Skocz do zawartości

Problemy z Bacopą


Jarus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

Odkąd mam Bacopę w baniaku z nawożeniem zawsze jest problem z jej dolnymi partiami. Liście robią się dziurawe i żółte. Mam na myśli rośliny do niższych partii których dociera światło.
Tak wyglądały sadzonki trzy tygodnie po odpaleniu baniaka. W tym czasie podawałem tylko co2 i potas (28 mg/l tygodniowo w postaci roztworu soli).

http://funkyimg.com/i/HQq7.jpg

Po rozpoczęciu nawożenia fosforem, magnezem, (azot jest w wodzie wg testu) oraz mikro, przyciąłem je 'od dołu' i obsadziłem na nowo.
10 dniu później dolne partie już wyglądają tak:

http://funkyimg.com/i/HQqT.jpg

Ktoś może coś podpowiedzieć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam problem. Idzie w górę jak szalona, puszcza "nitki" do podłoża i wychodzą nowe roślinki z podłoża, ale w starszych roślinach przy ziemi liście żółkną. Od ok 3 tygodni podaje carbo i od ok 2 potas. Z tym, że u mnie Fe jest grubo ponad poziom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, cały czas leje. Ale przejdę chyba z soli na potas (i resztę) AquaArt'u. Coś mi się widzi że te dawki nie są wyliczone dokładnie, jak to przy solach. Za dużo możliwości błędu. Mogę zwiększyć ale ponoć siarka z soli za dobrze baniakowi nie robi. 

Co do żelaza to leję mikro intermag'u zmieszane z chelatem - w tej chwili żelaza 0,16 mg/tydzień. Troszkę widać po staurogyne i pogostemon'ie że są blade ale dziur nie mają.

Edytowane przez Jarus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przejdę chyba z soli na potas (i resztę) AquaArt'u.

 

 

A próbowałeś robić sole wg. kalkulatora zulixa?Ponoć jest dobry..sam zamierzam zacząć z niego korzystać, jak tylko zakupie sole.Narazie korzystam z gotowych makro  Easy Life,sole wychodzą taniej.

Edytowane przez darekbart
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ale przejdę chyba z soli na potas (i resztę) AquaArt'u. Coś mi się widzi że te dawki nie są wyliczone dokładnie, jak to przy solach.

A myślisz, że takie gotowe firmowe z czego są robione?

 

 

 

Co do żelaza to leję mikro intermag'u zmieszane z chelatem - w tej chwili żelaza 0,16 mg/tydzień.

A ile powinno być?

Nie obwiniaj soli, tylko Twoje dawkowanie jak masz braki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mapet, nie wiem z czego robią nawozy ale sami piszą że w solach są substancje 'balastowe' (jak np. siarka) która nie jest potrzebna w baniaku. Tak myślę że skoro piszą ile czego dokładnie lać z ich nawozów to chyba się na rzeczy znają. Sporo osób tu w Poznaniu mi radziło żeby przejść na gotowce bo efekty są lepsze. Ponoć są lepiej zbilansowane (AquaArt, Ferka czy Zoolek).

Ja solami nawożę ze trzy lata w kilku baniakach i problem z dolnymi częściami Bacopy był zawsze. Z nadwódką wielonasienną było to samo. Być może jest to kwestia umiejętności oceny czego zielsku brakuje - nie potrafię na podstawie wyglądu. 

A żelaza teraz leje tak mało bo dopiero zwiększam dawki - baniak jest świeży.

Gawędziarz - kalkulatora Zulixa używam od samego początku. Sęk w tym, że już dwa razy dostałem sole z jednego źródła na sieci i różniły się procentowym składem poszczególnych pierwiastków. I dla tego podchodzę z rezerwą co do ilości pierwiastka jaką się podaje wg kalkulatora. A cena nie jest dla mnie aż tak istotna - chciałbym mieć ziele w takiej kondycji jak ludzie w baniakach na forach.

U mnie wygląda to o wiele słabiej.

Spróbuje gotowców bo nic nie tracę - zawsze mogę do soli wrócić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sęk w tym, że już dwa razy dostałem sole z jednego źródła na sieci i różniły się procentowym składem poszczególnych pierwiastków.

Tego nie rozumiem, to Ty kupujesz gotowe mieszanki soli, czy każdą osobno?

Edit:

A robisz testy przed podmianami?

Kalkulator to jedno a pobór pierwiastków przez rośliny to drugie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Masz problem z nawożeniem :) Amerykę odkryłem.

2. Obstawiam

-nadmiar lub niedobór żelaza, chociaż marnienie liści od dołu wskazuje na braki w pierwiastkach mobilnych. Jesteś pewny, że masz azot i fosfor w akwarium?

