Skocz do zawartości

Sterowanie w akwarium. Moeller EASY - aktualizacja


damilio
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jako że mam urlop, i często przychodzą mi do głowy różne dziwne pomysły, skonstruowałem sterowanie akwarium.

 

Zawsze strasznie mnie denerwowały mechaniczne sterowniki do światła, te za 10zł. Zajmują miejsce, a ja mam 4 urządzenia do wysterowania, więc u mnie trochę tego jest. Zawsze jak grzebię w szafce, to zahaczę o tarcze ręką, i coś przestawię. Więc wymyśliłem sobie takie oto coś. Zaraz ktoś napisze, można kupić Skalara czy inny sterownik, ale ja wolę zrobić sam, sam pogrzebać, a nie na gotowe. Nie lubię tak.

 

Idea sterownika EASY jest prosta. W moim wypadku wykorzystuję wyjścia przekaźników do zasilania urządzeń. Programowanie sterownika, polega na zwykłym "narysowaniu", w ustawieniach, schematu. Jak na kartce. Ustawienie daty, godziny, oraz zaprogramowanie każdego z wyjść "Q" . Godzina załączeni i wyłączenia. Codziennie czy w poszczególne dni tygodnia.

 

Teraz mam zdecydowanie mniej kabli, połączenia z pokrywą zrobiłem przewodem wielożyłowym 7x1,5mm2. Teraz pozostaje mi tylko kupno wtyczki wielopinowej. Aby móc swobodnie odpinać pokrywę, jeżeli będę chciał ją ściągnąć.

 

Koszt tego sterownika, znacznie przekracza opłacalność. Ja swój mam z demobilu. był uszkodzony i po gwarancji. Ale po 3 dniach dłubania w schemacie, i kilku wymienionych częściach - sterownik pracuje.

 

Połączenia i, jeśli mogę tak to nazwać, schemat :)

 

5qia.jpg

 

Wyświetlacz i komunikaty.

xuwz.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam.

 

Po ciężkim okresie w pracy, wziąłem się do realizacji projektu "Pokrywa z Spienionego PCV" v.2.0.

 

O budowie oraz wykonaniu pokrywy nie będę pisał. Jest dużo na ten temat, czy to w guglach, czy na forum. Jednak, gdyby ktoś miał pytania, to proszę śmiało walić do mnie :)

 

 

Cel:

 

Montaż dodatkowego oświetlenia, sprawniejsza wentylacja, elektroniczny czujnik temperatury, jakies takie moje widzimisię :)

 

Wykonanie:

 

Całe sterowanie oświetleniem i wentylacją wykonuje Sterownik Moeller Easy. Dlaczego? 4 mechaniczne zegary sterujące to jest zdecydowanie za dużo. 

 

Wentylacja - FAN z procesora AMD Black Edition, do procesorów 4-ro rdzeniowych.

Temperatura - Sterownik CZAKI RD202, oraz czujnik temperatury PT100

Oświetlenie - 2x14W (865) 1x24W Grolux, 1x24W 10.000K, 6x1W Power LED 6500, 2x Power LED 465nm (niebieska), 1x10W Power LED 6500, 1x10W Power LED 12.000k.

Jako radiatory wykorzystałem profile aluminiowe C (8x1W|) i U (2x10W).

 

I teraz coś nowatorskiego. Po rozkręceniu starej pokrywy, zobaczyłem że chwytki na świetlówki są dość mocno skorodowane....ba....nawet już wisiały na włosku :) Ech, miały być nierdzewne....jednak po 1,5 roku umarły. Jako ze nie miałem szybkiego dostępu do chwytek plastikowych, czy nawet metalowych, biegając między alejkami w InterMarche wpadły mi w oko kołki rozporowe do regipsów, potocznie zwane "Motylki". I okazało się że są znakomite w tej roli. Jednak uwaga godna zapamiętania - nie należy ich ściskać za mocno, wtedy się rozszerzą za mocno, i świetlówka będzie luźna. A tak, wszystko ładnie i mocno się trzyma.

 

Problem nastąpił przy podpinaniu przewodów od oprawek bryzgoszczelnych. Przy nowym rozmieszczeniu stateczników oraz kablu, były za krótkie. Musiałem łączyć kostkami. Jednak połączenia statecznik-kostka użyłem przewodów przeznaczonych do łączenia świetlówek. Drut 0,5mm2.

 

Założenie początkowe - Ściąganie pokrywy bez konieczności odpinania kabli. Więc wymyśliłem wtyczkę wielopinową. Znalazłem idealną 10pin. Jednak przy składaniu pokrywy, pośpieszyłem się za bardzo, i wyciąłem za dużo PCV przy rurkach. Zaskutkowało to brakiem miejsca na wtyczkę. Musiałem ją przenieść do szafki, a na pokrywie zrobić połączenie przewodami. 

Cała pokrywa jest zasilona przewodem 10x1mm2 ekranowanym. 

 

I tak po 6 piwach, około 10h pracy powstała mała stacja rozdzielcza. Napięcia w pokrywie to: 230V, 24V i 12V.

 

Plan oświetlenia:

 

8x1W -   12:15 do 22:30 (LED)

2x10W - 12:40 do 22:20 (LED)

2x14W - 13:15 do 22:00

2x24W - 13:30 do 21:50

 

To co? Pewnie jakieś fotki mam dać :)

 

Ogólny BAJZEL

lio7.jpg

 

Pierwsze koty za płoty

4k31.jpg

 

Kablownia

k4uq.jpg

gnao.jpg

 

Wszystko zamontowane

jnyn.jpg

 

Stabilizatory prądu do LED 2x10W (w środku pokrywy, wieje na nie wentylator. Wsadziłem do wody, i działają. Więc nie powinno nic im się stać)

3v1x.jpg

 

A tu rozwiązanie na brak chwytek do świetlówek. Motylki do regipsów

b79g.jpg

 

Nawet wszystko świeci :)

vdwc.jpg

 

Próba sterownika. Tak, mam w domu 20'C :)

n8ag.jpg

 

Podłączone i zasilone już w szafce. Gagatek - ten srebrny cylinder to własnie wtyczka wielopinowa. 

tb4f.jpg

 

Widok na akwa

rrfu.jpg

 

 

Mam nadzieję ze spodoba Wam się realizacja mojego projektu. Generalnie to było ot jakieś takie moje widzimisię :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...