Skocz do zawartości

Mój mały kącik ;)


michu86kg
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem tutaj nowy wiec się przywitam ;) Nazywam się Łukasz jestem z Kołobrzegu. W kwestii akwarystyki nie mam większego doświadczenia główna pasja to terrarystyka. Jednak ze względu na to że zawsze podobały mi się terraria biotopowe/tropikalne stwierdziłem że i ja spróbuje swoich sił w tym temacie, pod spodem efekt prac (jeszcze nie dokończone)

Regał wymiary 150x50x210

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

 

Jak widać części wodne nie są praktycznie zrobione (zabieram się za to w lipcu) tylko tak prowizorycznie. Co do mieszkańców to głównie gady i płazy (na dole w małych zbiornikach bezkręgowce ptaszniki, karaczany) oraz kilka drobnych rybek typu kardynałki czy kiryski, jest jeszcze służba sanitarna krewetki, ślimaki, małże ;)

 

Wystrój wykonany osobiście jednak są to moje początki z takimi zbiornikami wiec nie jest idealnie ;) Została mi jeszcze jedna półka w regale, kilka zmian kosmetycznych i tak jak pisałem zrobienie części wodnych czyli roślinki, korzenie, kamyki itd.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kardynałków nie dawaj, bo to absolutnie nie będą ich możliwości temperaturowe i może się zdarzyć że będzie przyciasno. TO typowe akwariowe śmigacze są. Jak chcesz żeby Ci pomóc w doborze rybek, to napisz orientacyjne wymiary kolejnych oczek wodnych ( :P ). Wbrew pozorom, można tu będzie wspaniale poszaleć :D

 

EDIT:

 

Zapomniałbym.

 

EPICKIE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kardynałków nie dawaj, bo to absolutnie nie będą ich możliwości temperaturowe i może się zdarzyć że będzie przyciasno. TO typowe akwariowe śmigacze są. Jak chcesz żeby Ci pomóc w doborze rybek, to napisz orientacyjne wymiary kolejnych oczek wodnych ( :P ). Wbrew pozorom, można tu będzie wspaniale poszaleć :D

Kardynałki oczywiście nie są w każdym zbiorniku, tylko w tym z największą ilością wody (+-45/50L wymiarowo 70x35x20h z tym że tył jest nierówny wiec te +- ;) ). są tam 3 szt.. Zbiornik dzielą z kumakami dalekowschodnimi wiec zbliżone środowisko i wymagania, ze względu że w tych zbiornikach mam płazy temperatura waha się w granicach 22/25 stopni (nie jest ogrzewane), z tego co czytałem i kardynałki tolerują taką temperaturę. Nie zauważyłem też żeby niski poziom wody miał negatywny wpływ na ich zachowanie a wręcz stały się bardziej wybarwione i ruchliwsze (niż w standardowym akwarium w którym wcześniej przebywały).

 

Jednak chętnie skorzystam z rad bardziej doświadczonych osób przy obsadzie 2 zbiorników z mniejszą ilością wody max 35 L (wymiarowo 70x25x20h), temperatura w nich będzie już przekraczała 25 stopni. Jest sens żeby zamieszkały tam jakieś rybki czy pozostać przy bezkręgowcach (krewetki, ślimaki)?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jedne gupika endlera i dzikie bojowniki.

 

W drugie mógłbyś skrzeczyka karłowatego(4cm) wrzucić i 6 razbor borneańskich(2,5cm).

 

 

Optymalna dla kardynałka to 20 stopni niestety. 25 to dość dużo. Z kumakami mógłbyś tam trzymać 6 szt, żeby lepiej się czuły.

Pomysł ciekawy, szczególnie te razbory swego czasu jak miałem krewetkarium szukałem ich w zoologicznych niestety wtedy jeszcze nie były zbyt popularne. Myślę że to będzie idealny gatunek do takiego małego zbiornika.

 

Dodam jeszcze fotki mieszkańców może kogoś zarazę hobby ;)

 

Tylototriton asperrimus

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Bombina orientalis

Dołączona grafika

 

Tylototriton verrucosus

Dołączona grafika

 

Lepidodactylus lugubris

Dołączona grafika

 

Anolis carolinensis

Dołączona grafika

 

Anolis sagrei

Dołączona grafika

 

Avicularia avicularia

Dołączona grafika

 

Ślimaki dałbym do praktycznie wszystkich zbiorników, super ekipa sanitarna.

