatego nie robimy tak częstych podmian wody(raz na 6 m-cy).Do prowadzenia tego typu akwarium także jest potrzebna spora wiedza.

 

 

 

Nie podoba mi się. Jakoś tak bez ładu i składu.

 

A dla mnie wręcz przeciwnie,na razie nie powala ale zobaczymy jak zarośnie.

 

 

 

oświetlenie: 2x świetlówka 18W 6500k (osram) + 2x żarówka enrgo. 18W 6500k (osram) ~ 0,65W/L

 

Tu zgadzam się z Glosterem,to jest trochę za dużo.Wywal te dwie energooszczędne,2x18w świetlówki w zupełności wystarczą.Rybom solarium nie służy.

 

 

 

filtracja: Aqua-szut 750N, kaskada Aquaclear 30 (oba jako mechaniki)

 

Jeden niech będzie jako biolog.

 

 

 

obsada: Zupa rybna ;)

 

Tak nie może być,będziesz musiał części rybek się pozbyć dobierając je do parametrów wody jaką masz(do większości to i tak nie dociera).

 

 

 

Na razie mam zamiar lać tylko węgiel i KH2PO4

 

Na razie zamiast fosforu(przyjdzie na niego czas) podawaj potas,system korzeniowy musi się odbudować.

 

 

 

Podłoże ziemia ogrodowa i żwirek, zamysł akwarium = tanie, ładne

 

Zamiast żwirku mogłeś dać zwykły piasek do do piaskownic i kulki GT,też było by tanio.Co do ziemi to trochę "porwałeś się z motyką na księżyc",gdyż beż potrzebnej wiedzy może Cię ona wynagrodzić wysypem glonów.

Edytowane przez darekbart
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

rybek jeszcze nie ma, czekam aż się wyklaruje, ale 3 helenki już biegają

Po pierwsze: dlaczego wpuściłeś cokolwiek do akwa które nie jest dojrzałe? Poczytaj o cyklu azotowoym w akwa. Obsada do wpuszczenia najwcześniej za 3 tygodnie.

 

Oświetlenie stanowczo za duże. Tak jak wyżej koledzy pisali.

 

Obsadę dobiera się pod parametry wody jakie jesteś w stanie im zapewnić. Dzięki przemyślanej obsadzie unikniesz wielu przeblemów z chorobami i zdychaniem ryb.

 

Jeden z filtrów wypełnij ceramiką aby służył jako biolog tak jak pisał darek bart.

 

Jeśli chodzi o wizualną stronę to ja bym dał jakiś korzeń ale to tylko moje skrzywienie :) Poza tym trzeba czekać aż wszystko ruszy i dopiero będzie można oceniać.

 

LT chciałeś zrobić a butle Co2 planujesz? :) Coś tu mi się nie zgadza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze: dlaczego wpuściłeś cokolwiek do akwa które nie jest dojrzałe? Poczytaj o cyklu azotowoym w akwa.

Gdybyś uważnie przeczytał post,wiedzialbyś że restart był robiony na starej wodzie i ma,jak sądzę,dojrzałe filtry.W takim przypadku można wpuszczać ryby już po 24 h.

 

Wysyłane z mojego GT-I9070 za pomocą Tapatalk 2

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O i takie wytykanie i pomoc mi chodziło :)

 

 

Nie podoba mi się. Jakoś tak bez ładu i składu. 0.65 W/l w LT to nie za dużo?

Taki był zamysł, że ma być bez ładu i składu, nie lubię jak coś jest poukładane od linijki. Co do światła to w sumie nie będzie LT.

 

Wg mnie to też nie jest LT

Macie rację, zmieniłem nazwę tematu.

 

 

Tu zgadzam się z Glosterem,to jest trochę za dużo.wywal te dwie energooszczędne,2x18w świetlówki w zupełności wystarczą.Rybom solarium nie służy.

OK, czyli zostaję 2x18W świetlówka.

 

 

Jeden niech będzie jako biolog

Ta właśnie mam zamiar zrobić, jaki wkład proponujecie do kaskady? Ceramika?

 

 

Tak nie może być,będziesz musiał części rybek się pozbyć dobierając je do parametrów wody jaką masz(do większości to i tak nie dociera).

Tak wiem, że część pójdzie do zmiany, rybek nie jest dużo. Ale tym zajmę się za 2-3tygodnie.

 

 

Na razie zamiast fosforu(przyjdzie na niego czas) podawaj potas,system korzeniowy musi się odbudować.

Tutaj mój błąd, chodziło mi o potas, poprawione w 1 poście. Podaję według kalkulatora.

 

 

Zamiast żwirku mogłeś dać zwykły piasek do do piaskownic i kulki GT,też było by tanio.Co do ziemi to trochę "porwałeś się z motyką na księżyc",gdyż beż potrzebnej wiedzy może Cię ona wynagrodzić wysypem glonów.

Nie chciałem piasku dlatego jest żwirek, który już miałem więc była to kolejna oszczędność.

