Skocz do zawartości

[280 L --> 830L] Mapetowa Amazonka


Mapet
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 miesiące temu...

Mapet, co byś polecił komuś takiemu jak ja, kto zastanawia się nad trzymaniem dyskowców (a z co ważne myśli mocno o trzymaniu ich docelowo w akwarium środowiskowym-towarzyskim, czyli coś w kierunku skalary rio nanay/manacapuru + ławica + kiryski + pielęgniczki)?

Jak zaczynałeś albo byś teraz zaczynał zabawę z dyskowcami i ich łączeniem z innymi gatunkami? Najpierw dyski potem dodawać stopniowo resztę (tak nakazuje mi logika) czy właśnie odwrotnie?

Od razu minimalistyczne, lekko "biotopowe" szkło (tzn ewentualnie kilka korzeni/kamieni/ ze 2 żabienice) czy jednak na początek pusty zbiornik, a może jeszcze coś pośredniego?

Kupować młodziaki i próbować karmić samemu czy jednak szukać nieco większych (ja wiem ile?? z 10 cm?) sztuk już podtuczonych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mapet, co byś polecił komuś takiemu jak ja, kto zastanawia się nad trzymaniem dyskowców (a z co ważne myśli mocno o trzymaniu ich docelowo w akwarium środowiskowym-towarzyskim, czyli coś w kierunku skalary rio nanay/manacapuru + ławica + kiryski + pielęgniczki)?

Ciężko powiedzieć, jest dużo zależności ; czy masz miejsce, ile masz akwarii, jakie pokłady cierpliwości, jaki budżet, itd.

 

 

 

Jak zaczynałeś albo byś teraz zaczynał zabawę z dyskowcami i ich łączeniem z innymi gatunkami? Najpierw dyski potem dodawać stopniowo resztę (tak nakazuje mi logika) czy właśnie odwrotnie?

Teraz bez różnicy, w każdą stronę, mi obojętne, są pewne zasady których się nie łamie przy jakich kolwiek rybach:
-kwarantanna - mimimum miesiąc
-każde akwa ma swoją siatkę, wąż, wiadro itd.

-mikroskop.
-odkażanie wszystkiego przed wpuszczeniem ryb
-odkażanie roślin itd...

 

Na początek jak nie miałeś styku z dyskowcami polecam podrośnięte ryby, z dobrego źródła, najpierw same one dopiero potem kolejne, ryby pierwsze co to na gołe szkło.
Chodzi o to żebyś nauczył się ich zachowania, paletki to ryby w których można "czytać" tylko trzeba je poznać, no i oswoić się z mikroskopem, nauczyć się "szukać" pasożytów i je rozpoznawać.

Nigdy nie ufasz sprzedawcy, że zdrowe, że przebadane, wyleczone.

 

 

Coś na zbijanie pH (kwas, pH minus itd- nawet jeżeli masz RO)

Podstawowa apteczka:
-sól
-nadmanganian potasu
-dorwanie kontaktu z weterynarzem , który będzie mógł wypisać nam receptę lub sprzedać lekarstwa w razie "W".

To chyba tyle... pomimo że książkę można o tym napisać.
 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

 

W dniu 10.05.2018 o 01:36, Mapet napisał:

Na początek jak nie miałeś styku z dyskowcami polecam podrośnięte ryby, z dobrego źródła,
 

Odnośnie takowego źródła jesteś może w stanie coś polecić na południu Polski (Śląsk najlepiej ;) ) ?? W końcu warunki lokalowe pozwolą mi na wymianę moich 200L na coś w okolicach 600 i chciałbym tam docelowo trzymać paletki+ manucapuru tylko skąd kupić jakieś "pewne" ryby ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Klakier1984 napisał:

Odnośnie takowego źródła jesteś może w stanie coś polecić na południu Polski (Śląsk najlepiej ;) )

Na śląsku to już bardziej by Ci polecił Deadmau3, ja nie z tamtych okolic.

 

4 godziny temu, Klakier1984 napisał:

Bardziej mam tu na myśli żeby kupić to co faktycznie mam zamiar

Jeżeli chciałbyś jakąś specjalną odmianę to czasami kawałek trzeba się przejechać albo wysyłka.

 

 

4 godziny temu, Klakier1984 napisał:

Nieraz młode paletki/skalary jakoś się prezentują, a gdy już wyrosną to jakby człowiek nowy gatunek odkrył.

To już często nie jest wina genów a właśnie tego kto je kupił, jeżeli kupisz ryby bez wad, dobrze wykształcone na swój wiek, to co już się dalej z nimi stanie i co wyrośnie to zależy już tylko od Ciebie.

 

5 godzin temu, Deadmau5 napisał:

Nigdy nie ma pewności że kupisz czyste ryby choćby cię zapewniali, ważne żebyś nie kupił zafajdanych.podstawa to woda i gotowość na ew. leczenie.

Św. racja.  Czyli  kwarantanna się kłania, kupa cierpliwości, mikroskop itd....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda. Jak będzie zalany ponownie liczę na zdjęcia w temacie :)

 

Nie wiem czy było pisane wcześniej ale jakiej filtracji używałeś,  woda w jakich ilościach podmieniana i najważniejsze, jak przy tym wszystkim kształtowała Ci się wartość NO3  jeżeli można wiedzieć ??  Pytam bo u siebie z reguły (z lenistwa) podmieniam absolutnie tylko tyle ile muszę, a NO3 z reguły balansuje w przedziale 20-40 i ciekaw jestem czy przy delikatniejszych rybach te liczby były by akceptowalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyski to nie są delikatne ryby, potrafią przetrwać dużo więcej niż nie jednemu się wydaje.
Filtracja to sump wypełniony kermazytem i ceramiką, oprócz tego hydroponika również wypełniona kremazytem i pełno żywych roślin.
Podmiany robiłem w zależności od ilości czasu i zgromadzonej wody, czasami to było marne 100L na tydzień a czasami 50% na tydzień.
Testów nie robiłem , przeterminowały mi się i nowych nie kupowałem, wyznacznikiem były ryby.
Moje dyski były specyficznymi rybami po zmianie ich kolorów wiedziałem jak mniej więcej się czują i czy z wodą jest ok.
Przy podmianach musisz pamiętać że woda to nie tylko związki azotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.01.2019 o 13:25, Mapet napisał:

Przy podmianach musisz pamiętać że woda to nie tylko związki azotu.

Wiadome. Na szczęście  parametry z kranu mam całkiem sympatyczne (ph7, gh7) więc woda ma potencjał pod amazonke ;) będę próbował obejść się bez RO. W obecnym baniaku przy sporej ilości korzeni,gałęzi,lignitu ph nawet przy testowych spory podmianach (40%) utrzymuję się w okolicach 6,2-6,5. Gdyby udało się te parametry odwzorować w większym zbiorniku byłbym więcej niż zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
  • 4 tygodnie później...
W dniu 25.12.2019 o 18:42, Zielonkawy napisał:

Czym świecisz i ile?

Ten aranż już nie istnieje, świeciło do wody 3 x gu-10 - 6500K,  na rośliny jakieś power led 4 x 3W 5500K i zwykły pasek led.
Około 10 h.

 

W dniu 25.12.2019 o 18:42, Zielonkawy napisał:

Wiem że trochę odkopuje...

Ano odkopłeś...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...