Skocz do zawartości

Problem z Barwniakami Czerwonobrzuchymi


bon007
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 2 dni temu kupiłem w sklepie samca Barwniak Czerw. około 5 cm wybrałem najaktywniejszego dominującego samca ze sklepowego akwa, dziś zaś dokupiłem mu samicę z innego sklepu nieopodal też około 5 cm. Problem w tym że zaczęły się lać samiec do niej startuje i dziobie ją po bokach, na początku ona nawet go przeganiała lecz tamten nie dał za wygraną i teraz on rządzi. Około 9:00 wieczorem zgasiłem światło i wydawało się że zaczynają się dogadywać ale po pół godziny znowu wrogość może już nie tak ostro jak za pierwszym razem jednak wciąż się nie tolerują. Zresztą przy zgaszonym świetle robią się te barwniaki dużo bardziej aktywne więcej pływają.

Nie wiem za bardzo czym to zachowanie jest spowodowane - stresem w nowym akwarium ? bo samiec jest juz prawie 2 dni samicę dziś rano dokoptowałem. I co robić ? odłowić samicę do drugiego zbiornika, może dokupić 2gą żeby agresja rozeszła się na obie i z czasem by się jakaś para dobrała czy może dać im więcej czasu na "zgranie się".

Co do ozdób kokosów i innch kryjówek nie brakuje jednak one latają po wszystkich kryjówkach tak jak by se jeszcze stałego rewiru nie znalazły.

Przerybienia nie mam w tym akurat 112 litrowym akwarium bo jestem na etapie "kreowania ekipy" na dzień dzisiejszyt jest 7 ryb z czego 2 gupiki[takie zapchajdziury, króre później pewnie wymienię], para kakadu [przerzucona z drugiego akw] własciwie to nie para tylko samiec i samica samiec 7 centów samica 3 ale one akurat są spokojne mają swoje miejsca nie zaczynają do barwniaków tak samo barwniaki też je tolerują i jeszcze jest [też z 2 akw] Kiryśnik Czarnoplamy 9 cm tak więc nie ma przerybienia choć docelowo na pewno coś jeszcze dokupie do mojego 3 akwarium.

Aha i proszę nie pisać pytań w stylu czy może nie mam 2 samców itp bo akurat w tym gatunku płeć banalnie łatwo rozróżnić i jestem na 100% pewien że to samiec i samica po 5 cm obie rybki.

Proszę o porade na konkretny temat doświadczonych i wyrozumiałych akwarystów a nie mądrusiów, którzy tylko wszystko krytykują i lubiących się czepiać byle by zaznaczyć jakim to się jest och i ach wciskając swoje 5 groszy.

Edytowane przez bon007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Na Twoim miejscu nie przejmowałbym się, one po prostu potrzebują czasu. Moje barwniaki miały dokładnie tak samo na początku a teraz są wzorową parą regularnie składającą ikrę. Są dużo spokojniejsze od kakadu które u mnie polowały na krewetki i narybek , barwniak je natomiast ignoruje:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok tylko żeby jeszcze one częściej pływały bo ryby z nich ładne ale jakieś takie wystraszone trochę no ale dopiero samca 3 dzień mam a samice 2gi, kakadu pamiętam po 1 dniu się zaklimatyzowały to samo kiedyś zebry [ tyle że zebry miałem malutkie] Akary z Maronii i ramirezy ale może barwniak potrzebuje więcej czasu.

Narazie 3 akwa wygląda prawie jak puste z jednym wyjątkiem małych Gupików i Kiryśniaka szalejącego wszędzie go pełno :) przekopuje żwir, wpływa mordką do wylotu filtra pod prąd itp. : )))

Na środku mam kokosa przewierconego na wylot między nim 2 duże rośliny, pływająca zieleń też jest, w 1 rogu szczelina, w drugim połówka kokosa oraz pare pojedyńczych mniejszych roślin na całym akwarium tak więc może za małe zalesienie i barwniaki się dodatkowo stresują korzenia w tym akwa brak, no ale poczekam i zobacze co będzie dalej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Ja zakupiłem parkę około 3 tygodni temu. Kryjówki są w akwarium. Dodam, że mam 360 litrów. Najlepsze w tym że samiec ma kryjówkę z jednej strony w kokosie a samica z drugiej pod liściami roślin szerokolistnych i liści dębu. Jak się do siebie zbliżają natychmiast samica jest przez samca przepędzana. Co robić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, w ciągu 3 tygodni coś powinno pomiędzy nimi zaiskrzyć. Jesteś pewien, że to para :)?


Dwa dni to trochę krótki czas na wyciąganie jakichkolwiek wniosków, więc daj im kilka dni. Jeżeli nadal nie zaiskrzy, możesz pokusić się o dokupienie samicy, od razu zastrzegając sprzedawcy, że jedną z nich oddasz.

Moje początki z barwniakami były trochę inne, ponieważ do akwarium wpuściłem dwie pary i kiedy się dobrały, jedną parę zostawiłem, drugą oddałem do akwarystycznego. Tak dobrana para regularnie, co 4 tygodnie składa ikrę.

PS. Już teraz zastanów się, co zrobisz z narybkiem, bo sprzedawcy nie chcą odbierać barwniaków nawet za darmo, o czym ostatnio się przekonałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, w ciągu 3 tygodni coś powinno pomiędzy nimi zaiskrzyć. Jesteś pewien, że to para :)?

Dwa dni to trochę krótki czas na wyciąganie jakichkolwiek wniosków, więc daj im kilka dni. Jeżeli nadal nie zaiskrzy, możesz pokusić się o dokupienie samicy, od razu zastrzegając sprzedawcy, że jedną z nich oddasz.

Moje początki z barwniakami były trochę inne, ponieważ do akwarium wpuściłem dwie pary i kiedy się dobrały, jedną parę zostawiłem, drugą oddałem do akwarystycznego. Tak dobrana para regularnie, co 4 tygodnie składa ikrę.

PS. Już teraz zastanów się, co zrobisz z narybkiem, bo sprzedawcy nie chcą odbierać barwniaków nawet za darmo, o czym ostatnio się przekonałem

Rybki kupuję u zaufanego akwarysty i nigdy nie było problemów. Jak kupowałem barwniaki to sam zapewnił, że wystarczy jedna para i nie trzeba kupować 2 samiczek i jednego samca. Chyba dokupię samiczkę i zobaczę jaka będzie reakcja. Co do ewentualnego narybku to pewnie będę wydawał ale jeszcze z tym poczekam bo nawet pary nie mam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...