Skocz do zawartości

Testy wody. Wasze doświadczenia i opinie.


ahr
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chociaż temat testów do wody przewija się regularnie w Waszych postach wciąż pojawiają się kolejne pytania: jakie testy mam kupić? Postaram się w tym temacie zrobić zestawienie dostępnych na rynku testów. Jeśli macie doświadczenie w używaniu konkretnych produktów piszcie, wyrażajcie swoje opinie, zarówno pozytywne jak i negatywne. W miarę możliwości krótko i zwięźle: polecam - dlaczego, nie polecam - z jakiego powodu. Chciałbym umieścić te opinie przy poszczególnych produktach, tak aby osoba szukająca informacji na temat danego testu miała od razu dostęp do opinii na jego temat. Jeśli jakiś test nie znalazł się w tym zestawieniu, piszcie, uzupełni się listę. Z przyczyn oczywistych nie znajdują się tutaj testy paskowe, obarczone dość dużym błędem pomiaru. To tyle wstępu.

 

E: Pojawiły się też w sprzedaży testy "smartfonowe", czyli kolejna wariacja testów paskowych, których wyniki nijak się mają do niczego. Odradzam.

 

Woda (jak by nie patrzeć) jest dość istotnym elementem w naszych akwariach. Na tyle istotnym, ze zależy od niej życie naszych podopiecznych jak i żywych elementów dekoracji zwanych niekiedy roślinami.
Zdarza się, że ryby zaczynają chorować, zachowywać się niepokojąco. Często przyczyną takiego stanu jest zmiana parametrów wody. Czy to wzrost stężenia związków amoniaku, czy chociażby dwutlenku węgla.
Rośliny również potrafią się "rozchorować". Niedobory składników odżywczych, albo wręcz przeciwnie ich nadmiary. Zachwianie równowagi biologicznej którego skutkiem będą glony, skutecznie rywalizujące z roślinami o "żarcie".
Dysponując testami możemy dosyć szybko uzyskać obraz sytuacji w naszym akwarium i podjąć właściwe działania.
Mało tego, prowadząc regularne obserwacje zbiornika, popierając je wykonywanymi testami możemy do wielu sytuacji kryzysowych nie dopuścić, odpowiednio wcześniej reagując na zmieniające się w akwarium warunki.

W mocno uproszczony sposób możemy podzielić testy na te, które pomogą nam w staraniu się o zdrowie naszych ryb i takie, które przydadzą się akwariowym ogrodnikom.

Wśród testów "rybich" powinny znaleźć się:
pH, GH, KH - zestaw "startowy", pozwoli nam na dobór obsady odpowiedniej do parametrów wody (informacje te znajdziemy zazwyczaj na stronie internetowej zakładu wodociągowego), później przydatne przy kontroli parametrów w przypadku ich korygowania;
NH3/NH4, NO2, NO3 - przydatne przy zakładaniu akwarium, pozwalają określić przebieg cyklu azotowego i "dojrzenie" zbiornika, później zastosowanie znajdą w sytuacjach chorobowych;
CO2, O- testy dodatkowe, czasami przydatne przy nawożeniu dwutlenkiem węgla.

Testy "roślinne" to:
NO3, PO4, Fe - zestaw podstawowy
K, Ca, Cu, Mg - testy dodatkowe.


TESTY WAŻNE

I. pH

1. ZOOLEK
Występuje w dwóch wersjach:
a.) zakres 7,4 - 9,0 (dokładność pomiaru 0,2)
aquatest_ph79.gif

b.) podwójny, zakresy 4,5 - 9,0 (dokładność pomiaru 0,5) i 6,0 - 8,0 (dokładność pomiaru 0,2)
aquatest_phx2.gif

Osobiście używam, spełniają swoje zadanie bardzo dobrze.

