Skocz do zawartości

Problem glonów


Bobi1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium     25l

Filtr               Aqua-szut  Pat Mini

Grzałka         Aqua-szut z termostatem

Piasek           Żwirek bardzo drobny

Roślinki         Moczarka,Alternanthera sessilis-rubra i Gałęzatka

Oświetlenie   1x11W

 

Rybki:

4 Bojowniki  (3 samice i 1 samiec)

4 Piskorki

1 Ślimak

1 Krewetka filtrująca

 

Problem mój polega na tym ze w akwarium pojawiają się glony.Jak wymienię wodę i wszystko umyję to po tygodniu dalej wszystko zaczyna obrastać glonami. Używam ALGIN z Tropicala, odżywkę do roślin AQUAFLORIN z Tropicala, Bakterie BactoActive z Tropicala, Uzdatniacz do wody AquaSafe z Tetry. Robiłem testy NO2 i NO3. NO3 jest idealne ale za to NO2 jest w granicach 1,6 mg/l - 3,3 mg/l. Problem w tym że jak wziąłem wodę bezpośrednio z kranu i zrobiłem test NO2 to nie mieściłem się nawet w skali (jednym słowem straszna woda wodociągowa).Przed każdą podmianą lub wymianą wody średnio 2 dni wcześniej gotuję wodę i odstawiam dodając uzdatniacz i wtedy parametry NO2 są idealne ale po wlaniu do akwarium nie mijają 3-4 dni i znowu azotyny się podnoszą. Do filtra włożyłem węgiel aktywny i i ceramikę. Nie wiem już co mam zrobić. Wyczytałem że trzeba robić w moim przypadku częściową podmianę wody codziennie. Za jakąkolwiek pomoc dziękuję

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO2 w wodzie destylowanej 0,3 mg/l

NO3                                     <0,0 mg/l

PH                                        4,5-5,0 

 

Mam odstawić uzdatniacz i bakterie również???

Filtr czyszczę raz na miesiąc wszędzie w środku bo osadza się na wirniku taki brązowy szlam, a gąbkę tylko lekko płuczę w wodzie i wężyk od napowietrzania czyszczę w środka bo czasami jakiś fafroch się zapodzieje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Jeśli w destylowanej pokazuje takie no2 to test walnięty. - w kranówie musi być 0. Ph także powinno być 7,0

2) Daj czas filtrowi na rozwój bakterii, bo ciągle je niszczysz.

3) Chemię wywal, wodę odstaną wlewaj, chyba, że masz dużo miedzi.

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę musiał kupić kolejny test NO2 i sprawdzić jeszcze raz kranówkę. Mam jeszcze własną studnie i w niej wszystko jest ok gdyby nie to że ma strasznie dużo miedzi i żelaza jest aż lekko żółta i jak się ja gotuje to czuć taki metaliczny zapach.Mam filtr przed hydroforem ale chyba będzie nadawał się tylko do wymiany. A uzdatniacz mogę wlewać czy również mam go odstawić ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku lałem normalnie wodę z kranu i odstawiałem na dwa dni z bakteriami i uzdatniaczem.Wylewam wodę z akwarium myję piasek , akwarium całe w środku, myję lekko roślinki, grzałkę itd. Teraz szybciej gotuję wodę i również odstawiam i cała procedura taka sama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nic dziwnego ze nasz glony,twój zbiornik jest nie dojrzały możesz podmieniać tylko 20-25% wody raz na tydzień,glony w nowo założonych zbiornikach to nic nadzwyczajnego.Podmieniaj wodę jak ci napisałem i pozbądź się ryb tak jak pisałem a glony same znikną jak zbiornik dojrzeje czyli jakieś 3 tygodnie.

 

 

Pisownia!

Edytowane przez belzebub532
Pisownia!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem tkwi w parametrach wody. No3 zerowe jest niewskazane. Po4 w nadmiarze w stosunku do no3 też powoduje glony. Testu na no2 bym nie kupował. Skoro ryby żyją i nie padają to no2 musi być w zakresie tolerancji dla ryb. Masz rozwaloną biologię zbiornika chemią.

 

Daj zdjęcia. Popatrzymy na glony.

 

Podmieniałem przez jakiś czas codziennie ok 20% wody, a azotany nie spadły. Nie wiem czy raz na tydzień coś da ale warto spróbować

Czy azotyny (no2) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie ja bym zrobił tak:

1) Podmiana 50% wody. Zanim zrobisz podmianę, to daj miesiąc czasu na stabilizację, glony usuwaj mechanicznie. Nie czyść filtra, chyba, że zapcha się kompletnie - wtedy delikatnie tylko przetkaj.

2) Obniżenie makro o połowę (tego gotowca).

3) Problem wynika na pewno ze złego stosunku no3:po4. Masz zerowy poziom no3 i pewnie po4>1,5mg/l. Musisz doprowadzić do stosunku 10:1. Gotowcem tego nie zrobisz, bo w gotowcu masz azot, potas, fosfor i nie możesz wyrzucić z niego P, bo już jest.

4) Musisz mieć osobno N, P, K - najlepsze i najtańsze sole.

5) Zmierz po4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólne zdjęcie akwarium i dwa z glonami. Nie są wysokiej jakości ale coś widać


Niestety nie mam testu na PO4 i jestem świeży wiec o co chodzi w punkcie 2 ???


W akwarium mam jednak za dużo rybek ale kurcze jest mi szkoda się ich pozbyć. Bardzo dobrze się czują są żywe i mają apetyt i nie chorują.


+1 za brak edycji postów.

post-17552-0-43597200-1370543012_thumb.jpg

post-17552-0-35056500-1370543021_thumb.jpg

post-17552-0-49020200-1370543029_thumb.jpg

Edytowane przez nemo130
Reulamin.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aquaflorin - nie znamy składu. Tzn. stężeń pierwiastków jakie tam są. Na podstawie informacji: "leję 2,5ml" nie jesteśmy w stanie określić co wlewamy i w jakiej ilości oraz czy to wystarczy.

 

Przykładowo: Dawkując to cudo może dojść do sytuacji, gdy będziesz miał niedobór jednego pierwiastka a reszta skumuluje się w nadmiarze, bo ten jeden pierwiastek, którego będzie niedobór spowoduje zahamowanie wchłaniania pozostałych. W najlepszym przypadku będą glony, w najgorszym potrujesz ryby.

 

Opisz słownie te glony.

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam nic o tym preparacie nie wiem. wiem tylko że to odżywka do roślin i w sklepie mi tak poradzili i dawkuję jak na opakowaniu a wiec koło się zamyka. A co do glonów to są takie jakby nitki , tworzą po między roślinkami coś w stylu waty. Na szybie akwarium też się zalęgły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Odstaw chemię

2) Daj czas akwarium na ustabilizowanie - 1 miesiąc.

3) Podmiana 50% wody na odstaną

 

Zastanawiam się czy może najpierw podmienić 50% wody a później dać czas na dojrzewanie.

 

Tą odżywkę ogranicz o połowę.

 

Regularne podmiany co tydzień 10-20% wody na odstaną.

 

Problem polega na ustawieniu takiej dawki tego cudownego nawozu aby przez tydzień aż do 10-20% podmiany to cudo nawozowe nie rozjechało Ci parametrów.

 

Zakaz czyszczenia filtra, chyba, że kompletnie zatka się.

 

Ps. Od doradców sklepowych trzymaj się z dala. To biznes, wcisną Ci wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...