Skocz do zawartości

Problem z rybkami


pawklu1473
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, proszę o pomoc w kwestii ryb.

 

1. Opis zbiornika:

- Zalanie: kwiecień 2013

- 63l

- filtr wew. filtr wewnętrzny aqua el fan 1 plus

- grzałka 75W

- napowietrzacz

- podłoże – żwirek bazaltowy

- temperatura wody: 26 stopni

- światło belka 2x24 W T5 wychodzi około 1 W na 1 l wody.

- podmiana wody co 5 dni około 25%

 

2. Ryby obsada obecna:

- molinezja 4 szt. (4cm)

- molinezja 4 szt. (2-3cm) młody narybek

- mieczyk 1 szt. (4cm)

- kirysek 1 szt. (4cm)

- kosiarka 2 szt. (4 cm) do oddania, pomagały w walce z krasnorostami

- otosek 4 szt. (3cm)

Karmienie: pokarm płatkowy mieszany, mrożona ochotka ( codziennie na zmianę)

W sumie około 55 cm, średnia poniżej 1 cm na 1 litr wody

 

3. Rośliny

- 2 małe korzenie

- duży Henio

- 2 rodzaje mchów

- pistia

- hydrocotylen tripartita (sp. Japan)

- rotala green

- bacopa australis

- hygrophila polysperma

- limnophila bezszypułkowa

- wąkrotka białogłowa

 

4. Nawozy

- kulki torfowe

- makroelementy (planta gainer pro macro red)

- nawóz węglowy (planta gaine rcarbo)

- mikroelementy  (planta gainer pro ferro +)

Dawkowanie według zaleceń producenta.

 

5. Parametry wody

- Ph 7,5

- Gh 6

- Kh 7

- NO2 0

- NO3 25

Pomiar wykonany 2 dni po podmianie wody

 

Historia:

Od zalania do października 2013 wszystko było ok.

W listopadzie 2013 miałem dłuższy wyjazd  i brak odpowiedniej opieki na zbiornikiem.

Pojawiła się inwazja krasnorostów tak poważna, że nie byłem w stanie uratować roślin.

W grudniu 2013 wygrałem walkę z krasnorostami i zakupiłem nową obsadę rośliną opisaną powyżej.

Zakupiłem również nową belkę oświetleniową również opisaną powyżej, poprzednia była standardowa w obudowie.

Rozpocząłem również nawożenie opisane powyżej.

 

Problem polega na tym, że od jakiegoś czasu starsze molinezje i mieczyk bardzo często pływają przy lustrze wody i łapczywie łapą tlen ( cmokają ) po południu jest to nagminne. Napowietrzacz chodzi prawie na maksa ( jak na zdjęciu ) a roślin też nie jest za mało , nie mam testu na zawartość tlenu w wodzie. Proszę o sugestie jakie mogą być inne przyczyny takiego zachowania ryb. Czytałem wiele na temat chorób ryb i nie zauważyłem innych objaw chorobowych przy których ryby cmokają przy lustrze wody. ( mają apetyt, zmian skórnych brak, zachowania dziwnego też nie zauważyłem).

Z góry dziękuję za ewentualną pomoc.

post-16773-0-38646100-1393442733_thumb.jpg

post-16773-0-02610100-1393442801_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

W sumie około 55 cm, średnia poniżej 1 cm na 1 litr wody

Tę ciekawostkę przyrodniczą masz ze sklepu zoologicznego? Możesz im przekazać, że pora się zacząć leczyć.

Możesz sobie te ryby przeliczać na łokcie, stopy, funty kłaków czy nawet na filety - większość z nich nie nadaje się do Twojego akwarium. A już na pewno nie w takim zestawieniu.

 

 

W grudniu 2013 wygrałem walkę z krasnorostami i zakupiłem nową obsadę rośliną opisaną powyżej.

Znaczy przegrałeś, bo wywaliłeś wszystko i dałeś nowe.

 

 

a roślin też nie jest za mało

Niektórym wydaje się że 13 cm to całkiem sporo...

 

 

światło belka 2x24 W T5 wychodzi około 1 W na 1 l wody.

No niech Ci będzie. Jakby było za mało to odejmiemy objętość żwiru i przestrzeń nad taflą, a jakby było za dużo to sobie policzymy objętość brutto. Jak by nie liczył to przy takim oświetleniu aż dziw że jeszcze nie masz inwazji glonów.

 

 

Napowietrzacz chodzi prawie na maksa

A tafla wody prawie gładka jak szkło. Odwróć końcówkę filtra niech porusza taflą.

 

Ochotkę z diety zamień na artemię, wodzień, dafnię. Ryby będą zdrowsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tę ciekawostkę przyrodniczą masz ze sklepu zoologicznego? Możesz im przekazać, że pora się zacząć leczyć.

Możesz sobie te ryby przeliczać na łokcie, stopy, funty kłaków czy nawet na filety - większość z nich nie nadaje się do Twojego akwarium. A już na pewno nie w takim zestawieniu.