 
2. JBL
Dostępne aż trzy zakresy pomiarów:
a.) 3,0 - 10,0 (dokładność 0,5)
ph30-100_jbl_zpseeacc5f9.png

b.) 6,0 - 7,6 (dokładność 0,2)
ph60-76_jbl_zps3a8a3d9b.png

c.) 7,4 - 9,0 (dokładność 0,2)
ph74-90_jbl_zpsa4c1e1da.png

3. SERA
76bc640df6.jpg

4. TETRA
ph_tetra_zpsfd17a297.png


II. GH / KH
Mają tę zaletę, że dysponując strzykawką i pojemnikiem możemy darować sobie kupno pełnego testu, a wystarczy nam uzupełnienie (znacznie tańsze).

1. ZOOLEK
aquatest_gh_kh.gif

Zestaw uzupełniający kupimy za niecałe 10 zł, ja stosuję je z powodzeniem.

 
2. JBL
a.) GH
gh_jbl_zpsb46c5f83.png

b.) KH
kh_jbl_zpsfe2fdc3a.png

3. SERA
a.) GH
508d5c6d22.jpg

b.) KH
261e03196b.jpg

4. TETRA
a.) GH
 gh_tetra_zps3a4aac5c.png

b.) KH
kh_tetra_zps63fe18dc.png

c.) GH / KH
gh_kh_tetra_zpsd29ddf97.png


III. NH3/NH4

1. ZOOLEK
aquatest_nh3.gif

2. JBL
nh4_jbl_zpse319cf20.png

3. SERA
5c78f053de.jpg

4. TETRA
nh3_nh4_tetra_zps03a3ee72.png


IV. NO2

1. ZOOLEK
aquatest_no2.gif

2. JBL
no2_jbl_zps4a2fa730.png

3. SERA
647f33f5e0.jpg

4. TETRA
no2_tetra_zpsb3c4affd.png


V. NO3

1. ZOOLEK[/b]
aquatest_no3.gif

Test zbierający chyba najwięcej niepochlebnych opinii, chociaż są osoby które użytkują go z powodzeniem. W moim przypadku uzyskiwane wyniku zupełnie nijak się miały do załączonej tablicy barw. Czy to wina testu czy wydruku?

 
2. JBL
no3_jbl_zps8836a436.png

W przeciwieństwie do testu Zooleka, tutaj nie miałem problemów z jednoznaczną interpretacją wyniku. W przypadku wątpliwości można roztwór rozcieńczyć i wynik uzyskać korzystając z mnożnika.

 
3. SERA
647f33f5e0.jpg

4. TETRA
no3_tetra_zps7f422479.png


VI. PO4

1. ZOOLEK
aquatest_po4.gif

Nie miałem co do działania tego testu żadnych zastrzeżeń, wyniki łatwe w interpretacji.

 
2. JBL
po4_jbl_zps215b8ac3.png

Również w tym przypadku nie miałem co do działania tego testu żadnych zastrzeżeń. Podobnie jak w przypadku testu na NO3 tej firmy możliwość skorzystania z mnożników.

 
3. SERA
7ff40412e9.jpg

4. TETRA
po4_tetra_zpsec0bd7b5.png


VII. Fe

1. ZOOLEK
aquatest_fe.gif

Nie wiem czy to złudzenie, ale odniosłem wrażenie, że wraz ze starzeniem się testu spadała jego dokładność

 

2. JBL
fe_jbl_zps6545b979.png

3. SERA
9cd7f35295.jpg

4. TETRA
fe_tetra_zps7bd2b883.png
 


TESTY UZUPEŁNIAJĄCE

VIII. CO2
Testy stałe, obarczone niestety wadą opóźnienia reakcji. Przy zmianach dozowania dwutlenku węgla trzeba więc szczególnie bacznie obserwować zachowanie ryb.
 

