Skocz do zawartości

Oświetlenie LED-opinie i porównania.


Sławek121
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Świetlówki nie znam, tę kasę wolałbym przeznaczyć na garść power ledów 1W i zasilacz, do tego profil aluminiowy i masz coś co będzie działać długo, świecić ładnie i działać na rośliny jak trzeba. Opisywałem moje belki w tym czy innym wątku.

Co do naświetlacza to cena jest zachęcająca i nawet jak się to spali to nie będzie szkoda (a tanizna spalić się lubi), widziałbym ze 3 takie nad jakimś długim zbiornikiem BW. Odbicie wody przy ledach pięknie tańczyłoby na powierzchni korzeni i liściach na dnie.

 

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko do osób, które pisały na początku tematu, że kupiły taśmy led i podobne temu oświetlenie. Jak rosną Wam przy nich roślinki, które lepiej, a które gorzej? Czy jakieś obumierają, które rosną ładniej ? Minęło już sporo czasu i 'jajogłowi' nich dalej się spierają o cyferki, a mnie interesują efekty w praktyce. Będę wdzięczny na odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rosną Wam przy nich roślinki, które lepiej, a które gorzej?

Jeśli rośliny rosną to rosną zasadniczo wszystkie albo wcale , wzrost roślin nie jest wyłącznie kwestią światła choć to najważniejszy czynnik który przekłada sie na całą resztę - chyba warto by było założyć nowy temat lub wydzielić w galerii miejsce gdzie umieścilibyśmy akwaria roślinne oświetlane technologią LED tak żeby można było porównywać zbiorniki oświetlane różnymi rodzajami takiego światła. Po jakimś czasie da się wtedy wyciągnąć pierwsze wnioski. Do tego oczywiście bardzo dokładny opis nawożenia zbiornika bo to drugi najważniejszy czynnik decydujący o powodzeniu lub porażce - chodzi o to aby testy były miarodajne (przynajmniej częściowo)

Obecny wątek mógłby być kontynuowany jako techniczna strona tego zagadnienia bo i tak w zasadzie w tym kierunku zmierza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem naświetlacze 10W.

 

V-TAC model VT-4210 : http://allegro.pl/show_item.php?item=3207778481

Moc deklarowana: 10W

Moc zmierzona: 16,2W oraz 15,8W, po 15 mintach spadła do 14W.

 

V-TAC model VT-4310: http://allegro.pl/show_item.php?item=3224123337

(to chyba nowszy model)

Moc deklarowana: 10W

Moc zmierzona: 13,8W oraz 14,1W

 

Zakupiłem po dwie sztuki obu z zamiarem instalacji w pokrywie. Koszt 40zł sztuka brutto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do moich lamp - to po dwóch tygodniach stosowania oświetlenia lampami lead 6500K o których pisałem wyżej , wszystko wskazuje na to ze oświetlenie jak najbardziej nadaje się do akwarium roślinnego. Rośliny przyrastają prawidłowo , glony zaczynają zanikać (akwarium ma 4 tygodnie od startu) , Dwa tygodnie było oświetlane lampami HQI 6000K - efekty słabe do umiarkowanych , po zmianie przyrosty zdecydowanie lepsze , lepsze wybarwienie roślin zielonych . Pojawiły się glony nitkowate - nie potrafię na razie powiedzieć czy jest to efekt zmiany oświetlenia czy też niestabilnego akwarium / niewłaściwego nawożenia (obstawiam tą drugą możliwość)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad zastosowaniem LED do mojego przyszlego iwagumi (większość mchów, heniek, trawy). Czy jest sens i czy rosliny spokojnie przy tym wyrosną? Nie wiem niestety jaki rodzaj ledów wybrać i jakie wartości lumenów

Należy stosować trzy barwy ledów, żeby cokolwiek osiągnąć, czy mogę po prostu wrzucić coś takiego?

http://www.hids4u.co.uk/led-strip-light ... -tape.html

 

Przy 1 m taśmy wychodzi mi 0,51W/L w ledach, 900 lumenów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, czy są zbyt tanie, wydaje mi się że ilość sprzedawanych takich właśnie naświetlaczy wpłynęła mocno na cenę. To już jest prawie w każdej hurtowni. Fotki wrzucę w komplecie jak zmontuje to w pokrywę, chyba że chcesz fotki czegoś innego, bo nie do końca rozumiem.

 

Co do sprawności, 800lm (deklarowane, bo nie mam jak sprawidzić) na 15W bo tyle pobierają wychodzi 53lm/W. Dekladowane jest 80lm/W. Na pierwsze wrażenie świeci mocno. Ciekawi mnie jaka jest realna żywotność bo to decyduje o przewadze cenowej względem świetlówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmotywowany tym forum :mrgreen: postanowiłem pociągnąć temat dalej.

 

Rozkręciłem naświetlacz. Ukazuje się dioda COR przykręcona do obudowy/radiatora oraz moduł zasilający. Zmierzyłem parametry.

Napięcie 31,3V.

Prąd 296mA.

