Skocz do zawartości

[220l] Nowy apartament. Aktualizacja Str. 3, 4, 5, 7


emio_ck
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich akwarystów. Prezentuje obiecane akwarium. Poprzedni zbiornik 140l i wszystkie informacje:

litrowy-domek-t50422.html

Panowie z PL dziwnie przedłużali termin wykonania z powodu "ogromnej liczby zamówień", więc udałem się do miejscowego specjalisty :) 3 dni później odebrałem gotowe akwa o wymiarach 125x40x45, grubości szyby 8mm i pojemności 220 litrów.

Około 100l. kranóweczki, 50l. ze starego akwa. Przełożony korzeń, nowy, drobniejszy, beżowy żwirek dokładnie wypłukany, wyparzony i odstany w kilku litrach ze starego baniaka. Wlany produkt Tetra Aqua Safe około 60ml.

Po około tygodniu przesadziłem rośliny, przerzuciłem rybki i filtr. Niestety po kilku dniach zewnętrzny Eheim zaczął dziwnie pracować, więc go odesłałem. Kupiłem kubeł JBL E 901 CrystalProfi Greenline oraz skimmer Jbl TopClean II.

 

Filtracja:

 

Biologiczna + mechaniczna: JBL E 901 CrystalProfi Greenline + skimmer JBL TopClean II

 

Podłoże:

 

Żwirek kwarcowy 0,5-2mm. Warstwa 4cm.

 

Oświetlenie:

 

30W 6500K T8

30W 8500K T8

 

Roślinność:

 

Hygrophila guianensis x6

Anubias gigantea x2

Egeria densa

Cabomba caroliniana

Cryptocoryne balansae

Cryptocoryne wendtil Brown x2

 

Nawożenie:

 

JBL Ferropol 24 - 4 krople co 24 godziny.

 

Napowietrzanie:

 

Hailea ACO-9602, 2x7,2l/min.

 

Dekoracje:

 

Duży korzeń

Mały korzeń

2 kamienie z Tamizy

2 kokosy

 

Obsada:

 

10 neonów

4 brzanki rekinie

4 samice i 2 samce gupika (plus 6 szczeniaków)

3 piskorki

2 kiryski spiżowe

1 kirysek albinos (bez lewego oka, był ostatni w sklepie więc go zabrałem)

1 zbrojnik lamparci

1 Labeo

 

Jeśli chodzi o parametry wody, wstępnie zamieszczam zdjęcie paska z dzisiaj, daje jeszcze tydzień na dojrzewanie i przeprowadzimy dokładne testy kropelkowe.

 

Dorosła ekipa jeszcze bez zmian, za tydzień kupuję parkę cudnych sumików Pictus. Na pewno pożegnam neony i gupiki. Chcę sprawdzić ich stosunek do kirysków i piskorków. Jeśli będzie akceptacja to dojdą 3 kirysy i 3 piskorki. Z ducha amazońskiego rezygnuję, ale za wszelką cenę będę się starał przyspieszyć "otwarcie" parteru i wstawienie ponad 1000 litrowego zbiornika...

 

Czekam na komentarze i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 70
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Nie wiem jaki jest logiczny sens prezentowania akwarium z tą [tragikomiczną] obsadą,

 

Powiem Ci tylko że jak na akwarium pod te sumy [nie mówiąc już nawet o obecnych gatunkach] - masz dla nich koszmarne parametry wody i nie powinieneś ich tam wpuszczać, aż się z tym nie uporasz.

No i cały misterny plan poszedł w p_*@u... A Ty jak zwykle zaczynasz :) W przyszłym tygodniu zrobię dokładniejsze testy w akwarystycznym i od razu zadziałamy, po prostu chcę dać te pełne 3 tygodnie od zalania, żeby się wszystko mniej więcej ustabilizowało. O tych mniejszych rybkach nie rozmawiajmy. Kupując żywe krewetki dla sumików, równie dobrze mogę dorzucić kilka neonków na kolację... Czyżbym był jedynym akwarystą, który tak zrobi ??

 

Przy następnej podmianie postaram się dosypać żwirku, jeszcze się parę kilo ostało...

 

Atreyu, na pierwszym planie są sumy, co proponujesz zrobić z osadą (nie licząc gupików i neonów) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oddać. Mandi wsunie małe ryby, a jak nie wsunie to będzie kwestia czasu aż będzie miał gorszy humor.

Chyba nie mówisz o brzanach albo Labeo ? Jeśli chodzi Ci o kirysy to wydaje mi się, że Pictusy spokojnie się z nimi podzielą mieszkaniem. Piskorki rzadko widuję, ale każdy z nich ma grubo ponad 8 cm długości, może się ostaną...

 

Żeby PH było dobre musiałbyś wymienić jakieś...160-180l wody na demineralkę. Jeśli właśnie taką wodę masz w kranie jak w akwarium teraz, to bez filtra RO nie widzę hodowli tych sumików.

