Skocz do zawartości

Dobór rybek do mojego akwa....pomocy!


gotik666
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam akwarium 200l i dużo ryb,a raczej gatunków i tutaj pojawia się mój problem... Ryby zdychają w szczególności nie mogę uchować skalarów :(Proszę o pomoc w doborze ryb pasujących do siebie tzn takich którym odpowiada mniej więcej ta sama temperatura,parametry wody itd. (poproszę o przykłady zgranej ekipy do mojego akwarium,pozostałe ryby oddam). Moje rybki to : skalary (dziś już zdechły dwa z niewiadomych przyczyn a trzymały się dobrze 3 tygodnie - one trzymają mi się najgorzej), molinezje black molly samice x 3 + złoty samiec ( one trzymają się u mnie fajnie), neonki ok. 25 szt. ( bez problemu), danio ok. 15 szt. ( trzymają się bez problemu) , gurami marmurkowe x2 plus 2 mozaikowe ( żyją i rosną fajnie - je chciałbym zostawić), razobra klinowa sztuk 10 ( trzymają się dobrze) , kilka gupików, samiec bojownika + 2 samice, kiryski x 5 glonojady - niebieski + gibbiseps.

 

Przenoszę do odpowiedniego działu.

Dbaj o pisownię, Twoje posty będą bardziej czytelne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zupa rybna...

gotik666, gibicepsy potrzebują na prawdę dużego zbiornika, ten Twój dla nich to szklanka...co z tego, że mają 5cm, jak za niedługo urosną, choć Twój zbiornik im nawet na to nie pozwoli, będą się jedynie męczyły. Do tego za dużo  zbrojników lamparcich, bojowniki nie pasują. Nie wiem ile miałeś skalarów ale akwa trochę małe. Ogólnie co tu dużo mówić. Ja zostawił bym w akwarium tylko stado Innesów i do nich dobrał haremik jakichś większych rybek i "coś" do przeczesywania dna.

Jak na razie z obsadą jest tragicznie! Ja w moich wszystkich akwariach (litraże w sygnaturze) nie mam tylu rybek co Ty w jednym jedynie 200l baniaku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy jakie masz jeszcze parametry wody. Podałem Ci tylko przykład w miarę zgodnej obsady, Do tego co Ci podałem pasują dodatkowo równiez Danio, ale ja zostaje przy swoim i moim zadniej jakoś baniaczek ładnie się prezentuje przy niewielkim litrażu jak jest w nim mało gatunków i nie przesadza się z ilością ryb.

 

Chcesz to popytaj innych, bo ja i tak zostanę przy swoim :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

a Gibka nie oddam ooo nie :) zawsze chciałem mieć hehe
To pewnie jak napiszę że dla stadka skalarów Twoje akwarium jest trochę przymaławe to pewnie też nie przyjmiesz tego do wiadomości. Owszem dla jednej dobranej pary 200 l jest do przyjęcia, z tym że skalary to ryby stadne i powinno się je trzymać w ilości co najmniej kilku sztuk.

 

Temperatura 24 - 26*C jest odpowiednia dla guraminów, ale nie dla neonów innesa. Tutaj pod względem temperatury na pewno lepsza będzie razbora klinowa. Do tego zbrojnik niebieski i na dno o ile jest piach to kiryski pstre lub spiżowe ( nie wiem jakie masz bo nie napisałeś ) Z tym że aby te ryby trzymać w tym akwarium to musisz dostosować pod nie parametry wody. Najgorzej tutaj pod względem parametrów wygląda razbora klinowa ponieważ ryba ta lubi wodę nieco kwaśną o pH do 6,8 i twardości do 10 GH. Dla pozostałych ryb te parametry są do przyjęcia, choć mogą one również przebywać w wodzie nieco twardszej i o pH w granicach 7.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe no dzięki za odpowiedzi... więc jaką obsade polecacie do mojego 200l zbiornika? może kupie jeszcze jedno akwa , a może nawet i większe.. co dobrać do: skalarów,gurami,neonków,molinezji,razobrów klinowych,bojowników,gupików,danio,kirysków,zbrojnika niebieskiego, no i tego wielkieeeeego zbrojnika lamparciegooooo...szkoda tylko,że każdy pomija fakt,że one tylko w warunkach naturalych osiągają takie rozmiary ale okej..na pewno się pochwalę jeśli urośnie mi do 50-60 cm :)

 

Ostrzeżenie.

Założyłeś ten temat po to aby pisać o tym samym w drugim? Przeniosłam tu Twoją wypowiedź.

Poza tym do znudzenia, po raz kolejny: na forum wymagana jest poprawna pisownia.

Ustalone zasady dotyczą nas wszystkich. Akceptowałeś regulamin tego miejsca podczas rejestracji, więc zacznij go przestrzegać.

/ Luna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że powinieneś najpierw wykonać podstawowe testy na określenie parametrów wody i wtedy zastanowimy się nad doborem odpowiednich do nich ryb ;)

 

co dobrać do: skalarów,gurami,neonków,molinezji,razobrów klinowych,bojowników,gupików,danio,kirysków,zbrojnika niebieskiego, no i tego wielkieeeeego zbrojnika lamparciegooooo...