Czyli dioda dostaje 9,27W z pobieranych z sieci około 15W. Zadziwia mnie niska sprawność modułu zasilania - rzędu 62%. Na obecną chwilę to zostawiam, docelowo można stworzyć wysokosprawny zasilacz dedykowany do kilku takich LED, n.p. z funkcją ściemniania.

 

Sama dioda jest bardzo podobna do takiej:

http://www.alibaba.com/product-gs/72726 ... turer.html

Parametry się pokrywają, max 350mA i 36V czyli producent dał tutaj troszkę zapasu - może wyjdzie na plus z żywotnością. Cena delatliczna 0,7$ więc cena całości na poziomie 40zł jest jak najbardziej w porządku. Najdroższe aluminium z obudowy i jak widać nowsza wersja lampy ma tego już mniej :) Aha, widać na fotce odciśk na czerwonym przewodzie, dociśnięty był delikatnie blaszką reflektora. Pewnie nic by się nie stało ale podłączajcie przewód ochronny (PE) - zółto-zielony w tych oprawach koniecznie. Nigdy nie wiadomo jaki dzień miał chińczyk :>

 

Ten drugi model rozkręcę za chwilę :)

 

Fotki:

 

post-17573-13685174783679_thumb.jpg

post-17573-13685174784878_thumb.jpg

post-17573-13685174785503_thumb.jpg

post-17573-13685174786201_thumb.jpg

post-17573-13685174786836_thumb.jpg

 

Zmierzone by APPA305 z legalizacją :piwo:

 

Przyglądając się temu oświetlaczowi z "ledowni" po konstrukcji to bym dał 90% że z tej samej fabryki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mnie właśnie dzisiaj przyszły zamówione 4sztuki reflektorków Led, podobnych do tych z posta powyżej.

10W, barwa biała zimna, cena 29,90zł-1sztuka.

 

I tak:

Pierwsze wrażenie-estetyczne bardzo dobre, nieduży reflektor spodziewałem się czegoś w rodzaju tych na żarniki :o estetycznie i dokładnie wykonany, stosunkowo lekki.

 

Wrażenia wzrokowe po podłączeniu bardzo dobre, zadowalająca mnie moc i barwa światła.

 

A co na to rośliny to się okaże ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz pokazać jak zamontowałeś i jakie są wymiary zbiornika?

 

Ja zamontowałem dwie sztuki, wrażenia to barwa w porządku, ilość światła wydaje się być nieco za mała. Zdecydowanie mniejsza niż na świetlówkach 2x30W. Zbiornik 100x40x60, pokryrwa 100x40. Mam plan zbudować nową pokrywę mocując, u góry blacha aluminium, od dołu cztery diody z tych naświetlaczy, u góry zasilacze. Całość otwierane do góry jak w tych pokrywach za tysiaka. Drażni mnie też "mruganie" które powstaje w miejscu przejścia światła przez falującą od deszczowni wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz pokazać jak zamontowałeś i jakie są wymiary zbiornika?

 

Docelowego montażu jeszcze nie ma, będę robił coś a'la belkę.

Ja planując to oświetlenie zamawiałem również baniak na wymiar i mój ma wysokość 40h, więc dla moich potrzeb to oświetlenie jest spoko.Będę miał 4szt. nad baniakiem 250x60x40h.

 

Co do mrugania, to zwróciłem na to uwagę dopiero po przeczytaniu Twojego posta, więc dla mnie nie jest to problemem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam. Stosuję taśmy LED RGB SMD 5050 150 w swoim akwarium 112L na zasilaczu 36 W , moc ok 35 W taśm . Światło znacznie lepsze możliwość zmieniania barw , dostosowywanie całości pod względem mocy (jaśniej, mocniej) .. jestem zadowolony. Dodatkowo zostało to zamocowane na pokrywie ze spienionego PCW jaką wykonałem oraz przyklejone (silikonem) na folii aluminiowej w celu odbicia światła, jakie miejscami wraca od lustra wody.. maksymalnie pokrywa jest przyciemniona. Co widać zresztą na filmie, gdy wyostrzy się obiektyw na taśmach led nie łapie szpary między ledami, bo światło jest odbijane zatem nie widać wyraźnie.  Pokrywa ma mieć maksymalne właściwości odbijające. Niektórzy dodatkowo mają obklejone boki. Nie wiem jak z roślinami, skończyłem dopiero wczoraj wszystko robić (pokrywa plus oświetlenie) ale efekt będzie. Wcześniej miałem małe akwarium 65 litrówe i zmieniałem w nim świetlówki na T5 z T9 mniejsza moc ale lepsza barwa i rośliny zaczęły momentalnie rosnąć. Tu jest znacznie jaśniej zatem czekam na efekt. A.. dodam, że całość stoi na szafce z IKEI Expedit, wzmocnionej rzecz jasna. Zauważyłem, że te szafeczki cieszą się dużą sympatią kompozycyjną i wiele osób chce na nich stawiać podobne aqua jak moje. Mogę polecić ale .. 

