Skocz do zawartości

Chora żałobnica


Story350
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Posiadam akwarium 60l od trzech miesięcy. Mam grzałkę z termostatem (26 stopni), filtr węglowy, napowietrzacz, pokrywę i oświetlenie. Moimi rybkami są: mieczyki (para), molinezja, 3 danio, 1 pictus, 2 kirys, 1 mułojad, 1 ampularia, 1 neritina tygrys, gurami mozaikowe, przeźroczka, 2 glonojady (gibiceps i zbrojnik), gupik, 3 żałobniczki (w tym jedna chora) i tetry: żółta, niebieska, różowa. Kiedy dzisiaj przyjechałem z wakacji, zrobiłem spis inwentarza i zobaczyłem jedna żałobnicę siedzącą pod rośliną z opuchniętym okiem i dziwnymi plamami na ciele. Miała też dziwnie zniekształcony pyszczek. Parametry wody są luks, tylko nieokiełznane fosforany dają o sobie znać, i to nieznacznie. Proszę o pomoc, te ryby to już rodzina i przykro nam patrzeć jak jedna z nich choruje. Tu zamieszczam zdjęcia. Sory za błędy i nieskładność bo piszę w pospiechu.post-17001-0-01874000-1375022505_thumb.jpgpost-17001-0-70308300-1375022893_thumb.jpgpost-17001-0-97738800-1375022951_thumb.jpgpost-17001-0-73837900-1375023069_thumb.jpg

 

Luna: Na forum wymagana jest poprawna pisownia.

Regulamin dotyczy wszystkich użytkowników.

Edytowane przez Luna
Pisownia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moimi rybkami mają zaszczyt być: mieczyki (para), molinezja, 3 danio, 1 pictus, 2 kirys, 1 mułojad, 1 ampularia, 1 neritina tygrys, gurami mozaikowe, przeźroczka, 2 glonojady (gibiceps i zbrojnik), gupik, 3 żałobniczki (w tym jedna chora) i tetry: żółta, niebieska, rożowa.

Toż to tragedia dla tych ryb, nie zaszczyt :-?

Poza gupikami żadna z tych ryb nie powinna być w tak małym akwarium, zupę rybną już pomijam.

 

A co do żałobniczki to wygląda to na poważny uraz mechaniczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko ja chcę ja leczyć a nie wiedzieć co jej jest. Wiem, że to uraz mechaniczny, bo zaraz pod pyszczkiem ma taka dziurke na wylot i to mnie przeraża. Jeszcze te nieregularne kolory...

Poza tym, nie ma tu "zupy rybnej". Największym z nich jest pictus  Karol, ma ok. 12cm

Edytowane przez Story350
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak długo nie było Ciebie w domu? Kto w tym czasie opiekował się akwarium?

Mi to wygląda na atak jakiejś bakterii. Być może rzeczywiście rybka doznała jakiegoś urazu (któraś z ryb wykazuje agresję?), po czym rana została zaatakowana przez jakąś infekcję.

Masz gdzie odłowić tą żałobniczkę? Proponuję leczenie w osobnym zbiorniku, z filtrem i grzałką (w razie potrzeby, bo upały, to na razie nie trzeba ;) ), oraz dodanie Sera Baktoforte S. Lek jest w postaci tabletek, 1 tabletka na 50 litrów wody, więc w zależności od tego jak duże zorganizujesz akwarium, taką dawkę należy zastosować. Do tego Tetra AquaSafe (uzdatniacz) - konkretnie ten - dla ochrony śluzówki.

Według mnie - zaawansowane stadium, ciężko będzie ją wyleczyć.

Jak pozostałe ryby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie obraź się, ale jeżeli Ty nie widzisz tutaj zupy rybnej to pora wybrać się do okulisty.

Te ryby nie powinny znajdować się w tym zbiorniku. Choroby szybciej rozwijają się w stresie, a jak widzę tutaj go nie brakuje...

Widzę też, że na grzbiecie- tuż przy płetwie grzbietowej tworzy się chyba narośl. Nie wygląda to dobrze.

PS. Ty nie masz glonojadów, a zbrojniki. G. gibbiceps to też zbrojnik ;).
Więc ewentualnie możesz mieć ZBROJNIKI - w tym G. gibbiceps (który strasznie się w tym zbiorniku męczy) i Ancistrus sp. - tzw. (błędnie) "Zbrojnika niebieskiego"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, masz fatalną obsadę. To może być przyczyną problemów, które moim zdaniem będą narastać.

Mieczyki (akwarium od ok. 100-120l, 90-100cm długości), molinezje (od ok. 100l, 80-90cm długości), danio (nie piszesz jakie, a może to malabarskie, jakby nie było to ryby zimniejszych wód), Pimelodus pictus (mandi mały - od ok. 160l, 100cm długości), mułojad (od ok. 240l, 120cm długości), gurami mozaikowe (od ok. 100l, 80-90cm długości), gibbiceps (dorasta do 40-50cm - jaka jest długość Twojego akwarium?).

Domyślam się, że Twoje ryby są jeszcze niewielkie i młode, więc wydaje Ci się, że takiej wielkości akwarium jest dla nich dobre, ale zapewniam Cię, że szybko zauważysz (w sumie to powinieneś najpierw poczytać o wymaganiach ryb), że litraż powinien być kilkakrotnie większy niż obecny. Nie piszę tego przez złośliwość, ale dla dobra zwierząt. :)

 

 

 

parametry wody sa luks

To podaj, jakie masz parametry. Jaki jest wystrój akwarium, podłoże, filtracja (po co Ci filtr węglowy?) itd. To wszystko ma znaczenie przy stawianiu diagnozy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...