Skocz do zawartości

Moje akwarium. Dobre czy złe?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Piszę tutaj I proszę o kilka rad. Na wstępie powiem tyle że mieszkam w Norwegii I swòj tzw.sprzet przywiozlem z Polski. Awarium 100 litrowe. Napowietrzacz plus filtr. Grzalka z termostatem. Obsada ryb. 4 skalary. 4 brzanki. 3 kiryski. 5 pawich oczek.2 platki.10 neonòw. Mozliwe ze za duzo tych ryb. Ale tutaj ceny sa straszne. Co zmienić? Ewentualnie poprawic?

201404281_enxexeq.jpg

Edytowane przez stanek1983
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze i będzie bolało...

Twoje akwarium wygląda tak jak ceny w Norwegii, czyli strasznie, tylko pierdzącego nurka tam brakuje i śpiewającej syrenki...

W sumie to w domu Barbi jest mniej cukierkowato jak u Ciebie w akwa to zamiast tego nurka to Kena brakuje.

W takim bagnie tylko męczysz ryby a nie zajmujesz się akwarystyką .

To że sklepy sprzedają takie "cudeńka" które masz w akwarium wcale nie znaczy, że powinny się tam znaleźć to czysty biznes...

 

Co ja bym zrobił...

Ryby oddał, z akwarium wszystko wywalił i na spokojnie zaczął wszystko od nowa.

Dobrał sprzęt (nie napisałeś dokładnie co masz), sprawdził parametry wody (bo zapewne ze względu na ceny nie chcesz jej dostosowywać do ryb), dobrał obsadę do jej parametrów i wielkości akwa, wtedy odtwarzając naturalne środowisko przyszłej obsady zaczął je zakładać od nowa, po woli, bez pośpiechu... Na ryby zawsze przyjdzie czas.

Naprawdę nikt Cię nie uświadomił że akwarystyka to nie jest tani "sport" bez względu w którym miejscu mieszkasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu rośliny out? Gdyż są sztuczne. Po pierwsze są malowane czytaj mogą być trujące jak nie na początku to po jakimś czasie. Po drugie rośliny w akwarium to nie tylko ozdoba ale też wytwarzają tlen i pobierają różne związki z wody. Na Twoim miejscu posłuchałbym rad Mapeta. Wiemy że to tanie nie jest oj i to bardzo wiem :P. Ale lepiej poczekać np 2 miesiące i potem założyć akwarium poczekać miesiąc aż dojrzeje akurat wypłata wpadnie na jakieś rybki. Pozdrawiam. Ps Napowietrzanie przez takie sztuczne pompki raczej jest nie potrzebne w akwarium słodkowodnym od tego jest ruch tafli plus właśnie żywe roślinki. Pytaj słuchaj ucz się. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiedziałem że kilku userów będzie mi tutaj "gwiazdożyć" założyłem na nowo akwarium, miałem kiedyś i to ładnych kilka lat, nie było wtedy jeszcze internetu i tych waszych mądrości. Hodowałem masę mieczyków, skalarów , neonów, zbrojników, pawich oczek, brzanek, gurami, molinezji i wiele innych, jako dziecko nie było mnie stać na kupna niektórych cudactw a i wtedy tego jeszcze nie było bo to lata 80.... woda z kranu, bez dodatków, napowietrzacz i filtry, bez mierzenia PH, fakt były żywe roślinki + sztuczne ładnych parę lat, rybom nic się nie działo, akwarium i ryby moje własne wychodowane z żalem oddałem koledze, niektóre od małego kilkuletnie i żyły, także nie zgadzam się z wami, a kogoś kto pochodzi z ulicy sezamkowej  :razz:  :razz:  nie bierze się poważnie i jak na moderatora forum (sam jestem - jednego z ważniejszych w Polsce, jak dobrze poszukasz to mnie znajdziesz), moderator nie zawsze ma rację, bo co zagrozi banem??? Ban to nie racja..... a ukrywanie wieku świadczy że jesteś chyba młodym akwarystą.... (mapecie)...

