Skocz do zawartości

Oświetlenie LED-opinie i porównania.


Sławek121
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 7 miesięcy temu...

witam,

kupiłem taki zestaw ledów http://allegro.pl/oswietlenie-led-50-cm-5630-tuba-podwojna-6500k-i6555607895.html

czy wystarczy ono do oświetlenia 54L zbiornika, czy równocześnie trzeba świecić 15w świetlówkę ?

wychodzi że to 16w dzieląc na 54L wychodzi 0.3W na litr 

z suchych danych słabo a w realu akwarium jest mega mocno oświetlone 

włączając standardową świetlówkę robię prawie 2 tyle czyli 0.6w/L

tyle w teorii, jakie jest Wasze zdanie ?

975c7b37a912.jpg

Edytowane przez lord boss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 4 tygodnie później...

Witam po dłuższej przerwie :) Jako, że planuje na dniach powrót do akwarystyki mam małe pytanko. Planuje wykonać belkę z naświetlaczy led do akwarium 300L. Mam zamiar zamontować 3x 50W premium led (6500K, i 90lm/W) dodatkowo 2 paski led w kolorze niebieskim i czerwonym. Czy takie oświetlenie wystarczy dla roslin o średnich wymaganiach? CO2 będzie podłączone z butli.

Pozdrawiam

Edytowane przez gregorianr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam po dłuższej przerwie :) Jako, że planuje na dniach powrót do akwarystyki mam małe pytanko. Planuje wykonać belkę z naświetlaczy led do akwarium 300L. Mam zamiar zamontować 3x 50W premium led (6500K, i 90lm/W) dodatkowo 2 paski led w kolorze niebieskim i czerwonym. Czy takie oświetlenie wystarczy dla roslin o średnich wymaganiach? CO2 będzie podłączone z butli.

Pozdrawiam

Wszytko kwestia natężenia światła, a nie watów. Waty były używane w świetlówkach jako przelicznik światła bo tak było najprościej - ich "moc świecenia" jest w przybliżeniu proporcjonalna do ich mocy elektrycznej.

 

Przy LED'ach w zależności od typu i producenta każda ma inne natężenie światła, a ściślej strumień światła podawany w lumenach. Za pomocą googla znalazłem wartość 35-60 lm/l dla akwarystyki roślinnej. Odpowiadając zatem na twoje pytanie dla roślin średnio wymagających oświetlenie powinno wynosić co najmniej 35lm/l czyli 10 500 lumenów całkowicie na 300l baniak. A tobie powinno wyjść 13500 zatem będzie OK - teoretycznie :)

Edytowane przez Gekkeiju
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji że zajmuje się sprzedażą oświetlenia LED spotykam co najmniej dwóch klientów tygodniowo którzy szukają czegoś do akwarium. W 90% jest to zmiana ze świetlówek na LED i nie ma końca dywagacjom ile faktycznie tego światła potrzeba i jak to dobrać...

 

Przelicznik np: 0,5W/L jest lekko mówiąc do bani ale skoro już taki mamy to jest to jedyny punkt wyjścia bez eksperymentowania.

 

Nowa świetlówka ze sklepu o barwie zimnej, mocy 18W i długości 60cm ma mieć średnio ~1150lm. Największym jej problemem jest kąt świecenia który wynosi 360 stopni. Nie wiadomo jak duża część światła idzie w straty, odbicia itp.

 

Daje to jednak pewien przelicznik 18W - 1150lm o pozwala nam sądzić że 0,5W to ~32lm światła.

 

Brnąc dalej w tę teorię okazuje się że przelicznik 32lm / L to jedyne co mamy. Według mnie światła jest wtedy więcej niż ze świetlówki ale klientom się podoba, a ja nie jestem w stanie zrobić nic więcej przy tak małej ilości danych.

Idącym na łatwiznę sprzedaję najczęściej moduły LED do podświetlania kasetonów reklamowych w barwach 6500K i kącie świecenia 150 stopni. Taki moduł pobierający 1.08W wytwarza 120lm światła. By zastąpić świetlówkę 60cm w teorii wystarczy zakupić 10 modułów ale z doświadczenia wiem że wtedy światła jest więcej ponieważ mówił to każdy klient.

Edytowane przez Majsterpil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Majsterpil przy led-ach nie ma mowy o Watt-ach tylko lumen-ach, chyba że chcesz przeliczyć zużycie prądu.