Ściana bajecznie się zapowiada. Chciałbym to tak w rzeczywistości zobaczyć :D

Ślimaki i krewetki będą na bank. To pierwszy regał, jak pozwolą fundusze i ilość miejsca powstaną jeszcze 2 o zbliżonej wielkości jednak jeden typowo pustynny dla gadów a drugi chciałbym przeznaczyć już na typowe akwaria tak około + 120 L każde (jednak to dopiero jak nabiorę doświadczenia w temacie akwarystycznym ;))

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:shock:

Coś pięknego !

Jestem w totalnym szoku, i ty jeszcze napisałeś że to twój pierwszy taki "zbiornik".

Piękne zwierzaki, zawsze marzyłem o czymś takim.

Całymi dniami bym siedział przed tą ścianką i obserwował.

Gratulacje

Wcześniej tworzyłem wystrój zbiorników ale wyłącznie dla bezkręgowców czyli dla ptaszników, skorpionów, chrząszczy czy też karaczanów a przy nich nie mogłem pozwolić sobie na żywe roślinki bo te szybko zostały by zjedzone, zdeptane, zawinięte w pajęczynę, wykopane, itp.;)

Wiec w ich przypadku używam sztucznych roślin a terraria wyglądają tak:

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz jakiś zbiornik z patyczakami? :D Bo się przymierzam, a chętnie bym podpatrzył coś ciekawego :D

Niestety w tej chwili nie mam już ani patyczaków ani straszyków (przewinęło się koło 25 gatunków), jednak ze względu na ilość osobników liczonych w setkach i braku wolnego czasu (wychodzenie po worki jeżyny ;) ) musiałem z nich zrezygnować i pozostać przy drapieżnikach. Co do terrariów musiałbym poszukać starych zdjęć.

 

Teoretycznie możesz zrobić dla nich podobny wystrój do tego:

Dołączona grafika

+ oczywiście rośliny karmowe.

 

Masz możliwość nakręcenia jakiegoś filmiku o twoim terrarium ? Z przyjemnością bym sobie obejrzał filmik i zobaczył jak się prezentuje to wszystko w "ruchu" :)

Pozdrawiam

W tej chwili nie mam, aparat który posiadam nie ma funkcji kręcenia filmów. Może na dniach kupie jakiś tani kompakt to coś wstawię ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow! Robi to wszystko wrażenie kiedyś przymierzałem się do kupna agamy i zrobienia dla niej jakiegoś fajnego terrarium jednak gdy reszta rodzinki dowiedziała się o moich planach zagroziła mi eksmisją... Więc kupiłem sobie na pocieszenie większe akwarium ;p

Chciałbym się dowiedzieć ile czasu w to wkładasz, jak udaje Ci się tworzyć tak piękne ścianki itp.

Popieram pomysł abyś nakręcił jakiś filmik z udziałem twoich wycinków natury.

Zrób zdjęcia tylko części wodnej ciekaw jestem jak ona z "bliska" wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się odpowiedzieć w miare szczegółowo na wszystkie pytania ;)

 

Na początek zainwestowałem w regał, kupiony w necie w firmie e-regały. Dane producenta to 500 kg na półkę (mi wystarczyło 100 kg) ale zawsze lepiej więcej niż mniej. Potem kwestie oświetlenia obecnie mam 9x11 W żarówki energooszczędne firmy Aquael + 12szt. 8 W świetlówek (chciałem większe ale niestety nie mogłem dobrać mocy do długości świetlówek, mam tylko 40 cm szerokości na umocowanie światła ze względu na usztywnienia regału), do tego ledy czerwone (głownie tryb nocny dla bezkręgowców które nie widzą czerwonego światła i zachowują pełną aktywność tak jakby była noc) i ledy zielone (to już taki dodatek;) ). Do tego dojdą jeszcze pewnie kolejne 11w lampy (żeby więcej światła docierało do strefy wodnej) i specjalistyczne żarówki dla gadów.

 

Ogrzewanie tylko na górnej półce przy pomocy wspomnianych już żarówek dla gadów.

Płazy wymagają chłodniejszego terrarium stąd brak ogrzewania.

 

Filtracja ze względu na małą objętość wodną najzwyklejsze mini-filtry z allegro do każdego zbiornika 1 szt. w sumie 8 szt. (chyba że zmieni się ilość zbiorników, a są takie plany;) ).

