Skocz do zawartości

[96l] + [126l] luniakowe szklanki


Luna
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

@Aisulim

 

Czy planujesz coś dołożyć do obsady? :)

Dołożyć na pewno nie, prędzej odjąć ;) Na razie kwestia obsady to skomplikowany temat i z pewnych względów muszę ograniczyć ją do minimum. Zanosi się na to, że za jakiś czas zostanie tu tylko bojownik i loricarie.

 

Ogólnie to najchętniej zaczęłabym z tym akwarium od zera i spróbowała z Ivanacara adoketa, ale to plan na ewentualne "kiedyś"...

 

Przykro mi Luna spowodu świnek i mojego ulubieńca "Młodego".

Dzięki... Ech, a tak się cieszyłam z tego malucha.

Od kijanki dbałam o niego jak najlepiej, fotografowałam każdy etap rozwoju i nie mogłam się nacieszyć widokiem wąsatego szkraba pływającego ze stadem. Przesiewał już nawet piasek :(

No ale tak bywa... Kolejne doświadczenie i lekcja pokory.

 

@Miniu

 

Według mnie teraz jest ładniej-jaśniej i przejrzyście.

Dzięki.

Zawsze było tam ciemno i jakoś nadal nie mogę się przyzwyczaić do nowego oświetlenia.

Widzę jednak, że roślinom jest lepiej.

 

Bojownik fantystyczny, a widać też, że z głodu to on raczej nie przymiera ;)

Biję się w pierś, mam tendencję do tuczenia bojowników :roll:

Z każdego niejadka robi mi się taki pucuś.

 

@Ahr

 

Nie masz zbytu na więcej endlerów?

Hahaha widzę, że uszczęśliwiłam Cię strasznie tamtymi kilkoma sztukami :lol:

Daj ogłoszenie na OLX. Dzień po dodaniu swojego miałam już 15 chętnych.

 

Hehehe, też tak mówiłem... Ale tym razem na pewno będzie więcej drewna niż zielska. ;)

Nooo... Tym razem musi się udać ;)

Cóż, stworzenie czegoś innego z tych samych klocków nie jest wcale takie proste.

 

@V_i

 

Luna czym dokładnie robisz fotki?

Nikon D90, najczęściej z obiektywem Nikkor AF-S DX 35mm f/1.8G (taka jasna portretówka).

 

Tak patrze i na piachu nie masz żadnych glonów? U mnie ta górna warstwa zawsze się zabrudzi :/

Nigdy nie miałam żadnych glonów na podłożu. Piasek zawsze jest czyściutki mimo, że nie odmulam tego akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No i po krzyku, apokalipsa zrobiona - doszło więcej drewna (w akwarium jest teraz 6 korzeni), część roślin została oddana.
Oczywiście zbiornik nie wygląda tak jak planowałam, ale to nic. Dorzucę jeszcze trochę liści i szyszek olchy aby nieco zagracić dno i wrócić do delikatnej, słomkowej barwy wody.

Już tłumaczę po co był mi kolejny restart...
Zależało mi na tym aby aranżacja poprowadzona była przez sam środek zbiornika. Chciałam "usprawnić" ruch wody w akwarium, opływa teraz swobodnie wszystkie dekoracje, dzięki czemu nieczystości zbierają się w jednym miejscu. Jak na złość kiryski bardzo lubią tam grzebać ;p
Poza tym ryby nie muszą cały czas być na widoku - mają dużo wolnej przestrzeni z tyłu za kupą drewna. Naprawdę fajnie wygląda to jak przepływają pomiędzy korzeniami z jednej strony na drugą :)


Do rozwiązania zostały mi jeszcze dwie kwestie:
- plaga RC (odłowienie ich do osobnego akwarium odpadało),
- roślinność na tafli (wgłębka jest ok, ale brakuje mi czegoś w typie pistii, może pomyślę o limnobium).