-braki azotu lub fosforu

-ewentualnie braki mikro

 

Jakie światło i jakie podłoże masz ?

 

Opisz dokładnie nawożenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Azot - test sery wykazuje około 10 mg/l

Fosforu podaję 0,8 mg/l tygodniowo

Magnezu 5 mg/l tygodniowo (woda 50/50 ro/twardy kran)

Mikro - żelazo od dziś zwiększyłem do 0,25 tygodniowo

Potas - 27,8 mg/l tygodniowo

Podłoże to czarny żwirek na substracie JBL.

Światła 0,65w/l, CO2 24/24.

 

W ten sposób nic nie dojdziesz - przy RÓŻNYCH dawkach azotu/fosforu/żelaza we wcześniejszych aranżacjach z bakopą było to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym przy takim świetle i CO2 zwiększył:

NO3 15 mg/l

PO4- 1,5 mg/l

Mg - zostawił tak jak jest ewentualnie zmniejszył do 4 mg/l

K- obnizył do 20 mg/l

Fe - podniósł do 0,4 mg/L

Łodygowe wypuszczają Ci korzenie w toni wodnej co być może jest objawem braków mikro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mapet sorki nie zauważyłem wcześniejszych pytań:

 

Kupuje sole ale przecież te składają się z różnych pierwiastków. Więc jeżeli magnez raz miał 31,6% Mg a potem inna partia miała 9,6% Mg w składzie (obok MgO,S,SO3) to tego się nie da uwzględnić w kalkulatorze Zulixa. Kolega Łoren mi pisał kiedyś że sole niby mają tylko dwie klasy czystości ale widać sprzedający też mają je z różnych źródeł.

Co do testów to robię je praktycznie co tydzień przed podmianą.

 

Napisałeś:

 

...Kalkulator to jedno a pobór pierwiastków przez rośliny to drugie....

 

No i właśnie mnie zastanawia czy zwiększenie stężenia danego pierwiastka w wodzie ma aż taki wpływ na rośliny. Skoro podaje 1 mg/l tygodniowo (dozuje codziennie) i test po tygodniu wykazuje że jest w wodzie 0,5 mg/l to znaczy że ziele pochłonęło tylko połowę dawki - co mi da zwiększenie do 1,5 mg ?

Tu w Poznaniu jest metoda ZEROWEGO poziomu azotu i fosforu w wodzie - lejemy tylko tyle ile bierze zielsko. Wszystko rośnie wolniej ale glona ZERO (wiadomo brak fosforu i azotu w wodzie). Tyle że trzeba potrafić błyskawicznie określić braki na podstawie wyglądu i reagować.

 

Na razie ustawię wszystko tak jak radzisz i będę patrzył jak zareaguje na to Bacopa przez najbliższe tygodnie.

 

ps. na żelazo od razu przeskoczyć na 0,4 czy stopniowo?

ps2. z korzeniami przybyszowymi miałem u tego gatunku też zawsze problem. U Rotali też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Co do testów to robię je praktycznie co tydzień przed podmianą.

Rób tak dalej i staraj się utrzymać takie wartości przez dwa tygodnie i daj znać po tym czasie co z roślinami.

 

 

 

co mi da zwiększenie do 1,5 mg

Margines błędu i pewność, że rośliny będą miały wystarczająco pierwiastków, żeby rosnąć.

 

 

 

Tu w Poznaniu jest metoda ZEROWEGO poziomu azotu i fosforu w wodzie - lejemy tylko tyle ile bierze zielsko.

No właśnie przez to rośliny mają pewne braki, a tak jak to Łoren opisywał brak jednego powoduje blokadę drugiego (podobnie jest z nadwyżkami).

 

 

 

Wszystko rośnie wolniej ale glona ZERO (wiadomo brak fosforu i azotu w wodzie).

Odpowiednie stosunki pierwiastkóww do siebie nie powodują glonów, braki któregoś z nich tak. Glony w każdym akwarium są, były i będą ;) są częścią tego małego ekosystemu.

 

 

 

Tyle że trzeba potrafić błyskawicznie określić braki na podstawie wyglądu i reagować.

Dzięki nawożeniu z nadwyżkami (oczywiście bez przesady bo przenawożenie też nie jest dobre) nie trzeba nic błyskawicznie określać.

 

 

 

ps. na żelazo od razu przeskoczyć na 0,4 czy stopniowo?

Możesz od razu.

 

 

 

ps2. z korzeniami przybyszowymi miałem u tego gatunku też zawsze problem. U Rotali też.