 

Pompki tych używam wyłącznie do wodospadów. Też takie najzwyklejsze po 30 zł.

 

Terraria robione według mojego projektu, na zamówienie. Jak widać na zdjęciach mają znacznie wyżej umiejscowioną dolną prowadnice, niż seryjne modele.

 

Wystrój to kilka tygodni zabawy, prób i błędów.

Ścianka oparta jest na strukturze z pianki montażowej. Wcześniej silikonem przyklejam kawałki styropianu żeby pianka lepiej przylegała i swarzyła większe wrażenie głębi. Świeżo nałożoną piankę czasem jeszcze modeluje (można zatopić w niej różnego typu korzenie, kawałki drewna, itd), choć przeważnie sama tworzy ciekawe kształty (dobrze jest spryskać ją podczas nakładania letnią wodą, wtedy się tak nie rozpręża). Taką piankową ściankę zostawiam na dobę. Po tym czasie jest już wystarczająco utwardzona. Następnie przygotowuję mieszankę która będzie nakładana na tą piankę. W jej skład wchodzą:

80% włókno kokosowe

10% ziemia

10% sztuczna trawa modelarska

wszystkie składniki muszą być całkowicie suche.

 

Na piankę nakładam żywice epoksydową EPIDIAN 5 + utwardzacz Z-1 (nie polecam innych typu EPIDIAN 51 bo mogą być toksyczne dla zwierzaków, a już absolutnie odradzam żywice poliestrową chyba że ktoś chce wietrzyć mieszkanie przez kilka miesięcy ;)).

 

Świeżo nałożoną żywice posypuję wyżej wymienioną mieszanką, czekam pół godziny na utwardzenie i powtarzam czynność aż pianka zostanie całkowicie pokryta. Znów doba przerwy. Teraz silikon i dodatki modelarskie nakładam według własnego uznania, dociskam mieszając z odrobiną włókna kokosowego (daję to efekt bardziej zbliżony do naturalnego). Kolejny krok to korzenie, kamienie, rośliny to też już kwestia gustu i wymagań roślin.

 

Podsumowując jedno terrarium o wymiarach 70x45x45 to około 5 godzin pracy i z 2/3 doby czekania.

 

Pielęgnacja wygląda tak że:

Zraszanie 2 razy w tygodniu (choć myślę nad system zraszającym)

Usuwanie zanieczyszczeń (typu niezjedzone resztki pokarmu, odchody) według potrzeb ale nie częściej niż 3 razy w tygodniu. Raz na 2 tygodnie czyszczenie dna strefy wodnej.

Podmiany wody, około 20 % raz na 2/3 tygodnie.

Zabiegi przy roślinach, też według potrzeb.

 

Co do części wodnej to jest jeszcze na etapie prac, jak dokończę wszystko to wstawię fotki. Teraz zdjęcia płazów ogoniastych.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Kurde gościu powaliła mnie ta ścianka :o:shock:

Od ilu lat zajmujesz się terrarystyką?

Ciężko to określić bo od małego interesowały mnie wszelkie zwierzaki, pierwsze kroki w terrarystyce stawiałem około 10 lat temu zaczynając od bezkręgowców typu straszyki, patyczaki (wtedy jeszcze rynek nie był tak rozwinięty jak dziś wiec każdy nowy gatunek to było coś ;) ). Kręgowcami typu płazy, gady zajmuję się zaledwie rok (jeśli chodzi o stronę praktyczną bo teoria to wiadomo od samego początku zawsze się coś tam przeczytało na te tematy ;) ).

 

Obecnie już prawie zakończyłem pierwszy regał, zabieram się już za drugi:)

 

Fotka z lipca

Dołączona grafika

 

Terrarium dla gekonów leśnych

Dołączona grafika

 

Terrarium dla gekonów lamparcich

Dołączona grafika

 

Najbliższe plany to:

Ulepszenie elektroniki poprzez dodanie zdalnego sterowania, dodatkowego oświetlenia, systemów zraszających

Budowa mini regału na bezkręgowce

Modernizacja stref wodnych

Regał stepowy - pustynny

Półka z inkubatorami

I najtrudniejsze wygospodarowanie miejsca;)

 

Przy okazji chciałbym zaprosić do odwiedzenia mojego fanpage na FB

http://www.facebook.com/hodowla.zwierzategzotycznych.9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...