1. JBL
co2_jbl_zpse406428f.png
 
2. SERA
b6fa967dbd.jpg

3. TETRA
 co2_tetra_zpsfb2ef617.png


IX. K

1. ZOOLEK
aquatest_k.gif


X. Ca

1. ZOOLEK
aquatest_ca.gif


XI. Cu

1. ZOOLEK
aquatest_cu.gif

2.JBL
cu_jbl_zps1a77ab06.png
 
3. SERA
9ed35fa98b.jpg
 

XII. Mg

1. ZOOLEK
aquatest_mg.gif


XII. SiO2 / Si03

1. JBL
sio2_jbl_zpsd2b66903.png
 
2. SERA
059d35d5e6.jpg
 

XIII. O2

1. JBL
o2_jbl_zps156589b8.png
 
2. SERA
0365de573a.jpg

3. TETRA
o2_tetra_zps1bc45aff.png 
 

XIV. Cl
 
1. SERA
25f52573f8.jpg
 
 

ZESTAWY
 
1. ZOOLEK
a.) Aquaset 1
aquaset_1.png

b.) Aquaset 2
aquaset_2.gif

c.) Aquaset pond
aquaset_pond_1.gif

d.) Aquaset pond mini
aquaset_pond_mini_1.gif

e.) Aquatest GH/Ca/Mg
aquatest_gh_ca_mg.gif
 
2. JBL
a.) Combi Set Plus Fe
 combisetfe_jbl_zps3e2810c7.png

b.) Combi Set Plus NH
 combisetnh_jbl_zps54987042.png

c.) Testlab
 testlab_jbl_zps3947e4e8.png

3. SERA
a.) Aqua-test set
04000_-INT-_sera-aqua-test-set.jpg

b.) Aqua-test box
04003_-INT-_sera-aqua-test-box-cl.jpg

4. TETRA
a.) WaterTest Set
water_test_set_tetra_zps99aab3cf.png

b.) WaterTest Set Plus
water_test_set_plus_tetra_zpsb86fb0c3.pn
 
*Jeśli macie jakieś uwagi odnośnie powyższego wpisu, przesyłajcie swoje propozycje zmian, ja też się cały czas czegoś nowego uczę.
**Mam nadzieję, że producenci bardzo się nie obrażą za użycie wizerunków ich produktów i umieszczenie odnośników do nich.
***W przypadku chęci kopiowania proszę o kontakt, wolałbym wiedzieć gdzie zostanie to użyte. ;)

  • Lubię to 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zoolek (kropelkowe):

NH3 - bardzo fajne testy, kosztują niedużo i dają bardzo wiarygodne pomiary, poza tym są dostępne w większości sklepów akwarystycznych i zoologicznych. Stosuję je z powodzeniem w swoim akwarium.

NO2 i NO3 (wsadzam do jednego worka) - dla mnie te testy to jakaś pomyłka. Testowałam je już na wodzie destylowanej, kranówce i odstanej kranówce oraz akwarium. W pierwszych trzech wynik równy 0, w akwarium wychodzi mi najwyższe stężenie, przy którym ryby powinny od dawna być martwe, na dodatek regularne podmiany wody (również te 50%, które stosowałam z samego początku użytkowania tych "kłamczuchów" nie zmieniały wyniku). Moim zdaniem szkoda pieniążków na nie, mino, że wcale drogie nie są - lepiej jednak dołożyć do biznesu, niż wyrzucać testy.

pH - bardzo fajne testy, łatwe w użyciu, w opakowaniu znajdują się dwie buteleczki preparatu służące do pomiaru różnych zakresów (6-8 i 4.5-9). Ogólnodostępne (sklepy zoologiczne i akwarystyczne), kosztują niewiele, a wyniki są bardzo wiarygodne.

KH/GH - w jednym opakowaniu są dwa odczynniki, nie ma więc potrzeby kupowania ich osobno. Wyniki wiarygodne, test również kosztuje niewielkie pieniądze i jest ogólnodostępny (sklepy zoologiczne i akwarystyczne).