Jedyny punkt odniesienia miedzy zwykłą żarówką 40W a żarówką led to 400lm

Wypadałoby jeszcze porównać zwykłą żarówkę z jarzeniówką, bo tu też jest zbieżność w jasności, bo 40W żarówka świeci dużo słabiej niż jarzeniówka 40W

Jedni pójdą tropem 40W to 400lm inni się zastanowią nad opcją Jarzeniówka 15W = ~1000lm

 

Mała ściąga:

40W żarówka = 400lm 

15W jrzeniówka = ~1000lm 

100lm = 3W power led

100lm = moduł 1W 3x led

70lm = moduł 0,7W 3x led

 

Tak więc teraz pytanie ile tego światła powinno być?

Według mnie nie zaszkodzi więcej, jak mniej, zawsze można odłączyć belkę.

 

Teraz przykład z życia wzięty. Skoro 15W jarzeniówka daje ~1000lm, a miałem dwie w akwarium 100l, to mi wychodzi, 0,3W na litr a miałem masę glonów, a przy zmianie na ledy 2000lm też były . Dlaczego? bo tu nie chodzi o ilość światła na litr, tylko o parametry wody, mikro makro. Błąd powielany na każdym forum. Jak sprawa wpadania promieni słońca do akwarium i zakwit glonów :P

Dajemy światła według uznania i tak jak wspominałem lepiej więcej niż mniej, można zawsze wyłączyć jedną belkę. Ładniej będzie wyglądać wieczorem, niż rozświetlone na maksa ;)

Co do barwy mam jedno zdanie, czy to 3k , czy 10k  roślinka i tak urośnie, z tym że jedna szybciej inna wolniej. Szukanie spektrum jest dla mnie nieistotne. Prędzej dla hodowcy, niż hobbysty ;)

Edytowane przez Kokokabana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to napisałem w gruncie rzeczy, chciałem tylko przedstawić analogię :)

 

Ściąga jest oszukana:

40W żarówka = 400lm 

15W jrzeniówka = ~1000lm 

100lm = 3W power led

100lm = moduł 1W 3x led

70lm = moduł 0,7W 3x led

 

Tradycyjne żarówki nie równają się 10W = 100lm, np żarówka 40W starej firmy Pila ma 580lm. 100W powyżej 1300lm.

15W świetlówka firmy Narva ma 950lm

Power Led 1W ma od 90lm do 110lm, 3W ma najczęściej od 170lm do 190lm

Moduły zależy od diod, ja osobiście sprzedaję na diodach samsunga i wtedy mamy z 1.08W 120lm, w tańszych z 3 diod mam 90lm.

 

Przy led przelicznik lm/W na poziomie 120lm jest raczej standardem a wręcz minimum przy dobrych jakościowo produktach.

 

Nie wolno tak uogólniać.

 

Faktem jest że u mojej mamy w 160L świeci jedna świetlówka LED o mocy 18W i barwie 4000K i rośnie u niej wszystko. Powoli ale rośnie. Haczyk jest tu że mieszka na wsi pod Kazimierzem Dolnym. Przy podmiankach leje wodę z kranu prosto do akwarium - wszystko żyje i ma się dobrze. Jeśli chce się z akwarium wyciągnąć więcej i szybciej jest sens kombinować :)

Edytowane przez Majsterpil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, trochę oszukana, dlatego nie zamknąłem przykładu na zwykłej żarówce 40W to 400lm, bo są różne żarówki. 

 

 Z doświadczenia wiem, że LED-y nie powinny zastąpić żarówki, a powinny być jedynie doświetleniem akwarium. Led ładnie wygląda, ale nie rozświetli roślinki, nie przebije wody, żeby doświetlić np trawę. tak jak na powierzchni.

 

Widziałem sporo filmów znanych akwarystycznych architektów i w ogromnych zbiornikach roślinnych nikt z nich nie stosuje światła ledowego tylko halogenowe, żeby doświetlać rośliny z samego dna, a przecież wiemy, że jedne roślinki potrzebują go mniej a inne więcej. Narażanie światłem wszystkich roślin może jedynie zaszkodzić.

Ktoś kto szuka mocnego oświetlenia, wiadomo śpieszy się żeby się rozrosło, a równie dobrze wystarczyłaby jedna żarówka z kloszem wymierzona w roślinkę żeby tak samo szybko urosła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tego nie rozumiem, czemu to światło z Led miałoby być inne od tego z halogenów? Może chodzi o spektrum w ultrafiolecie? Niebieski kolor jest ciężki do uzyskania poprzez ledy.

Wtedy wystarczyłoby tylko dobrać odpowiednie diody (są już niebieskie).