A ja widzę już 50-cio litrowy baniak napełniany wodą demineralizowaną z akwarystycznego przy każdej podmianie :) I wg Ciebie to pomoże w uzyskaniu odpowiednich warunków? Dodam, że BW odpada, jeszcze zostaje CO2, choć "rośliniaka" też nie planuję...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosując się do rad (wierzę, że tym razem trafnych :D) Atreyu, stopniowo wymieniłem około 175 litrów wody zwykłej, na wodę demineralizowaną. Woda z akwarystycznego, pierwsza jakość :)

Niespodzianka: są już sumy :) Zamówione w poniedziałek, odebrałem wczoraj.

Nastąpiła redukcja obsady. Gupiki i neony pływają teraz w 120 litrach u kolegi z innymi neonami gupikami i danio.

Jak mówiłem, w niedzielę zrobimy testy kropelkowe

 

Obecna obsada:

 

5 brzanek rekinich

5 sumów Pictus

3 piskorki

2 kiryski spiżowe

1 kirysek albinos (bez lewego oka, był ostatni w sklepie więc go zabrałem)

1 zbrojnik lamparci

1 Labeo

 

Dorzucam test z wczoraj.

 

Pozdrawiam i czekam na komentarze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe ile sobie policzyli. Przejdź się na stację benzynową i zobacz ile przepłaciłeś za to samo.

Za 25 litrów, 1,5 funta.

 

Sumy są młodziutkie, zdrowe i hasają gdzie się tylko w akwa da :) Chętnie przyjmują żywy pokarm i dzielą się z innymi mieszkańcami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie w piwnicy, tylko na parterze (angielskie budownictwo nie zna terminu "piwnica"). Plany to coś w rodzaju zbiornika z blatem na środku salonu. W planach uwzględniłem kilka dni temu :D większy filtr RO. Ale to za kilka lat...

 

A odnośnie Tanganiki, bardzo podobają mi się NKAMBAE. Są dostępne i myślałem czy by wpuścić jednego do baniaczka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze dni Pimelodus Pictus w akwa za nami. Młodziutkie sumiki zaprzyjaźniły się ze starą, pozostałą częścią ekipy. Wiele źródeł informacji podaje, że Pictusy są bardziej aktywne w nocy, a mniej w ciągu dnia... Chyba u moich noc ma 24 godziny :D Po "niedzielnej głodówce", podałem pokarm żywy: wodzień i ochotka i kilka 2cm krewetek. Oto efekty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno w sklepach akwarystycznych na wyspach przed zakupem jakiejkolwiek ryby trzeba wypełnić ankietę odnośnie warunków panujących w posiadanym akwarium (wymiary, parametry wody itd.) i dopiero wtedy sprzedawca decyduje czy może sprzedać konkretną rybę.

Jakim cudem przy takich parametrach udało Ci się nabyć te sumy?

O tym, że baniak wydaje się być trochę przymały dla takiej ilości Brzanek Rekinich to już nie wspomnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno w sklepach akwarystycznych na wyspach przed zakupem jakiejkolwiek ryby trzeba wypełnić ankietę odnośnie warunków panujących w posiadanym akwarium (wymiary, parametry wody itd.) i dopiero wtedy sprzedawca decyduje czy może sprzedać konkretną rybę.

Jakim cudem przy takich parametrach udało Ci się nabyć te sumy?

"Podobno" wyczytałeś to w internecie, czy słyszałeś od kolegi, który ma brata w UK, a jego brat ma kolegę, który na gościa, którego kolega może mieć akwarium ? "Podobno" częściowo potwierdzam informację o takich ankietach, ale wygląda to trochę inaczej. Mianowicie, na 4 różne korporacje (bo małych, prywatnych sklepików nie ma zbyt dużo), 3 to sklepy zoologiczne z wydzielonymi sektorami akwarystycznymi. Tu odradzam w 100% sklepy "Pets at Home" (gość zapakował dwa wyrośnięte labeo z neonami i wkręcał starszej kobiecie, że to bardzo towarzyskie ryby). W każdym z tych 3 sklepów w ankiecie podajemy: imię, nazwisko, adres, numer telefonu i litraż baniaka.Tyle, żadnych parametrów, wymiarów itp. Natomiast sklep, w którym robię zakupy, jest sklepem wyłącznie akwarystycznym. Dla zainteresowanych: http://fishkeeper.co.uk/site/store/hare-hatch. W tych sklepach nie wypełniamy żadnych ankiet.

Tak w skrócie, a jeśli chodzi o sumy, tak, nie jest biotop, ale i pasek jest niedokładny. Ciągle wlewam świeżą demineralkę i jeszcze nie robiłem dokładniejszych testów (miały być w niedzielę, ale była wędkarska "nocka" w sobotę i nie byłem w stanie funkcjonować). Zrobię w najbliższą sobotę i jeśli nadal będzie źle, to zakładam CO2. Z drugiej strony, hodowałem 3 lata jednego suma w gorszej wodzie a teraz ma jakieś 8 i pływa u kolegi w wodzie z tej samej kanalizacji.

 

O tym, że baniak wydaje się być trochę przymały dla takiej ilości Brzanek Rekinich to już nie wspomnę.