JBL:

Na chwilę obecną posiadam Easy Test 6in1 (paskowe). Wydaje mi się, że największym problemem w ich użytkowaniu jest niepełna skala barwna, bo niekiedy wychodzą wyniki pośrednie i nie wiadomo, jaka jest właściwa wartość, a więc nie są to bardzo dokładne testy. Używam ich sporadycznie, zazwyczaj kiedy mam "dzień lenia", albo kiedy absolutnie nie mam cierpliwości do męczenia kropelkowych. Nie są złe, na pewno NO2 i NO3 jest lepiej odwzorowane na nich niż na testach Zooleku. Na ich niekorzyść jednak bardzo działa fakt, że do najtańszych nie należą - płaciłam za nie ok 46 zł, przy czym za te pieniążki można mieć coś lepszego.

Edytowane przez sandi708
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze zobrazowane i opisane, na pewno przyda sie niejednemu początkującemu akwaryście.

 

Ze swej strony, jeśli chodzi o pomiar Ph Wody chciałbym dołożyć prosty pehametr, choć to nie jest typowy test, służy jednak do pomiaru wody. Kosz to około 50-60 zł.

 

Zalety: szybki i dokładny pomiar

Wady: co jakiś czas wymagana jest kalibracja. Za pierwszym razem trzeba zakupić płyny kalibracyjne ( koszt 10-25 zł) potem do kalibrowania można użyć wody destylowanej wcześniej przez nas zmierzonej.

 

 

 

 

post-9563-0-87312800-1396861282_thumb.jpg

Edytowane przez lesiu681
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna  robota  wkoncu jakieś sensowe zestawienie  ,opis i opinnie uzytkowników  co do testów .

Tydzien temu kupiłem nieco w ciemno  testy paskowe JBL 6 in 1    testy  niby ok ale odczytanie z nich pH,KH i GH to  loteria  zalezy kto jak interpretuje dany kolor,a często jest tak ze barwa z paska nie pasuje do żadnej na tabelce .Do NO2/NO3 paski mogą być ....  swoje kupiłem niby w promocji za 29.99zl(co i tak uważam za sporą cenę )   za tę  cene mam  dwa testy kropelkowe zoolek   które jak piszecie są  dużo bardziej dokładne .

Dla tego po przeczytaniu tego teamtu zakupiłem wczoraj  testy Zoolek (kropelkowe) na pH,KH,GH jutro  się przekonam jak z ich poprawnością .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam kilka testów:

 

Zoolek:

- PH 6-8

- PH 4,5-9

Moim zdaniem fajnie że są dwa ponieważ w razie jakiś dziwnych wyników drugim można sprawdzić czy jest prawdziwy. Sam miałem dzisiaj sytuację gdzie mierzyłem wodę RO testem PH 6-8 wynik około PH 9. Wziąłem drugi zakres PH 4,5-9 pokazało PH 6,5. Wyczyściłem cały gwint oraz otwór, wypuściłem kilka kropelek i test znowu pokazuje w normie.

GH i KH - moje wodociągi podają że mam wodę twardą natomiast test pokazuje twardą do bardzo twardej, RO pokazuje 0 więc jest wiarygodny.

 

JBL:

NO2 - również jest wiarygodny wodociągi podają że w kranówce jest na poziomie 0,4 no i w akwarium ciągle mam to nieszczęsne NO2 na poziomie 0,1-0,3 w zależności jak często robię podmiany. W wodzie RO pokazuje 0.

NO3 - wodociągi podają że jest około 4,5 natomiast test pokazuje 10 z tym że ciężko jest go odczytać i mogę się mylić.

PO4 - testy pokazywały 0, kiedy zacząłem podawać KH2PO4 testy zaczęły pokazywać go w śladowych ilościach wraz ze wzrostem dawek widać było to również po odczynniku.

Fe - wydaje się być wiarygodny kiedy przestawałem często podawać Aqua Art Classic pokazywał stopniowy spadek żelaza

Indycator CO2 -  moim zdaniem niepotrzebny , dla mnie jest nieczytelny w świetle ciepłym pokazuje żółtawy kolor w białym zielonkawy. Osobiście wolę wyliczenia z PH i KH kiedy przypadkowo zagazowałem akwarium PH i KH również ujawniały zbyt duże stężenie CO2. Teraz mam wyczuty dławik więc już tego błędu raczej nie popełnię.

