Skocz do zawartości

porady dla początkującego


Rekomendowane odpowiedzi

witam noszę się z zamiarem założenia akwarium myślę o pojemności 112 litrów i nie wiem czy kupić gotowy zestaw na allegro czy raczej udać się na giełdę (znajomi,którzy mają akwaria najbardziej ta opcje polecają) w związku z tym chciałbym uzyskać jakieś podstawowe info dotyczące zakupów:

1 jakiej firmy zakupić filtr i grzałkę i jakie powinny mieć podstawowe parametry?

2 jakie oświetlenie zastosować?

3 jak jest z tą całą chemią (uzdatniacze do wody,nawozy do roślin itp) jedni polecają a inni odradzają?

4 jakie posadzić roślinki które w miarę szybko rosną i nie są trudne w utrzymaniu?

5 no i rybki co polecacie? z tego co czytałem na rybkę ma przypadać ok 6 litrów wody czyli mógłbym mieć 18 rybek ale wiadomo,że jedne są większe a inne mniejsze gdzieś widziałem niebieskie i żółte glonojady,które mi się spodobały generalnie chciałbym mieć kilka gatunków rybek niż np. 3 rodzaje po kilka ryb nie mam zamiaru na razie rozmnażać rybek więc czy można trzymać pojedyńcze rybki czy lepiej przynajmniej po 2 żeby było im raźniej i czy muszą być w parach czy mogą być 2 samce lub 2 samiczki?

trochę dużo tego ale mam nadzieję,że ktoś coś skrobnie na początek bo wiem,że to nie jest takie hop siup i juz będe miał akwarium ale jestem w miarę cierpliwy i mam nadzieję,że mi się uda

pozdrawiam

 

 

Luna: Dbaj o pisownię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

projekt-101-obsad-biotopowych-dla-112-litrow-t48395.html

 

Przykładowe obsady akwariów od 100litrów.

 

Generalnie 112 litrów to najpopularniejsza wielkość. Przejrzyj galerie- co ludzie mają, które ryby Ci najbardziej przypadły do gustu.

 

Sprawdź na stronie wodociągów- czy masz wodę miękką czy twardą, bardziej kwaśną czy zasadową.

 

Rośliny- najtaniej, najprościej, nie potrzeba CO2 i innych cudów-

mchy, nurzańce, moczarka, anubiasy , kabomba.

Można znaleźć ludzi, którzy na regionalnych forach oferują te rośliny z tzw. "przycinki" za darmo.

 

Żadnych uzdatniaczy wody nie potrzebujesz- to niepotrzebnie wydane pieniądze.

 

Oświetlenie- ilość watów zależy od tego, jak bardzo (lub jak mało) wymagające chcesz mieć rośliny.

 

Filtr- wewnętrzny czy zewnętrzny. Oceń, czy masz miejsce na zewnętrzny, określ ile chcesz wydać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chcę postawić akwarium na komodzie,która ma metr długości akwarium ma 80 cm. więc zostaje 20 cm wolnego miejsca

jeśli chodzi o roślinki na początek coś prostego tak żebym dał sobie radę z czasem może coś bardziej wymagającego

z tego co mówił mi kolega to wiem,że ph jest na poziomie 7,2

jeśli chodzi o kaskę to chciałbym się zmieścić w granicy 800,900 pln

 

Luna: Pisownia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koleżanko,może najpierw złap trochę wiedzy i praktyki,a dopiero później doradzaj.

Napowietrzacz jest zbędny.

Kabomba rośnie u Ciebie bardzo wolno,więc coś na pewno jest nie tak.

Poza tym z innego tematu-od kiedy to piasek jest najlepszym podłożem do akwa roślinnego :roll:

 

Ps.Zaczynaj zdania wielką literą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, jeszcze chciałbym wiedzieć jak to jest z "aklimatyzacją" zbiornika._Przeglądałem różne filmiki i na każdym co innego mówią._Na jednym,_że po zasadzeniu roślinek trzeba czekać od 4 do 6 dni, na innym od 2 do 3 tygodni na jeszcze innym nawet 2 miesiące._Jak rozmawiam ze znajomymi to wszyscy twierdzą,_że to teoria._Niektórzy jak zakładali akwarium mówią,_że zalewali świeżą wodą prosto z kranu,_góra 2 dni odczekania i już wpuszczali rybki._Więc jak to jest i kto ma rację?

 

 

Regulamin 6.1. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, jeszcze chciałbym wiedzieć jak to jest z "aklimatyzacją" zbiornika.

Dojrzewaniem akwarium jest tak, że akwarium potrzebuje minimum 2 tygodni (czasami krócej przy dojrzałym filtrze i wody z dojrzałego akwa). Cykl azotowy musi się "zamknąć" (poczytaj o nim). Wszytko opiera się o testy trujących związków, które zawarte są w wodzie. Chodzi o NO2 i NH3/NH4 muszą wynosić 0 wtedy akwarium jest "gotowe" na wpuszczenie ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...