 

1. Wzmocniona być musi :)

2. Koniecznie płyta (bez znaczenia jakie aqua stawiamy ! .. czy 54 czy 74 .. 94 a może 112 czy 125 )

3. Mata rzecz jasna

4. Podłoże żwir nasypany na wcześniej ułożone po całości kamyczki (aby uniknąć mikro pęknięć z dołu) 

5. Stabilne podłoże

 

Moje stoi już ponad 2 miesiące , nie ma żadnych pęknięć , wykrzywień, rys zwiastujących załamanie. Przed wzmocnieniem szafki wykonałem projekt w SolidWorksie poddałem go obróbce materiałowej, testowi na obciążenie i wytrzymałość oraz zmianę struktury w czasie (365 dni) .. test wypadł pomyślnie przy owych wzmocnieniach. 

 

zdjęcia dostępne tu: https://plus.google.com/photos/107978743346195849532/albums/5865595296889328945?authkey=CI7kwpLFv6P2BA

 

 

Ogólnie jestem fanem LED a żarówki tradycyjnej nikt u mnie w mieszkaniu nie spotka. Całe mieszkanie w ledach zatem czas by przejść też na LED w akwarium i jestem zadowolony. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mi ostatnio wpadła idea zrobienia listwy LED. Padło na Power LED 1W. 

Zamówiłem więc komplet 10x1W (barwa między 6500 a 7000) 2x1W Czerwone (barwa 660nm) i 2x1W niebieskie. Tu nastąpiło zaskoczenie. Gdyż normalnie LED'ami steruje napięcie ze sterownika, tak, ale nie w przypadku Power LED. PLED sa sterowane prądem, i napięcie jest mało ważne, byleby były szeregowo podłączone. Moje ledy mają w sumie 3x3.25V=9,75V, a są podłączone do zasilacza 12.50V. Aby działały sprawnie, i się nie spaliły, potrzebny jest stabilizator stało prądowy. A działa on tak, że jak mam 3 diody o max prądzie 350mA, to stabilizator dąży do tego, aby przez ledy przepłynął prąd łączny 1050mA, nie więcej. Więc mamy ich maksymalną moc. Same LED zaświeca na zasilaczu, ale będziemy mieli różne moce, i tak, w module mam 2xbiała (3,20V) i 1x czerwona (2.25V). Bez stabilizatora czerwona będzie świecić jaśniej od białych. I aby temu zapobiec, trzeba wyrównać prądy takim oto małym stabilizatorem (nazywa się on Driver do Power LED)

3248791435.jpg

 

 

Pierwsza wersja belki zakłada 4x1W białe i 1xczerwone i 1xniebieska. Wszystko zamontowałem na profilu aluminiowym od kafelek. 

Obserwacje. 

Po umiejscowieniu w pokrywie, widać te tak bardzo lubiane przez chyba wszystkich, refleksy na tafli wody. Światło ładnie się rozprasza, jest ostrzejsze, wyraziste. Przy czerwonej i niebieskiej, ładnie ryby się wybarwiły, i chyba nawet roślinki były odrobinę soczyściejsze. Mniej więcej, ta listwa 4xbiała, 1xniebieska i 1 x czerwona, świeci jak 14W 865 T5. 

Jeżeli dorwe dobry aparat, to zrobie fotki, telefon nie odda tego.

To zdjęcia jakie mam.

 

Na warsztacie, próby napięciowe. Zasilacz regulowany 0-25V 5-25A. Napięcie na listwę 7V. Delikatnie. Dla sprawdzenia ciągłości połączeń.

20130517985.jpg

20130517986.jpg

 

Widok na listę, już w domu. W tle zasilacz montażowy 2x7A 12V

20130519987.jpg

 

Detal

20130519988.jpg

Edytowane przez damilio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pki

 

Aktualnie listwa lezy i czeka na przelutowanie kolorowych LED na białe. Max świeciła 4h. Była ciepła. Ale między diodami a profilem nie dałem jeszcze pasty termo przewodzącej. Pod pokrywą zachowa sie inaczej, mam wentylator który chłodzi mi świetlówki, wiec pewnie zgubie kilka stopni po zamontowaniu. Jednak, gdybym miał robic kolejną, zdecydował bym się na szerszy profil, lub o bardziej złożonej konstrukcji. 

 

Lub inna opcja. To już koncepcja jednego z userów na którymś forum. Diody zamontowane (przyklejone) do zamkniętego profilu w kształcie kwadratu. Z jednej strony mały filterek tłoczący wodę w środek profilu, a z drugiej strony woda wylatuje do akwa. Ponoć nie potrzebuje grzałki. A listwa jest chłodna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten patent z chłodzeniem wodnym widziałeś zapewne na forum paleciarskim. Tylko trzeba być świadomym, że palety często trzyma się w wysokich temperaturach, co jeśli Twoja obsada nie potrzebuje 29-30 stopni non-stop (latem może się tak zdarzyć)? Takiej 'grzałki' nie ma jak wyłączyć, ryby się 'gotują' a przecież chłodzenie ledów potrzebne...

 

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...