Na dzień dzisiejszy jest tak:

szklanka_zpsc19dd559.jpg

 

 

Poniżej standardowo fotospam :)

Kiryskowe profile:

cory2_zpsf04c3c05.jpg

cory1_zps0f1a0f2e.jpg

cory3_zpsee5dba50.jpg


Tak wyglądał Odyn gdy go kupiłam:

betta_zps61a4d7d3.jpg

A tak wygląda dziś:

betta2_zpse72c7a83.jpg

betta3_zps26f6e7f9.jpg

betta4_zps27cca25c.jpg

Zastanawiam się nad dokupieniem mu panienek, może pomogłyby też ograniczyć liczebność RC :roll:


Zarośnięta hela:

hela_zps5b9824e8.jpg

 

Loricarie, niestety obie to samce...

loricaria1_zps2e4138d3.jpg

loricaria3_zps264b8688.jpg

loricaria2_zpse51bb506.jpg
 

 

Pozdrawiam :)

Edytowane przez Luna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium fantastyczne, microsoria wyglądają super. Bojowniki są rybami innymi niż większość, bo mogą zupełnie zmienić kolor wraz z wiekiem, ale różnica nie jest tylko w kolorze - na początku taki patyczak, a teraz kawał chłopa :P ! Według mnie dodanie samic to złe wyjście - zaraz przystrzygą płetwy samcowi, a szkoda by było.

 

PS: termometr tak bardzo na widoku to średnia ozdoba :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za tak miłe komentarze :) cieszę się, że mój bajzel się Wam podoba.

 

@Aisulim

Czy nie możesz wyłapać RC i sprzedać/oddać gdzieś skoro ich nie chcesz w takiej ilości?

Z chęcią, niestety wyłapanie wszystkich krewetek w tej plątaninie drewna i zielska jest niewykonalne. Poza tym zostaje jeszcze całe mrowie najświeższego mikro-pokolenia, którego nie da rady odłowić :( Spróbuję jeszcze oklepanej metody z butelką, choć raczej nie wróżę jej sukcesu... Ale może uda mi się wydobyć z baniaka chociaż większą część krewetek.

 

@Miniu

Według mnie dodanie samic to złe wyjście - zaraz przystrzygą płetwy samcowi, a szkoda by było.

Obawiam się, że to bardzo prawdopodobna opcja. Nie licząc ciekawskiego usposobienia i tendencji do wciskania się wszędzie, Odyn jest bardzo łagodnym jegomościem. Chociaż kto wie, może umie być stanowczy wobec kobiet... ;) W każdym razie zastanawiam się jeszcze. Poza tym póki co nie widziałam w okolicy żadnych ciekawych samic.

 

Bojowniki są rybami innymi niż większość, bo mogą zupełnie zmienić kolor wraz z wiekiem, ale różnica nie jest tylko w kolorze - na początku taki patyczak, a teraz kawał chłopa :P !

Oj, pojeść to on lubi... A gdy mu mało podżera jeszcze jedzenie kiryskom i loricariom -_-

Karmię całe towarzystwo różnymi rodzajami pokarmu, więc pocieszam się tym, że przynajmniej nie pasie się na byle czym.

 

PS: termometr tak bardzo na widoku to średnia ozdoba :P

Meksyk biotopowy w obsadzie i miszmasz kontynentalny w roślinności a Ty o termometrze piszesz :D

 

@V_i

A ja się na te Twoje zdjęcia napatrzeć nie mogę, dopiero się uczę i jak dziecko w mgle z tym aparatem ;)

Dzięki :) ja w sumie też jestem zielona. To że cokolwiek wychodzi to przede wszystkim zasługa oswojonych i cierpliwych ryb, które przyzwyczaiły się już do sąsiedztwa rudego oszołoma z aparatem.

 

@mrokalo

Powiem szczerze że twoje akwarium jest dla mnie wzorem do naśladowania

Bardzo mi miło :)

Do bycia wzorem duuuuuużo mu brakuje i wciąż wymaga wielu poprawek, ale tak jak większość osób na forum - ciągle się uczę...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Z chęcią, niestety wyłapanie wszystkich krewetek w tej plątaninie drewna i zielska jest niewykonalne. Poza tym zostaje jeszcze całe mrowie najświeższego mikro-pokolenia, którego nie da rady odłowić Spróbuję jeszcze oklepanej metody z butelką, choć raczej nie wróżę jej sukcesu... Ale może uda mi się wydobyć z baniaka chociaż większą część krewetek.

Właśnie o tym pomyślałem http://www.spryciarze.pl/zobacz/jak-zrobic-pulapke-do-akwarium-na-krewetki-i-male-rybki :) Myślę, że to dobry sposób na odłowienie sporej części RC :) Powodzenia :) No i czekam na rozwój sytuacji z panienkami dla jegomościa blondasa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zaszły małe zmiany w obsadzie...

Oddałam niedawno część krewetek (reszta pewnie posłuży za pokarm), a już w piątek do nowego domu trafią też kiryski.

Natomiast pan bojownik przeprowadził się do 25-litrowej kawalerki na biurku obok.

