Skocz do zawartości

[81l] Ogólne


Tazz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie :)
Z racji że moje akwarium przechodzi w tej chwili sporo zmian (mam nadzieję że na lepsze) pozwoliłem sobie teraz założyć wątek, a wieczorem wrzucę wam kilka zdjęć :)
Miałem z tym akwarium naprawdę masę problemów - od przepuszczania wody, po ataki glonów i zatrutą wodę, jednak ze wszystkim sobie radziłem. 
Nie jestem jakimś bogaczem, ba, nawet nie jestem pełnoletni to i zawsze miałem mocno ograniczone środki, więc pokrywa przy akwarium ma sporo pęknięć, akwarium trochę rys, ale... Kupiłem je za 20 złotych razem z filtrem i grzałką, więc myślę że był to niezły interes, tym bardziej że wszystko jako tako działa. Z racji że na wakacje w końcu skończę 18 lat i mam zapewnioną pracę z pewnością wymienię oświetlenie które - wiem, jest marne. Przez brak środków niestety przyznam się że nigdy w życiu nie miałem w ręce nawet testów wody do akwarium, ale cóż, mam nadzieję że to się zmieni. 
Moja historia z akwarystyką zaczęła się dawno temu. Jak miałem jakieś 8 lat mój tato kupił pierwszą kulę z welonem - skarciłem go, bo dla mnie akwarium było za małe, więc kupił 25l z filtrem, co dla mnie było fantastyczne wtedy, no i z pewnością nieco lepsze dla welona. Po kilku latach welonek zdechł, a tato kupił gupiki - do tej pory ich potomkowie są w moim większym akwarium :) Po kilku latach akwarium przeszło na brata który miał je gdzieś, więc wywalczyłem je ja. W grudniu kolega dał mi znać że ktoś chce sprzedać 80 litrowe akwarium z wyposażeniem w świetnym stanie za 50 złotych. 2 godziny jazdy autem i co? Akwarium ma ryski a pokrywa popękana to facet opuścił cenę do 25 i wyszedłem zadowolony jak nigdy :) Całkiem sporo z tego co mam w akwa pochodzi z wymiany, tj. ryby za rośliny, rośliny za karmę i tak w kółko :) No i to tyle z mojej historii, teraz czas na opis akwa.

Napowietrzanie i filtracja: Aqua-Szut Junior Plus N 500 - Działający 24 godziny na dobę, bez włączonego napowietrzania.
Oświetlenie: 15W. Wiem malutko, ale na wakacjach mam w planie zmianę na 25W lub 2 x 15W. Włączone ok. 10 godzin dziennie.
Technika CO2: Niestety, w moim akwarium brak CO2. Powód jest jeden - na wszystkich forach radzono mi by przy takim świetle nie stosować CO2, chociaż nie mam pojęcia dlaczego.
Gatunki i ilość ryb: W moim akwa ryb jest trochę dużo, wina wiecznie chętnych zabaw samców gupików :)
* Gupiki: 3 samce, 6-7 samic do tego sporo młodych które staram się jak najczęściej oddawać. Tylko wczoraj oddałem 20 sztuk.
* Neonki, sztuk 6. Mimo że wiem że one i gupiki mają różne upodobania co do wody to Bogu dzięki nie mam z nimi kłopotów.
* Zbrojnik niebieski, aka. Wojtek :D Wiem że wymaga większych powierzchni, ale bardzo się do niego przywiązałem :)
* 5 dorosłych Helenek, i do tego prawdziwe mnóstwo ich malutkich jajek.
Rośliny: Roślinki to w moim akwarium prawdziwa zmora. Gdy zakupiłem akwarium było bez roślin. Jakiś miły Pan z mojego miasta o dziwo dał mi dużo Kryptokoryny Tropical i skałek magmowych ze swoich akwariów, więc Kryptokoryny trafiły do mojego akwarium od razu, oczywiście po umyciu. Chyba do tej pory będę tego żałował. Od tamtej pory właśnie moje akwarium zostało zaatakowane przez krasnorosty, które wytrzymały nawet restart akwarium zalanego w grudniu. Restart był w kwietniu, a krasnali ciągle masa, mam nadzieję że dzisiejsze zabiegi pomogą. Jeszcze dziś wywalę sporo kryptokoryn, zostawię może dwie i dosadzę Ceratopteris thalicroides.