Ja nie miałem testu na Fe, po tych korzeniach rozpoznawałem braki mikro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po 10 dniach podawania nawozów wg dawek zaproponowanych przez kolegę  Mapet'a  sytuacja nie wygląda lepiej. Na plus jest to że rośliny lepiej się wybarwiają (nie są żółte) - zwiększone żelazo zadziałało.
Niestety bacopa gubi liście jeszcze bardziej od dołu. Dodatkowo w tych coraz wyższych też pojawiają się dziurki. Mają żółtą otoczkę i z czasem cały liść się rozlatuje.

Fotki bacopy:

 

http://funkyimg.com/i/J6F3.jpg

 

http://funkyimg.com/i/J6F8.jpg

 

Dodatkowo na liściach rotali pojawiły się czarne plamki - jak się okazało są to dziury ;(.

 

Fotka rotali:

 

http://funkyimg.com/i/J6Fd.jpg


Testy wody przed podmianą:

NO3: 10-25 (bliżej 10)
PO4: około 1.0

Dozowanie (tygodniowe):

Żelazo: 0,42 mg/l
Fosfor: 1,34 mg/l
Potas: 20,4 mg/l
Magnez: 4,2 mg/l

Azot: 6 mg/l


Czyżby jednak braki potasu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Odkopię bo problemów z Bacopą ciąg dalszy. Część liści blednie, robią się dosłownie przezroczyste i odpadają. Parametry wody:

pH 7,5

KH 4

GH 6,5

NO2 0,05-0,1

NO3 20

PO4 ponad 1,8

 

Od zalana minął ok miesiąc. Nie nawożę, akwarium na ziemi ogrodowej. Oświetlenie 14W.

Tapatalk + Nokia Lumia 520

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

U mnie niestety nadal jest z nią kiepsko. Może napiszę więcej o baniaku.

 

 

Woda - 50:50 RO:kran
CO2 - 24/24.
podłoże: substrat JBL Aquabasis Plus 5l + żwirek kwarcowy 0,5-1,5 mm
światło: 72W
Podmiany: 30l tygodniowo

Nawożenie

Aqua Art (dawki dzienne)

Potas - 3 ml (+ 9 ml do podmienianej)
Classic - 2 lub 3 ml (do drugi dzień trzy)
Macro Green - 3 ml
Macro Red - jak podawałem to szło 2 ml dziennie (ale to kiedy ziele było mocno rozrośnięte)
E.C. - 2 ml

Testy:

NO3: 10
PO4: 1.0

Baniak wygląda tak (sorki za kiepskie zdjęcie ale robione na szybko starym kompaktem)

 

http://funkyimg.com/i/KazN.jpg

 

 

Obserwacje:

Wcześniej (kiedy Echinodorus Tenellus i Staurogyne sp. nie były jeszcze tak rozrośnięte) Bacopa jakoś ciągnęła. Liście dolne się dziurawiły ale rosła. Obecnie po przycince (chciałem mieć więcej sadzonek) wszystkie stare liście trafił szlag i są tylko nowe w odrostach. Dosadziłem Ludwigię Repens. Ta ostatnia rośnie ładnie ale traciła jakiś czas temu nowe duże liście (odrywały się od łodygi).

Fotka:

 

http://funkyimg.com/i/KaAC.jpg

 

 

Dodatkowo PRZYROSTY bacopy to jakieś 1 cm na tydzień czego w ogóle nie kumam. Przy takim fosforze powinna ciągnąć jak głupia - na solach przyrastała 1 cm na dwa dni.
Podaję tylko Classic (bez dodatkowego Fe) ale w ciągu tygodnia szyby zachodzą lekko zielonym pyłem. Za dużo Fe?

Po przycince Pogostemon Erectus zaczął marnieć - stare łodygi się porozlatywały. Puścił nowe pędy ale straciłem około 4-5 starych pięknych zdrowych sadzonek. ??? Wcześniej rósł pięknie.


1. Ktoś podpowiedział że jest za mały ruch w wodzie przy podłożu i ziele nie dostaje pierwiastków z nawozów. JBL-e900 chodzi całą parą, dysza jest skierowana poziomo. Po bąblach powietrza wypuszczanych przez ziele widzę że jest tam ruch wody (ściągane w bok).

2. Za mało potasu? Może od kiedy rozrosły się Echinodorus Tenellus (w zasadzie jest już trawnik), Staurogyne sp. i doszła Ludwigia jest za mało potasu?

3. Ktoś na RA powiedział mi że może mam za dużo magnezu w wodzie (twarda kranówka). I skąd problemy z przyswajaniem potasu. Po Bacopie by było widać a po Staurogyne już nie? Przy solach nie było tego problemu z Bacopą (a magnezu podawałem około 5mg/l tygodniowo).

Ktoś coś podpowie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...