Ty chyba nie masz zamiaru tych wszystkich ryb trzymać w jednym akwarium? Bo te, które tu wymieniłeś to ryby o odmiennych wymaganiach środowiskowych. Bojownik i gupiki? Koszmar, gupcie go obgryzą do żywego mięsa, a danio im w tym pomoże i podgryzie przy okazji ogony gupików. Skalary i neony? Czarno to widzę - skalar jest wielki, neon mały, wynik jest taki, że te wielkie i piękne ryby zeżrą Ci neony. Gurami i bojowniki to labiryntowce, potrzebują wód wolnopłynących bez przysłowiowej "pralki" spowodowanej filtrem. Neony i razbory są rybami ławicowymi - i jednych i drugich musisz mieć minimum 10 sztuk w obsadzie. Molinezje i gupiki lubią lekko zasolone wody i na dodatek znacznie twardsze od tych, jakie preferują skalary, neony, razbory. Do tego dochodzą jeszcze różne preferencje co do temperatury wody w zbiorniku... Tych wszystkich wymienionych przez Ciebie ryb nie sposób połączyć w jednym zbiorniku. 

Dodatkowo: w dziale "Ryby" masz świetnie opisane ryby, które chcesz hodować. Jak masz chwilkę, to poczytaj na ich temat, przyda Ci się to ;) Sam zobaczysz, że nie da się tej całej "zupy rybnej", jaką chcesz mieć w akwarium logicznie połączyć ;)


W związku z tym, że autor namieszał w swoich tematach i musiałam przenieść część postów, połączyłam Twoje wypowiedzi ; )
/ Luna


Gotik, jak już wcześniej Ci wspomniałam w innym temacie - ogarnij się i daj sobie coś powiedzieć. Nikt nie chce Cię pozbawiać zbrojnika lamparciego ani skalarów, chcemy Cię tylko dobrze naprowadzić. Ta "krytyka" jest krytyką konstruktywną, która ma za zadanie Ci pomóc, nie szkodzić, musisz ją tylko przyjąć do wiadomości, zamiast być gruboskórnym "słoniem w składzie porcelany" ;). Chcesz mieć piękne akwarium bez problemów? Dobierz odpowiednią obsadę, która będzie zgodna pod względem parametrów fizyko-chemicznych i wielkości twojego akwarium.

Rozumiem, że termin "karłowacenia" jest Ci w dalszym Ciągu obcy, pozwól więc, że po krótce Ci wyjaśnię, na czym to polega.

Kiedy trzymasz ryby osiągające spore rozmiary (np. skalary, zbrojnika lamparciego czy chociażby pielęgnice pawiookie) w akwarium nie odpowiadającym ich wymaganiom (mówiąc krótko "ZA MAŁYM"), zaczynają one karłowacieć - i tu odpowiem na twoje wątpliwości z działu chorób - dlatego rzadko osiągają wymieniane przez hodowców "naturalne" rozmiary. Po prostu ryba rośnie "do pewnego momentu" i później jej wzrost zostaje zahamowany. Weźmy twojego gibka. Załóżmy, że urośnie do 15 cm i później będzie "stał w miejscu". Gdyby to był największy problem, byłoby pięknie, ale nie jest, bo mimo, że ryba jako całokształt nie rośnie, to jej organy wewnętrzne się rozrastają w ciągu dalszym. W pewnym momencie te wszystkie "flaczki" zaczynają być takie wielkie, że się nie mieszczą w tym małym "ciałku" i to stworzonko umiera w strasznych bólach ;/ Chyba rozumiesz już teraz, dlaczego trzymanie gibka czy skalarów w 200 litrowej szklance jest tak krytykowane? Jeśli chcesz je hodować, ok, ale daj im przestrzeń, by się nie męczyły. Wiesz, ryba głosu nie ma i nie może Ci powiedzieć, co ją boli, czy co jej się nie podoba i dlatego Ty jako opiekun jesteś odpowiedzialny za to, by stworzyć im w swoim akwarium środowisko jak najbardziej przyjazne ;)

Źle dobrana osada = stres = choroby = śmierć ryb.

Pozdrawiam i życzę pomyślnego rozpatrzenia wniosku przedstawionego powyżej ;)

Edytowane przez sandi708
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zatem proszę o podział na odpowiednich "sąsiadów" z pośród moich rybek najwyżej kupię jeszcze jedno czy dwa akwaria :).... ciągle mi podpisujecie pod moimi wypowiedziami o regulaminie i poprawnej pisowni...przyznam,że czytałem dokładnie regulamin i nigdzie nie pisało,że forum jest nie dostępne dla analfabetów :(

 

Nie ma tam też nic o tym, że idiotów też byśmy tu niechętnie widzieli, pewnie tylko z tego powodu że zaraz jakiś by się poczuł wykluczony społecznie z powodu swojej ułomności, a i do sądów pewnie by chciał iść...

Za to punkt o dbaniu o poprawność gramatyczną i ortograficzną jest, a z tego co się orientuję to w języku naszym ojczystym zdania zaczyna się wielką literą a kończy kropką. Więc chciał, nie chciał pod ten punkt swoimi wypowiedziami podlegasz. +1. /ahr/

Edytowane przez ahr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...