Inne sprzęty: Grzałka Atman AF AQ 100W grzejąca wodę do 25*C; wiekowe sitko :D
Stosowane nawozy, pokarmy: Nawozów pierwszy raz użyłem właśnie przy 81l akwarium. Z nawozów leję Classic AquaArt przy każdej podmianie wody i codziennie Carbo AquaArt. Do tego przy podmianie wody dolewam Multimineral Tropical. Prawdziwy szok przeżyłem gdy kilka tygodni po zalaniu akwarium w grudniu ryby dostały ospy, ale lekiem Tropicala je uratowałem :) Z pokarmów są to suche, w płatkach Ovo-Vit, Ichtio-Vit i Bio-Vit Tropical; Mikrovit Tropical gdy pojawi się narybek i Vitabin Tropicala, takie roślinne tabletki, które podaję od czasu do czasu. Raz na jakiś czas daję też mrożonkę (nie pamiętam czego) z czosnkiem, ponoć działa na ryby jak lek :) No i mam też jakieś granulki w których smakuje mój Wojtek :) Dziś, tj. 26 maj do diety doszedł Supervit Tropical
Parametry wody: Tutaj jest właśnie problem który opisałem wyżej - nigdy nie miałem testów, i mogę jedynie kierować się co do parametrów wody tym co napisane jest na stronie wodociągów :(
Wymiary i litraż akwarium: Teoretycznie 80 litrów, jednak po wyliczeniu wychodzi 81 :) Wymiary to 60 cm x 45 cm x 30 cm, więc akwarium jest chyba dosyć wysokie, bo ma 45 cm. Z tego co słyszałem jest to akwarium robione pod akwarystykę morską, ale co tam ;)
Podłoże: Czarny bazalt po części, po części JBL Manado.
Tło: W tej chwili jest to najzwyklejszy błękitny brystol, ale koło 16 biorę się za robienie nowego tła, mam nadzieję że pokażę je wam na zdjęciach:)

Myślę że to chyba wszystkie dane akwarium. Proszę o nie zamykanie tematu, ani nie kasowanie, bo dziś wieczorem, a najpóźniej jutro rano pojawią się zdjęcia :)

Edytowane przez Tazz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włożyłeś dużo serca w budowę tego zbiornika i ryski czy pęknięcia nie przysłonią tego więc nie martw się tym wcale.Jeśli będziesz nadal tak poważnie podchodził do sprawy będą tylko zmiany pozytywne. Z niecierpliwością czekam na zdjęcia.Bo lubie akwaria z historią i budową ich w trudach.Bo cóż to iść do sklepu z kupą kasy i miec wszystko gotowe podane na srebrnej tacy.A w Twojej sytuacji musisz się nakąbinować bo kasy nima

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia nie pojawiły się tylko przez uszkodzenie aparatu przy pierwszym zdjęciu - chyba nie za bardzo przypadło mu moje akwarium :/ Tak czy inaczej, wieczorem gdy będę miał ciemno w pokoju zrobię zdjęcia komórką, myślę że nie będą tak straszne.

Zaznaczam z góry że w akwa jest dosyć... Pusto. Mam kilka roślin zasadzonych wczoraj, więc za duże one nie są, ale z chęcią wysłucham waszych rad. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są i zdjęcia :) Nie jest ich dużo bo nie miałem za dużo czasu, "przerobiłem" je według poradnika z forum, wykonałem telefonem - więc przepraszam za słabą jakość, ale myślę że coś widać :) No i te pokazujące akwarium w całości są trochę krzywe - muszę się chyba nauczyć robić zdjęcia :D

Na początek dwie fotki pokazujące akwarium. Jak mówiłem jest w nim trochę pusto, ale cóż, można powiedzieć że wczoraj zaczęło na nowo bo wszystko w środku zmieniłem.

akwa5.jpg
 

akwa1u.jpg

I kilka ujęć lewej, prawej strony i środka akwarium.

