Skocz do zawartości

Krasnorosty


szymek150
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

1.Jutro postaram się dodać zdjęcia glonów. Sam podejrzewam że to krasnorosty ale chciałbym mieć pewność.

Glony są czerwone mają 1-2 cm. Zarastają podłoże (żwir) korzeń ,kamienie,rośliny po prostu wszystko. Celem tematu jest porada wszelkiego rodzaju jak walczyć,co zrobić aby uciążliwe glony zniknęły.

2.Rozmiary: 80*35*40 112l.

3.Oświetlenie: 2*18W + 24W co daje 0,5W/l

4.Zbiornik założony w czerwcu zeszłego roku, zresetowany z powodu glonów W kwietniu bieżącego roku.

5.Wodę z powodu zaniedbania podmieniam bardzo rzadko,parametrów nie znam.

I właśnie tu pjawia się pierwsze pytanie: Czy lepiej używać "odglaniaczy" czy lepiej wyrównać parametry aby pozbyć się glonów ?

I pytanie nr dwa: Jakie parametry podstawowe,najważniejsze te które powiniennem znać ?

6.Przed restartem i trochę po używałem Azoo Algea Treater.

7.W akwarium ostatnio nie grzebałem nic nie zmieniałem,myłem co 2 tygodnie szybę,ostatnio umyłem korzeń,kamienie.

8.Mam grzałkę z termostatem,25-26 stopni.

9.Nawozy ostatnio nie podawane jeśli tak to: węgiel w płynie mikro,makro ( ostatnio podane 2 miechy temu.

10.Co2 nie ma.

11. 4 kiryski,10 neonów,5 gupików,helenki.

12.Mech java,nurzaniec śrubowy (zaskakujący dobro stan),ponikło żyworodne (jeszcze 2 gatunki jutro dopisze).

13.Bazalt 3-5mm obrośnięty na śmierć glonami,korzeń,kamienie(3) substrat aquabotanique substrat.

14.Filtr aquael unimax 250 - daje rade bardzo dobry, przynajmniej tak się wydaje.

15.Ryby zjadają pokarm w 40 sek max.

 Jutro dodam zdjęcia,tymczasem pytania takie ja w pkt.5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak podmian, odmulania,  systematycznego nawożenia (chociażby uzupełniania brakujących pierwiastków) - a masz 0,5 W/l, nieustabilizowane akwarium.

To wszystko działa na Twoją nie korzyść i w taki sposób nie wygrasz z glonami i nie ważne czy to zielenice, sinice czy krasnorosty.

Napisz jeszcze jakie wkłady masz w filtrze.

Używając preparaty typu: "odgloniaczy" likwidujesz skutki a nie przyczynę, więc nawet jak sie glonów pozbędziesz one wrócą.

A rośliny i tak nie będą rosnąć tak jak powinny przy takim świetle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sole czyli co ? Do czego służą ? Zamiast mikro i makro,tak ?

No3 i Po4 na co jest ? Oprócz tego jakie testy?Mówiono mi że Ph,gH i kH są najważniejsze.

 

Czyli najważniejsze przy krasnorostach jest odmulanie,podmianka wody tak ?

Co jeszcze pomaga w pozbyciu się krasnorostów ?

Dlaczego ważne jest zmiana zeolitu i węgla na ceramikę ?

 

 

Dodaje zdjęcia glonów.

post-11883-0-02233500-1372014201_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO3 -na azot.

PO4 - na fosfor.

Wszystkie testy są ważne tylko zależy do czego.

 

 

Co jeszcze pomaga w pozbyciu się krasnorostów ?

Przedawkowanie carbo ale Ty masz zwalczać przyczyne a nie skutki bo wrócą.

Poczytaj o właściwościach zeolitu i węgla, prowadzeniu akwarium roślinnego to będziesz wiedział.

Jak na razie to liczysz że wszystko Ci zostanie podane na tacy. POdobnie jest z tym światłem...

Trochę włąsnego wkładu.

Wszystko o co pytasz to podstawy o których powinieneś już wiedzieć, jak się chcesz zagłębić w akwarium roślinne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sole czyli co ? Do czego służą ? Zamiast mikro i makro,tak ?

No3 i Po4 na co jest ? Oprócz tego jakie testy?Mówiono mi że Ph,gH i kH są najważniejsze.

 

Czyli najważniejsze przy krasnorostach jest odmulanie,podmianka wody tak ?

