Skocz do zawartości

Testowy Holender


Sławek121
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Patrząc na to jakie niektórzy mają problemy z prowadzeniem akwariów roślinnych i jak duże pieniądze wydają na "firmowe podłoża i nawozy postanowiłem "zmontować" własny substrat i odpalić na nim akwa prowadzone również na moich nawozach, bez CO2.

Co z tego wyszło pokazują fotki i filmik ( foty i film z taniego kompaktu, więc jakość taka, jaka mu się akurat ustawiła :-? , ale to co najważniejsze czyli tempo wzrostu i stan roślin myślę, że widać ).

 

Akwarium - 45L

Oświetlenie - 0,5W/L 1x4500K i 1x 6500K

Filtracj -  Aquael Pat mini

Ogrzewanie - brak

Podłoże - warstwa substratu + kulki g-t , warstwa wierzchnia lawa wulkaniczna

Nawożenie Carbo, Macro i Micro

Fauna - 2 Helenki

Flora - in-vitro:

Alternanthera rosaefolia

Hygrophila corymbosa

Hygrophila polisperma

Didiplis diandra

Rotala vietnam

Echinodorus jaguar

Echinodorus magdalensis

Hemianthus micranthemoides

Pogostemon helferii

Eleocharis parvula

 

Nie in-vitro:

Lotos tygrysi bordowy

Ranunculus inundatus

Hygrophila pinnatifida

Flame moss

 

Zacząłem od wysypania substratu i ułożenia kulek g-t. (boki i przód zasypane lawą, żeby substrat nie miał kontaktu ze światłem )
DSC0239jp_epeehaq.jpg

DSC0241jp_epeehqx.jpg

 

Następnie zasypałem 3-4cm warstwą lawy, zalałem akwa i posadziłem rośliny.

A tu kolejne etapy z życia Holendra.

holenderj_epeerpx.jpg

 

I filmik.

http://www.youtube.com/watch?v=Qs_SmS-zGXI&feature=youtu.be

 

 

Wnioski:

Jedynie nurzaniec się nie przyjął, reszta roślin jak widać rośnie bez problemu.

Brak glonów, poza okresem ataku okrzemków i pyłem na szybach, co jest naturalne w każdym zbiorniku.

Ogólnie myślę, że nie warto ładować kasy w substraty ADA itp. ponieważ porównywalne efekty uzyskuje się tańszymi sposobami ;)

 

Zastanawiałem się czy nie wrzucić tego tematu w Zrób to sam, ale jako, że nie podaję tu "recepty" na substrat i nawozy, to wstawiłem w Galerii.

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

I ładnie to rośnie. Tylko chyba jednak alternantherze i trawnikowi trochę światła brakuje.

 

Nie chciałem dawać więcej światła bo z założenia akwa ma być bez CO2.

Myślę, że jak na 5 tygodni od startu i tak jest nieźle i akwa może już być ozdobą pokoju.

Pewnie zwiększając światło i dokładając butlę dało by się uzyskać jeszcze szybszy wzrost roślin, ale moim zdaniem obecne tempo wzrostu jak i stan roślin oraz brak glonów, no i niewielkie koszy założenia oraz eksploatacji zadowoliły by niejednego amatora akwariów roślinnych.

 

Sver odnośnie dafni, to pierwsze słyszę, żeby można ją było w ten sposób wykorzystać, ale to pewnie dlatego, że w większości  akwariów są ryby i dafnia skończyła by jako karma zanim wzięła by się do "pracy" ;)

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram sposób zakładania akwariów roślinnych. Myślę że taki sam efekt można uzyskać na ziemi ogrodowej przykrytej żwirkiem. Sam zrezygnowałem z co2 dla dobra mieszkańców zbiornika i przy oświetleniu 0,6 w obu akwariach jakie posiadam wszystko rośnie i wybarwia się prawidłowo. Jak u Ciebie Sławku radzi sobie e.parvula?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jak u Ciebie Sławku radzi sobie e.parvula?

Jak Ahr słusznie zauważył, elosiek nie ma szaleńczych przyrostów, ale jest zdrowy i powoli sobie tworzy trawniczek.

 

 

 

Szkoda, że mi tak ładnie roślinki nie rosną (mimo, że źródło roślin mamy to samo :P ).

No właśnie, sam nie wiem jak to się dzieje, bo żadnych "cudów" nie używam.

 

 

 

Tym bardziej - szacun (jak to mawia młodzież).

Dzięki Przemas ( jak to... ;) )

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...