akwa2b.jpg

akwa3.jpg

 

akwa4.jpg
 

Zastanawiam się jednak nad robieniem zdjęć w dzień. Co o tym sądzicie?
Następne postaram się wrzucić w środę, pokażę na nich mój antyczny niebezpieczny stolik na którym jest akwa :)

Co według was powinienem w akwarium zmienić? Co dodać, co zabrać?  Nie dawajcie mi jednak rad wymagających środków pieniężnych (bynajmniej nie wielkich) bo odkładam na świetlówkę :P

I cóż, poradziłem sobie z tłem. Dziwna sprawa. Walczyłem z nim od wczoraj od 20, wykonać całą ramkę itp. Posmarowałem go ładnie, w sinusoidy przy użyciu rozpuszczalnika. Pięknie wypaliło i... Użyłem sprayu, który mi te sinusoidy wypalił :o Potem okazało się że jeden spray to za mało i... Malowałem 11 letnimi farbami akwarelowymi :D
Ale się udało, przynajmniej mi się podoba :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym ten kamień na środku wywalil.Wygląda jak reklamówka.Korzeń zbyt mały i sam jeden raczej efektu nie da żadnego.A powiedz akwarium w ogóle dojrzewało?

A i neonki słabo wybarwione,chyba że to wina kiepskiego zdjęcia

Edytowane przez djbovorta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się w 100% z poprzednikiem. Wsadziłbym tutaj jakiś większy, ładniejszy korzeń (ten, który masz teraz to nie przypadkiem coś ceramicznego....?).

 

Potrzebujesz też większej ilości roślin, bo z tyłu praktycznie całkowicie pusto (dokup nawet jakiegoś nurzańca na tył, nie są drogie). I ten kamień na samym środku... Trochę nienaturalnie, pomijając to, że wygląda on tak średnio. Jak chcesz koniecznie mieć kamień, to poszukaj gdzieś ładnego, nie za dużego otoczaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym ten kamień na środku wywalil.Wygląda jak reklamówka.Korzeń zbyt mały i sam jeden raczej efektu nie da żadnego.A powiedz akwarium w ogóle dojrzewało?

A i neonki słabo wybarwione,chyba że to wina kiepskiego zdjęcia

Kamień to właściwie nowość w akwarium, dodałem go dopiero w sobotę. Dostałem po prostu od kolegi 7 kamieni magmowych różnych kształtów i chciałem je wypróbować - niby podobają się mi i rodzinie, ale napewno rozważę twoją sugestię. 

Akwarium oczywiście dojrzewało - skąd wątpliwości?

A neonki w rzeczywistości wyglądają trochę lepiej :) 

 

 

mianbo - Z chęcią dodałbym mech, ale przy tym oświetleniu raczej nie mogę.

 

Andrewp - Korzeń który mam z pewnością jest drewniany. Mam go ponad 3 lata, kiedyś fajnie wypełniał 25l akwarium :) Kiedyś miałem w akwarium dwa ciemne otoczaki, pasujące do bazaltu. Korzeń wtedy stał na środku akwarium, przy nim dwa otoczaki, które tworzyły mały tunel, jednak na mojego oko teraz jest nieco lepiej, chyba że po prostu stary wystrój mi się znudził. Co do roślin to wiem - poluję na nurzańce które chcę dać na tył i rogatkami które chcę dać na boki.

 

Dunay - Co do korzenia, miałem tak jak mówisz kiedyś i mam odczucie że teraz jest lepiej, ale to tylko moje zdanie, wasze opinie są dla mnie cenne.

 

 

Wiem że zdjęcia są słabiutkie - robione 5 mega pixelami - gdybym miał jakiś aparat z pewnością byłoby lepiej :(

Edytowane przez Tazz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby pokreślić wysokość akwarium, przydałby się jakiś wysoki korzeń i wysokie rośliny. Pewnie będzie to super wyglądało, jak będziesz miał całą wysokość zarośniętą ( a wysokość jest spora)

Tam, gdzie teraz jest ten duży kamień, dałabym po środku trawnik wychodzący na przednią szybę, a po bokach wysokie zielsko. (trawnik jak będziesz miał lepsze światło)

Jednak czekam na dalszy rozwój sytuacji w twoim akwarium. ;)

Edytowane przez kostka99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak obiecałem, kolejne fotki. 