Co jeszcze pomaga w pozbyciu się krasnorostów ?

 

 

 

Dodaje zdjęcia glonów.

attachicon.gifIMG_1091.JPG

Najważniejsze jest to, że nie masz krasnorostów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę z tableta, bez polskich znaków.
Jak nie krasnorosty to co?
Czyli pozbywałbym się czegoś czego nie mam.

 

 

 

Dygresja. W dobie dzisiejszych czasów, bardzo zastanawia mnie takie tłumaczenie. Aż chyba kupię/pożyczę jakiegoś tableta/smartfona i sprawdzę osobiście czy nie ma tam polskich znaków. Aż mnie to dziwi. Urządzenia dla inteligentnych ludzi, a robią z nich osłów. Zastanawiające....

 

DM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze takie pytanie,sprostowanie:w filtrze mam tak: gąbka,ceramika,węgiel, ZeoWonder

A ten węgiel to na co, leczyłeś coś ostatnio?

 

 

Przyjacielu. Rano o 6, edytowałem Twój post. Zamieściłem notkę. Nie usuwaj jej. Pierwsze i ostatnie ostrzeżenie. 

 

DM

Edytowane przez damilio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sole czyli co ? Do czego służą ? Zamiast mikro i makro,tak ?

 

Sole służą do taniego, precyzyjnego nawożenia, które zmniejsza ryzyko wystąpienia glonów. W gotowcach masz to samo, ale wszystko w jednym. W solach robisz nawozy dla każdego pierwiastka osobno, co pozwoli zmieniać dawki poszczególnych pierwiastków.

 

Mówiono mi że Ph,gH i kH są najważniejsze.

 

Jeśli w sklepie szukasz rad to wcisną Ci wszystko.

 

 

Czyli najważniejsze przy krasnorostach jest odmulanie,podmianka wody tak ?

 

 

Z podmianą się zgodzę. Odmulanie uwalnia duże ilości po4. Trzeba zbić podmianami duże ilości fosforu.

 

 

 

Co jeszcze pomaga w pozbyciu się krasnorostów ?

 

 

Chęci i wiedza.

 

Dlaczego ważne jest zmiana zeolitu i węgla na ceramikę ?

Ja akurat wymieniałem ceramikę na keramzyt. Wzrasta wydajność filtracji biologicznej.

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze raz te parametry: No3,Po4,Ph,gH,kH.

Jeszcze raz pytam: Co to za glony?

 

Powiedzcie proszę,bo muszę bratu wysłać listę "zakupów" na jutro.

 

Edit:

Sole byłyby zamiast wszelkich mikroelementów i makroelementów ?

Dają dużo lepsze efekty niż mikro i makro ?

Edytowane przez szymek150
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sole trzeba mieszać i wyliczać dawki. Twoja wiedza jest mała i będziesz za chwilę prosić o pomoc w mieszaniu. Testy - bierz no3 i po4 - resztę daruj sobie.

 

Sole to zamiast makro. Potrzebujesz:

KNO3   K2SO4 KH2PO4   MgSO4x7H2O

chelat Fe 8% lub 13%

do tego mikro oraz co2 (bimbrownia)

 

Dopiero pełne dawkowanie pierwiastków w odpowiednich ilościach i stosunkach pomoże zwalczyć glony.

 

Przeczytaj:

http://forum.superakwarium.pl/nawozenie-roslin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna-t46371.html
http://forum.superakwarium.pl/post495582.html?hilit=przepis%20na%20akwarium%20ro%C5%9Blinne#p495582

 

Sole to samo co masz w sklepie za grubą kasę. Komplet soli to 20zł z przesyłką. Cały bajer polega na robieniu testów i uzupełnianiu tylko tych pierwiastków, których w akwarium brakuje. Np. brakuje azotu, to bierzesz słoik z rozrobionym KNO3 i podajesz tyle ile trzeba.

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy firmy Salifert są dokładne ?Ktoś zna,używa lub poleca ?

 

 

Edit: Jeśli już zdecyduje się na testy Ph to lepiej kupić:

http://www.aquario.pl/pl/testy-wody-akwariowej/1343-salifert-test-ph.html  czy

http://www.aquario.pl/pl/testy-wody-akwariowej/70-test-jbl-co2-ph-pozwalajacy-na-staly-pomiar-zawartosci-dwutlenku-wegla-w-wodzie.html

Edytowane przez szymek150
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...