Skocz do zawartości

[112L] ''mangrowcowy las''


-_-
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałbym zaprezentować moje obecnie główne akwarium. Pomysł zrodził się jakiś 1rok temu po przeczytaniu artykułu kolegi akwarysty o nicku ducze na temat zastosowania mangrowców czerwonych w akwarystyce. Najpierw pojawiła się wizja:) no i od ok. roku w miarę możliwości staram się ją urzeczywistnić. Jest jeszcze duuużo do zrobienia ale sporo też zostało już wykonane. Z Honolulu sprowadziłem 104 nasiona mangrowca czerwonego i się zaczęło.

SPRZĘT:

Akwa OW 112L nad nim na 120cm są ścianki z plexi (to jest jeszcze nie w pełni ukończone)

- Filtr Eheim 2224 i prawdopodobnie dojdzie JBL CristalProfi e901 GREENLINE z akwarium 126l, które zamykam (chociaż zastanawiam się bo fajne są krewetki amano, a ich rozmnażanie to wyzwanie i mam ochotę się tym zająć. Chętnie bym zrobił raz akwarium biotopowe tylko właśnie dla tych krewetek)

- lampa 4x24wat t5

- butla Co2

- grzałka

- Jest jeszcze lampa UV, która zamierzam zamontować.

- Podłoże to ADA Aqua Soil Amazonia.

 

Zwierzęta to:

- krewetki amano chyba 5

- neonki ok 10

- tetry cesarskie 6 (zamierzam je oddać)

- pielęgniczka kakadu samiec (to jest wielki boss w tym akwarium) ma tam swoją ziutkę i syna którego w miarę toleruje no i kilkanaście córek. Zamierzam to wszystko porozdawać i zostawić tylko starą poczciwą parkę 1+1 :)

- 7-9 nie wiem dokładnie kosiarek. Moje poczciwe stadko które mam ok.1,5roku więc one mają ok 9cm. Przeniosłem je z akwa które zamykam. Teraz jest im wygodnie i nie wiem co zrobię jak podrosną ale bardzo je lubię więc jak będzie trzeba to coś dla nich większego wymyślę ( nie było mnie 2miesiące i w tym akwarium porobiło się sporo nitek. Wpuszczenie kosiarek i na drugi dzień po nitkach nie było śladu, piszę to w ramach przydatnej ciekawostki)

 

Jak zamknę z lewej strony ściankę z plexi i frontowe drzwiczki i obsylikonuję to można powiedzieć, że paludarium będzie gotowe i wtedy zajmę się bardziej roślinnością nadwodną. Brak też trawnika, próbowałem z małym heńkiem ale lampa za wysoko i nie daje rady i tu się zastanawiam. Zamierzam ze wszystkich stron zamontować żaluzje i tak myślę żeby od strony wewnętrznej przykleić folię aluminiową. Może wtedy gdy żaluzje byłyby zaciągniete do samego dołu to heniek dałby rade. Jak nie to będzie mech jako trawnik. W ogóle kompozycja nie jest jeszcze gotowa no ale cierpliwość to najważniejsza cecha akwarysty :))

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

zdjęcia trochę słabe bo robione telefonem.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to na temat mangrowców mam zdanie, że to bardzo wytrzymałe, specyficzne, potrafiące przystosować się do trudnych warunków rośliny. Ja mam je od lipca 2012 ale lampa pojawiła się chyba 2 miesiące później. Rosną wolno. Od września pojawiły się trzy rzędy liści. Jeżeli chodzi o nawożenie to ja nawożę tak jak się po prostu nawozi akwarium holenderskie. Nawożę linią ady bright K i green bright step 2 no i jeszcze dodatkowo fe easylifa. Jednak z tego co się orientuję to one dają radę także w nienawożonych zbiornikach. Cięcie i rozkrzewianie ich to proces długotrwały po przycięciu czubka czekałem ponad miesiąc zanim zacznie się coś dziać ale udało się, zrobię fotę to wrzucę jak to wygląda po 3miesiącach.

 

Tak masz rację Sverting ja to wiem, że trzeba przerzedzić. Ok 20 nasion do tej pory odsprzedałem, 10 jest w drugim akwarium tym parapeciaku . Dzisiaj właśnie jeden Pan odkupił ode mnie 15sztuk więc trochę się przerzedzi.

Dołączona grafika

 

Zrobię też badanie parametrów wody. Bardzo dawno nie robiłem, ciekaw jestem jak będzie no3 wyglądało teraz z tym lekkim przerybieniem.

 

 

Co do zakupu głębszego akwarium to masz rację ale stary, to urzeczywistnienie wizji:) kosztowało mnie już tyle kasy... Gdybym teraz zmienił akwa to i nowa plexa,a to bardzo drogi materiał. Ni da rydy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie. Poszukaj sobie na ebay. Ja zamawiałem z Honolulu za 100 nasion zapłaciłem 100$ + 40$ koszt przesyłki. Jak już wcześniej pisałem, nie jest to trudna w hodowli roślina. Na dobrą sprawę to można posadzić ją w doniczce na parapecie, dobrze podlewać i będzie ładnie rosła. Ona potrafi przystosować się do różnych, trudnych warunków(np. w bardzo wysokim zasoleniu) . Jednak trzeba do niej cierpliwości bo nie rośnie za szybko.

 

Dzięki za pochlebne opinie, to bardzo miłe:)

 

Wykorzystanie mangrowca w akwarystyce ma według mnie duży potencjał. Mangrowiec sam jako roślina dobrze wpływa na parametry wody, działając jako filtr hydroponiczny. No i fajnie jest mieć,żywe korzenie:))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...