Skocz do zawartości

Biotop 112l chyba BW?


sachma
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Sprawa dość skomplikowana.. akwarystyką zajmuję się od kilkunastu lat (w zasadzie odkąd mam 10lat :P więc już 15lat za sobą..) aktualnie nie mam baniaczka, ale zawsze miałam w domu biotopy, albo malawi albo bw.. Teraz budujemy z mężem akwaterrarium, na górze będą żyły nasze anolisy, na dole rybki..

akwa będzie 112l, standardowe wymiary.

Wydaje mi się że do naszego zamysłu będzie pasować tylko BW, ale może się mylę..

Zamysł jest taki, żeby lustro wody były przykryte (nie w całości) roślinami - będzie monastera i epipremnum - korzenie epipremnum będą w donicy nad akwarium, korzenie monastery będą w akwarium.. do tego jakiś większy konar.

Całość ma być wycinkiem brzegu rzeki.. porośnięte roślinnością.

 

Wydaje mi się że będzie tam dosyć mało światła, więc dobrze by było zrezygnować z większej liczby roślin wodnych..

 

i tak doszłam że nic innego jak BW nam nie będzie pasowało..

jeśli chodzi o obsadę to myślałam o

ramirezkach 1+1,

neonach innesa 20sztuk,

6 sztuk jakiś mniejszych kirysków (może panda?)

i 4 sztuki zbrojników.

coś jeszcze? coś mniej?

 

a może inny pomysł na obsadę?

 

nie chcę jakiś rzadkich, ciężkich do dostania ryb, bo wystarczy mi, że jaszczurki muszę ściągać z drugiego końca Polski... jakieś rybcie, które dostanę w zoologicznym, bez większego wysiłku i nie zostawię przy okazji w sklepie pół wypłaty ;) ma być kolorowo i najlepiej dużo - lubię kontrolowane przerybienie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaszczury mam z ameryki środkowej i Kuby.

 

Wiem do jakich rozmiarów dorasta monstera - miałam w domu, wiem też że w kiepskich warunkach (mała doniczka) rośnie wolno - w pracy od 4lat nadal mały krzaczor :P Monstere widziałam w zoologu w akwarium, efekt niesamowity, a i działa tak jak potrzebuję - ma duże liście, dzięki czemu jak się jaszczur zdenerwuje i skoczy przed siebie, to spadnie na roślinę, a nie do wody, a nawet jak do wody, to będzie miał na co wleźć i wyjść. Chciałabym też żeby lustro wody było pokryte roślinami pływającymi.

Monsera i ew skrzydłokwiat mają sprawić wrażenie ciągłości i całości środowiska, a że widziałam je hodowane z korzeniami ciągle w wodzie, to myślę że i u mnie przetrzymają kilka lat, zanim znów mi nie odwali i nie stwierdzę że potrzebuję większego akwarium i terrarium ;)

 

Najbardziej pasowałby mi biotop Kuby, ale nie mam kompletnie pojęcia jakie to mogą być ryby :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak tylko że anubiasy są rośliną wodną, nie będzie chętnie wystawiać liści nad wodę...

 

Z tymi rybkami to rzeczywiście bez szału, w sumie równie dobrze mogę wpuścić stado samic gupików - równie szaro bure.

 

Zastanawiam się jeszcze czy ramirezki nie wymienić na kakadu i nie dać haremu, zamiast pary..

Męża muszę zapędzić do skręcania terra i akwa wodą zalać...

 

ale jest jedna wątpliwość... neony powinny być na ciemny gruncie - lepiej się wybarwiają, ale jak to się ma do potrzeby piachu u pielęgnic? mam czarny grys dla roślin (za cholerę nie pamiętam jak to się nazywa, bo kupiłam lata temu... ale kamyczki są 2-3mm, czarne i okrągłe, niby mają jakieś super właściwości dla roślin... ) i nie wiem czy zasypać to piachem, bo jednak BW no to piach, no i pielęgniczki.. czy zostawić takie ciemne podłoże... :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są rośliną bagienną i na co dzień żyją nad wodą, ale w wilgoci.

 

Ciemny grunt to wymówka osób piszących poradniki na brak wiedzy. Jeśli tak pisze, to oznacza to po prostu piaszczyste podłoże zasyfione liśćmi, korzonkami, patykami itd. itp.

 

Żeby mieć pielęgniczki MUSISZ mieć podłoże piaszczyste, kamyczki wyjmij. Na dno daj trochę ziemi torfowej i to przysyp grubą warstwą piachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli szyszunie i liście dębowe w dużych ilościach i piach? ;) czyli dobrze, tak jak lubię XD Chyba znów muszę ojcu głowę zawrócić, żeby mi drabinę pod olchy postawił.. bo u niego w ogrodzie olchy mają koło 8m, a szyszunie od 3-4m wysokości dopiero można dorwać ;) i jakiś dąb będę musiała ogołocić, mam nadzieję że jakieś liście zasuszone na drzewach jeszcze znajdę, bo to co na ziemi to już do niczego się nie nadaje..

 

nemo130: Pisownia, przypominam, że to dział obsady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...