 

P.S. chciałbym się tylko dowiedzieć jak mogę w domowy sposób bez pasków sprawdzić PH wody.... czyli zamiast napowietrzacza, do filtra mogę ( z tego co wyczytałem ) dołożyć rurkę deszczówkę? i to starczy???

Edytowane przez stanek1983
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zawsze racji, czasami się mylę, jestem tylko człowiekiem. W sprawach akwarystycznych jak nie wiem lub nie jestem pewien to się staram nie odzywać.
Akwarystyka zajmuje się odwzorowywaniem naturalnego środowiska ryb i obserwacji ich naturalnego zachowania, to nie cyrk i nawet papier toaletowy wie, żeby żyć trzeba się rozwijać.
Ty niestety zostałeś z tyłu wraz ze Swoim starym akwarium, technika poszła do przodu a w raz z nimi badania (nawet w dziedzinie akwarystyki).
Dorosłość to nie tylko to co o Tobie napisane, że możesz pokazać się z papierosem i publicznie wypić piwo czy przekląć. Dorosłość to umiejętność zdrowego podejścia do rzeczy i umiejętność przyjęcia krytyki jak i osobista kultura, której Ci brakuje, grzebiąc w moim profilu i wyśmiewając mnie za to, że nie pogłaskałem Cię po główce za Twoje słitaśne akwa praktycznie mnie nie znając i nic o mnie nie wiedząc. Nie muszę się szczycić tym gdzie mieszkam (pomimo tego że nie mieszkam w Polsce już ładnych parę lat).
I nie wiem co ma wspólnego mój wiek z moją wiedzą i doświadczeniem, po tym co Ty przedstawiłeś w Swoim akwarium ze spokojem mogę stwierdzić, że przeciętny 12-latek dużo lepiej urządziłby akwarium dla Swoich podopiecznych, a ile masz? 31 lat?
Szkoda Ci pieniędzy to nie bierz się za akwarystykę, bo jak na razie to tylko masz akwarium i męczysz ryby.
To nie jest żadne gwiazdorzenie tylko czysta prawda i prawie każdy miłośnik akwarystyki to samo Ci powie.
Co do moderatorstwa widocznie sam masz takie podejście, więc współczuję użytkownikom tamtego forum.
Nie umiesz i nie chcesz przyjąć dobrych rad do Siebie to po co się zalogowałeś na tym forum?
Chcesz nadal patrzeć na słitaśne akwa włóż sobie tam barbi i kena dla rozrywki jak wyżej napisałem pierdzącego nurka a biedne ryby zostaw w spokoju, nic Ci nie zrobiły żebyś mógł je męczyć.
Co do Twojego szczycenia się młodymi rybami to powiem Ci tylko tyle, że młode u ryb nie są żadnym wyznacznikiem ich dobrego samopoczucia czy dobrych warunków. Z tego wnioskuję, że nigdy nie obserwowałeś ryb podczas ich naturalnych zachowań. Dostałeś rady, dostałeś wytłumaczenie dlaczego a nadal nie potrafisz tego zrozumieć?

A swoją drogą, jeśli będziesz dalej cwaniakował to dostaniesz punkt zgodnie z regulaminem. Jesteś moderatorem (jak wspomniałeś) a nie potrafisz zrozumieć i uszanować regulaminu na innym forum? To na jakim tamto forum musi być poziomie, mówi to samo za siebie...
Także albo się do niego ustosunkujesz, albo się pożegnamy, może u Ciebie na tamtym forum chamstwo jest na porządku dziennym, tutaj tolerowane nie będzie. I jak byś nie zauważył mój nick pisze się z wielkiej litery.