 

Zastanawiam się jeszcze nad dokupienie testu na potas, ale z tego co czytałem są niewiarygodne dlatego się waham.

Edytowane przez Nemo7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zoolka nie polecam , miałem Ph i w akwa pokazywał mi 8,0 , Gh 6 i Kh 5 , kupiłem testy Jbl Ph pokazał 7,4 , czyli zgodnie z wodociągami mojego miasta , kupiłem też Jbl gh i kh , ten pierwszy pokazał 9 a kh 8 , czyli całkiem sprzeczne wyniki. Dodam że znajomy sprawdzał mi wodę swoimi testami Salifert co potwierdziło wyniki testów JBL.

Czy wybrać Sera czy Jbl , ja wybrałem Jbl-a . Mam testy Sera i Jbl na NO3 i PO4 , niby pokazują to samo z tym że Sera ma większą skalę rozbieżności ( 0-10-25-40 itd.) i trzeba się domyślać aby np. wypośrodkować czego nie ma w Jbl , tam jest skala bardziej precyzyjna ( 0-5-10-15-20 itd.). Do tego buteleczki Sery są bardzo twarde i zanim wkropli się pierwszą kroplę to wylatują bombelki powietrza lub pół bombelki i trzeba wpierw na ręcznik papierowy do póki nie będą leciały całe krople , tego nie ma w Jbl-u , buteleczki miękkie i od razu lecą krople . JBL można kupić uzupełniacze po tańszej cenie , Sera nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Są jeszcze testy tropicala. Ja mam testy no2 i no3, ich minusy: probówki są nieszczelne (ja do testów używam probówek od zooleka), nie kupisz do nich uzupełnienia, w zestawie nie ma strzykawki ale jest podziałka na probówce (ja korzystałem z tej od zooleka) plusy: są tanie (ja swoje kupiłem na allegro za ok 20zł), wyniki się dosyć łatwo odczytuje, mają jasną i prostą instrukcję. Mam jeszcze testy ph, gh, kh zooleka, na allegro są od 15zł. Oczywiście do cen z allegro trzeba doliczyć przesyłkę, najbardziej opłaca się kupować kilka testów od jednego sprzedawcy wtedy za wysyłkę płacimy tylko raz.

Edytowane przez ibrachim12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

A ja mam tak:

Zoolek   Ph  Kh  Gh (działają wyśmienicie)  

                 Fe  ( rzadko używam  , nie mam opinii)

 

JBL   No3  Po4   (moim zdaniem spełniają swe zadanie , choć jestem podobno daltonistą i czasem proszę piękną żonkę o pomoc przy No3)

         CO2 stały test   (chyba zbędny bo przy Kh 8-10 czy 3 b/s czy 5-6 pokazuję tak samo ale dążę do Kh 5 więc zobaczymy)

 

Planuję kupić test na K. Stąd mój temat     http://forum.superakwarium.pl/topic/45218-test-na-potas-zoolek-czy-easylife/

Może ktoś ma jakieś doświadczenie z easylife bo mnie kusi ten test...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Bardzo dobry artykuł.

Zastanawiam się nad kupieniem nowego zestawu  i mam spory ból głowy. Wcześniej stosowałem Zooleka ale opinie są w tej chwili krytyczne w odniesieniu do niektórych testów (gdy kupowałem swój zestaw to nie spotkałem się z takimi opiniami).

1. Czy ktoś z użytkowników porównywał (lub znalazł w sieci wiarygodny test testów) wyniki popularniejszych zestawów:

zoolek - Aquaset 1 - cena ok. 130

jbl - Testlab - cena ok 235
sera - Aqua-test box - cena ok. 250
tetra - WaterTest Set Plus cena ok. 300-400
API - jest to do kupienia w Polsce? - cena mi nieznana
tropical - chyba nie mają zestawów

 

2. Jak z datami ważności? Ja miałem pecha i zooleka przez allegro kupiłem z krótkim okresem przydatności. Uzupełniacze mają datę na opakowaniu czy bezpośrednio na preparatach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...
na pewno przyda sie niejednemu początkującemu akwaryście.

