Skocz do zawartości

Oświetlenie LED-opinie i porównania.


Sławek121
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie do końca widzę sens takich świetlówek. Różnica pomiędzy T8 30W, to 16W. Przy świecenie 10h dziennie, różnica 1kwh pojawi się po ponad 6 dniach, a więc na miesiąc oszczędzamy jakieś 2zł, na rok 24zł. +/- zacznie na siebie zarabiać po 4 latach... o ile będzie jeszcze działać.

Kwestia jeszcze ile lumenów to daje realnie, bo jeszcze wyjdzie, że będzie mniej jak przy zwykłej T8 30W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważ Karas,że zwykłe świetlówki należy wymieniać minimum raz w roku.

W związku z tym ( o ile LED będzie działać przynajmniej w okolicach 20.000h, a nie deklarowanych 30.000h) samo to daje nam oszczędność i spokojną głowę na dłuższy czas, więc moim zdaniem warto.

Pozostaje kwestia jakości światła,ale to wyjdzie w praniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio kupiłem http://www.sklep.asaj.pl/Zar-Led-4-5W-G ... 53%29.aspx.

Zamierzam to trzymać w baniaku 21L tylko dla nurzańca.

Nie wiem jak się spisuje w połączeniu z roślinami, dzisiaj zacząłem świecić. Ale ogólnie wrażenia estetyczne bardzo pozytywne. Jak myślicie, w jakich granicach mieści się ta żarówka jeżeli chodzi o kelviny?

 

nemo130: Podkleiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to pierwsze wrażenia po otrzymaniu dodatkowego oświetlenia Led extra 2x7,2W Diversy.

Wizualnie bardzo przyjemne.

Jakościowo wydaje się być dopracowany,poza jednym-styki/luty na taśmie nie są zaizolowane,co z tego wyniknie zobaczymy,ew.pociągnę je sylikonem.

A teraz to co najważniejsze,czyli jakość światła:

Zamontowałem to jako samodzielne oświetlenie w akwa 54L standardowym Aquaela i bez mierników mogę powiedzieć tyle,że akwa jest dobrze oświetlone,a odwzorowanie barw rewelacyjne,tak wybarwionych swoich Blue Pearl jeszcze nie widziałem :D

Jednym słowem bez porównania ze standardowym modułem Aquaela z tego zestawu.

Moim zdaniem jest wystarczającym oświetleniem dla roślin mało i przeciętnie wymagających,a w połączeniu z oryginalnym modułem śmiało już można robić typowego holendra z roślinami wymagającymi.

 

Wszystko wyjdzie w użytkowaniu,ale na razie moja ocena 5/5 z minusem z te nieizolowane styki.

 

Dodam,że nikt mi za reklamę nie płaci :lol:

 

Edit.

Montaż.

Na klej :roll:

Jeszcze nie montowałem na stałe,ale moim zdaniem to słabe rozwiązanie.

W związku z tym ocena 4+ ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wrócę jeszcze do posta Karasa.

Więc te zamienniki tradycyjnej świetlówki montuje się bezpośrednio z opraw do gniazda 230V,co jak widzisz daje nam kolejne oszczędności-brak statecznika i startera.

Oczywiście jest to oszczędność w przypadku pokrywy własnej roboty,bo w standardowej i tak mamy statecznik itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zamierzam sam zbudować sobie oświetlenie LED do swojego akwarium. Koszt oświetlenia zbiornika 54l szacuję na 50zł +-10. Jak skończę dam znać co i jak ze zdjęciami.

 

edit 1.

Szukałem trochę mocnych pasków LED u siebie w firmie i najmocniejszy jaki znalazłem ma strumień 1176lm/mb. Pobór mocy: 17,64W/m. Jest sporo droższy od pasków 330lm i 660 ale myślę, że się skuszę, żeby włożyć je do swojej pokrywy, bo tak mocnego paska jeszcze nie używałem. W razie pytań cena to 90zł netto za metr (barwa ok 3000K lub 4000K)

 

Dla porównania najtańszy pasek jaki mam to 330lm/mb, pobór mocy 4,8W/m, cena: 18zł netto/mb

660lm/mb, pobór mocy 9,6W/m, cena: 49zł netto/mb

 

Najprostsze zasilacze:

14,4W: 16,8zł netto

24W: 35,6zł netto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...