  • Lubię to 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie cwaniakuje i nie oczekuje głaskania po głowie, po prostu tutaj gdzie mieszkam koszta utrzymania są drogie, przykładowo zwykły dorosły zbrojnik kosztuje dużo ok 100 zł......... więc się pytam......... dawno nie miałem akwarium i oczekuję podpowiedzi........ jak mówisz że nie wiem jakie są nienaturalne zachowania rybek, w sowim akwarium takich nie odkryłem nigdy........ 

 

zapytałem się powyżej kilka rzeczy a jednak nie otrzymałem odpowiedzi, i chyba nie uzyskam.......... może gdzie indziej.........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Chyba się nie da. PH mógłbyś sprawdzić na stronie wodociągów żeby mieć chociaż jakieś rozeznanie, ale może być ono trochę inne ze względu na zawartość Twojego akwarium.

2. Tak deszczownia w zupełności wystarcza do napowietrzenia wody (zazwyczaj, w akwariach w których żywe rośliny produkują tlen), w Twoim przypadku może być niewystarczająca, ale musisz po prostu obserwować zachowanie ryb.

3. Ludzie na całym świecie zajmują się akwarystyką i jakoś sobie dają radę. Nawet tutaj kilka osób ze Skandynawii prezentowało swoje zbiorniki. Pewnie sprzęt i tak przywożą sobie z Polski (jednak to trochę taniej), całą resztą można się jakoś wymieniać pomiędzy sobą.

4. Na tym forum posługujemy się językiem polskim. Nie ważne czy zza granicy, czy ze smartfona, czy z drzwi od lodówki, dbanie o poprawność i czytelność naszych wypowiedzi świadczy o naszym szacunku dla czytających. To naprawdę nie jest trudne.

5. No i na koniec: wkomponowałeś się idealnie we wpis Luny: http://forum.superakwarium.pl/blog/31/entry-41-1-akwarystyczne-b%C3%B3le-kotka/

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety prawdą jest to co pisze Mapet. Z wyrazami szacunku ale akrawrystyka jak i inne dziedziny życia idą do przodu i coraz więcej wiadomo o tym co i jak należy robić aby rybom było jak najlepiej i aby nie chorowały itp. Jeśli by szedł tym tokiem myślenia, że "kidyś to było... i było dobrze..." to dlaczego nie mieszkamy w ziemiankach?! Kolego z szacunkiem do Ciebie bo nie ma co tu kręcić awantury ale to akwarium niestety nie nadaje się do trzymania w nim ryb. Nigdzie w przyrodzie przecież nie ma takich warunków. Proponuję pozbyć się wszystkich roślin i sztuczności, które mogą źle wpływać na twych podopiecznych i poczytać na nowo.  By było taniej proponuję zaopatrzyć się w jakiś korzeń który samemu można znaleźć i spreparować (tylko wymaga to miminum zaangażowania i wiedzy, a nie jest to trudne :) ). Rozumiem, że akwarystyka nie jest tania ale jeśli ktoś chce to małymi krokami dojdzie do wszystkiego. Cierpliwości i pokory życzę. stanek1983 nie zrażaj się do ludzi, którzy piszą coś innego niż Ty oczekujesz i uwierz mi, że wiedzę praktyczną jak i teoretyczną mają dużąąąą i chcą dla ryb jak najlepiej bo po prostu to kochają! Powodzenia.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie widziałem, puki tu jestem, żeby Mapet dał komukolwiek bana za to że nie zgadza się z jego zdaniem. Po drugie kiedy zaczynałem z akwarystyką to patrzę: "O akwa kosztuje tylko 60 zł, to jeszcze woda rybki filterek za 15 zł i po sprawie". Potem poszukałem w necie, trafiłem tutaj i złapałem się za głowę widząc swoją niewiedzę. Następnie wydałem prawie 1000 zł, aby rybki miały chociaż odrobinę przyzwoite warunki. A podejżewam że jeszcze sporo wydam. Więc nie myśl że to tanie hobby, chociaż jak ktoś potrafi to może mieć taniej (używki itp.). Rady, które tu dostajesz, to skarbnica wiedzy. A akurat się trafiło, że moderatorzy wiedzą tu na ten temat znacznie dużo, bardzo dużo i nie zarządzają tu tylko forum.