 

W szklance zamieszkało dwóch nowych lokatorów - parka kolcobrzuchów karłowatych. Bardzo spokojne i ciekawskie rybki, które żyły wcześniej w mniejszym, ale ładnie zarośniętym akwarium towarzyskim. Mają wielki apetyt i wszystko je interesuje, najbardziej zaś to co dzieje się za szybą (bycie obiektem obserwacji dla własnych ryb to naprawdę dziwne uczucie ;p ).

 

Ignorują pozostałą obsadę i mają na uwadze tylko swoją dwójkę. Ich "społeczne" zachowania są interesujące i zabawne - rybki zamieszkały w jednej kępie mikrozorium na środku zbiornika, którą podzieliły sobie na dwa mikro rewiry. Każda uparcie, ale bez agresji przegania sąsiada ze swojej części. Gdy jednak któraś z rybek wypływa "zwiedzać świat" druga od razu do niej dołącza i wspólnie badają listki, korzenie i każdy centymetr akwarium, osłaniając sobie wzajemnie tyły :) Ogólnie nie licząc przepychanek w ulubionym mikrozorium są niemal nierozłączne.

Dziś polowały na artemię, przekomiczny widok.

 

Poniżej kilka zdjęć żarłoków. Bardzo trudno jest im je robić, bo te małe wiercipięty są w ciągłym ruchu... Poza tym zepsułam coś w aparacie :<

 

grubas5_zps7d8a4403.jpg

 

grubas1_zpsc9387071.jpg

 

grubas3_zpsca0b508e.jpg

 

grubas4_zpsdd426566.jpg

 

grubas2_zpsda5bcd4f.jpg

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weeee małe bąko - bombowce :)

Hehehe, dobre określenie :D

 

Małe bąki upolowały w nocy krewetkę, został po niej sam łepek. Widziałam rano jak próbowały złapać kolejną, jednak bez powodzenia.

Wcale nie jest to dla nich proste... Niby mają oczy jak talerze, ale straszne z nich gapy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj :)

 

 

 

Zaszły małe zmiany w obsadzie...

No widzę, że wcale nie takie małe... Jak się zmienia głównego lokatora to raczej kluczowa zmiana a nie mała :P

 

Kolcobrzuchy to jednak rzadkie rybki w naszych akwariach, tym bardziej z ciekawością będę czytał i oglądał co u nich będzie się działo :)

Życzę żeby się dobrze i zdrowo chowały i dawały Ci sporo radości z obserwacji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez pewien czas miałem 3szt, ale niestety wszystkie zdechły z niewiadomych mi powodów :(

Przykro mi, to takie urocze stworzenia :(

Kilka osób uprzedzało mnie, że te maluchy są bardzo wrażliwe.

 

Życzę żeby się dobrze i zdrowo chowały i dawały Ci sporo radości z obserwacji :)

Dzięki Limak :) mam nadzieję, że małym bąkom będzie u mnie dobrze, postaram się o to.

 

W kolejnych postach liczę na więcej takich pisów postaci z Twego akwa :)

Miło mi, że komuś chce się to w ogóle czytać :D Jestem oczarowana zachowaniami wszystkich swoich podopiecznych i każdym nowym dziwactwem które wyprawiają.

Dziś np. zauważyłam, że kolce mimo swej z pozoru nieustraszonej natury boją się loricarii... Nawet ręka zanurzona w wodzie niesamowicie je ciekawi a do tych opancerzonych parówek nie podpłyną.

 

Luna wrzuć im kilka świderków lub innych ślimaków i przyjrzyj się jak skubańce będą się do nich dobierać ;P

Widziałam :) Przy następnej wizycie w zoologicznym na pewno nie zapomnę o czymś pełzająco-skorupiastym (póki co helen nie ruszają).

 

Jak na razie przetestowałam kilka rodzajów żywej karmówki i widzę, że grubaski najmocniej dostają w palnik na widok artemii. Poza tym uczą sie polować na krewetki (z dosyć marnym skutkiem).

 

No i muszę przyznać, że potrafią żebrać o żarcie nie gorzej niż mój pies :D Gdy tylko mnie zobaczą od razu jak na komendę zastygają z dziobami przy szybie. A ten ich wzrok jak u kota ze Shreka... :roll: I jak tu nie iść do lodówki po ich "smakołyki".