Bardzo proszę uważnie czytać wszystkie wiadomości. W opisie poprzedniego zbiornika, jak i w tym temacie, wyraźnie informuję, że brzanki są tylko na 2-3 lata. Po niezadowoleniu kilku użytkowników poprzednim litrażem (140l), przeniosłem ryby do 220l. Teraz jest małe prawdopodobieństwo, że 6cm brzanki przez maks. 3 lata skarłowacieją. Potem trafią do 1000l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Podobno" wyczytałeś to w internecie, czy słyszałeś od kolegi, który ma brata w UK, a jego brat ma kolegę, który na gościa, którego kolega może mieć akwarium ?

 

Tak, wyczytałem to od brata siostry ciotki dziadka stryjka mamy męża.

Skoro to po części potwierdzasz to po co ta głupia gadka?

 

Bardzo proszę uważnie czytać wszystkie wiadomości. W opisie poprzedniego zbiornika, jak i w tym temacie, wyraźnie informuję, że brzanki są ty na 2-3 lata. Po niezadowoleniu kilku użytkowników poprzednim litrażem (140l), przeniosłem ryby do 220l. Teraz jest małe prawdopodobieństwo, że 6cm brzanki przez maks. 3 lata skarłowacieją. Potem trafią do 1000l.

No pewnie, że skarłowacieją.

3 lata to 1/3 ich żywota, a dorastają one przecież do 30cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 lata to górna granica. Ogólne założenie to maj 2014 (dopiero będę mógł przebudować chatę). Myślę, że około lipca akwa będzie już gotowe. Jeśli nadal będzie sprzeciw na trzymanie brzanek w akwa 125x40x45 przez 2 lata, pomyślę o zamianie na inne ryby. Na chwilę obecną pracuję nad wodą dla wąsaczy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie wszystkich miłośników akwarystyki. Działając według wskazówek kilku kolegów z forum, uzyskałem w akwarium wodę o parametrach załączonych na zdjęciu. Korzystam z każdego weekendu (o dziwo bezchmurnie, jak na tę porę roku w UK) nad Tamizą. W tym sezonie ustanowiłem swój rekord i jeśli chodzi o okonia: 51cm i 2,055g. Dla niedowiarków mogę wrzucić fotkę. Postaram się zrobić testy kropelkowe w najbliższy wolny weekend. Na tą chwilę pasek musi wystarczyć.

Biorąc pod uwagę apel dotyczący trzymania brzanek rekinich w małym, jak dla nich zbiorniku, oddałem je do sklepu i na ich miejscu pojawiło się 9 brzanek sumatrzańskich (3 oryginalne, 3 mszyste i 3 albinosy). Rybki również lubiące wodę miękką i kwaśną.

Jeśli chodzi o roślinność, to doszło kilka ciekawych odmian.

 

Obsada:

 

5 sumów Pictus

9 brzanek sumatrzańskich

3 piskorki

2 kiryski spiżowe

1 kirysek albinos (bez lewego oka, był ostatni w sklepie więc go zabrałem)

1 zbrojnik lamparci

1 Labeo

 

Roślinność:

 

Hygrophila guianensis x6

Anubias gigantea x2

Anubias nana x2

Egeria densa

Cabomba caroliniana

Cryptocoryne balansae

Cryptocoryne wendtil Brown x2

Cryptocoryne undalatus green x2

Vallisneria

 

Pozdrawiam i czekam na komentarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz można Cię pochwalić za parametry, idziesz w dobrą stronę.

Słuchałem głównie Twoich rad, więc powiem krótko: dziękuję.

 

 

Natomiast dokupienie małych ryb, to się sprawdzi do czasu. Jak chcesz coś drapieżnego, to szczupaczki żyworodne. One mają szansę przeżyć myśląc przyszłościowo.

Nie podobają mi się te szczupaczki, wybacz. Wydaje mi się, że dobrze karmione sumy nie będą wcinać współmieszkańców... W zeszłym tygodniu wrzuciłem 15 krewetek morskich (jako pokarm), 2 żyją do dziś, co mnie bardzo dziwi :shock:

 

Tam jest muszla? Wyjmij, sukcesywnie będzie Ci podnosić twardość.

Muszla jest porcelanowa. Mieszkanie jednego z piskorków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słabo widzę w 220litrach tego gibbicepsa ;]

Też o tym myślałem, za jakiś czas będzie trzeba coś z nim zrobić...

 

Mało tych brzanek.

Radzisz dokupić jeszcze po 3 z każdego koloru ? Nie będzie tego za dużo ??

 

Zwartka w kokosie ?

Kryptokoryna jest w żwirku, a to jest tylko 1/3 kokosa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 ? Uważasz że ta liczba jest odpowiednia do mojego akwa ?? Oglądałem te brzanki z godzinę zanim je kupiłem. W sklepie mają jedno akwarium tylko z nimi + jeszcze kolory pomarańczowe. Nie zauważyłem żadnych dziwnych zachowań (oprócz klasycznych przepychanek), a jest ich tak z 200 sztuk (4 różne kolory). Dorzucę za tydzień po kilka sztuk z każdego obecnego koloru, pytanie: ile ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...