Skocz do zawartości

Niskie KH, wysokie PH oraz skoki w nocy.


duszmistrz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Męczy mnie następująca sprawa otóż w dzień gdy podaję co2 to woda schodzi do parametrów PH 6,5 zaś gdy elektrozawór odetnie nawożenie w nocy skacze to 8. Dodam że KH mam na poziomie 4.

Do podmian używam 5L Wody ro zmieszane z aquadur plus ażeby otrzymać KH5. Po dosypaniu soli ph wody do podmiany skacze do 8. I taką zalewam raz w tygodniu. Kombinowałem też żeby zrobić mix KRANOVIT+RO ale zawsze po podniesieniu KHdo 5 PH dalej wynosi 8.

Akwarium jest zalane miesiąc.

Podłoże to tetra complete substrate a na to 3 cm czarnego żwirku z akwarystycznego. Filtr Fluval NANO, CO2 ze spiekiem ceramicznym. Testy robione kropelkami tetra laborett

Obsada

5 głupików

8 krewetek redek

Reszta parametrów jest wporządku, z kąd takie skoki PH??

Dodam że rośliny rosną średnio i przez skoki PH nitki zaczynają szaleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Opisałeś zjawisko, które jest całkowicie normalne. Dodawanie CO2 zakwasza wodę. Im miejsze jest KH tym mniej trzeba CO2 aby kwasowość wody poszła w dół. Ja również podaję CO2 tylko w nocy. W dzień PH spada mi do 6.6 (przy kh = 3) zaś nad ranem dochodzi do 7.5. Dzieje się tak dlatego, że CO2 ulatnia się do atmosfery szczególnie gdy mamy napowietrzacz lub jest ruch wody spowodowany wylotem z filtra. To trochę tak jakby potrząsnąć butelką z wodą gazowaną. Można zaobserwować gwałtowne uwalnianie się gazu z butelki. A im mniej CO2 w wodzie tym jej PH rośnie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

1. Nie wiem czy duże wahania PH dzień/noc jest szkodliwe dla ryb. Ja taki stan rzeczy mam od ok.2 lat. Mam skalary, kirysy, żałobniczki, neonki i glonojady w 200l akwarium. U mnie nie ma żadnych problemów. Szczególnie gdy te wahania PH nie są gwałtowne. Zanim zbiję PH z 7.5 do 6.6 mija ok.5-6h.

2. Jest możliwość zmiejszenia wahań PH. Lać więcej wody RO. Gdy twardość węglanowa spadnie do 1-2 dh wtedy ustabilizowana woda ma PH ok. 7-7.2. Jednak jest to balansowanie na krawędzi ryzyka. KH jest buforem PH. Gdy spadnie do 0-1 może się zdarzyć, że mierząc rano PH będziesz miał wynik np.5. Ja dodaję trochę torfu akwarystycznego do filtra. Przy KH=3-4 w miarę stabilizuje mi PH (tzn. po zgaszeniu światła nie mam gwałtownych wzrostów PH)

3. Nie ma możliwości aby ustabilizowana woda miała KH5 i PH7. Przynajmniej ja nie znam takich rozwiązań. Gdy KH=5 to PH=7.5 i wyższe. Chyba, że podajemy CO2 całą dobę.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, tak się składa że kupiłem dzisiaj torf Eheim. Już włożyłem go do filtra. I postaram się utrzymywać KH 3-4.

Zależy mi na stabilizacji bo ludzie na forach piszą że im PH skacze o 0,5. Uznałem też że dobrym pomysłem było by dozowanie co2 w nocy ale 3x1godzina tak żeby nie doprowadzić do całkowitego spadku. Myślę ze to też pomoże utrzymać niższe PH w nocy a przynajmniej spowolni jego spadek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...