 

 

Po pierwsze: dlaczego wpuściłeś cokolwiek do akwa które nie jest dojrzałe? Poczytaj o cyklu azotowoym w akwa. Obsada do wpuszczenia najwcześniej za 3 tygodnie.

Przeczytaj jeszcze raz, użyłem 80L starej wody, rybki mam zamiar wpuścić dopiero dzisiaj popołudniu.

 

Obsadę dobiera się pod parametry wody jakie jesteś w stanie im zapewnić. Dzięki przemyślanej obsadzie unikniesz wielu przeblemów z chorobami i zdychaniem ryb.

Tak jak już wyżej napisałem obsada będzie poprawiona.

 

 

ja bym dał jakiś korzeń

Myślę że jak akwarium ruszy to korzeń będzie zbędny, a jak będzie nadal pusto to będę coś szukał.

 

Teraz pytanie co do testów kropelkowych, zakup ich wszystkich naraz to dość duży wydatek, czy któreś z testów są ważniejsze? Tak żebym mógł je kupować "na raty"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Gdybyś uważnie przeczytał post,wiedzialbyś że restart był robiony na starej wodzie i ma,jak sądzę,dojrzałe filtry.W takim przypadku można wpuszczać ryby już po 24 h.

W takim akwa jak 112l głowne i najwieksze złoże bakterii nityfikacyjnych było w podłożu, które zostało "zresetowane". Filtry jakie kolega posiada nie są mocną ostoją biologiczną jakiej w momencie takiego restartu potrzebuje zbiornik (tym bardziej, że nie ma w nich mediów typowo biologicznych) i przy takim restarcie bardzo zdestabilizowało się to akwa.

 

Może się mylę ale obawiam się, że właśnie przez "reset" podłoża akwarium może dojrzewać od nowa. Jeśli się mylę to z góry przepraszam.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się mylę ale obawiam się, że właśnie przez "reset" podłoża akwarium może dojrzewać od nowa. Jeśli się mylę to z góry przepraszam.

 

Nie rozumiem dlaczego niby miałoby dojrzewać od nowa;użyta została stara(dojrzała) woda oraz dojrzałe filtry.Jedynie co w tym zbiorniku jest teraz to zdestabilizowana biologa,a to nie to samo co dojrzewanie.

 

 

 

(tym bardziej, że nie ma w nich mediów typowo biologicznych

 

A twoim zdaniem co to są media typowo biologiczne:biobale i ceramika? Nawet zwykłe gąbki stosuje się jako media biologiczne.

U mnie w jednym z filtrów mam same gąbki,ale tylko jedną czyszczę,tą która najwięcej brudu zbiera.

 

 

 

jaki wkład proponujecie do kaskady? Ceramika?

 

Ceramika jak najbardziej.

 

 

 

Myślę że jak akwarium ruszy to korzeń będzie zbędny, a jak będzie nadal pusto to będę coś szukał.

 

Korzeni w akwarium nigdy za wiele.Wypuszczają one garbniki które w zasadzie są pożyteczne a i czasami niezbędne dla niektórych ryb.Poza tym, kiedy rośliny obrastają korzenie, nadają  tym samym lepszy efekt w baniaku.

Edytowane przez darekbart
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Co to jest to czerwone w żwirku, trochę mało naturalnie wygląda? Nie wiem czy nie za duża filtracja. Ale jak nie ma być low tech klasyczny to się nie czepiam.

Przy grzebaniu w baniaku będę się pozbywał tego czerwonego czegoś. Z filtracją to chyba lepiej żeby było jej więcej niż za mało :)

 

W kaskadzie mam gąbki zmywaki zbierają syf z akwarium bardzo dobrze, w 750N zwykła włóknina.

Zamówiłem ceramikę, węgiel w płynie 500ml i resztę soli. KH2P04, MgSO4, KNO3. Ceramikę od razu jak przyjdzie przepłukać i do filtra? Czy moczyć ją przez jakiś czas w wodzie z akwarium?

 

Tego światła 2x18W jest na pewno wystarczająco? Mam wrażenie że w akwarium jest ciemno.

 

Dwa zdjęcia jak to wygląda po 3 dniach:
Aoevpcwl.jpg

 

0zTGsFIl.jpg

Proszę nie sugerować się obsadą, będzie ona zmieniana!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baniak fajnie się zapowiada, podoba mi się ułożenie i kształt kamieni. Rośliny tworzą fajny klimacik.Widzę , że nie masz tam nic wybitnie wymagającego jeżeli chodzi o światełko ( chyba , ze coś przeoczyłem) , więc 2x18w powinno starczyć. Jedyne co mi przeszkadza i burzy moje poczucie estetyki to to niejednolite podłoże, ani czarne ani białe ani czerwone.Ale nie zrozum mnie źle to tylko moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodałem z lewej strony baniaka jedną tą żarówkę18W bo coś nie chce ruszyć. Na razie świecę 7godzin, leje 2ml węgla i sole według kalkulatora. Ceramika w filtrze, glonów (odpukać) na razie nie ma.