 

 

Oczywiście przyjęcie takiego sposobu obliczania obsady do litrażu jest błędem ale taką ciekawostkę można spotkać nawet w artykule z tego portalu :)

 

http://www.superakwarium.pl/poradnik-akwarystyczny/jak-wybrac-i-wprowadzic-ryby-do-akwarium-id10.html.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ale taką ciekawostkę można spotkać nawet w artykule z tego portalu

Niestety nikt z "załogi" forum nie ma wpływu na to co się tam znajduje. Mało tego, nikt nie wie skąd to się tam wzięło. Ale nie możemy nawet wywiesić tam banerka: "Jeśli interesuje Cię dobro Twoich ryb: nie czytaj niczego co znajdziesz na tym portalu". ;)
 

 

"Sory, taki mamy portal..."

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie zauważyłeś, że masz niewłaściwą obsadę do takiego litrażu?

Nie zauważyłem, proszę o sugestie jak powinna być obsada do takiego zbiornika.

 

Tę ciekawostkę przyrodniczą masz ze sklepu zoologicznego? Możesz im przekazać, że pora się zacząć leczyć.

Możesz sobie te ryby przeliczać na łokcie, stopy, funty kłaków czy nawet na filety - większość z nich nie nadaje się do Twojego akwarium. A już na pewno nie w takim zestawieniu.

 

Proszę o informację jak przeliczać bezpieczną ilość ryb dla takiego zbiornika - taki przelicznik wyczytałem na portalu

 

No niech Ci będzie. Jakby było za mało to odejmiemy objętość żwiru i przestrzeń nad taflą, a jakby było za dużo to sobie policzymy objętość brutto. Jak by nie liczył to przy takim oświetleniu aż dziw że jeszcze nie masz inwazji glonów.

 

Proszę o informację jak w taki razie liczyć intensywność oświetlenia, taki przelicznik też znalazłem na portalu.

 

A tafla wody prawie gładka jak szkło. Odwróć końcówkę filtra niech porusza taflą.

 

Ok tak zrobię

 

Ochotkę z diety zamień na artemię, wodzień, dafnię. Ryby będą zdrowsze.

 

Ok tak zrobię

 

Nikt nie pisze o jakieś chorobie, czyli przyczyna według was jest brak tlenu oraz zła obsada i karmienie. Proszę o informację, na temat waszych uwag  opisanych powyżej, bo na razie sama krytyka bez propozycji zmian. Co do ruchu tafli wody, temperatury i karmienia wprowadzę zamianę.

Opis mojego zbiornika jest wykonany na podstawie wiedzy nabytej w większości z tego portalu, wygląd na to że jest niewłaściwy z koro sami twierdzicie, że powinno to być skasowane. Akwarystyką zajmuję się nie cały rok (1 akwarium), także ciągle się uczę i pewnie będę się uczył przez całe życie.

Dziękuję za krytykę i proszę o propozycje.

Edytowane przez pawklu1473
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt Ci niepowie czy to choroba czy nie bo nikt tego nie wie. Padły propozycje co jest nie tak -przede wszystkim obsada. Jest tutaj osobny dział gdzie doradzają jaka powinna być do danego akwa, opisz tam akwa zgodnie z zaleceniami w tym dziale to napewno ktoś Ci pomoże. Poza tym powinieneś poczytać o rybach zanim je kupisz-wiedziałbyś wtedy np,że kirys to ryba stadna.Nie ma żadnych przeliczników, każda ryba ma swoje wymagania i nie przelicza się na cm, musisz to odkręcić bo przy takim stanie rzeczy wszystko w Twoim akwa mozliwe.Co do oświetlenia to w odpowiednim dziale na tym forum jest ładnie wyjaśnione jak to przeliczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Proszę o informację jak przeliczać bezpieczną ilość ryb dla takiego zbiornika - taki przelicznik wyczytałem na portalu

Trudno podać jakiś jeden uniwersalny przelicznik. Różne ryby mają różne wymagania również co do wielkości zbiornika. Tutaj warto przed zakupem ryb zasięgnąć informacji do jakiego akwarium dane ryby można wpuścić.

 

Proszę o informację jak w taki razie liczyć intensywność oświetlenia, taki przelicznik też znalazłem na portalu.

I tutaj również nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Są ryby i rośliny które potrzebują więcej światła, a są i takie które zadawalają się słabszym oświetleniem. Na pewno 1W / 1 litr to jest zdecydowanie za dużo. Przyjmuje się średnio że na 1 litr powinno przypadać 0,5 W, ale tak jak już napisałem w dużej mierze jest to uwarunkowane wymaganiami roślin i ryb w danym akwarium.

Co do przyczyny problemów z Twoimi rybkami to dostałeś tu wiele wskazówek jak poprawić co nieco w swoim akwarium. Myślę że stosując się do tych wskazówek na pewno będziesz mógł stworzyć akwarium w którym Twoi podopieczni będą się czuli dobrze, a i sam zbiornik będzie "cieszył oko".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wywal obsade .

Kup

6x kirysek pigmejski

20x krewetka red cherry

Parkę pielęgniczek ramireza

Ew ale nie wiem czy nie będzie za dużo 3+2 gupiki

Ramirezy z krewetkami  RC to duże ryzyko, potraktują je jak żywy pokarm. Można zwiększyć ich szanse i dać sporo kryjówek ale to i tak loteria, nie wiem czy warto ryzykować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...