Skocz do zawartości

Moja bimbrownia.


przemo-lukas
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Kolega kupił na aukcji "profesjonalnie" wykonaną instalację CO2 znaną pod nazwą "bimbrownia". Nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie to, że "producent" nie wykazał się żadną inwencją aby połączenia były wykonane porządnie i trwale. Ot zerżnięty projekt z "netu" bez żadnego wysiłku. Znajomy zapytany o dalsze losy instalacji odpowiedział zrażony, że szkoda na to czasu.

Ten banalny projekt ma na celu pokazanie, że przy wykorzystaniu tanich elementów można wykonać instalację o wiele lepszą i dającą pewność co do jakości połączeń.

 

Co będzie nam potrzebne:

 

1.Pojemnik na "zacier" z dużą nakrętką (słoik, butelka po soku) - 1 sztuka.

2.Drugi pojemnik taki sam lub mniejszy - 1 sztuka.

3.Króciec na wąż 4/6 z gwintem metrycznym M5 - 4 sztuki. Są dostępne dwa rodzaje. Nasadkowy i z szybkozłączem.

Dołączona grafika Dołączona grafika

Do króćca z szybkozłączem polecam węże sztywniejsze – ciśnieniowe z poliuretanu (PU 6 x 4).

Dołączona grafika

Wszystko powinno być w sklepie z elementami pneumatycznymi. Najważniejsze aby gwint montażowy był metryczny a nie calowy, wtedy nie będzie problemu z dokupieniem reszty materiałów.

4.Nakrętki M5 - 2 sztuki.

Dołączona grafika

5.Nakrętka M5 przedłużona 5mm - 1 sztuka.

Dołączona grafika

6.Jeśli króćce nie są wyposażone w o-ringi, to trzeba je dobrać/dokupić w tym samym sklepie – 4 sztuki.

Dołączona grafika

 

Zalety:

1.Łatwość montażu. Pocięcie rurek na odpowiednie długości, wywiercenie trzech otworów (wiertło 4.8mm) i skręcenie (klucz „ósemka”) czterech elementów zajmuje ok. 5-10 minut).

2.100 % pewność szczelności połączeń.

3.Koszt niewiele przekraczający cenę silikonu uniwersalnego i zbliżony do taniego akwarystycznego w kartuszu 310ml. Czyli około 20-25zł. Oczywiście plus ewentualny zakup rurek, dyfuzora, i innych gadżetów takich jak wiertła, wkrętarka i napoje chłodzące. ;) Ale to są te same koszty co przy bimbrowni ulepionej silikonem. ;)

Wady:

Przewód poliuretanowy jest stosunkowo sztywny. Należy go przed łączeniem ze standardowymi elementami wyposażenia akwarium podgrzać.

 

Ilustracje pokazujące zarówno "złożony" jak i "skomplikowany" proces montażu. :D

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Na koniec pragnę rozszyfrować skrót 1410 (niby oczywiste, ale w sieci można przeczytać dziwne rzeczy).

 

Załączę „ściągawkę”:

1 mg

1 g = 1000 mg

1 dag = 10 g = 10 000 mg

1 kg = 100 dag = 1000 g = 1 000 000 mg

1 t = 1000 kg = 100 000 dag = 1 000 000 g

 

Zacier to nie jest litr wody + 400 dag (4kg)cukru czy 10 dag (100g - kostka) drożdży.

 

Do jednego litra wody (przyjmujemy, że 1000g) dodajemy 400g cukru i 10g drożdży. Tu oczywiście proporcje mogą się różnić. Te dobieramy doświadczalnie.

 

P.s. "Projekt" oczywiście jest rozwojowy. Na przykład zamiast wykorzystywać dodatkowy króciec w pojemniku z wodą można zastosować koszulkę termokurczliwą z klejem. Jeszcze prościej i taniej. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam butlę 1,5l i dziennie idzie z niej 1,3cm kwasku z wodą.

Z jaką częstotliwością spada ci jedna kropla kwasku na sodę, bo właśnie zacząłem bawić się tym wynalazkiem i żeby uzyskać zadowalający efekt gazu u mnie leci około kropla co kilka sekund a wszędzie z tego co poczytałem ustawia się raczej na krople co kilka minut tyle że w takim zestawieniu u mnie prawie wcale nie produkowało gazu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macudys.

Wydatek to 20zł.

I jest zrobione porządnie a nie ulepione "sylikonem". Po za tym wspomniałem, że jest to wersja "rozwojowa" i już mam pomysł jak zrobić to w cenie silikonu uniwersalnego (ok 14zł). 8-)

Jest to alternatywa do badziewnych zestawów na aukcjach za sporo większe pieniądze.

Tego nie da się zrobić nieszczelnie.

Zresztą to wszystko opisałem, więc...

Używając podobnych argumentów można było by zastanowić się nad sensem zakupu obiektywu 24-105L. Przecież aparatem za 200zł też można fotografować. ;)

Znam temat "cytrynowni", "octowni" (moim zdaniem jeszcze lepszy patent) i ogólnie instalacji CO2. Pewnie zamieszczę również i inne elementy DIY akwarium.

Po prostu lubię czasem "podłubać". ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...