 

Wysyłane z mojego ZTE-BLADE za pomocą Tapatalk 2

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.
Zgadzam się z moimi przedmówcami, akwarystyka to nie jest tanie hobby. Mnie wciągnęło od jakiegoś 1.5 roku już tak na dobre. Mieszkając w Polsce niestety nie stać mnie było na posiadanie akwarium (wiadomo - kasa). Na chwilę obecną mam 180 Rio Juwel i nie ukrywam, że do tej pory kosztowało mnie około 1000 euro, nie dbam o to, bo to moje hobby i będę ładował w nie tyle kasy ile będzie trzeba.

Pozdrawiam wszystkich.

Wysyłane z mojego GT-I9070 za pomocą Tapatalk 2
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do takiego akwa jak Twoje przydałby się kubełek jakiś już co dawałoby więcej miejsca na media filtracyjne i stabilniejsze biologicznie akwa. Napowietrzacz nie jest potrzebny. Do napowietrzenia akwa wystarcza ruch tafli wody no i żywe roślinki :) Szczerze mówiąc to ja na Twoim miejscu oddałbym ryby i zaczął wszystko od początku. Wiesz ja też te 15 lat temu miałem akwa i myślałem, że mam jako taką wiedzę na temat akwarystki, aż do momentu gdy teraz chciałem wrócić do tego hobby, okazało się, że tak naprawdę wiem malutko. Dlatego uważam, że warto poczytać :) Filtr to serce akwarium więc może warto zainwestować w coś porządniejszego? No ale rozumiem, że to wszystko wiąże sie z kasą.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd dokladnie jesteś? Jeśli okolice drammen to wstrzymam sie z przycinką i coś roślin będe mial do oddania.Mam jakąś nadwódke,prosta w uprawie i szybko rosnie.Wąkrotka też sie rozrasta i za jakiś czas też coś bedzie do wziecia. W razie czego mam nawozy z soli gdyby zaszła taka potrzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale możesz je komuś dać na "przechowanie",ja tak zrobiłem jak zmieniałem akwa na większe...dwa miesiące szybko miną na dojrzewanie akwa. A tak pozatym to masz kolego za małe akwarium na skalary,one potrzebują dużo miejsca do pływania.Skalary rosną do 25cm. ja popełniłem ten błąd i trzymałem skalary w 80l skutkiem czego było to że jeden padł a drugi nie przekroczył 13cm.a mam go już 1.5 roku.Dodam że akwa dla skalarow powinno mieć minimum 100cm. długości.pozdrawiam Wysyłane z mojego GT-I9070 za pomocą Tapatalk 2

Edytowane przez darekbart
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koszta utrzymania są drogie

Bez obrazy ale jeśli żal ci kasy to nie jest "hobby" dla ciebie. Dlaczego hobby jest w cudzysłowie? A no dlatego, że nie traktujesz tego poważnie.

Bądź mężczyzną i przyjmij krytykę na "klate".

Pozdrawiam.

 

Cudzysłowie nie w nawiasie. Poprawiłem. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie myje się roślin w żadnej soli ! Wyjmij je delikatnie z koszyczków, uważaj tylko na korzenie bo są bardzo małe i delikatne :)
Opłucz delikatnie roślinki, pod niezbyt silnym strumieniem wody, to zapobiegnie dostaniu się nie pożądanych gości do akwarium (ślimaki) :D

Nie musisz w ogóle odczekiwać, starannie je wypłucz i możesz zająć się sadzeniem w akwarium, najlepiej sadzi się pensetą, która umożliwia dokładność :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...