Skocz do zawartości

Pielęgniczka Ramireza - samiec czy samica?


ramirezka16
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Otóż mam problem z rozróżnieniem płci u moich ramirezek. Rok temu jak wstawiałam tu ich zdjęcie, niektórzy pisali że są to dwie samice, inni że są to jeszcze młode rybki i nie da się dokładnie określić. Dlatego ponownie wstawiam ich zdjęcie i proszę o zidentyfikowanie ich płci. Jedna z nich (1 zdjęcie) wyznaczyła sobie terytorium w akwa i odgania od siebie ta drugą ramirezkę. Może to jest samiec i samica, tylko nie chcą razem odbyć tarła? Możliwe że nie jest to dobrana para...

Dodam, że ramirezka na 1 zdjęciu, ten drugi promień grzbietowy miała 2 razy dłuższy, tylko tak jakby połamał się i odpadł.

post-14149-13685172116684_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że tak.

Ale może lepiej zamienić jednego samca na dwie samice...? I potem ew. zostawić parę.

 

Można też zostawić 1 samca z 2 samicami. P. Ramireza można hodować podobnie jak kakadu, tj. w haremach. W praktyce to się sprawdza, pod warunkiem posiadania odpowiednio urządzonego akwarium o stosownej wielkości... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety za wielkiego akwa nie mam - 63l. Planuje kupić większe, ok. 112l, ale nie wiem jeszcze jak z tym wyjdzie. A na dodatek teraz rybcie muszą się cisnąć w 40l akwa bo te większe mi przeciekało :/

 

Mam takie pytanie, zupełnie nie do tematu. Właśnie zauważyłam, że po karmieniu u neonków zrobił się tak jakby "garb" na brzuchu. Jeszcze przed kolacją tego nie miały :shock: co to może być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, a ja mam pytanie co do kolorów tych ryb bo niektóre z ramirez są takie ładne kolorowe ale nigdzie u mnie w okolicy Katowic nie mogę dostać.

Takie mi się podobają

http://allegro.pl/pielegn...2744828833.html

http://allegro.pl/pielegn...2796615942.html

 

Ale są blisko do kupienia ale takie nie kolorowe

http://allegro.pl/pielegn...2781741857.html

 

Czy te ryby po jakimś czasie same od siebie dostaną kolorów czy to są różne gatunki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety za wielkiego akwa nie mam - 63l.

Znam przypadek hodowania haremu Ramirez w 54 litrach.

 

Mam takie pytanie, zupełnie nie do tematu. Właśnie zauważyłam, że po karmieniu u neonków zrobił się tak jakby "garb" na brzuchu. Jeszcze przed kolacją tego nie miały :shock: co to może być?

Najadły się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Zjadły po prostu więcej niż zwykle, nic więcej.

 

Czy te ryby po jakimś czasie same od siebie dostaną kolorów czy to są różne gatunki ?

Jest jeden gatunek - pielęgniczka Ramireza (Mikrogeophagus ramirezi),ale - jak u większości gatunków ryb - są różne odmiany barwne (Electric blue, złota, ....). Na pewno po wpuszczeniu do nowego akwarium nie będą dobrze wybarwione, ale po zaaklimatyzowaniu to się zmieni (przy założeniu, że akwarium będzie odpowiedniej wielkości i odpowiednio urządzone).

Obecnie niestety wiele ryb jest wręcz produkowanych w Azji na masową skalę i to ładne, wręcz "cukierkowe" ubarwienie nie jest naturalne i mi się osobiście tak średnio podoba. Oczywiście nasze "krajowe" Ramirezy też bywają bardzo ładnie wybarwione, ale to muszą już być naprawdę dobre warunki dla nich. Te "azjatyckie", które często spotyka się w sklepach są po prostu sztucznie barwione, żeby ładnie wyglądały i dobrze się sprzedawały.

No cóż, co się komu podoba ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dołączona grafika

Ciężko nie zauważyć różnicy między samcem, a samicą. Samica jest mniejsza, nie ma wydłużonej płetwy i mniej kolorowa, a tak poza tym mam pielęgniczki ramireza i w niektórych momentach jak się czegoś wystraszy to samiczka przybiera podobne kolory do tych Twoich ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę się sprzeczał :) Jedna z rybek jest dużo mniejsza. A co do kolorów to od wczoraj są cały czas takie same. Nic się nie wybarwiły. Ta pierwsza na zdjęciu jest dwa razy większa. I te 3 pierwsze promienie płetwy grzbietowej wydają się być wyraźnie większe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamień w sklepie jedną sztukę na drugą innej płci. Jak masz dość duże akwarium najlepiej najpierw kup samiczkę i zobacz z którym samcem się dobierze i wtedy tą zbędną sztukę oddaj. Ale to musisz iść na ugodę ze sprzedawcą, bo rzadko kiedy pozwalają na handel ryba za rybę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dzięki :) Nareszcie jakiś znający się sprzedawca :) Ostatnio w innym sklepie kupiłem ramirezy a to były pielęgnice boliwijskie. A jak zajechałem do gościa i mówię, że to nie ramirezy to on na to że to bliskie kuzynki i zwrotów nie przyjmujemy... Także warto czasem dobrze poczytać o nowych mieszkańcach żeby tacy ludzie nam czegoś nie wcisneli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...