 

Sent with handy.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ledy przebijają wodę dużo skuteczniej niż halogen, wystarczy dodać do nich soczewkę :) Podejrzewam że halogeny stosuje się w większości dlatego że "tak się robi". Są tańsze w zakupie, jest dla nich dużo opraw itp, a oświetlenie LED robi się od nowa - to kosztuje. Znam wielu ludzi którzy wyrzucili świetlówki i nigdy już do nich nie wrócą. Ja nawet od nich nie zacząłem - zawsze led.

 

"Niebieski kolor jest ciężki do uzyskania poprzez ledy."? Naciągana teoria bo większość diod zrobiona jest na podstawie diody niebieskiej której barwę zmienia się luminoforem.

 

W tej chwili diody są tanie, proste w montażu, a ich spektrum można dobrać sobie według wszystkich naszych pokręconych wymagań. Lampy na diodach UV, Royal Blue, Deep Red, 6000K, 9000K, nawet jakieś full spectrum, to już codzienność.

 

Sam zrobiłem narzeczonej lampę na pięciu diodach UV do utwardzania lakierów hybrydowych więc to działa. Tak jak lampy do podświetlania banknotów.

 

Poniżej 24W z dwóch pasków led sztywnych 3000K i 9000K w akwarium 240L. Bez żadnych soczewek itp. Dwa paski w rurce szklanej.

QkHfDJ7g_t.jpg

 

Tak jak źródło światła do moich wcześniejszych 50L.

Zhb8BzFN_t.jpg

 

Trzeba być na prawdę sceptycznie nastawionym by krytykować oświetlenie LED w akwarium :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam używam, bo u mnie chodziło o oszczędność w poborze prądu, pobór 35W +/- 4000lm na 300l. Gdybym miał inne plany zapewne zastanawiałbym się nad oświetleniem halogenowym, gdzie jedna żarówka ma 50W i źródło światła jest takie samo przy żarówce jak i parę metrów dalej stosowane pod konkretne roślinki. Przy anubiasach hydrophiliach itp w sumie to wystarczyłaby świeczka :D

 

Gdyby mnie było stać pewnie kupiłbym coś typu arcadia series 4 150W triple

 

@kicaj

Tak jak pisałem wyżej.

Weź Sobie żarówkę led przybliż do ręki a później oddalaj, po 10cm już zmieni barwę, a co dopiero przez wodę. Chodzi o to żeby światło było skupione w jedno miejsce, a nie rozproszone na 180st. a czym dalej to blaknie.

 

Całe rozświetlone akwarium wcale tak ładnie nie wygląda, po za tym nie wszystkie rybki lubią przebywać w takich warunkach.

Edytowane przez Kokokabana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak tylko że świetlówki działają w ten sam sposób. Co gorsza świecą one dookoła więc żaden to interes gdy spora część idzie w czarną pokrywę zamiast w wodę. Halogen, świetlówka, żarówka nie świecą same w sobie tak jak by pasowało akwarystom więc stosuje się różne klosze czy odbłyśniki. Stosują podobne rozwiązania przy LEDzie jesteśmy w stanie osiągnąć to samo, a najskuteczniej za pomocą soczewek na diodach PowerLed. 

 

Na zdjęciu nie widać tego dobrze ale ta różowa plama to efekt z 5 diod PowerLed 1W i soczewek 45 stopni. Gdy patrzę bezpośrednio na akwarium widać stożek ze światła przebijający wodę do samego dna. Nie jest to najmniejszy problem, a wręcz jestem pewny że działa to lepiej niż wszystkie inne rozwiązania. Dla świetlówki nie da się tego zrobić, a soczewka dla halogenu musiałaby być szklana i nie z byle czego z racji na temperaturę pracy = droga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

hej, dawno mnie tu nie było. :) przy powrocie do akwarystyki postanowiłem zastosować żarówki led 6500k i wywnioskowałem za na moje ponad 100 l zbiornika potrzebuje 3000 lumenów. tak więc zakupiłem 3 zarowki po 1000. Jak myślicie czy to dużo czy mało? 

Edytowane przez Flisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Dziubusie, a ja po kilkuletniej przerwie też wracam, kompletuje narazie sprzęt.

Przynoszę z piwnicy 30l i zakupiłam do niego taką lampeczkę na alledrogo: https://poczta.wp.pl/k/#/mails/show?id=61097d290c29439d245cacbc&label=1

Powiedzcie mi jak to jest z tą lampką, bo ma diody tylko o białej i niebieskiej barwie czy da rade na tym prostego roślinniaka oświetlać? Ma tam chyba z 10W.

Docelowo chcę ten ten zbiornik obsadzić tylko w jednej części , najlepiej doświetlonej.

Co Wy na to? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...