 

Przy okazji, aktualny spis mieszkańców szklanki:

- 2x loricaria red (L010a)

- 2x carinotetraodon travancoricus

- 11x hyphessobrycon amandae

Plus ekipa porządkowo-obiadowa:

- ok 15/20x RC

- ok 10x anentome helena

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe bąki mają się dobrze, oswoiły się, jedzą wszystko co się rusza i jest mniejsze od nich :)

Karmię je rozwielitką, doniczkowcem, artemią i ślimakami, okazjonalnie łapią sobie rc (jak im się uda). Reszta obsady dostaje 4 rodzaje suchej karmy (Tropical i Tetra), ale kolcobrzuchy tylko patrzą jak zaczarowane jak opada na dno.

Są bardzo ciekawskie i sprytne, poza tym potrafią zmieniać umaszczenie i faktycznie ruszają oczami jak kameleony.

 

Zmieniły się nieco ich zachowania, teraz pływają razem jedynie gdy się czegoś przestraszą (a to zdarza się bardzo rzadko) lub są czymś mocno zaciekawione i muszą to wspólnie sprawdzić. Poza tym przeganiają się nawzajem ze swoich rewirów, które jak na rybki o wielkości 2,5-3 cm mają dosyć spore.... Bystrzaki dosłownie podzieliły sobie całe akwarium na pół :D

 

Standardowo trochę fotospamu.

Niestety coś zwaliło mi się w aparacie, zaś w akwarium jest znowu ciemno, bo wgłębka przejęła taflę. Na pierwszym zdjęciu widać jak ładnie porysowałam sobie szybę podczas ostatniego restartu ;p

 

baki11_zps51e1b7e1.jpg

 

baki3_zps3c9560b1.jpg

 

baki1_zpsf6236697.jpg

 

baki10_zps881fd145.jpg

 

baki2_zpsfb3482c6.jpg

 

"Daaaaaj..." :

 

baki9_zps3b9d9ab9.jpg

 

Mniejszy z bąków, coraz bardziej śmiały lecz wciąż zdominowany.

 

baki7_zps4023f92b.jpg

 

baki8_zps6a14de90.jpg

 

baki4_zpse4343567.jpg

 

 

Om nom nom...

 

baki6_zps9248ad37.jpg

 

baki5_zpsd52f9dfc.jpg

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luna muszę się trochę podlizać ale przyznam (przepraszam może bzdury napiszę lub coś pomylę ale nie znam się na fotografii), że bardzo fajnie kadrujesz fotki no i te panoramiczne zdjęcia wyśmienicie wyglądają :) Bombowce pocieszne są i chociaż niewielkich rozmiarów to charakterek mają ogromny :)

 

 

Niestety coś zwaliło mi się w aparacie

Bardzo bym chciał aby i mi się tak coś popsuło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Standardowy fotospam :)

 

Jeśli wszystko pójdzie po mojej myśli to za kilka miesięcy pokażę część tej obsady już w nowym szkle i nowym miejscu.

Loricarie w tym miesiącu przeprowadzą się do Pleya :)

 

 

Cały bajzel z tonącym korzeniem:

 

akwa11of1_zpscf666f1d.jpg

 

Mistrz pierwszego planu:

11_zps40174845.jpg

 

16_zps681478fa.jpg

 

113_zps64504f7c.jpg

 

111_zps73ceaf59.jpg

 

115_zps55ea392c.jpg

 

17_zpsf1e29bd5.jpg

 

112_zps933c4c0a.jpg

 

15_zps7ec273ce.jpg

 

Kolce na plecach loricarii:

 

114_zps608d6a52.jpg

 

 

Puffery :)

 

Mniejszy z dwóch panów, całkowicie już oswojony i karmiony z pincety.

Dotąd był zdominowany, ale obecnie nieźle już podrósł i zaczyna się ładnie stawiać koledze :D

 

13_zps10d49f2b.jpg

 

110_zps72f1ab53.jpg

 

Większy z bąków, totalny dzikus.

Woli nocą mordować krewetki niż wziąć żarcie ode mnie...

 

12_zpsee2e996d.jpg

 

18_zps07ebdc88.jpg

 

14_zps51eef6ce.jpg

 

 

Na koniec małe mordobicie - przepychanka między parówami. Ogólnie więcej w tym okrążania się wzajemnie, machania ogonami i napinania płetw, niż faktycznej agresji ;)

Foty robione na szybko, nie wszystko udało mi się uchwycić.

 

117_zps06c90146.jpg

 

116_zps79d66599.jpg

 

121_zpsde23a894.jpg

 

119_zpsccfbfd6d.jpg

 

120_zpse4623b6e.jpg

 

 

Pozdrawiam :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...