 

Chyba nie do końca, początkowy taki jak ja widząc tę "górę" testów nie wie co ma na początek kupić.

 

Testy widzę dzielą się na zakresy. Skąd mam wiedzieć jaki kupić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 1 miesiąc temu...

Witam,

robiłem testy JBL'em kropelkowym, ph, kh, gh - wszystkie wyszły ok 7 (pj 7,5).

 

O ile ph jest takie jak się spodziewałem, to kh i gh na poziomie 7 jest znacznie poniżej wyniku spodziewanego czyli ok 12-16 (http://www.mpwik.wroc.pl/parametry-wody/)

 

Czy ktoś wie skąd taki wynik? trefne testery?

 

ps. Wrocław Tarnogaj; Osiedle Innova (jeśli robi to jakąś różnicę)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Kończą mi się testy powoli za jakiś  czas trzeba zakupić nową partię   używam obecnie z powodzeniem Zoolka i przy nim zostanę  ale  w padł mi w oko zestaw aquaflora 2  czy ktoś  go używa ? warto wydać 160zl  głównie się nim zainteresowałem ze względu na testy na K, Mg , Cu  nigdy ich nie kupowałem  i nie robiłem czy są warte zachodu ? osobno każdy test kosztuje ~30zl 

Jak ktoś  używa to proszę o opinie jak z  wykonaniem i wiarygodnością

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cu sobie moim zdaniem daruj, chyba że krewecie jakieś mega wrażliwe ale wtedy raczej się używa RO więc test się nie przyda. K może się przydać. Mg jeśli jesteś zapalonym ogrodnikiem eksperymentatorem to bierz, weź też test Ca. Jeśli masz niewytłumaczalne kłopoty z roślinami K, ewentualnie Ca/Mg mogą się przydać, w innym wypadku nie polecam. Nie mam testów tej firmy, mówię ogólnie. Od zooleka masz również opcję kupienia K, Ca/Mg bodaj ten drugi(Ca/Mg) jest sprzedawany w jednej paczce(mowa o wersji słodkowodnej). Refille nie są takie drogie, jak jesteś zadowolony z jednej firmy to brał bym te testy z tej samej. Nie mam niestety tych konkretnych testów ale zamierzam kupić, tak z czystej ciekawości. Podzielę się wtedy obserwacjami.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Witam.

Mam problem z testem na NO2 i GH.

Ten drugi to się chyba "popsuł" czy jak, bo wychodzą mi takie bzdety, że głowa boli! Np. KH wyszło mi 4 a testując GH dodałam 30 kropli i nadal kolor się nie zmienił i przestałam... To chyba niemożliwe? Taka twardość? To test firmy Tropical (niestety taki tylko dostałam w chwili, gdy potrzebowałam na szybko kupić - byłam jeszcze poza miastem) i do niedawna wszystko grało. Teraz zakupie coś lepszego z polecanych w temacie :) Mam jeszcze paski JBL'a i w sumie tam też wychodzi GH powyżej 21.... To może faktycznie woda tak piekielnie twarda?! Zaraz poszukam czym ją "naprawić"...

NO2 jest JBL'a więc chyba dobry. Ale od początku mam problem z interpretacją kolorów :( Wszystkie barwy są pośrednie albo nie występują w podanym zakresie. Pośrednie też do d... pasują :/  Przykładowo wyszedł mi kolor pomarańczowy, a w podanym zakresie nie ma takiego! Nawet w przybliżeniu! Paskowy JBL wskazuje 0,0. 

 

Nie wiem czy w ogóle sugerować się paskami, bo Tropical NO3 wykazuje poziom do 20, a na paskowym 0-10....

 

Nie żeby coś się działo w zbiorniku, po prostu chciałam skontrolować parametry i teraz zgłupiałam. Chyba powinnam zakupić nowe testy....

dzięki za odpowiedź

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...