Na początek mój mały magazynek, ze starym 25l akwarium w tle :D


akwa1a.jpg
 

A tutaj całość, akwarium wraz ze stolikiem. Prawda że stolik wygląda bardzo niestabilnie? Prawdopodobnie jest nawet starszy niż ja i buja się delikatnie na boki jak się go przechyli, ale spokojnie wytrzymał nacisk dwóch osób i utrzymuje akwarium od grudnia więc się nie obawiam ;)


12aws.jpg
 

No i ku mojemu zadowoleniu rośliny zaczęły puszczać pierwsze nowe liście, które można zobaczyć na tym zdjęciu. Chodzi o te najbardziej wysunięte na lewo :)


akwa2x.jpg
 

A teraz moje pytanie - czy rogatek, wywłócznik i nurzaniec będą pasowały w tym akwarium pod względem oświetlenia i temperatury?
Macie też jakieś pomysły, jak usunąć zaschnięty sylikon z szyby akwarium?

Edytowane przez Tazz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy rogatek, wywłócznik i nurzaniec będą pasowały w tym akwarium pod względem oświetlenia i temperatury?

 

Będą tu pasowały, lecz musisz mieć mały przepływ wody w akwarium dla rogatka. Po jednym dniu przy dużej mocy filtra zostanie sam kikutek, tak jak to było u mnie. ;)

Możesz też dać szybko rosnącą moczarkę lub jakąś inną roślinę.

Edytowane przez kostka99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie żadnych zdjęć nie będzie, bo i po co? Ceratopteris thalicroides ładnie się rozrastają, byle tak dalej, ale teraz mnie nurtuje sprawa wymiany oświetlenia.
Aktualnie mam 15W z tych grubszych świetlówek, nie ma w pokrywie miejsca na więcej świetlówek, a chcę więcej światła. Szykuję się na wymianę na koniec lipca / początek sierpnia ale chciałbym już wszystko wiedzieć, więc ile dawać oświetlenia? Co trzeba wymienić? Jakie będą koszta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dawno nie aktualizowałem, a przecież wypada.
Stan z soboty, 15.06.2013
74040073191435656376.jpg

Dzień po zrobieniu podmiany i powyższego zdjęcia zadzwonił do mnie facet z mojego miasta z informacją że ma dla mnie sporo roślinek. Do akwarium doszło więc 8 gatunków :)
- Kryptokoryna Green
- Rogatek
- Mech jawajski (tylko trochę)
- Pistia
- Nurzaniec
+ 3 których nie mogłem zidentyfikować (chętnych do pomocy zapraszam tutaj - http://forum.superakwarium.pl/topic/39705-identyfikacja-trzech-ro%C5%9Blin/ )

Do tego wszystkiego zakupiłem do nawozów Macro Green Aqua Art.
Ciekawi mnie fakt że owa kryptokoryna green która doszła do akwarium ma długie, stojące niemalże w pionie liście... A liście mojej kryptokoryny tropical? Leżą na podłożu i zbierają śmieci. Dlaczego tak się dzieje?

Osobiście jestem bardzo zadowolony ze zmian w akwarium, tym bardziej że nigdy takiego akwarium nie miałem ;) Kamień został zmieniony już w sobotę po waszych sugestiach że stary wygląda jak reklamówka, a korzeń dałem na drugą stronę akwarium, przy filtrze. Na nim przywiązałem ten kawałek jawajskiego mchu. Powiem szczerze że mam złe doświadczenie z pistią. Gdy dostałem je, patrzę - no fajnie, ale korzenie za długie, to przytnę. Urąbałem korzenie, zakopałem rośliny w podłożu, zaglądam na forum i... "Pistia to roślina pływająca". Wpadłem w szał i rozgrzebałem podłoże po czym wypuściłem pistie na wodę. Rzeczywiście mają sliczne korzenie, żałuję że przyciąłem i to bardzo.

A teraz stan akwa na dzień 17.06.2013
10815757956316112298.jpg


Czekam na sugestie :)

PS. Zdradzi mi ktoś czy da się edytować pierwszy post w temacie, bo nie widzę takiej ikonki? 

PS 2. O, zapomniałem dodać że kokos wyleciał z akwarium.

Edytowane przez Tazz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...