 

Zaczynam się zastanawiać nad obsadą ponieważ 20.07 w Ostrawie jest Fauna Trhy, a do Ostrawy mam 40km to planuję się wybrać. Był tam ktoś wcześniej? Warto coś kupić tam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Obsada jest taka:

-Neon Innesa x6

-Gupiki x9

-Danio czerwone x2

-Danio pręgowane x1

-Helenki x4

-Otosek x1

No i to jest do zmiany tylko nie mogę się zdecydować, jest temat na forum. Na razie wyszło coś takiego:

 

-1+2 prętnik karłowaty

-Neon Innesa x16    / 20 razbor espei

-Krewetki RC x20

-Helenki x4

-Otosek x6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Obsada zaaktualizowana, wrócilem z Czech z fauna thry. Dojazd bardzo łatwy, parkingi w weekendy darmowe, wejściówka 30kc=4,5zł. Ludzi dużo, wystawców też. Większość czechów, nie dało się nic stargować, dziwny naród. Jedyne czego zabrakło to otosków, widziałem tylko na jednym stoisku, ale były mało ruchliwe to nie brałem.

Przykładowe ceny:

-Neon Innesa: młode 6-7kc, dorosłe 9-10kc

-Neon Czerwony: 10kc

-Bojowniki: 20-70kc

-Prętniki: 25kc

-Skalary: 10-50kc

-Krewetki rc 10-15kc, cr 20-25kc

-Paletki 10-50kc

-Kirysy 20kc

-korzenie: tak jak w polsce

 

Aktualnie obsada wygląda tak:

-1+2 prętnik karłowaty

-Neon Innesa x16 

-Krewetki RC x10

-Helenki x4

-Danio czerwony x1

No i nie mogłem się powstrzymać i kupiłem bojownika za 60kc do 15L.

Zdjęcia wrzucę jutro :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

No i niestety stare akwarium 112L nie wytrzymało i o 4 rano obudziło mnie kapanie, co było dalej to już większość wie. Szybki remont zdążyłem zrobić w między czasie zakup nowego akwarium, padło na 160L, za bardzo małą cenę. Czyli 3 reset wciągu roku, ale nie poddaję się :) Wiąże się to z zakupem nowego oświetlenia, ale to później. Niestety są też straty w obsadzie, ale postanowiłem, że teraz zrobię prawdziwą Azje. Akwarium zalane 20.09, podłoże piasek kwarcowy(leroymerlin), 50L wody z poprzedniego akwarium + dojrzałe filtry. Dam mu jeszcze odstać 2tygodnie i wpuszczam ryby. Dałem też grzałkę 100W ustawioną na 26C co daje mi rzeczywistą temp 24C.

Co do bojownika to znalazł dom u siostry w akwarium 40L i ma się dobrze :)

i1e1dssl.jpg

Bojek

d1kp249l.jpg

Ostatnie zdjęcie 112

byWW07rl.jpg

Na dworze moczy mi się też korzeń, ale do akwarium włożę go za miesiąc,dwa. Plan jest taki żeby zakupić kubełek i 2x20W halogeny led i zestaw co2, później rośliny typowe dla Azji i zająć się obsadą. Co z tego wyjdzie zobaczymy :)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czyli 3 reset wciągu roku, ale nie poddaję się :)
Właśnie, grunt to żyć z pasją i nie poddawać się.

 

Dam mu jeszcze odstać 2tygodnie i wpuszczam ryby.
Jednak przed wpuszczeniem ryb proponował bym zrobienie testów przynajmniej na NO2 i NO3. Oczywiście należałoby też sprawdzić parametry wody już w dojrzałym akwarium. ( pH, GH, KH ).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 160L JBL e701 będzie odpowiedni?

Witaj :)

Ja w 160L mam JBL e900 (teoretycznie do 300L bo ma 900L/h) - działa jak trzeba, jest nawet nadfiltracja. Wydaje mi się więc że e701 może być zbytnio "na styk" do 160L, chociaż to zależy od obsady, ilości roślin itp.

Jednym słowem jakby było Cię stać na e900 to wziąłbym ten większy właśnie :)

Edytowane przez Limak86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Do 160L JBL e701 będzie odpowiedni?

Jeśli to ma być jedyny filtr do akwa to ja bym się zastanowił nad czymś mocniejszym, e901 .Ten, który podałeś będzie za słaby. Pamietaj, że filtr to serce akwarium i nie ma co na nim oszczędzać bo za jakiś czas będziesz żałował, że nie dołożyłeś i nie kupiłeś mocniejszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę żeby zostawić Aquaszuta 750N jako mechanika, bo jest jak nowy to szkoda się go pozbywać i do tego właśnie tego e701. A uda mi się zakryć aquaszuta nurzańcem więc nie powinien się rzucać w oczy.

 

Co do światła to brać 2x20W czy 1x30W? Oczywiście chodzi mi o halogeny led.

 

Kolejna sprawa, czy to możliwe żeby korzeń olchy nie barwił wody? Moczę go już trzeci tydzień i nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...